Miliard na Patrioty w Kuwejcie

1 czerwca 2020, 17:05
pac2
Wyrzutnia Patriot w Katarze. Fot. Tech. Sgt. James Hodgman/USAF.

Departament Stanu zgodził się na sprzedaż pocisków PAC-3 MSE do Kuwejtu. Państwo to zmodernizuje swoje wyrzutnie Patriot i stanie się kolejnym użytkownikiem najnowszej odmiany tych pocisków przeciwrakietowych.

Pod koniec maja administracja USA zgodziła się na sprzedaż łącznie trzech pakietów uzbrojenia do Kuwejtu, związanych z modernizacją tamtejszych baterii Patriot. Pierwszy z nich, o maksymalnej wartości 800 mln USD, dotyczy pozyskania 84 pocisków Patriot PAC-3 MSE, wraz z pakietem dodatkowym, obejmującym np. sprzęt szkoleniowy, części zamienne oraz pociski przeznaczone do testów i co najmniej jeden cel do wykorzystania w strzelaniu próbnym.

Pakiet obejmuje też odpowiednią modernizację istniejącego wyposażenia: 35 wyrzutni ze standardu A902+ do wersji oznaczonej jako A903 oraz innego sprzętu. Jego łączna wartość to 800 mln dolarów. Amerykanie podkreślają, że dzięki realizacji transakcji Kuwejt będzie mógł lepiej chronić własną infrastrukturę, przeznaczoną do wydobycia ropy i gazu, skuteczniej zwalczać obecne i przyszłe zagrożenia z powietrza, a także współdziałać z wojskami amerykańskimi w trakcie ćwiczeń.

Drugi z programów, o wartości do 200 mln USD - „Repair and Return”, dotyczy naprawy w ramach cyklu wsparcia eksploatacji sił zbrojnych pocisków GEM-T (rodziny PAC-2) wraz z wyposażeniem dodatkowym. Rakiety te już od pewnego czasu znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych Kuwejtu, a przeprowadzone prace pozwolą na przywrócenie, utrzymanie czy nawet zwiększenie ich możliwości bojowych.

Wreszcie trzeci, za kwotę 425 mln dolarów, obejmuje wsparcie techniczne, związane z utrzymaniem systemu Patriot PAC-3, w tym pakiet logistyczny, części zamienne, wsparcie dla wykorzystywanej przez Kuwejt infrastruktury przeznaczonej do montażu oraz demontażu rakiet, a także badania zużycia pocisków włącznie ze strzelaniami testowymi.

Głównym wykonawcą kontraktu na dostawy i integrację PAC-3 MSE będzie – po jego zawarciu – Lockheed Martin, natomiast w wypadku dwóch umów dotyczących pozostałych najważniejszymi kontraktorami będą Raytheon, LM, Leidos i KBR. Transakcje te nie przewidują offsetu.

Kuwejt używa rakiet Patriot od lat 90. XX wieku. Zakupiono je po operacji Pustynna Burza, w wyniku której międzynarodowa koalicja wyzwoliła to państwo po irackiej inwazji. W czasie tej operacji Patrioty były wykorzystywane przeciwko rakietom Scud wystrzeliwanym z terytorium Iraku.

Obecnie kuwejckie zestawy mogą wykorzystywać pociski PAC-3 oraz PAC-2, a po modernizacji będą mogły również strzelać rakietami PAC-3 MSE. Podobną, cykliczną modernizację swoich zestawów Patriot, prowadzą inni użytkownicy - np. Niemcy (które równolegle przygotowują program przyszłego systemu TLVS) czy Republika Korei, która zresztą zakupiła z nadwyżek Bundeswehry pierwsze baterie, modernizowane najpierw w celu dostosowania do użycia pocisków PAC-3, a następnie – PAC-3 MSE. Z kolei Polska zdecydowała się w 2018 roku na pozyskanie 208 bojowych pocisków PAC-3 MSE w ramach pierwszej fazy programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wisła, jako uzbrojenie nowo wprowadzanych zestawów IBCS/Patriot.

Decyzję Kuwejtu o zakupie nowych rakiet część analityków wiąże z potencjalnym zagrożeniem ze strony Iranu. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że samo utrzymanie sprawności tak skomplikowanych systemów uzbrojenia jak Patriot wymaga nakładów finansowych. Z kolei do zachowania odpowiednio wysokiego poziomu zdolności bojowych niezbędne są zwiększające je modernizacje. Zatwierdzone przez Departament Stanu wnioski – po ich finalizacji i zawarciu kontraktów – będą mogły stanowić dobry przykład, na czym polega wsparcie sprzętu w cyklu życia.

Reklama
Tweets Defence24