Reklama
Reklama
Reklama

Kuwejt: 1 mld USD na pomoc dla Iraku; Kreml: rosyjscy cywile w Syrii bez związku z siłami zbrojnymi; USA rozwijają plan pokojowy dla Bliskiego Wchodu

14 lutego 2018, 14:40
840_472_matched__p28mrl_4e64b4f4d9e7016014637ccc1b493e86
FOT. HTTP://KREMLIN.RU
Defence24
Defence24

Geopolityczne podsumowanie dnia w środę.

Kuwejt: 1 mld USD na pomoc dla Iraku

We środę podczas konferencji poświęconej odbudowie Iraku, emir Kuwejtu szejk Sabah al-Ahmad al-Jaber al-Sabah zapowiedział, że jego kraj przeznaczy na ten cel 1 mld USD w formie pożyczek oraz kolejny 1 mld USD na inwestycje. W czasie tego wydarzenia szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zapowiedziała, że Unia Europejska zainwestuje w Iraku 400 mln euro, pomijając wkład indywidualny członków wspólnoty.

Jak powiedział Kusaj Adulfattah, dyrektor generalny ministerstwa planowania Iraku, w krótkiej perspektywie będzie potrzebnych 23 mld USD, natomiast w kolejnych latach dodatkowe 65 mld USD. W czasie konfliktu, którego teatrem był Irak zostało zniszczonych 147 tys. domów, a siły bezpieczeństwa poniosły straty szacowane na 14 mld USD.


Kreml: rosyjscy cywile w Syrii bez związku z siłami zbrojnymi

Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy Kreml powiedział, że nie wyklucza obecności rosyjskich cywilów w Syrii, ale nie mają oni powiązań z Rosją. Zaprzeczył również, aby w Syrii zginęli rosyjscy najemnicy.

Według nieoficjalnych źródeł Rosjanie ponieśli straty podczas ofensywy na pozycje wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). W ubiegłym tygodniu w prowincji Deir al-Zor siły Baszara al-Assada zaatakowały sztab SDF, w którym przebywali amerykańscy doradcy. Ich trzon stanowili Rosjanie z tzw. Grupy Wagnera (tajemnicza prywatna jednostka wojskowa składająca się z byłych żołnierzy jednostek specjalnych).


USA: USA rozwijają plan pokojowy dla Bliskiego Wchodu

Podczas wizyty w Jordanii amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson powiedział, że USA mają dość dobrze zaawansowany plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, który jest rozwijany od miesięcy.

Tillerson stwierdził również, że USA musza znaleźć sposób, aby kontynuować współpracę z Turcją i że ma nadzieję, że będzie to tematem rozmów podczas jego wizyty w tym kraju

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
fernando
środa, 14 lutego 2018, 17:13

Ciekawe podejście - likwidacja państwa - poprzez bombardowania ( likwidację miast , cywili ) przez kilka państw pod dowódcą szeryfa USA - to kilkanaście lat trwa - teraz pożyczka na odbudowę ? CZEGO ? Skoro nadal okupuje USA państwo IRAK ! Czy normalni - nie myślą o co chodzi - kto kogo w konia robi ! Jak zwykle USA i jego hasła - DEMOKRACJA - PRAWOŻĄDNOŚĆ , przeciwników likwiduje w każdym sprzeciwiającym się kraju ! I tak od lat a nawet dziesiątku lat - po 1945r. każdy kryzys - wywołało USA ?

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama