Reklama

Wojna na Ukrainie

Grecja wyśle BMP-1 na Ukrainę. Dostanie zamienniki z Niemiec

BMP-1 Grecja
Grecki BMP-1 uzbrojony w armatę ZU-23-2 podczas ćwiczeń na wyspie Chios.
Autor. army.gr

Greckie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że porozumiało się z Berlinem w sprawie przekazania Ukrainie pojazdów BMP-1. W zamian Ateny otrzymają taką samą liczbę bojowych wozów piechoty Marder. Najprawdopodobniej chodzi o 100 pojazdów ze składu koncernu Rheinmetall, których przekazanie Ukrainie rozważano w ostatnich tygodniach.

Reklama

Porozumienie, które zawarto 31 maja było efektem dwustronnych negocjacji oraz spotkania premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Jak wynika z oficjalnego komunikatu szczegóły zostaną uzgodnione w najbliższym czasie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej Grecji a Federalnym Ministerstwem Obrony Niemiec, aby umowa została jak najszybciej wdrożona.

Reklama

Kwestia jest o tyle złożona i jednocześnie podwójnie zależna od Niemiec, że wszystkie posiadane przez Grecję BMP-1 pochodziły z zapasów sił zbrojnych NRD. Ich przekazanie Ukrainie wymaga więc zgody Berlina. Łącznie zostało przekazanych w 1995 roku jako pomoc wojskowa RFN 501 pojazdów BMP-1A1-Ost, z których Ateny podarowały nowej armii irackiej 100 egzemplarzy w latach 2005-2006, a kolejne 92 trafiło w 2016 roku do Egiptu.

Czytaj też

Spośród pozostałych maszyn w czynnej służbie pozostaje 155 wozów. Część z 83 wozów używanych w podstawowej wersji BMP-1A1-Ost w miejsce wyrzutni pocisków 9M14 Malutka otrzymało karabiny maszynowe M2 kalibru 12,7 mm. Kolejne 72 maszyn otrzymało po roku 2013 zamiast wieży z armatą 73 mm podwójną armatę automatyczną ZU-23-2 z dodatkową, pancerną osłoną. Wszystkie te maszyny wykorzystywane są przez bataliony piechoty stacjonujące na greckich wyspach.

Reklama
BMP-1 Grecja
Autor. army.gr

Wymiana greckich BMP-1 na Mardery nie powinna dziwić. Z jednej strony niemiecka administracja miała ogromne opory przed przekazaniem wycofanych ze służby bojowych wozów piechoty. Z drugiej już w w 2000 roku Ateny wyraziły chęć zastąpienia swoich BMP-1 wycofanymi przez Bundeswehre wozami Marder. Transakcja nie doszła do skutki ze względu na problemy finansowe Grecji po kryzysie 2008 roku.

Czytaj też

Obecna sytuacja otworzyła nowe możliwości w tym zakresie. Najprawdopodobniej Grecja otrzyma w pierwszej kolejności 100 wozów Marder znajdujących się w magazynkach koncernu Rheinmetall, który wyrażał chęć ich przekazania Ukrainie. W zamian za te wozy Grecja wyśle dokładnie taką samą liczbę BMP-1. Potencjalnie jednak możliwe są dalsze dostawy, gdyż Bundeswehra miała w ubiegłym roku na stanie ponad 300 bojowych wozów piechoty Marder, które mają być sukcesywnie wycofywane.

Otwartą kwestią pozostaje to, ile potrwa uzgadnianie szczegółów tej operacji na poziomie ministerstw. Dopiero po ich zakończeniu możliwy będzie transfer sprzętu. Jednak niemal natychmiastowe ogłoszenie zawarcie porozumienia przez stronę grecką wskazuje, że Ateny są zainteresowane szybkim działaniem. Z pewnością jest to rodzaj wywierania nacisku na Berlin, który dotąd działa bardzo opieszale w kwestii pomocy dla Ukrainy.

Reklama

Komentarze (9)

  1. Buka

    Lepiej późno niż wcale. A na szkopow bym wcale nie liczył. Poza tym niech oddadzą oto co ukradli z Polski i zniszczyli i będziemy kwita bez łaski i proszenia.

    1. HataKumba

      Z tym się trudno nie zgodzić

  2. Trzciun

    Greckie bwp1 przeszły jedyna słuszna modyfikacje a mianowicie wymienili w nim archaiczną 73mm na 23mm i to się chwali. Patrząc jednak na to co obecnie się dzieje dobrze ze my nie poszliśmy ku modyfikacjom tego wozu. Czekamy na K21 i Borsuka podobnie jak na Abramsy i K2pl. Szkoda armatohaubic bo to Goździki powinny zostać im przekazane a nie Kraby. Jeśli chodzi o zakupowe szaleństwo (spóźnione jakieś 30 lat to pamiętajcie panowie o tym co obecnie i co przed nami w gospodarce choćby.

    1. DIM1

      @Trzciun. Tylko na niektórych greckich bmp-1 zamontowano 23mm. Jeśli się nie mylę, zrobiono to tam, gdzie chodziło o szybko mobilną ochronę przeciwdesantową wysp.

  3. DIM1

    W skrócie: NIC ZA DARMO ! GRECY „dostali” Madery, sztuka do sztuki, za przekazane BMP1, ale jednocześnie zamówili modernizację 183 Leopard 2A4 do 2A7+, zapewne także z Trophy (extra 600 mln Euro), razem oferta na 1,9 mld Euro. I jeszcze także 190 Leopardów 1A5 z nowymi systemami celowniczymi i to z otwarciem nowej (kolejnej) fabryki sprzętu pancernego w Grecji. Wiadomo, że Grecja modernizację postanowiła, brak szczegółów czy oferta niemiecka w tej wysokości została zaakceptowana. Według autora (dziennikarza) zatwierdzono już także zakup 205 lynx na wyposażenie łącznie 5 batalionów

  4. szczebelek

    Czechy dostały 2a4, ba chcą kupić 50 2a7, Grecja chce modernizacji swoich Leo2, a BMP-1 jest gorsze od Marderów. Z resztą gdyby w Polsce ktoś wpadł na pomysł wysyłki trzystu sowieckich bwp oraz ich zmiany na mardery w kontekście zakupów Korei Płd to dla przykładu byłyby gadanie o tym, że porzuciliśmy Borsuka o trzech rodzinach bwp trudnych do utrzymania (mardery, BMP, borsuki i te koreańskie to nawet cztery) itd. Obstawiam, że gdybyśmy powiedzieli, że bierzemy 116 2a5 z miejsca, a drugie 116 kupujemy jako nowe 2a7 to deal byłby ubity. 🤫😎

    1. Valdore

      @szczebelek, a skąd ci Neimcy by wzieli Leo2A5 jak dawno wszystkei zmodernizowali do 2A6?? I tonasi "negocjatorzy" żadaja najnowszych Leo2 ,kiedy Niemcy maja tylko Leo2A4 do oddania.

  5. Z lewej strony

    Marder, pomimo wieku, jest jeszcze bardzo wartościowym pojazdem. Ma duży potencjał modernizacyjny czego przykładem są dwa gotowe już projekty: Marder Evolution (m.in. ulepszony pancerz, kompletna zmiana aranżacji wnętrza - przewozi 8 żołnierzy, zdjęcie wieży - można zamontować system bezzałogowy) lub Marder CCV (bardzo silnie opancerzony, zmiana wnętrza - 7 żołnierzy, zaawansowana wieża bezzałogowa). Jeżeli Niemcy mają jeszcze 300 pojazdów do zbycia to można sobie podreperować park maszyn w zamian za stare bwp-1. Szkoda tylko, że polski rząd preferuje szukanie konfrontacji z Niemcami zamiast wykorzystać szansę na zwiększenie potencjału armii (np. poprzez żądanie Leo 2A7 choć wiadomo, że Niemcy takich nie mają, zamiast A4, które od razu można już modernizować do wersji PL według gotowego projektu).

    1. Reo

      Obawiam się że to nie zależy od woli naszego rządu tylko raczej od niemieckiej chciwości. Szkopy nie przepuściły jeszcze nigdy ani jednej okazji żeby udowodnić że nie są wiarygodnym partnerem z którym można budować wspólną przyszłość i bezpieczeństwo.. Jestem mocno przeciwny budowaniu potencjału obronnego zależnego od niemieckiego widzimisię.

  6. Oxi

    Dla Grecji dobrze. Dla Niemiec tez dobrze, bo rakiem wycofali ie z dostaw Marderów na Ukrainę. Tylko Ukraińcy dostaną na koniec mało przydatne bewupy. Na taką pomoc od Niemców można liczyć.

    1. Ajot

      Może to dla Ukraińców lepsze rozwiązanie. Dostana wóz, który znają i do którego mają bazę serwisową. Poza tym, jak wynika z artykułu,, te greckie BWP są zmodernizowane w najsłabszym ich punkcie - zastąpiono armatę 30mm.

    2. Valdore

      @Oxi,najpierw musiałbys wyszkolic 100 załóg tych marderó wiec daruj sobie kiepskie manipulacje A dla nich BWP-1 jest bardziej przydatny od Mardera, którego nei umieja obsługiwać, nei maja do neigo ani amunicji ani ppk.

    3. Lycantrophee

      Zastąpiono armatę 73 mm, a nie 30.

  7. Buka

    Lepiej późno niż wcale. A na szkopow bym wcale nie liczył. Poza tym niech oddadzą oto co ukradli z Polski i zniszczyli i będziemy kwita bez łaski i proszenia.

  8. Ajot

    Niezły biznes Grecy zrobili. Mardery dużo lepsze od BMP-1, mimo że są mniej więcej rówieśnikami. Szkoda że nasi nie chcieli zrobić takiego dealu z Niemcami.

    1. zumba

      Dostali bonus. Niemiaszki negocjują modernizację greckich Leo2 .

    2. Chyżwar

      Zapytaj najpierw Niemców czy mają interes żeby do Polski trafiał ich sprzęt.

    3. Bobo

      Nasi chcą a7 , wszyscy się dogadają, naszym zawsze źle. Nie słyszałem żeby nasi dementowali że chce najnowsze kto czyli pewnie tak było. Nawet a4 lepsza od naszych t72. Ale znowu Niemiec niddobry

  9. Grażewicz

    Pożyjemy zobaczymy.

Reklama