Krok USA ws. zakupu systemu Iron Dome

14 sierpnia 2019, 09:22
5615747708_3de2908308_o-NXP-1024x681
System Iron Dome. Fot. MO Izraela

Jak donosi Defense News, w trakcie konferencji Space and Missile Defense Symposium w Huntsville w Alabamie w USA, przekazano oficjalnie decyzję o zakupie dla armii amerykańskiej izraelskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego krótkiego zasięgu Iron Dome.

Informacje o zakupie dwóch baterii systemu Iron Dome przekazał zastępca dyrektora Zespołu Funkcjonalnego Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej U.S. Army Daryl Youngman.

"Teraz gdy umowa jest już mocno ugruntowana, armia będzie mogła ustalić harmonogramy dostaw i szczegóły dotyczące odbioru systemów" - powiedział Youngman w trakcie konferencji.

Youngman przekazał także, że system Iron Dome może docelowo stać się jednym z trwałych elementów systemu IFPC, gdyż program ten jest obecnie w fazie badawczo-rozwojowej i nie jest wykluczone, że ostatecznym, rakietowym efektorem tego systemu stanie się właśnie ten system obrony powietrznej. Szybkie wdrożenie dwóch zakupionych baterii tego systemu do służby pozwoli na wszechstronne przetestowanie tego systemu w ramach obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej armii amerykańskiej, a co za tym idzie na ocenę i wyciągnięcie wniosków z jego użycia, co może przełożyć się na zwiększenie jego szans w programie IFPC. Zgodnie z projektem budżetu Pentagonu na 2020 rok, przed wyborem pocisku do programu IFPC Inc 2-I mają być prowadzone testy porównawcze różnych rozwiązań, a jedną z opcji będzie "skomponentyzowana", czyli zintegrowana z IBCS odmiana Iron Dome.

U.S. Army zdecydowała się na zwiększenie finansowanie programu mobilnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu nowej generacji Indirect Fires Protection Capability (IFPC), którego zadaniem jest neutralizowanie pocisków artyleryjskich, kierowanych, moździerzowych i rakietowych oraz bezzałogowych statków powietrznych przy pomocy kombinacji specjalnych pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu i systemów laserowych. Nabycie systemu Iron Dom ma na celu szybkie i tymczasowe uzyskania pomostowych zdolności typu C-RAM (Counter Rocket, Artillery and Mortar) oraz zwalczania pocisków manewrujących do czasu opracowania docelowego systemu IFPC. W maju 2019 roku swoje zainteresowanie tym systemem wyraził także United States Marine Corps, który chce przetestować i potencjalnie wdrożyć te systemy do służby w swoich pododdziałach przeciwlotniczych.

Iron Dome (Żelazna Kopuła) to izraelski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu. Zaprojekotwały go izraelskie firmy Rafael Advanced Defense Systems (RADS) i Israel Aerospace Industries (IAI) we współpracy z amerykańskim Raytheonem. Jego głównym zadaniem, które przyświecało konstruktorom już na etapie planowania, jest obrona powietrzna (z naciskiem na zdolności typu C-RAM) obszaru o wielkości miasta. System od ośmiu lat jest intensywnie wykorzystywany w Izraelu do ochrony terenów zurbanizowanych przed atakami rakietowymi ze Strefy Gazy, a jego skuteczność ma wynosić od 85 do 90%, co pozwoliło na zminimalizowanie strat, szczególnie wśród ludności cywilnej. W czasie swojej kilkuletniej służby został jednym z najczęściej używanych bojowo systemów obrony przeciwlotniczej, który zyskał bardzo dobre opinie i uznanie w izraelskich siłach zbrojnych oraz stanowi jeden z najnowocześniejszych i najlepszych systemów tego typu na świecie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
cynik
środa, 14 sierpnia 2019, 16:59

Mały 9-cio milionowy naród na jedynym skrawku Bliskiego Wschodu pozbawionym ropy i otoczony miłującymi-pokój sąsiadami opracowuje i dostarcza technologie dla największej potęgi militarnej i technologicznej świata. Fajnie. 38-milionowy naród w najżyźniejszym zakątku Europy nie potrafi zbudować korwety wg. gotowych niemieckich planów czy podwozia do działa... Bo ćwierć wieku temu komunizm... Bo poprzednicy... Bo... PS. Tak wiem ile Izrael dostaje od USA od lat 60-tych, ale pamiętam też, że Polonia w USA jest liczniejsza niż diaspora żydowska.

CdM
czwartek, 15 sierpnia 2019, 02:00

Dodajmy że inne narody, również nieliczne, na północ od nas, też nieźle sobie radzą (patrz kongsberg, saab, patria...) i to bez diaspory ani subwencji z usiech...

fan_club_Daviena
środa, 14 sierpnia 2019, 11:55

I to by było na tyle w sprawie systemu Patriot ..... żenujące ...

Dumna Rosja
środa, 14 sierpnia 2019, 19:16

Gdzie Irone Dome a gdzie Patriot? Komentarz absurdalnie "od rzeczy". Jak zwykle z resztą. A tak przy okazji czy Pancyry rozróżniają już Bociany od dronow? I czy rosyjskie systemy plot potrafią już zidentyfikować obcy samolot by nie nie powtórzyła się historia z Syrii?? I jeszcze czy MiGi31 przestały już do sobie strzelać "najlepszymi na świecie rakietami" jak to miało miejsce nad Syberią? Kiedy rosyjskie śmigłowce przestaną strzelać rakietami do dziennikarzy -jak na pamietnych "pokazowych" manewrach? Cóż za radosna skuteczność, prawda??

kj1981
środa, 14 sierpnia 2019, 17:43

Patriot ma inne przeznaczenie i jest systemem innego rodzaju (średniego, a nie krótkiego zasięgu).

cynik
środa, 14 sierpnia 2019, 17:01

Ale wiesz Masza, że Patriot to system innego przeznaczenia a Izrael użytkuje zarówno Iron Dome jak i Patrioty?

vvv
środa, 14 sierpnia 2019, 16:21

iron dome to nie system odpowiadajacy patriotom. ID to odpowiednik Narwi a nie Wisly kolego

CdM
środa, 14 sierpnia 2019, 11:49

Widocznie nie zdają sobie sprawy, że "kody" (cokolwiek to znaczy) są już w Moskwie, och jacy naiwni ci Amerykanie. My nie damy się na to nabrać!

Tomek pl
czwartek, 15 sierpnia 2019, 09:51

A spike to czyjej licencji jest

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama