Reklama

Kraje bałtyckie zwiększają współpracę służb ratowniczych

16 października 2017, 17:27
SP Litwa
Straż pożarna sił powietrznych Litwy. Fot. Senior Airman Nicole Sikorski/USAF.
Defence24
Defence24

Litwa, Łotwa i Estonia zamierzają podpisać umowę o współpracy i pomocy w reagowaniu na sytuacje kryzysowe. Zgodnie z projektem kraje bałtyckie współpracować będą także w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz podejmą wspólne działania by zapobiegać ich występowaniu.

Wsparcie, które jest przedmiotem porozumienia, uruchamiane będzie wtedy, gdy skala zdarzenia przekroczy krajowe możliwości reagowania. 

Arnoldas Pikzirnis, doradca ds. polityki bezpieczeństwa publicznego premiera Litwy, stwierdził, że dokument umożliwi szybsze reagowanie na prośby sąsiadów o pomoc w zakresie bezpieczeństwa cywilnego.

Praktyka jest taka, że w przypadku rzeczywistego kryzysu to właśnie nasi sąsiedzi mogą pomóc nam jako pierwsi. Do tej pory, kiedy Estonia i Łotwa potrzebowały pomocy naszych służb ratowniczo-gaśniczych, za każdym razem musieliśmy podpisywać osobne porozumienie pozwalające naszym służbom podjęcie działań.”

Arnoldas Pikzirnis, doradca ds. polityki bezpieczeństwa publicznego premiera Litwy

Porozumienie ma zostać podpisane w ciągu najbliższych miesięcy. Wejdzie w życie pod koniec 2017 roku lub w pierwszych miesiącach 2018 roku.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama