Kraje afrykańskie potrzebują opancerzonych pojazdów za ponad 20 miliardów dolarów

15 lipca 2013, 23:08
DSC_1400
Kraje afrykańskie kupią w najbliższej dekadzie pojazdy opancerzone za ponad 20 miliardów dolarów – fot. M.Dura
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Raport opracowany na konferencję Armoured Vehicles Africa, która odbyła się w dniach 2-4 lipca w Londynie, wskazuje, że w ciągu następnej dekady kraje afrykańskie zakupią samochody opancerzone za ponad 20 miliardów dolarów. Niestety wśród państw, które są wskazywane jako potencjalni dostawcy tego sprzętu nie wymienia się Polski.


Ze względu na pojawienie się zagrożeń ze strony rebeliantów różnego typu, przewiduje się, że szczególne zainteresowane tego typu pojazdami będzie w krajach rogu Afryki, Sahel-Magrebu oraz zachodniej Afryki.Sama tylko Kenia ma zaplanowane na zakup w latach 2015 – 2016 różnego typu i klas pojazdów opancerzonych za ponad 800 milionów dolarów.

Więcej: Francja: Iveco wygrało z Renault w przetargu za 1 mld euro

Do najbardziej prawdopodobnych dostawców zalicza się firm, które już rozpoczęły działania w tym względzie, budując nawet swoje przedstawicielstwa w krajach afrykańskich, z takich państw jak: Chiny, Czechy, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Republika Południowej Afryki, Serbia i Włochy.

Największy szanse na tym rynku ma oczywiście RPA, której firma DCD Protected Mobility zdobyła ostatnio ważne kontrakty dla nigeryjskiej armii oraz sił bezpieczeństwa (pojazdy Springbuck IV). Jednak wszyscy zwracają uwagę na północną Afrykę, gdzie terroryści islamscy na pewno zaadoptują metody sprawdzone przez Talibów w Afganistanie i posiadanie np. samochodów o wzmocnionej odporności na wybuchy minMRAP stanie się koniecznością.

Więcej: Ukraiński transporter BTR-3 – sukces eksportowy nie tylko dzięki cenie

Z ostatnich kontraktów przypomnijmy tylko, że w tym roku Libia zakontraktowała w Czechach 300 pojazdów BDRM i bojowych wozów piechoty BWP-1. W kwietniu br. Libia otrzymała również 20 włoskich pojazdów Puma oraz 49 wykonanych w Jordanii i zakupionych od ZEA opancerzonych pojazdów NIMR. Ale libijski premier wyraźnie informuje, że potrzebuje jeszcze więcej mobilnych, dobrze uzbrojonych i opancerzonych pojazdów. W 2011 roku Algieria stała się ważnym klientem w tej dziedzinie kupując od Niemców 54 pojazdy Fuchs za 248 milionów dolarów i deklarując kupno 1200 następnych w ciągu najbliższych 10 lat.

(MD)

 
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24