Kownacki we Włoszech. Rozmowy o Masterach, Wiśle i satelitach

3 marca 2017, 09:12
Kownacki
Fot. Lockheed Martin/Twitter.
Reklama

Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki uczestniczył w Rzymie w rozmowach dotyczących pogłębienia współpracy oraz możliwości pozyskania nowych technologii. Dotyczyły one między innymi dostaw samolotów M-346 Master oraz potencjalnej współpracy związanej z transferem technologii azotku galu w ramach oferty MEADS w programie "Wisła", a także rozwoju kooperacji przy konstelacji satelitów Cosmo-Skymed.

Jak informuje MON, spotkanie miało na celu dalsze pogłębianie relacji dwustronnych, w tym również tych, które dotyczą zagadnień współpracy wojskowo-technicznej i przemysłowo-obronnej. Przemysł obronny oraz związana z nim współpraca wojskowa stają się jednym z fundamentów polsko-włoskich relacji gospodarczych, a także politycznych.

Jednym z obszarów polsko-włoskiej współpracy jest kooperacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej i koncernu Leonardo. Według resortu obrony ona wszystkie najważniejsze obszary produkcji i projekty istotne z punktu widzenia obronności obu krajów. Podczas spotkania z szefostwem największego włoskiego koncernu zbrojeniowego Leonardo omówiono m.in. kwestie związane z realizacją umowy na dostawy dla polskich sił powietrznych samolotów szkolnych M-346 Master.

Wiceminister odwiedził też zakłady MBDA Italia oraz Leonardo. Konsorcjum MEADS, które złożyło nową ofertę cenową w programie Wisła w styczniu 2017 roku, zadeklarowało gotowość do udostępnienia Polsce technologii azotku galu rozwiniętej przez Leonardo.

Sekretarz stanu w MON miał okazję zwiedzić ośrodek zajmujący się produkcją komponentów systemów radiolokacyjnych opartych na azotku galu i arsenku galu m. in. dla włoskich sił zbrojnych oraz badaniami ich zastosowania w kosmosie. Rozmowy z udziałem wiceministra Kownackiego dotyczyły również współpracy w zakresie systemu rozpoznania satelitarnego Cosmo-Skymed. Umożliwia on polskim Siłom Zbrojnym wykorzystanie zobrazowań radarowych Ziemi.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Willgraf
piątek, 3 marca 2017, 20:10

tak samo rozwinięta ta technologia jak dostosowane do symulacji uzbrojenia były mastery... jeden wielki włoski bajer !

andrzej
sobota, 4 marca 2017, 12:37

chcialbym przypomniec ze Mastery byly zamowione w 2014 roku przez Siemoniaka dzis najprawdopodobniej nie zamowilibysmy tego szmelcu ale niestety umowy podpisane przez wczesniejsze wladze sa calkowicie nietrafione w wiekszosci albo przedluzane w wiecznosc....

Iskra
środa, 8 marca 2017, 21:06

Dziś zamówilibyśmy te samoloty w takiej konfiguracji jak wszyscy inni ich nabywcy: szkolno-bojowej.

Azza
niedziela, 5 marca 2017, 23:13

Dlaczego dziś nie zamówilibyśmy tego samolotu? Samolot ogólnie bardzo dobry, "niedoróbki" zostaną naprawione a wynikają zapewne z braku czasu i testują ile wyjdzie na odbiorach.

Paweł
niedziela, 5 marca 2017, 20:50

a co byś zamówił znawco ?

db
sobota, 4 marca 2017, 20:18

Chciałbym przypomnieć, że to minister Kownacki a nie minister Siemoniak dumnie pozował na tle Mastera w zakładach Leonardo-Finmeccanica w Venegono-Superiore w czerwcu 2016. Nie zapytał jak tam idą prace?

Lolo
czwartek, 9 marca 2017, 23:07

Widelec w służbie partii szaleńców

Hania N.
piątek, 3 marca 2017, 11:48

Czy rozmawiano o niewywiązaniu się Leonardo z dostaw samolotów szkolnych M346 z oprogramowaniem do symulacji użycia uzbrojenia, skutkach tego dla procesu szkolenia pilotów i konsekwencjach dla niesolidnego dostawcy?

.
piątek, 3 marca 2017, 13:27

Rozmawiano

KrzysiekS
poniedziałek, 6 marca 2017, 07:50

Myślę że Mastery były najmniej istotnym elementem tych rozmów.

Karol
piątek, 3 marca 2017, 11:31

No i jakie sa efekty rozmow o Masterach?

Qba
sobota, 4 marca 2017, 13:09

Chcą szkolić polskich pilotów we Włoszech

gts
piątek, 3 marca 2017, 19:10

Beda mowic ze wszystko juz zalatwione ze bedzie i prowadzic taka dezinformacje az do nastepnych wyborow, a po nich dowiemy sie ze jednak nie. Taka to metoda na rzadzenie tej wladzy.

podatnik
piątek, 3 marca 2017, 16:25

Czy Kownacki przedstawił Włochom tak zdecydowane stanowisko nt. zawalenia przez nich projektu z Masterami jak się wypowiada w mediach?

Tweets Defence24