Kosiniak-Kamysz: zakup F-35 powinien zostać odłożony

2 kwietnia 2020, 11:33
Zrzut ekranu 2020-04-2 o 13.19.44
Fot. USAF

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydat na prezydenta wezwał w wywiadzie dla TVN24 do rozważenia rezygnacji z drogich projektów prowadzonych obecnie przez Państwo Polskie. Wśród nich wymienił myśliwce F-35, których zakup mógłby zostać odłożony.

Kandydat na prezydenta odniósł się do kwestii myśliwca F-35 zapytany o to skąd wziąć dodatkowe pieniądze na pomoc polskiej gospodarce, która zmaga się obecnie z efektami epidemii Covid-19. W odpowiedzi na to wskazał na potrzebę "rezygnacji z projektów, które są wyrazem megalomanii".

„Trzeba rozmawiać z Amerykanami. To nie jest sprawa, która nas dzisiaj ochroni” – argumentował lider PSL. Obok zakupu 32 myśliwców, który powinien jego zdaniem zostać „odłożony” -  wraz z pakietem towarzyszącym w ramach programu Harpia wymienił też m.in. budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, inwestycji podwójnego przeznaczenia, która miała m.in. zwiększyć możliwości przerzutu posiłków Sojuszu Północnoatlantyckiego na jego wschodnią flankę. Zaoszczędzone pieniądze miały by zostać użyte na wzmocnienie „dziurawej tarczy antykryzysowej”.

Lider PSL to już kolejny polityk, który wezwał do wzięcia pod uwagę przesunięcia w czasie zakupu F-35 w związku z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa. W podobnym tonie, w wywiadzie dla Defence24.pl wypowiedział się Tomasz Siemoniak, poseł Koalicji Obywatelskiej i były szef MON w rządzie PO-PSL.

Przypomnijmy, że podpisany w końcu stycznia kontrakt na polskie F-35 ma wartość 4,6 mld USD (ok. 17,8 mld zł netto, z płaconym w Polsce podatkiem VAT: 20,7 mld PLN) i obejmuje również symulatory misji, zapasowy silnik, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji wraz z modyfikacjami do 2030 roku. Umowa FMS nie obejmuje natomiast infrastruktury (jej koszt oszacowano na 0,7-1,8 mld PLN), ani uzbrojenia, które ma być pozyskane w odrębnych programach. Transakcja nie uwzględnia offsetu, z którego MON zrezygnował, z uwagi na zamknięty charakter programu oraz dodatkowe koszty, które trzeba by ponieść.

Zgodnie z umową płatności zostały rozłożone na lata 2020-2030, a w 2020 roku w budżecie MON przewidziano zapłacenie Amerykanom pierwszych środków w wysokości 1,95 mld PLN. Pierwsze myśliwce zostaną dostarczone w 2024 roku, ale na początku będą przebywać w USA, wykonując misje szkoleniowe, natomiast dostawy do kraju rozpoczną się na przełomie 2025 i 2026 roku; maszyny mają osiągnąć wstępną gotowość bojową w 2028 roku.

Zakup dwóch eskadr (2 po 16 samolotów) F-35A ma na celu zastąpienie przynajmniej dwóch z trzech eskadr samolotów produkcji radzieckiej: Su-22 i MiG-29, które nie spełniają wymagań współczesnego pola walki. Wniosek o pozyskanie tych maszyn wysłano w maju 2019 roku, a we wrześniu uzyskano zgodę Departamentu Stanu. Myśliwce pozyskiwane są w ramach programu Harpia, którego realizacja została przyspieszona po serii wypadków MiG-29.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 246
Reklama
Czytelnik
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 09:38

PSL zawsze działało na korzyść Rosji. I za czasów PRL, i podpisując niekorzystny dla Polski kontrakt na gaz z Rosji, a teraz także chcą odłożyć zakup F-35. Trzymają się targowickiej "tradycji".....

nauczyciel_ekonomii
niedziela, 5 kwietnia 2020, 13:43

Mistrzowie fantazji. Czy naprawdę nie wiecie skąd biorą się pieniądze? nie z bankomatu. Pieniądze na wydatki Państwo bierze z podatków płaconych przez obywateli - a skąd te podatki? Podatki bezpośrednie - czyli PIT CIT - podatki dochodowe - ale skoro ludzie zarobią mniej /bo im pensje obetną/ a firmy nie będą miały zysków / czyli przychód - koszty/ to nie zapłacą podatków albo zapłacą je dużo mniejsze oraz podatki pośrednie - czyli VAT - czyli coś co płaci każdy z was jak kupuje cokolwiek - bo to podatek doliczony do ceny towaru - czyli np komputer kosztuje 1000 PLN ale sklep sprzedaje go po 1230 PLN. Ale skoro rodzice nie będą mieli pieniędzy to nie kupią nowego komuteray wpływ z VAT. A wydatki Państwa w okresie pandemii i po niej będą większe - bo trzeba leczyć ludzi a to kosztuje, trzeba wypłacać zasiłki bezrobotnym, 500+, trzynaste , czternaste emerytury, płacić urzędnikom, lekarzom, policjanotm itp. Więc mistrzowie ekonomii na garnuszkach rodziców i emeryturach - skąd weźmiecie pieniądze na zakup i utrzymanie F35 - proste pytanie - komu zabierzecie? konkretenie. To nie gierki że za misje dostajecie kasę na zakup uzbrojenia - tutaj jest prosty rachunek - komuś trzeba zabrać i to nie mało aby zrealizować te bajeczne zakupy- komu. Nie będzie F35 ani w Polsce, ani we Włoszech i w innych krajach. Po epidemii Świat już nie będzie taki sam i gospodarki nie będą takie same - to bolesna prawda ale fantazjujcie dalej - to zawsze lepsze niż rzeczywistość. I ile nie będziecie tupać nogami i się złościć - F35 nie będzie

P wawa
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 09:14

Bez przesady. Nasze samoloty dostaniemy za 10 lat więc nie ma sensu sobie tym głowy zawracać twraz.

jfoei
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 02:03

to najbardziej przykre, że w Polsce jest tak wielu, którzy nie rozumieją skąd biorą się pieniądze na socjal. Biorą się z podatków, a żeby płacić podatki to trzeba pracować, firmy muszą istnieć. Jak tego nie będzie to nie będzie pieniędzy do rozdawania. Przykre, że polska edukacja nie wytłumaczyła tak oczywistych spraw.

OptymistaPl
niedziela, 5 kwietnia 2020, 13:12

Absolutnie nie powinien zostać odłożony!!! Co prawda w tym momencie trzeba przystopować ewentualne kolejne zagraniczne zakupy i wspierać polski przemysł obronny!!!

Bormann
sobota, 4 kwietnia 2020, 18:14

Fajnie to już drugi po Hausnerze który chce "zaoszczędzić" na ekwipunku WP......

Gnom
niedziela, 5 kwietnia 2020, 18:48

A wiesz skąd się biorą pieniądze na wojsko - z budżetu, a on z podatków i innych obowiązkowych zrzutek społeczeństwa. Jak nie będzie obrotu w gospodarce, firmy upadną to podatków nie będzie, składek nie będzie i kasy na wojsko też nie będzie. To już było na początku lat 90. Pamiętaj, że ta kasa która zostanie wydana w Polsce w przynajmniej 1/3 wróci do budżetu Polski, a z wydatków zagranicznych (np. w boskim USA) wróci równe 0. I to przez kolejne 30 lat eksploatacji, a nawet wbrew matematyce, będzie to jak w piosence Lady Punk - "mniej niż zero" - bo przez te 30 lat kasa za utrzymanie sprzętu też pójdzie do USA. Najpierw trzeba do dzbana (budżetu) wlać wodę, aby można było później rozlewać do kubków. Czas zrozumieć jak działa świat realny, a nie wirtualny.

Stop amnezji
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 09:15

Lepiej obciąć emerytury mundurowe. Więcej się zaoszczędzi niż na F35

fmoevgo
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 02:07

wszystko prawda, tylko że Polska ma problem podstawowy - ludzie w tych miejscach są ziomkami polityków. To powoduje, że nie chcą wyprodukować tylko produkować. Czyli nie wykonać, tylko wykonywać jak najdłużej. Dlatego Ślązak powstawał 20 lat, podczas gdy na Zachodzie taki okręt powstaje 10x szybciej.

Gnom
środa, 8 kwietnia 2020, 14:45

Ziomkowie, czy jak było kiedyś "spadochroniarze", czyli ludzie z nadania tak, ale nawet co do Ślązaka nie masz racji. To nie był tylko problem braku przygotowania "tych ludzi", to nie tylko problem firma, ale problem polityków, chłopców z piaskownicy, bo to taki poziom wiedzy i decyzyjności, choć honoru znacznie mniejszy.

Marekoa
sobota, 4 kwietnia 2020, 12:00

Bardzo dobra sugestia. Wreszcie jest polityk, który nie boi się powiedzieć, że nas po prostu nie stać na te samoloty. A kiedy ocenimy obecną sytuację i potrzebe przeznaczenia wszystkich środków na walke z pandemią, Kosiniak stwierdza wyraźnie, że nie ma wazniejszej sprawy dla bezpieczeństwa niż zycie ludzkie.

tutuś
sobota, 4 kwietnia 2020, 14:48

NIC tak bardzo nie zagrozi życiu Polaków jak brak tych samolotów. I niemądry ten co tego nie widzi a patrzy jedynie na koniec swojego nosa. Zresztą co to za ( potencjalny ) zwierzchnik sił zbrojnych który próbuje ograniczyć swojej armii dostęp do nowoczesnego sprzętu !?!

gegroza
niedziela, 5 kwietnia 2020, 17:29

W jaki sposób brak moze nam zagrozić / natomiast brak rękawiczek moze nam zagrozić bezpośrednio !

Sidematic
sobota, 4 kwietnia 2020, 22:03

tutuś, a w czym Polakom mają pomóc samoloty przełamania obrony powietrznej przeciwnika? To są samoloty zbudowane do penetracji obcej przestrzeni powietrznej, nie do walki obronnej. Jeśli przyjdzie do obrony naszej przestrzeni powietrznej to F-35 natychmiast zostaną wycofane tak jak niszczyciele w 1939 roku poza zasięg potencjalnego przeciwnika.

prawieanonim
niedziela, 5 kwietnia 2020, 13:35

Obrona nie polega na wiecznym odpieraniu ataków przeciwnika. Broniąc się trzeba mieć czym zadawać ciosy i te samoloty są do tego idealne.

tatuś
niedziela, 5 kwietnia 2020, 08:37

Czyli przypadkiem prawdę rzekłeś, bo sami się chwalą że ich A2/AD z Kaliningradu że sięga jakieś 400km w głąb terytorium Polski. W naszych warunkach te samoloty są idealne do obrony. Osobiście uważam że w przyszłości nawet F35B, bo nie muszą korzystać tylko z lotnisk. W GB tak zrobili...

poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 14:11

Tatuś - jak Cie zlapie korona to będziesz żądać leczenia. Tylko za co...

kazczsałp
sobota, 4 kwietnia 2020, 10:21

Co zostanie z tych cudownych F-35 po niespodziewanym ataku lotniska gdzie będą stacjonować , Iskanderami i Kalibrami . Czym je ochronimy ? Żołnierzami WOT z Gromami jak to ma miejsce w przypadku MJR ? Bez posiadania szczelnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju jest to zakup bezsensowny - wyrzucenie ogromnych pieniędzy w błoto . No chyba , że będą stacjonować w Niemczech lub USA .

Trzeźwy
sobota, 4 kwietnia 2020, 11:38

Niespodziewany atak na NATO?? Jak sobie taki absurd wyobrażasz. W dobie satelitów, AWACSOW, wywiadu NATO? Nielogiczny, tendencyjny tekst. W dobie przewagi powietrznej NATO?? Bredzisz okrutnie. Bez sensu.

Sternik
sobota, 4 kwietnia 2020, 22:08

Trzeźwy, wytrzeźwiej. NATO to biurokratyczne, nieruchawa machina zależna od polityków krajów należących do Sojuszu. Żeby NATO podjęło jakąkolwiek akcję muszą się zebrać i zaakceptować WSZYSCY premierzy lub prezydenci Sojuszu. Natomiast w Rosji wystarczy jeden rozkaz (no dobra, jeden plik rozkazów) Putina i już lecą rakiety i jedzie Pierwsza Gwardyjska. W ciągu 30 minut od wydania rozkazu. Wiesz, gdzie możesz sobie wsadzić przewagę powietrzna samolotów, które nie dostały rozkazów?

mfedi
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 02:15

w takim przypadku decyzyjność zostaje przekazana na wojsko, bez politycznego bełkotu. Zreszta to by było bezsensowne bo atak na NATO nieuchronnie prowadzi do wymiany ciosów atomowych, a prawdopodobieństwo wymknięcia się ich spod kontroli jest 100%. O ile przedział czasowy wymiany ciosów będzie liczony w dniach to by było okej, ale będzie liczony w minutach czyli wszyscy będą mieli 15 minut przygotowania się na zagładę, a potem nastąpi odpalenie atomu i zagłada właśnie. I wiesz, że schrony atomowe nie pomogą. Rosjanie też to wiedzą. Gra toczy się o pieniądze, a nie o popełnienie samobójstwa, a samobójstwem byłby atak na NATO. I co naj naj najważniejsze....nie samobójstwem wysłanych żołnierzy, ale samobójstwem tych którzy decydują, a to wielka różnica. W IWŚ i IIWŚ decydujący byli bezpieczni bo byli daleko i mieli potencjalne ujście przed atakiem. W przypadku wojny jądrowej zwyczajnie tego nie ma i po decyzji o ataku, taki Putin musi się spodziewać śmierci w 15 minut. Warto? Nie sądzę.

rozsądny
sobota, 4 kwietnia 2020, 16:18

ciekawe czemu NATO nic nie wiedziało o wejściu "ludzików" na Ukrainę. Poza tym, nie bądź naiwny i stereotypowy, w dzisiejszych czasach wyobrażasz sobie inwazję jak 60 lat temu? Słyszałeś o sabotażu? dywersji? Każdy kraj ma część SZ przeznaczoną do tego typu operacji aby usunąć newralgiczne i strategiczne cele - odwieczna taktyka więc nie bądź dziecinny

prawieanonim
niedziela, 5 kwietnia 2020, 13:36

A skąd wiesz że NATO nic nie wiedziało?

kazczsałp
sobota, 4 kwietnia 2020, 15:30

Sam bredzisz . Kto wiedział wcześniej o agresji na Krym czy Donbas .

prawieanonim
niedziela, 5 kwietnia 2020, 13:37

Kto? Chyba każdy zainteresowany wywiad.

alkaprim
sobota, 4 kwietnia 2020, 15:17

Trzeźwy-nawet jak będziemy wiedzieć o ataku-to czym twoim zdaniem odpowiemy?Jakimi środkami ? Mamy takie?Tu nie trzeba logiki-tu potrzeba efektorów-jak najskuteczniejszych.Kolo się zamyka.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 3 kwietnia 2020, 22:28

Bombowiec jest potrzebny a kosiniak powinien być odłożony z dala od koryta

JSM
sobota, 4 kwietnia 2020, 22:10

Potrzebne są myśliwce przewagi powietrznej ale przede wszystkim potrzebna jest obrona przeciwrakietowa, przeciwlotnicza i przeciwpancerna. F-35 NIE JEST samolotem do obrony przestrzeni powietrznej.

chateaux
niedziela, 5 kwietnia 2020, 21:33

Samoloty przewagi powietrznej, są Polsce akurat najmniej potrzebne.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 5 kwietnia 2020, 18:45

To ty nie wiesz ? jak wielu piszących tutaj że F-35 jest do wszystkiego i zestrzeli wroga setkami !! co potwierdzają ćwiczenia gdzie zawsze wygrywa w stosunku 80-0. a skoro to tak wybitnie hiper ultra dobra maszyna to spokojnie 32 samoloty wystarczą zamiast potrzebnych 120 nowych myśliwców jak w normalnym kraju tej wielkości, a że F-35 musi być stealth to uzbraja się go tylko w 4 AIM-120 po ponad 10 000 000 PLN każda co ogranicza koszt rakiet do ~40 milionów pln na samolot a taki myśliwiec przewagi to musi mieć z 8 amramów żeby zapełnić wyrzutnie co podwaja koszty.

gegroza
piątek, 3 kwietnia 2020, 21:15

na dziś ważniejsze są maseczki niż F 35 , pod warunkiem , że nie trzeba będzie płacić kar. To kwestia dogadania - ale jak znam nasze władze to pewnie tak podpisali umowę, ze jak przestaną produkować F - 35 to za to zapłacimy ale za to jak my nie będziemy chcieli wziąć to za to zapłacimy podwójnie

rydwan
sobota, 4 kwietnia 2020, 06:30

co maja maski do F 35? i jak wzrośnie przez to bezpieczeństwo naroowe? Poza tym ludzie nie przestrzegaja kwarantanny wiec tu zadna ilosc masek nie pomożę a F 35 i owszem tym co zostana przydadza sie na juz.

Fort
sobota, 4 kwietnia 2020, 02:48

Do Polski właśnie trafia kilkadziesiąt milionów masek

kosiniaki na forum
piątek, 3 kwietnia 2020, 23:46

człowieczku słyszałeś kiedyś o kontrakcie który można zerwać ? tak o, bo ty i kosiniak macie takie urojenia. na maski pieniędzy szukaj sobie gdzie indziej. np zamroźmy podwyżki dla nauczycieli. wara od bezpieczeństwa kraju

sobota, 4 kwietnia 2020, 18:58

Albo zrezygnujmy z lekcji religii i utrzymywania kościoła.

Andreij
sobota, 4 kwietnia 2020, 12:03

co ma piernik do wiatraka? odnieś się do stanowiska Kosiniaka. Wara od bezpieczeństwa kraju? A kim ty jesteś aby takie tezy głosić, Chyba nie zauwazyłeś, że Kosiniak kandyduje na Prezydenta, który z godnie z konstytucję ma stać na straży bezpieczeństwa państwa.

chateaux
sobota, 4 kwietnia 2020, 20:01

Obywatelem zapewne, oto kim jest. Kosiniak, dopóki obywatele nie powiedzą mu - tak, chcemy abyś był prezydentem, jest takim samym obywatelem, niż autor komentarza do którego sie odnosisz. I nikim więcej.

jancenty
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:58

Autorytet od uzbrojenia w gumofilcach. Jego partyjny kolega nam już zrobił super przy podpisaniu umowy z gazpromem i umorzeniu opłat za przesył przez terytorium Polski.

Gnom
środa, 8 kwietnia 2020, 14:48

Pewien jesteś że tylko jego kolega. Początki to Jamał i Olszewski oraz dziś wybitny specjalista Naimski. Ale w waszym wieku trudno pamiętać rzeczy z początku lat 90. Reszta to tylko kontynuacja.

Gienek
sobota, 4 kwietnia 2020, 12:36

100% racji!

jancenty
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:45

Autorytet od uzbrojenia w gumofilcach. Jego partyjny kolega nam już zrobił super przy podpisaniu umowy z gazpromem i umorzeniu opłat za przesył przez terytorium Polski.

Ekonom
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:11

Najwiecej krzyczą ci co złotówki nie zarobili a na wszystko dają rodzice. Oni to mogą kupić wszystko. Druga grupka to emeryci hobbyści co to dostają co miesiąc przelew od państwa. Wiec bujają w obłokach o zakupach za miliardy. Za chwile to trzeba będzie zabierać dopłaty do dzieci i ciąć emerytury i płace w budżetówce - i skończą się bajki o nowych samolotach - bo nie będzie na paliwo do tych co mamy a żołnierze nie dostaną wypłaty - i dopiero wtedy będzie wojsko ze hoho. Poproście rodziców o to aby 10% swojej pensji przelewali na mon z dopiskiem F35 - ale będzie zabawnie

Box123
sobota, 4 kwietnia 2020, 02:49

Bez stabilności wynikającej z bezpieczeństwa przed napascia Rosji właśnie tak będzie jak piszesz

gegroza
niedziela, 5 kwietnia 2020, 17:34

Napaść Rosji jest potencjalna - koronowirus jest rzeczywisty

rozbawiony
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:49

Dla niektórych F-35 stal się fetyszem który zapewni nam ..... ale co / ? / w starciu z Rosją . Zwycięstwo w powietrzu , zniszczenie OPL przeciwnika , zniszczenie zagonów pancernych ? Tylko z 6 rakietami pow-pow w komorach wewnętrznych - jakim cudem ? Bez posiadania sprawnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej / brak/ przeciwpancernej / brak/ artylerii dalekiego zasięgu znacznie powyżej śmiesznej ilości wyrzutni i rakiet zakupionych przez MB , itd. te samoloty to tylko piękny kwiatek do wyleniałego i dziurawego kożucha . Na dodatek drenujący nasz budżet obronny tak że uzupełnienie w/w braków będzie niemożliwe w szybkim terminie . Mniej megalomani więcej realizmu .

niedziela, 5 kwietnia 2020, 10:03

Na dzien dzisiejszy F-35 nie jest zdolny przenosic szesciu pociskow powietrze - powietrze w komorach wewnetrznych.

niedziela, 5 kwietnia 2020, 13:39

Jest zdolny tylko nie uzbraja się go w ten sposób bo to nie jest samolot przewagi powietrznej tylko maszyna wielozadaniowa.

winny
sobota, 4 kwietnia 2020, 11:52

Pooglądaj sobie zestawienia z innymi państwami europy - nie we wszystkim jesteśmy tacy źli jak piszesz . Nie będę oceniał co powinno być kupione pierwsze od tego są , :) lub powinni być fachowcy , nie ci z forum . Czasami czytając te posty mam wrażenie że najlepiej siąść na dupie i nie robić nic . Jeszcze jedno nik nigdy nie twierdził że możemy wygrac

Marcin
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:04

Anulowany definitywnie, osoby przeciwne może niech się zgłoszą do szpitali zakaźnych na wolontariuszy.

wtorek, 7 kwietnia 2020, 02:08

No to biegiem, może jeszcze w Moskwie zdarzysz.

Joshua
sobota, 4 kwietnia 2020, 12:04

Bravo!!! wreszcie konkretne stanowisko

Strusiu
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:20

Przecież od dawna wiadomo kto dba o rosyjskie interesy w Polsce-partia Tygrysa (najwyraźniej syberyjskiego).

Avalon
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:53

Zgadzam się z powyższą opinią w 100% .. PSL jeszcze nie poniósł konsekwencji za niekorzystny kontrakt gazowy z Rosją podpisany przez niejakiego W. Pawlaka..

AZIA
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:07

Jedynie słuszną partia opozycyjna się wypowiada. Zopomnial dodać że trzeba sprzedać co nam pozostało.

Dla przypomnienia faktów
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:34

Parę cytatów z Kosiniaka Kamysza: "należy podnieść wiek emerytalny, aaaa już nie, bo t e r a z mi się zmieniło. Nalezy zabrać pieniądze z OFE do ZUS, aha też mi sie j u z zmieniło. Nalezy umożliwić głosowanie zdalne, aha na dziś to j u ż mi się zmieniło. Należy dozbroic polskie wojsko, aha, nie no teraz zmieniło mi się, żadnych nowych samolotow ani innego sprzętu dla wojska. Aha, pamiętajcie Polacy, że ja jako kandydat na prezydenta wszystkich Polaków jestem ten.... w i a r y g o d n y!

Blooper
sobota, 4 kwietnia 2020, 09:15

Sama prawda

say69mat
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:33

Czy rezygnacja z zakupu nowych samolotów przyczyni się jakąkolwiek miarą do reformy funkcjonowania oraz sposobu organizacji naszej służby zdrowia??? Czy rezygnacja z zakupu przyczyni się do zbudowania potencjału systemu edukacji??? Czy rezygnacja z zakupu niesłychanie kosztownego programu modernizacji technicznej sił zbrojnych przyczyni się z automatu do realizacji idei budowy osiedli służących osobom pragnącym wyjść z bezdomności??? Punktem odniesienia zakupów uzbrojenia powinna być zawsze polityka modernizacyjna sił zbrojnych realizowana przez naszych sąsiadów. Jeżeli nasi sąsiedzi zamrażają programy modernizacyjne i realizują politykę odprężenia, mamy wówczas - po doświadczeniach IIwś - carte blanche dla rezygnacji z kosztownych programów modernizacji technicznej naszej armii.

Gnom
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:29

Ale bez zachowania miejsc pracy w Polsce i liczby płacących podatki i składki ZUS/NFZ i inne badziewia nie będzie środków ani na zakupy, ani na armię (ludzi, szkolenia itd). Armia nie przynosi zysku, chyba, ze jak kiedyś najeżdża i zdobywa bogatsze kraje. Dlatego właśnie wyprowadzanie kasy z Polski w takiej sytuacji jest nieodpowiedzialne i działa ostatecznie na korzyść przysłowiowego już wroga - Rosji.

Davien
wtorek, 7 kwietnia 2020, 02:11

Gnom, Armia nie jest od przynoszenia zysku ale od obrony państwa ale rozumiem ze w Polsce produkuja mysliwce( jakiekolwiek), systemy OPL( coś poza MANPADS) czy może artylerie rakietową o zasięgu 70+km?? Wiec jak chcesz w Polsce wydac pieniadze na te systemy które sa nieodzowne?

Gnom
środa, 8 kwietnia 2020, 14:59

Armia o geni(t)alny, jest elementem polityki bezpieczeństwa państwa. To bezpieczeństwo składa się z różnych elementów, w tym gospodarczych. Napoleon mawiał, że do prowadzenia wojny potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy. W dzisiejszym świecie pieniądze na armię pochodzą z tego co wypracuje gospodarka państwa. Skoro armia zużywa środki, a główną potrzebą armię są owe pieniądze, zatem bez pieniędzy nie będzie armii. Wysłanie w ciągu kilku lat nawet 100 mld zł do USA na pewno nie wzmocni ani ilościowo ani jakościowo naszej gospodarki. Gdyby ów "genialny" rząd, a w tym jego część zwana MON, realizował rzeczywiście politykę bezpieczeństwa dla Polski, to zadbałby o to aby jak najwięcej elementów zamawiać w polskich firmach i obsługiwać w Polsce. A ten rząd (już po Maciarze) wywala ile może za granicę bez jakichkolwiek rekompensat dla gospodarki Polski. Taka Indonezja, czy Malezja to choć wymuszają kupienie u nich oleju palmowego. My wywalamy kasę nawet bez tego. Więc nie pierdziel tu o tym czego się w Polsce nie produkuje, bo nie dość że władza stawia kompletnych abnegatów na stanowiska zarządcze w spółkach zbrojeniowych, to jeszcze nie dba o to by jakiekolwiek istotne i brakujące w Polsce technologie do produkcji uzbrojenia pozyskać. Siedź sobie z oceanem i dalej troluj z uwielbieniem za USA. Mają świetną technologię, w tym technologie ogłupiania i uzależniania od siebie władz innych krajów. A jak ich nie słuchają to - Noriega.

Grzes
sobota, 4 kwietnia 2020, 12:11

Super trafny komentarz.

Zastanawiający się
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:24

Tutaj akurat się pragnę nie zgodzić propozycją Pana Władysława Kosiniak-Kamysza. Rozumiem, że Pan Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że po 2025 r. Polskiego nieba będą chronić tylko 3 eskadry F-16 (minus samoloty w przeglądzie, remoncie itp)? Na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać, bo potencjalny agresor to może wykorzystać. Czy w razie konfliktu zbrojnego, bezrobocie będzie spadać czy rosnąć? Kompromisowym rozwiązaniem mógłby być zakup 24 szt F-35 do 2030, przy sprawności 67% jedna eskadra byłaby gotowa do działania. Ale jest to kompromis ostateczny, zakup nowych samolotów 4 generacji (nawet z plusem) jest już bez sensu.

On
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:27

Dlaczego bez sensu?

Zastanawiający się
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:04

Jedynie F-35 daje szanse (uwaga: szanse, a nie pewność) przełamywania stref antydostępowych potencjalnego agresora. A żeby się bronić, trzeba również wyprowadzać kontruderzenia. Czwarta generacja nie daje takiej szansy, przy tak dobrze rozwiniętej OPL potencjalnego agresora. F-35 to system, latający radar, który może również przekazywać dane do Himarsów, Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego NSM, Patriotów, Raków, itp. Zakup nowych samolotów 4 generacji jest bez sensu, przy możliwości nabycia 5 generacji, różnice kosztów zakupu i utrzymania nie są dużo większe (są większe, ale akceptowalne). Można kupić jakieś używane F-16, zmodernizować do standardu V, ale nie zamiast F-35 tylko obok (np zamiast Mig-29), ale nowe F-16 są już zbyt drogie w stosunku do możliwości F-35.

Popieram
sobota, 4 kwietnia 2020, 07:12

Jasno, klarownie i logicznie wyłożone. Popieram. Za kilka lat F16 będzie na pozycji może nie dzisiejszego Su22, ale co najwyżej MiG29. I wtedy byłoby już za późno na zakupy F35.

oszczędności
sobota, 4 kwietnia 2020, 09:50

Za kilka lat będzie następca F-35, czyli samolot 6 generacji i ten powinniśmy kupić. Rosja samolotów SU-57 "kupuje jak na lekarstwo", po co więc my kupujemy? Patrzmy co robi nasz najbardziej prawdopodobny agresor i róbmy to samo, kupujmy "jak na lekarstwo" nowych samolotów, czyli np 2, 3 sztuki.

Davien
wtorek, 7 kwietnia 2020, 02:12

Maszyna 6 gen bedzie nie za kilka ale za ok 20 lat wiec rozumiem ze do tego czasu mają latac MiG-29 i Su-22??

Gnom
sobota, 4 kwietnia 2020, 19:01

Nie masz racji, że "ten powinniśmy kupić" tylko starać się wejść w jego program i to raczej europejski na prawach udziałowca.

sobota, 4 kwietnia 2020, 10:41

Przecież Su-57 to nielot. Jak więc Rosja ma kupować tych samolotów jak nie na lekarstwo?

fryz5
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:05

Niech Kosiniak-Kamysz da sam przykład i odda swoją dietę poselską wypłacaną ze skarbu państwa, jego partia PSL niech odda dotację wypłacaną ze skarbu państwa. Najłatwiej jest szukać oszczędności w czyjejś kieszeni. Wydatki obronne są elementem bezpieczeństwa państwa, a nie workiem gdzie można sięgać jak komuś się uwidzi, że trza dla politycznego interesu przekierować środki z MON w inne miejsce. Polska nie może być państwem z dykty i styropianu, nie jest też państwem biednym żeby musiała dziadować.

Konstanty
sobota, 4 kwietnia 2020, 12:17

Zastanów się co piszesz, Kosiniak siega do kieszeni w innym kraju. Czy to żle czy dobrze? Zakup F-35 zawsze będzie wzbudzał kontrowersje. Jedni bedą ja TY, mówić, że potrzebny bo najlepszy. Inni, jak Kosiniak, że nas nie stać, szczególnie teraz. Jeszcze inni powiedzą, że trzeba wspierać polskie firmy i znaleźć samolot który to zapewni. Nikomu nie dogodzisz. Ale logika wskazuje, że jeżeli coś działa to nie nalezy tego zmieniać. Skoro zatem mamy F-16 i sporo kasy poszło na przygotowanie użytkowania, to kontynuujmy to przedsięwzięcie,

Luke
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:51

Nie mysle ze powinien byc zalozony. Sa ludzie w Polsce kturzy rozbrajaja RP. Polska musi patrzec na long term, i ta wizia jest ze wszystko bedzie wracalo do normy pod koniec lata!

Michnik
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:48

To kolejny polityk PSL po Pawlaku i ich koalicjantach z PO i reszty, których Stalin określał mianem "pożytecznych idiotów". Jeden nas uzależnił na długie lata w umowy kupna najdroższego gazu w Europie, ci z SLD uwalili dogadaną budowę gazociągu z Norwegii, a teraz wszyscy jednym głosem gadają o rozbrojeniu Polski. Jak inaczej nazwać odłożenie zakupów sprzętu zbrojeniowego, który w tej dobie kryzysu i zapaści, która po nim nastąpi może być bardziej potrzebny niż bułki czy chleb. Jedno co (na co zresztą Ci Panowie też mieli bezpośredni wpływ) to to, że my to wszystko potrzebujemy na już, a nie za te kilka lat. Z drugiej strony jak się ma coś wydarzyć to i tak nie wydamy tej kasy, bo albo nas nie będzie jako polaków, albo Pan Kosiniak i jego koledzy będzie się martwił o budżet ZSRR +

LMed
piątek, 3 kwietnia 2020, 16:13

Ciekawe jak teraz mówią nad Potomakiem.

kwa-kwa
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:54

Nie martwcie się o pieniądze. Słyszałem jak mówili w telewizji że forsy jest nieprzebrana ilość. Dla każdego starczy .

razdwatri
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:45

Panie min. Błaszczak co będzie chronić w 2026 roku te F-35 na lotnisku/ lotniskach . Ociągał się pan z zakontraktowaniem drugiego etapu Wisły i rozpoczęciem Polskiej Narwi a teraz premier zabierze pieniążki z MON-u i nic pan nie kupi . Podejrzewam , że nigdy obecny MON nie miał w planach realizować OPL krótkiego zasięgu siłami krajowej zbrojeniówki . To jest poza możliwościami min. Błaszczaka i jego ekipy . Jeśli się znajdą jakieś pieniądze to pod koniec kadencji tego gremium, zakontraktuje się Narew z półki zasilając zubożony przez Covid -19 budżet USA .

Marek
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:54

Ale nie jest poza możliwościami WB Electronics i Ukroboronprom.

Gość
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:27

Wynalazł się ekspert.

leczeniem
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:24

A może by tak kandydat na prezydenta Kosiniak-Kamysz zajął się tym, na czym się zna?

piątek, 3 kwietnia 2020, 18:08

Właśnie
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:34

To podobno lekarz??

piątek, 3 kwietnia 2020, 20:14

A lakarze, jak wiadomo znają się na oszczędzaniu. Na pacjentach...

Krzyś
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:09

Zna się na oszczędnościach w dobie kryzysu i sensownie mówi. Alternatywa to zmniejszyć stan osobowy Polskiej Armii do niezbędnego minimum czyli tak około 10 000 do 15 000 etatów na czas kryzysu.

Marek
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:58

Alternatywy nie ma. PSL z PO już raz zajmowały się armią . Przez sześć lat doprowadziły ją do takiego stanu, że leży i kwiczy. Więc jeśli szukać oszczędności to nie tutaj.

negocjator z Pcimia
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:19

Po co takie koszty generować, armię zredukować do 0 i poprosić Rosjan, żeby obstawili nasze koszary. Aha zapomniałbym i koniecznie dać Panu premierowi Pawlakowi pełnomocnictwo do wynegocjowania kolejnego aneksu na dostawę gazu.

Welease Woger
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:36

Ja bym zaczął oszczędności od polityków i kadr kierowniczych spółek państwowych - dla przykładu. Niektórzy potrafią mieć 2-3 posady i z każdej brać olbrzymie pensje, ale oszczędności zawsze robi się na wojsku, służbie zdrowia i szarym obywatelu.

men
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:24

A czasami zaliczka już nie poszła? na zwrot bym nie liczył patrz Turcja.

rmarcin555
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:45

F35 nie zostanie zakupiony. Nie ma obecnie żadnych na to szans. Większość piszących na tym forum nigdzie nie pracuje, więc na razie tego nie rozumie.

kierowca bombowca
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:26

Umowy już zostały podpisane co przesądza sprawę. Finansowanie jest rozłożone na lata do przodu.

Bobas
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:56

F35 zostanie kupione chyba, że Ty jedyny pracujący na tym forum zapłacisz kary za zerwanie kontraktu. No i oczywiście odszkodowania rodzinom pilotów w razie ich śmierci lub kalectwa które wyniknie z latania sowieckimi trumnami

blnnk
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:00

Przecież jemu od początku nie podobał się F-35. Tego, co on pisze nie należy brać poważnie.

rmarcin555
piątek, 3 kwietnia 2020, 22:03

@blnnk. Oczywiście, że nie podoba mi się zakup niesprawdzonego i niedorobionego prototypu. Ale to zupełnie inna kwestia. Za dwa tygodnie będzie przy dobrych układach dodatkowe pół miliona bezrobotnych w Polsce. Nie ma żadnych szans na sfinansowanie tego zakupu.

dim
piątek, 3 kwietnia 2020, 06:57

Powiem szczerze, że ja też nie wiem po co tyle tych F-35 ? Świetnych np. dla wskazywania celów siłom artylerii rakietowej dalekiego zasięgu... jednak w braku środków nie przewidzianej do rychłego zakupu. Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupowałby też paru dziesiątków bardzo drogich samolotów, do których jednocześnie posiadać będzie tylko parę dziesiątków nowoczesnych rakiet - łącznie, nie na każdą sztukę samolotu. Przy tym startujących z nielicznych lotnisk, których ochrona pochłonie wszystkie siły naszej w planach bardzo szczupłej i przy tym jeszcze nawet niezakontraktowanej opl. - Samolotów, które oby zdążyły wystartować w misje bojowe (bo to przecież nie my pierwsi uderzymy), ale niemal na pewno nie będą miały dokąd wracać w Polsce, polecą już za granicę. Sztuka dla sztuki ? Trybut suzerenowi płacić można także bardziej przyziemnymi i praktycznymi wydatkami obronnymi.

Box123
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:17

Pewnie w moskiwe by się ucieszyli gdyby ktoś potraktował poważnie to co wypisujesz. F35 to jedyna broń która daje nam możliwość uzyskania przewagi nad Rosją w jakimś obszarze i jest priorytetem, jeśli ktoś po tym jak przetoczy się przez nas koronawirus, a potem kryzys gospodarczy nie chce jeszcze świecić na zielono. Tylko ilość jest jak najbardziej niewystarczająca. Biorąc pod uwagę statystki gotowości samolotów na świecie (max 70%) to 32 samoloty, to tak naprawdę max ok 24 czyli tyle co nic. A biorąc pod uwagę czas realizacji zamówienia, kolejne dwie eskadry trzeba kupić jak najszybciej, pamietsjac, że jednym z głównych czynników wspierających rozwój gospodarczy takiego kraju jak Polska, jest bezpieczeństwo militarne

Bobas
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:01

Nie ma bardziej praktycznego wydatku niż lotnictwo. Widać, że nie śledzisz nawet tego portalu. Jakbyś chociaż tu odrobinę czytał to byś wiedział że so realnej obrony naszej przestrzeni powietrznej potrzeba 10ciu eskadr. Na ten moment mamy 4. Sowiecki złom nawet nie liczę jako samoloty do obrony. I skończ już z tym wskazywaniem celu dla baterii himars. W walce 1:1 nawet grippen roznosi ruskie (chińskie z lepszą niż ruskie awioniką) graty. Więc f35 jest absolutnie poza ich zasięgiem w jakiekolwiek walce. PS. Nie wyjeżdżaj tylko z walką manewrową bo to nie lata 50te

dim
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:21

Tak, ale przykładowo w Grecji (mieszkam tu), gdzie sytuacja na niebie zawsze jest napięta, a napaść 6-krotnie większego przeciwnika ciągle wisi nad nami, analitycy twierdzą, że racjonalne byłoby posiadanie 1 F-35 na każdych 5 F-16V czy zmodernizowanych Mirage. Poza tym co nam po F-35, skoro nie stać nas np. na logiczny zapas rakiet do nich. Bo zakładam, że "tylko nie stać, a nie że jest to sabotaż ?

Kola
niedziela, 5 kwietnia 2020, 10:43

Co do rakiet opcja brytyjska kusi....

rozpłaszczony
piątek, 3 kwietnia 2020, 09:31

Pełna zgoda po co nam aż 32 F-35 by wskazywać cele raptem dla 20 wyrzutni Himars . Wystarczyło kupić połowę a za pozostałe pieniądze nabyć używane F-16 niekoniecznie od USA , zmodernizować jak pozostałe nasze Jastrzębie do wersji F16 V . Dokupić rakiety i bomby do nich . Niestety megaloman minister chciał zrobić dobrze amerykanom i kupił samoloty które będą w komplecie w kraju pewnie dopiero za kilkanaście lat bo w związku z pandemią mogą być opóznienia . Boję się , że Putin nie będzie czekał do swych osiemdziesiątych urodzin by zaatakować .

Box123
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:21

Acha. Czyli nie kupujmy "tylu" f35 do póki nie kupimy i nie dostaniemy kolejnych himramsow (ok 6 lat), tylko dopiero w tedy i czekajmy następne 10 lat, tak żebyśmy nawet jak będziemy mieli himramsy to żebyśmy nie mogli ich 10 lat skutecznie używać, bo nie będziemy mieli f35. A w tedy ty przyjdziesz i powiesz. Ale po co nam tyle himramsow skoro nie mamy f35 żeby wskazywały im cele. To poczekajmy 10 lat z kupnem himramsow, aż kupimy f35, no ale po co kupować f35, jak nie mamy tyłu himramsow...

dim
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:22

Ależ na 32 F-35, wskazujące cele, tych wyrzutni winno być chyba ze 300 ? No minimum ze 20 ? - A jest ich ile ? I z jakim zapasem rakiet ? Na kilka godzin walki ?????

Box123
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:43

W tej chwili docelowo ma być 56. Według planu przyjętego za Macierewicza miało być 160. Ale Macierewicz nie pasował to jest tyle ile jest

qwert
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:11

Skąd taka koncepcja że Rosjanie się tu wybierają?

Box123
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:45

Bo robią to od 400 lat i na ostatnie 250, prawie 200 nas okupowali a ich podejście sądząc po wypowiedziach się niewiele zmieniło

ryba
sobota, 4 kwietnia 2020, 06:44

i stało sie to właśnie po okrojeniu kosztów na utrzymanie armii.

dim
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:25

A stąd, że skoro zrobili to już ponad 60 razy w historii naszego serdecznego dobrosąsiedztwa, a aktualnie, mimo biedy, rychtują kolejne (nowe) dywizje. Czyli będzie JAK ZWYKLE.

Hhjk
piątek, 3 kwietnia 2020, 04:33

Ruscy juz maja rozwiazanie palacego problemu.

sadsafdsf
czwartek, 2 kwietnia 2020, 22:40

Proponuję aby Pan Kamysz, zamiast mącić, oddał to co polska przepłaciła za gaz - w wyniku umowy zawartej przez byłego szefa PSL.

rmarcin555
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:39

@sadsafdsf. Umowę zawarł PIS.

Normalny Polak
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:37

A kiedy Pawlak był w rządzie PISu?? Większej głupoty to nawet Kichawa by nie wymyśliła. I tylko dzięki sp. Kaczyńskiemu, nie mamy tej masakrycznej umowy na gaz do 2035 roku.

Fort
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:24

Tą co chciała zawrzeć platofrma na chyba 30lat, a pod wpływem nacisków pisu i afery która dzięki niemu się zrobiła, z tego zrezygnowala?

Bobas
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:02

Bzdura. Nawet nie kłamiesz tylko łżesz. Od kiedy to Pawlak był w rządzie PiS

:))
piątek, 3 kwietnia 2020, 06:53

z własnej kieszeni :)

Xd
piątek, 3 kwietnia 2020, 05:28

Zobaczymy co powiesz za 3 miesiące jak będziesz żebrał o zasiłek

Box123
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:26

Gdyby nie to że PiS rządzi od 4 lat i ukrócił rozkradanie kilkudziesięciu miliardów rocznie, to mielibysmy już od dawna załamanie gospodarcze, a po koronie to nie było by nawet co zbierać, a o zasiłek nie tylko on ale polowa skoleczenstwa zebrała by od dawna, ale odpowiedź i tak, była, by jedna: piniędzy nie ma i nie bedzie

SLAW69
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:21

Bez obaw. Farmerzy potrzebują rąk do zbierania szparagów, truskawek, malin, wiśni, jabłek, ogórków, kalafiora, brokuła itp.

kakal
czwartek, 2 kwietnia 2020, 21:58

niech ten klaun sie lepiej nie wypowiada.

elop
czwartek, 2 kwietnia 2020, 21:22

Przypominam wszystkim pełnoletnim lata 90-te XX wieku.Bezrobocie, ubóstwo,głodowe pensje,bankructwa. Cały świat stoi w obliczu gigantycznej recesji, gorszej od tej z 1929 roku. Młodzież i dzieci z gimnazjum przyzwyczajone do dojenia nie wiedzą co to kryzys...Ale co tam najważniejsze ,że będzie wojsko, f-35 i hełmy na głowach.

Licznik
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:42

Przypomnijmy też zatem rządy PSL, gdy tylko sam jeden rząd Waldka PAWLAKA sprzedał w obce ręce ponad 2300 tzw większych zakładów. Tych z załogą powyżej 50 osób. Mniejszych statystyki tamtego okresu nie obejmują. Łącznie natomiast rządy "liberalne" tj. SLD/AWS/PO/PSL sprzedały ponad 11 TYSIĘCY polskich firm, z których blisko 40% już nie istnieje. Dla porównania, rząd Jana Olszewskiego sprzedał zakładów... 80. Założę się, że te dane również znasz?

wasko
piątek, 3 kwietnia 2020, 00:08

Tyle że te wojsko stanowi jakiś gwarant istnienia tego państwa i to że ten portal jest pisany po polsku a nie cyrylicą ..

Szymon
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:41

Nie będzie gospodarki, to nie będzie i wojska.

Czarnowidz
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:12

Gwarant? czy zagwarantuje, że nie wykończy nas wirus, będziemy mieli za co żyć czy gdzie się leczyć? O jakich włąściwie gwarancjach piszesz? Wojsko to jedynie element siłowy który , jak najnowsza historia pokazuje ,w rękach rządzących służyć może równie dobrze do utrzymania w ryzach zdesperowanych i wściekłych obywateli swojego własnego państwa. Natomiast nierozważne kupowanie najdroższych wświecie zabawek, prowadzi do degradacji własnej gospodarki i nauki a co za tym idzie OBNIŻA nasze bezpieczeństwo zamiast go gwarantować....

Licznik
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:46

Który wirus? Skoro wg PZH tylko w samym lutym zachorowało na grypę ponad 830 tys Polaków z czego już wtedy zmarły 23 osoby? I nadal nie mamy ogłoszonej pandemii grypy??? Jak to? Ale chorych na "strasznego" wirusa po dwóch miesiącach testów mamy "aż" 3500, i "aż" 59 ofiar?? To wciąż 4 razy mniej niż ofiar smiertelnych na polskich drogach!! Jak zatem jest groźny ten korona wirus, skoro od niego zabija szybciej "nasza" zwykła grypa albo głupie samochody na drogach? I dodam jeszcze jedno: CODZIENNIE tylko na raka jelita grubego umiera w Polsce 33-35 osób. A w ogóle DZIENNIE to w Polsce umiera ponad 1100 Polaków. A ty mi mówisz, że zabije nas korona wirus??? Naćpałeś się?? Czy tylko celowo manipulujesz jak WHO i media??

Gnom
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:32

Też uważam, że zrobiło się z tego wirusa większe halo, ale nie o wszystkim wiemy. Zwróć uwagę na korelację liczby prowadzonych w ostatnich dniach testów z liczbą zachorowań, która o dziwo gwałtownie wzrosła. Nałóż to na problemy Włoch, Hiszpanii i za chwilę USA. A do tego odpowiedz sobie czy chcesz być w stratach dopuszczalnych. I tyle

MrDociek
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:53

To ja dodam, że w USA dziennie umiera średnio poza "wirusem" ponad 7800 osób. Ot tak normalnie, statystycznie CODZIENNIE prawie 8 tysiów ofiar. Na takie np. choroby serca to jest ponad 650 tysięcy rocznie. Na różne nowotwory ponad 600 tys. rocznie. Na same choroby płuc to kolejne 160 tys rocznie. Na udary mózgu i choroby krążeniowe kolejne 145 tys. rocznie. Alzheimer zabija ok. 120 tys kolejnych, cukrzyca ok. 85 tys, a zwykła, pospolita grypa to dalsze 55 tys. Choroby nerek to ok 50 tys kolejnych, a samobójstwa to aż 47 tys ofiar!! Razem to ok. 3mln rocznie. Porównajcie to do liczby zarażonych niby Covidem i liczby dotychczasowych jego ofiar. Wnioski wyciągnijcie sami. Czy ten wirus to jest w USA prawdziwy problem? Aha, we Włoszech obecna średnia umieralność jest wciąż NIŻSZA niż średnia umieralność z roku 2016. Wnioski są wasze.

Nikodem
czwartek, 2 kwietnia 2020, 21:13

Czy Nam faktycznie potrzebne są samoloty tej klasy co F-35? Wato zapoznać się najpierw z artykułem "skrywane i jawne wady F-35" na stronie www.altair.com.pl, aby odpowiedzieć sobie na to fundamentalne pytanie. F-35 to samolot bardzo wadliwy i mocno niedopracowany. Posiada ponad 900 skrywanych i jawnych wad, a z czego ponad 60 stanowi zagrożenie dla życia pilotów. F-35 to produkt nieudany jednym słowem rzecz ujmując. Na ten samolot zdecydowały się głównie te kraje, które współfinansowały jego powstanie, a także państwa od lat korzystające z uzbrojenia via USA. Niemniej uważam kupno tego samolotu za wielki błąd, bez jakichkolwiek korzyści dla gospodarki nad Wisłą.

piątek, 3 kwietnia 2020, 21:05

Gojan
piątek, 3 kwietnia 2020, 21:03

Proszę podchodzić krytyczniej do artykułów p. Tomasza Hypkiego, w tym do "Skrywanych i jawnych wad F-35", bo pisze on dość tendencyjnie (przynajmniej ostatnimi laty). Wystarczy porównać powyższy artykuł z dorocznym raportem DOT&E (dostępnym w internecie), zawierającym ocenę prac nad F-35 JSF w roku finansowym (FY) 2018, żeby zauważyć gdzie w artykule p. Hypkiego jest ukryty hejt.

Spoko
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:01

Owszem są absolutnie potrzebne. Wobec mizerii w całym pozostałym sprzęcie ten zakup jest jednym z najlepszych. W chwili gdy Rosja może kiedyś upora się ze swoimi Su57, my nie będziemy mieć czasu na poszukiwanie przeciwsrodkow. Raczej Patriot bez Narwi jest problemem. A Harpia uprzedza ruch Rosjan. Mając F35 łatwiej dokupić Himarsy czy inne efektory, niż kupując efektory szukać dla nich nośników. Co do "wad" F35, to d z i s może ma pewne wady. Ale za 4-6 lat na 100% ich mieć n i e będzie, co czyni twoje uwagi nieaktualnymi. Ten samolot nie jest kupiony dla korzyści gospodarczych, a dla przyszłego bezpieczeństwa Polski, czego nic innego nie zapewni. A bezpieczeństwo państwa jest bezcenne. Co kończy w ogóle dyskusję nt twojego postu.

Nikodem
piątek, 3 kwietnia 2020, 23:11

@ kolego Spoko, Ponad 900 skrytych i jawnych wad samolotu F-35, to nie są niedociągnięcia wieku dziecięcego. Gro dotyczy konstrukcji płatowca, systemu napędowego i wielu innych. Ponad 60 wad bezpośrednio zagraża życiu pilotów. Ponadto kwestie gospodarcze mają dla Nas/Polski wielkie znaczenie, gdyż PGZ nie otrzyma transferu nowoczesnych technologii. Dziś Białoruś i Portugalia wyprzedzają Polskę w eksporcie uzbrojenia, bo te państwa mają nowe produkty do zaoferowania zagranicznym kontrahentom. Przeczytaj ten artykuł na spokojnie.

Szymon
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:42

Byłyby na pewno przydatne. Natomiast w chwili obecnej nie jest to priorytet. Kasę powinniśmy zostawić w Polsce.

Fort
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:27

Ale przecież wam nikt ich nie proponuję, to nie rozumiem pytania

7plmb
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:22

Cytając takie wypociny utwierdzam sie w przekonaniu że ten zakup to strzał w dziesiątkę i bardzo Wam towarzysze "uwiera".

Bobas
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:04

Stary przytaczasz artykuł sprzed kij wie ilu lat. Jakoś bojowo już latają np w Izraelu i nie stanowią zagrozenia. Przestań kopiować bzdury

Nikodem
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:01

@ Bobas Chłopcze artykuł jest z ub. 2019 r., i opiera się o informacje z raportu GAO, a także Defence News. Mówiąc krótko F-35 to bubel.

Hurra
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:02

Super, więc kupmy balony. One się nie psują. A do tego ręczne proce.

Realnie
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:45

Uważam, że nawet przed koronawirusem Polski nie byłoby stać na ten zakup. Teraz wiadomo to na pewno. Zamiast 32 superhiper F-35 trzeba negocjować z Amerykanami kupno 32 F-16, nawet nie pierwszej młodości. W razie wojny z FR nic by to nam nie pomogło, bez wsparcia lotniczego ze strony NATO jesteśmy i tak załatwieni w powietrzu w ciągu paru godzin. Natomiast wszystkie pieniądze jakie zostaną po epidemii trzeba wydać na pociski kierowane przeciwpancerne, przeciwlotnicze i tanią artylerię w rodzaju kryla.

Taka prawda
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:48

Ależ uważaj co chcesz. Masz prawo. I nie jestes w tym odosobniony, bo... wszystkie rosyjskie trolle uważają dokładnie tak samo jak ty.

Kola
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:21

Napisz ile kosztuje F16 i F35

Szymon
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:43

F16 kosztuje mniej, zwłaszcza, że mamy do niego infrastrukturę, chociaż tylko częściową

Aha
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:51

A Ty napisz ile kosztuje utrzymanie F16 vs F35! Roznice sa astronomiczne, szczegolnie dla krajow innych niz USA z homeopatycznymi liczbami samolotow. Koszt utrzymania pro samolot jest horrendalny!

prawieanonim
niedziela, 5 kwietnia 2020, 13:47

Różnice są astronomiczne bo tak samo astronomiczna jest różnica w ilości eksploatowanych maszyn. F-35 wyprodukowano kilkaset gdy F-16 kilka tysięcy. Prościej nie da się tego wytłumaczyć. Gdy za kilka lat F-35 będzie miał support w takiej skali jak F-16 to i ceny polecą na łeb na szyję. Gdy produkt się popularyzuje to i tanieje.

qq
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:31

Roczne utrzymanie każdej z 48 maszyn kosztuje ok. 20 mln zł - poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski.

Kola
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:26

Godzina lotu - 25000 f16 i 38000 f35. W roku 2025 zostanie ograniczona do 25000 f35

matrioszka
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:25

Coś mi się zdaje , że tych F-35 nigdy nie zobaczymy w Polsce no chyba , że Putin nawróci się na pacyfizm .

ds
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:30

Nigdy w życiu. I tak będą Polskie ;)

Jopek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:27

LUDZIE przecież rzad sobie nie płaci VAT co to za FARSA

XXXC
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:01

Migi spadają, Su nie działają może ktoś chętny na kursik pilotażu ??

Stop dzieciom na forach
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:35

Ale gimnazjum siedzi w domu i nie rozumie ci się dzieje. W gierkach trzeba mieć f35 żeby wygrać. Jak rodzice potrąca robotę i nie będzie na gierki i internet to szybko zmienia zdanie, albo jak rodzicom zabraknie respiratora czy miejsca w szpitalu. Na razie jest super- szkoły nie ma można siedzieć w domku i rypac w gierki 24/24. Bez dopłat z UE, chleb kosztowałby 2-3 x tyle i cała żywność tez- no i byłby wtedy dobrobyt. Do f35 jeszcze przydałyby się z 5 OP klasy virginia, 10 burków z tomahawkami i wtedy byłoby super

...
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:48

I to wszystko koniecznie uzbrojone w AIM-120 z 1973 roku o ktorych pisal davien.

Plush79
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:06

Popieram w 100%. Od początku uważałem że na ten zakup jest za wcześnie. Obecnie jestem tego pewien!

redzawszebad
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:36

Czekam aż twori rodacy oddadzą polską własność Tu-154M!

czwartek, 2 kwietnia 2020, 22:32

man42
czwartek, 2 kwietnia 2020, 21:04

Za dwa tygodnie bedziemy mieli wspomnienia o virusie swiat bedzie jeszcze chory ale my bedziemy umieli z nim się obchodzić nie wolno go lekceważyć Trzeba patrzeć w przyszłość optymistycznie To nie jest łatwy czas dla wszystkich to jest czas sprawdzianu Ogólnie virus jest modyfikowany najpierw go zatrzymajmy

dim
piątek, 3 kwietnia 2020, 07:02

Aż 48% polskiego PKB, to eksport. I to zwykle zaopatrzeniowy podzespołów. Gdy świat wpadnie w kryzys, bądź sobie zdrów, ale komu sprzedasz ten eksport ? Poza tym nie stać nas ani na utrzymanie w sprawności tej broni, którą mamy - no jest tak, czy nie jest ? Więc jaki jest sens drenowania budżetu MON bronią jeszcze nieporównanie droższą i bardziej awaryjną, a w Polsce wystarczającą potem na kilka pierwszych godzin walki ? Potem muszą niestety zmienić lotniska. Jeśli przetrwają.

Wesolek
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:52

Dim, a jak tam gospodarka Grecji? Bo. My sobie radę tu damy, ale wy w tej Grecji? Imigranci, Turcja, korona wirus?? Zero turystyki. O tym nam napisz, Polska da radę.

dim
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:34

ano w Grecji właśnie modernizujemy ponad 70 F-16 block 52+/ADV do wersji V. Migranci poszli sobie i drugi raz już tak łatwo Turkom w bajki nie uwierzą. Koronawirus to na razie margines, kilka ofiar dziennie, gdyż szybko wprowadzono profilaktykę i leki. Turystyka może okazać się, że wyjdzie potem na bombę, jeśli to my pierwsi wyjdziemy z koronawirusa, znacznie przed Włochami, Turcją i Hiszpanią, a wszystko na to wskazuje. O Polsce nie zmyślaj, że "da radę", gdyż nie macie z obronności prawie nic: OPL, broni pancernej, nowoczesnego zmechu, śmigłowców - wszystko muzeum. Czyli "Polska da radę" byłoby to zupełne nowum, a na razie pobożne nasze życzenie. Polska ma obronność w nosie, to byłoby prawdzie bliższe.

pika
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:59

Może jego mocodawcom byłoby to na rękę, ale na szczęście F-35 będzie tak czy siak w Polsce.

Marek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:59

Pan Kosiniak-Kamysz to pewnie przyzwoity człowiek. Widać to choćby po obecnym zachowaniu. Ale to lekarz, który najlepiej widzi to, co jest na jego podwórku. Jeden lekarz już rządził MONem z fatalnym dla MONu skutkiem. Najlepiej jest wtedy, kiedy tacy ludzie nie zajmują się MONem tylko tym, na czym się znają. Czyli służbą zdrowia. Dobrze by było także, żeby zdali sobie sprawę z tego, że im silniejsza armia, tym większa szansa na pokój. A tym samym większa szansa na to, że nie będą musieli ratować ludzi z przestrzeloną klatką piersiową albo takich, którym urwało rączki czy nóżki.

dim
piątek, 3 kwietnia 2020, 07:03

Marku, ale my tu dyskutujemy o tym, czy silniejszą armię zapewnią nam akurat te wysokoawaryjne, bardzo kosztowne F-35, których wielkich możliwości i tak potem nie mamy (ani w planach) jak wykorzystać. "W braku armat".

Ha ha
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:54

Pierwsze Polska dostanie w 2026. Nawet Ty byś do tego czasu usprawnił F35. Możesz spać spokojnie.

Davien
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:01

I dlatego w Grecji tez chca je kuipić, ale tam juz nie będa wysokoawaryjne i wykorzystacie ich wszyskie mozliwości??? Dm, daruj sobie hipokryzje bo ci nie wychodzi.

oszczędnosci
sobota, 4 kwietnia 2020, 14:15

Davien brak respiratorów w szpitalach zabije więcej Polaków niż brak F-35. Kontrakt na F-35 trzeba anulować (siła wyższa) i w zamian kupić respiratory i szczepionkę jak się pojawi.

dim
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:36

niech wreszcie do Ciebie dotrze EKSPERCIE, że Grecy chcą je mieć 1 szt F-35, na każdych 5 szt F-16 lub Mirage, po ich maksymalnym, uprzednim upgrade. A nie zamiast nich.

Gnom
środa, 8 kwietnia 2020, 15:03

Do niego nic nie dotrze, a tym bardziej to, że jest to samolot przełamania OP, bo w kolejnej fazie wojny jest po prostu nieekonomiczny w zakupie a i pewnie utrzymaniu. Dlatego Grecy myślą (jak zawsze) i realnie patrzą na potencjalny konflikt z Turcją (chyba już niedaleki).

czytelnik D24
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:35

Zanim wyprodukują nasze F-35 to samolot będzie jeszcze przez 4 lata usprawniany. Belgowie dla porównania kupili wersję Block 3F i jeżeli będą chcieli wersję Block 4 to będą musieli zapłacić za modernizację. Przeczytajcie dokładniej a dopiero potem dyskutujcie.

Troll z Polszy
piątek, 3 kwietnia 2020, 16:30

Belgijski przemysł przed podpisaniem umowy na F35 podpisał umowy w formule B2B na łączną wartość 3,6 mld euro. A co podpisał Mariusz i na ile złotych ?

czytelnik D24
sobota, 4 kwietnia 2020, 18:04

Nic nie stoi na przeszkodzie by Polacy podpisali umowy B2B. Zresztą za oceanem wyszli z taką propozycją.

Marek
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:40

Dla mnie liczy się przede wszystkim to, że te samoloty będą.

Troll z Polszy
piątek, 3 kwietnia 2020, 22:09

Do prowadzenia wojny potrzeba trzech rzeczy, pieniędzy, pieniedzy i pieniędzy. Właśnie wolisz pozbawić państwo Polskie "pieniędzy" to cóż nam pozostało ?

czytelnik D24
sobota, 4 kwietnia 2020, 18:08

Do prowadzenia wojny potrzeba pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy..... na armię. Zapomniałeś dodać.

Fanklub Daviena
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:33

Na szczęście dla akcjonariuszy Lockheed Martina i bilansu obrotów USA a na nieszczęście dla Polski, gdzie ten program, podobnie jak wojny kolonialne w Iraku i Afganistanie, zniszczy na dziesięciolecia program modernizacji polskiej armii i zaszkodzi polskiej obronności.

Wesolek
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:55

Niemożliwe, pierwszy komentarz nie chwalący Rosji?? Dopadł cie wirus??

Kleinkollonenraum
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:41

Gdyby nie te misje to nic by nie było w wojsku. Z resztą, po co dyskutować z kim kto nie ogarnia podstaw wojskowości, i tak nie zrozumie. F35 będą, niezależnie od tego, ilu nastolatków zamkniętych podczas kwarantanny będzie się zastanawiało nad tym na defence24.

Bond
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:35

Na nieszczęście dla Rosji i wszelkiej maści trolli kupimy te samoloty, jak i stopniowo zmodernizujemy armię.

Ogryzek
piątek, 3 kwietnia 2020, 16:59

Bond, my cieszymy sie jak Rosjanie chca modernizowac kuzniecowa. Oni ciesza sie jak kupujemy sladowe ilosci sprzetu i jedna, max dwie j.ogniowe. Zaniepokoic ich to moze jedynie nasycenie w jednorazowe,czy wielokrotnego uzytku.

Szymon
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:46

I w ten sposób zapewnimy funkcjonowanie amerykańskiej gospodarce, zamiast wydać kasę u siebie. A na dzisiaj zagrożeniem nie jest Putin, tylko zdychająca gospodarka i niedofinansowana służba zdrowia.

Troll z Polszy
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:29

Czy kupiliśmy F35 za złotówki ? Czy zabezpieczyliśmy się od różnic kursów ( jak w przypadku C-C) ? Więc może pan autor napisze o ile w ciągu dwóch tygodni "zrobił się" droższy F35 ? I przeliczy to na Kraby, Raki, czy Pioruny, Piraty czy ZSSW30, a potem przeliczy ile "wąsatych Januszów" będzie miało pracę

gregorx
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:39

Za F-35, podobnie jak za F-16 będziemy spłacać raty po bieżącym kursie. I F-35 nie zrobił się "droższy" w ciągu dwóch tygodni" "ekonomisto" od siedmiu boleści. To ile zapłacimy będzie zależało od kursu złotówki do dolara na przestrzeni całego okresu spłaty. W przypadku F-16 sporo zaoszczędziliśmy, dzięki spłacie części zobowiązań w 2008, kiedy dolar kosztował poniżej 3 zł. Zresztą, praktycznie przez cały okres spłaty, złoty był mocniejszy niż w 2003 kiedy podpisywaliśmy kontrakt.

Troll z Polszy
czwartek, 2 kwietnia 2020, 21:00

W styczniu dolar 3,81 zł, a dzisiaj po ile stoi dolar ?? Spadł ? ? A ile będzie wpływów do budżetu jak "Janusze i Mirki" nie będą miały roboty ? I będą na "kuroniu" o ile wzrośnie PKB jeżeli "Grażyny i Jolę" zamkną swoje bary, a "Anię i Hanię" nie będą robić Tipsów i Trwałej ?.

gregorx
czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:27

A jakie ma znaczenie jaki kurs jest dziś czy jaki był w styczniu? Będziemy raty spłacać przez 10 LAT. Gospodarka światowa regularnie przechodzi mniejsze czy większe wstrząsy, spadki czy kryzysy. Nic nowego. Wbrew rozmaitym płaczkom obecna pandemia to nie koniec świata.

Szymon
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:47

Gospodarki nie będzie, bo właśnie wchodzimy w kryzys w stylu lat trzydziestych. I będziemy wyłazić z niego latami.

Troll z Polszy
piątek, 3 kwietnia 2020, 09:31

Brawo, średni kurs na który wpływ ma siła gospodarki. A jak wygląda siła gospodarki która traci miejsca pracy ? Która traci zagranicznych kontrahentów i nie ma swoich zamówień. Korona to nie koniec świata, ale przez rok dwa będzie minus. I gwarantuje że jeżeli niemiecki/amerykański odbiora będzie miał wybór kupić u siebie ( nawet drożej o kilka procent) a za granicą to kupi u siebie

Daruj sobie
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:56

10 lat, 2uesz co to oznacza dla każdej gospodarki? Nie, bo byś tych głupot nie wypisywał. Nie szkoda ci prądu?

Putana
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:24

proszę nie obrażać to mój człowiek w Warszawie;)

SUMA
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:24

Rolniki dostają rocznie 60miliardów zł nie wiadomo za co, na co i po co

Nonsensy wymyślasz
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:58

Za mało! To wciąż o 30% mniej niż na zachodzie. Należy zwiększyć dopłaty dla rolników. Podobno w Unii wszyscy mamy takie same prawa? Prawa tak, ale pieniędzy już nie??

czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:29

A na to dostają rolnicy żebyś Ty miał co do gara włożyć w tych czasach

Akurat
czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:41

Dostają pieniądze by żywności nie musieli produkować i 80% gospodarstw nic nie produkuje na rynek

Jacekboli
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:20

Bardzo rozsądny głos. Bo w końcu co jest ważniejsze - dobro Polaków czy sponsorowanie okupanta?

Taka prawda o PSL
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:25

Kosiniaka? Ale on jutro znowu zmieni zdanie. A pojutrze znowu. O którym rozsądnym myślisz. Bo on żadnym rozsądnym nigdy nie był. A jego partia wydmuszka, przystawka do PO, chorągiewka na wietrze do niczego dobrego się nie przyłożyła.

rrrrrr
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:12

Dla wielu dobry Polak to bezbronny Polak. Żeby było tak jak jest teraz albo i gorzej.

Rex
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:14

Dobro Polaków - dlatego musimy kupować najlepszą broń czyli np. F35

martin
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:02

10/10

Matias
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:47

0/10

LMed
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:18

Ten zakup to bomba z opóżnionym zapłonem .

I dobrze, bardzo dobrze
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:23

A, jak ta bomba walnie wreszcie w te Rosję, to Rosja się spoci. He he.

czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:12

No był już taki jeden pezelowiec który tak negocjował ceny gazu by ruskim zrobić dobrze Widać że ta partia ma to zakodowane genetycznie

7plmb
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:52

Jest nawet nieparlamentarna nazwa tej partii.Nie napiszę jej tu bo nie puszczą posta.Ale zgadzam się z tą nazwą/to taka panna..która stoi póznym wieczorem wiadomo gdzie.

SLAW69
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:08

Proponuję pójść przetartą - przez POprzedni rząd - drogą i w zamian PRZEPROWADZIĆ MODERNIZACJĘ wszystkich posiadanych jeszcze Iskier!!! :D)))))))

Lil
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:05

Tak jak obecny przeprowadza totalną modernizację zabytkowych T-72...Wystarczy pomalować....i hełmy też...

Lil
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:05

Tak jak obecny przeprowadza totalną modernizację zabytkowych T-72...Wystarczy pomalować....i hełmy też...

QRF
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:26

An-2 przystosować do roli samolotu szturmowego XD

Zbyszek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:04

Ja uważam że trzeba zabrać dopłaty do rolnictwa i pieniądze będą :-) Niech Kosiniak nie mąci

nn
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:52

Może nie zrezygnować ale przesunąć w czasie? A zamiast nich na razie eskadrę F-16 (też potrzebna)? Czy może w końcu rozwinąć program Narew (absurdem byłoby gdyby z powodów finansowych na razie zrezygnowano z niego a kontynuowano Harpie)

Box123
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:41

F16 to kwiatek do kożucha. Możemy kupić ich jeszcze 200 i to nam nie da bo Rosja i tak będzie miała 7 krotna przewagę w powietrzu. F35 to absolutny priorytet. Nasza, wersja będzie mogła przynosić do 6 rakiet powietrze powietrze w wariancie stealth, a jak amerykanie skończą miniaturyzację wyżej wymienionych to nawet 12

michalspajder
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:35

W pelni sie zgadzam z panem. Zaczac wreszcie Narew, doprowadzic do szczesliwego konca Wisly nawet w obecnej, okrojonej postaci. Na samoloty urzadzic przetarg obejmujacy takze maszyny generacji 4-4,5, co wytraci z reki argumenty tym, ktorzy tak lobbuja za F35 jako jedynym dostepnym samolotem 5 generacji (bo takim jest, tylko czy my musimy az tak wysoko sobie zawieszac poprzeczke?). Urzadzic przetarg jak Szwajcaria i Finlandia, do tego proby. I wtedy, jesli F35 bedzie oferta najkorzystniejsza, to brac, a jak nie, to cos innego. Albo alternatywnie, zmodernizowac F16 Block 50/52 do wersji 70/72, to sie da zrobic, co udowodnia chociazby Republika Chinska (Tajwan). Odlozyc tez HIMARS, z niekompatybilnym systemem ADATS. Mamy Topaza i nie ma co mieszac.

:))
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:32

8 Masterów i 48 F 16 i lotnictwo jak marynarka wojenna przestanie istnieć... Szkoda, że nie ogłoszono konieczność prywatyzacji PKO, PZU, ORLENU ... PO i PSL a wcześniej AWS uwielbia ciąć wydatki na zbrojenia doprowadzać do rozbrojenia i sprzedawać zakłady na dnie... i zostanie garstka LUDZI I KAMIENI KUPA.... NIE ZAPOMINAJĄC O DECENTRALIZACJI PAŃSTWA I PRYWATNYCH SZPITALACH...

adam
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:28

W obecnej sytuacji spokojnie można odłożyć ten zakup o 5 lat. Akurat dopracują w tym czasie te złomy.

Brawo MON
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:21

W obecnej sytuacji to zakup za te 4-6 lat byl znakomitym rozwiązaniem. Jak nigdy.

:))
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:13

Nie można bo nam system szkolenia pilotów przestanie istnieć... Oni już nie mają na czym wylatywać godzin... MIG i SU to już zabytki a nie samoloty bojowe ... Nikt też nie twierdzi, że samoloty F 35 będą kupowane za gotówkę ....

prawieanonim
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:42

No pewnie. Dzisiaj zamówione samoloty dostarczą najwcześniej w 2024 roku. To jakby odłożyć zakup o 5 lat to możemy odbierać pierwsze egzemplarze po 2030-stym. Niech lepiej PSL zajmie się rolnictwem.

GB
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:45

Mozae nalezalo by zakupic samoloty piatej geberacji B-2 i F-117o ktorych tyle sie rozpisywales.

piątek, 3 kwietnia 2020, 17:17

hermanaryk
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:15

F-35 mamy dostać za pięć lat. Ile jeszcze lat życzy sobie gospodin Kosiniak dodać do tego terminu? Pięć? Dziesięć? Czy po prostu mamy je kupić wtedy, gdy Rosja będzie mogła się przed nimi bronić?

Yugol
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:32

A skąd masz pewność że Chiny czy Rosja już nie posiadają lub jutro czy pojutrze nie uzyskają takiej zdolności. W prospektach LM oczywiście tego nie napisano.Nie jeden generał pewności siebie w historii wojen zbierał ofiary na polach bytewnych .

Kpisz?
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:04

Aaaa, to znaczy że na ten nowy rosyjski sprzęt mamy czekać ze starymi Su22 i MiG29?? No to brawo, brawo. Wprost genialny pomysł. Masz jeszcze inne takie zabawne pomysły?? Może proce i kamienie, dzidy i słomiane tarcze??

Davien
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:03

Jak opkazał los najnowoczesneijszego radaru antystealth produkcji chinskiej czyli Jy-27: nie mają:)

prawieanonim
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:39

Nie rozpędzaj się tak. Wy lepiej pilnujcie pieniędzy bo na rezerwie jedziecie (a jak ona wyschnie to już was tylko złoto ratuje) i na razie macie usta ledwie powyżej poziomu gna. a tobie się doganianie kogoś w najnowszych technologiach marzy. Zejdź z Moskwy na ziemię.

Kosmonauta
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:06

Rosyjska gospodarka nie ruszy do 30 kwietnia. Jednak nie radzą sobie z wirusem tak świetnie, jak głosiła ich propaganda. Dodaj do tego tanią ropę i kryzys finansowy. To zatrzyma ich programy rozwoju nowych technologii na trochę

MadMax
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:42

Za ile? Za 5 to pierwsze egz. w USA będą. Nas będą bronić od 2029.

Davien
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:40

I po co pan zmysla? Pierwsze F-35 to 2024r, pierwsza kompletna eskadra w Polsce to 2026r. Cos jeszcze?

:))
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:21

Trzeba dodatkowo dopłacać Rosji do gazu tak o 1,6 mld dolarów i wspierać tamtejsze zbrojenia a nie mieć kasę w kieszeni na własne wydatki, każdy z nas mógł kupić sobie coś co lubi w większej ilości i wspierać PKB.

easyrider
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:14

Kolejny specjalista-populista. Odłożenie zakupu teraz, to kilka-kilkanaście kolejnych lat bez nowoczesnego samolotu. Scenariusz korzystny dla Moskwy i dla Brukseli. Może zmieni się opcja polityczna, może uda się znowu wcisnąć Eurofightery albo Rafale. A może kolejny wałek z Caracalami w pakiecie?

Polak
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:06

Dokładnie!! Przecież to także PSL rządził gdy mrożono wszystkie programy zbrojeniowe, robiono wszystko by "nie drażnić Rosji". Ukraina też nie drażniła Rosji, i czym się skończyło??

kitykat
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:14

Moze wreszcie Polacy by zadecydowali co jest wazniejsze gospodarka czy uzbrojenie . a jak uzbrojenie to napewno nie takie do ktorego bedzie trzeba doplacać..

kk
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:13

Łapy precz od F35. Rozbroilibyście Polskę bardzo chętnie.

Box123
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:06

Kamysz oddaj 600mld, które straciliśmy przez twój rząd, to starczy na wszystko i jeszcze na 2 pakiety wsparcia dla gospodarki. Możesz poprosić Tuska żeby się dorzucił, a od polskiej armii, której zabraliście 10mld w czasie swojego wesolego urzędowania, się odczep

Davien
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:38

Box moze niech wój PiS odda to co wyprowadza na kupowanie sobie głosów czy finansowanie gadzinówek jak TVPIs:)

Fe, nieładnie
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:11

Davien, TVP dostało obligacje. Jak powinieneś wiedzieć to po pierwsze tylko 2 mld, w stosunku do 600 mld utraconych na rzecz mafii oraz obcego kapitału to mały pikuś, więc możesz się nie napinać. A poza tym nic za te mld nie kupisz dopóki ich nie spieniężysz za.... parę lat. Więc twoja "piana" idzie na próżno. Jesteś dziś coś nadzwyczaj małostkowy i siermiężny!

Box123
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:37

Biorąc pod uwagę, straty dla państwa w wyniku patologicznych rządów PO-PSL, to jeśli wydatek 2mld na TVP, uchroni nas przed tym, żeby propaganda i kłamstwa platformowych mediów, były jedynym przekazem w przestrzeni publicznej i dzięki temu ci pierwsi nie wrócą do władzy, to są to jedne z najlepiej zainwestowanych dwóch miliardów złotych w historii Polski

Erwin
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:10

Oj Davien, zerknij na akcje swojej Agory i zobacz jak słabo przędzie od kiedy skończyła się pewna władza i wykup rocznej prenumeraty dla każdego pracownika spółek Skarbu Państwa. PiS będzie rządzić conajmniej do 2035 roku, bo nie ma z kim przegrać

Davien
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:05

Erwin, a co tm ma wspólnego ze zmysleniami Box-a to nawet zapewne ci na Nowogrodzkiej nei wyjasnili:)) ale jak widać na trolle maja:)

złota hrywna
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:36

Do ZUwP też chyba się dokładają.

hobbymilitia81
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:27

I dlatego nie każdy powinien zostawać politykiem. Temu panu już podziękujemy, zwłaszcza że jego działka to modernizacja wsi, rolnictwa i pochodne.

Pilot
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:02

Brawo tygrysie, scena jest Twoja! Proponuję tylko, żeby przy informacji o kolejnej katastrofie polskiego MIG-29 podawać odnośnik do powyższej newsa. Puste porcelanowe naczynie :-(

Meska
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:01

Za rządów PSL za wiele się dla wojska nie kupowało, więc nie dziwi mnie taka opinia lidera partii. Na wojsku nie można oszczędzać , nawet w kryzysie! Niech lider PSL się w końcu tego nauczy.

I tyle ...
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:42

Nareszcie rozsądny głos.

Putin
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:05

Tak, nawet bardzo rozsądny XD

Meska
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:03

Tak. Najlepiej to w ogóle wyprzedac cały sprzęt wojskowy a żołnierzy wyposażyć w maczugi. Logika lewicy.

klawiatura
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:32

Tak najlepiej położyć gospodarkę i przyglądać się nielotom. Logika prawicy

Ha ha
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:15

Polska gospodarka ma się świetnie osobie poradzi. A co do "nielotow"! Ty o tym magicznym PAKFA, a nie to inny nielot, jest też Su57, aaaa ten co spada i od 10 lat nie ma nawet swoich silników?? A pozbieraliscie już z niego resztki, wiesz z tego "seryjnego"??

Ciekawy
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:07

Nielotem jak na razie jest wasz Su-57.

Davien
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:42

Klawiatura, ale my nie kupujemy jedynego nielota czyli su-57:))

myszka
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:38

Najważniejsza jest amerykańska gospodarka.

Spoko
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:16

Jak polska gospodarka wyprodukuje jakieś "polskie F35" to też je kupimy. Spokojna twoja rozczochrana peruka!!

Putin
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:23

Napisałem żę cieszę się z takiego pomysłu. Gospodarkę będziecie mieć tym bardziej zruinowaną przez moje czołgi, może nawet zagrożenie tymi czołgami wystarczy aby się sam zruinowała.

Jaki Ty Putin??
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:19

Tymi Armatami? A może też waszymi lotniskowcami? A onuce macie już dla wszystkich? Bo jak z waszych zdjęć z manewrów wynika to nawet elitarne oddziały nie mają wciąż jednolitego wyposazenia.

Tweets Defence24