614 żołnierzy z COVID-19. "Nie ma problemu z gotowością bojową"

16 października 2020, 12:42
EkYnXPaXkAMGoc9
Fot. MON, oficjalne konto na Twitterze
Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało 15 października na swoim kanale na Twitterze, że minister Mariusz Błaszczak odbył odprawę z dowódcami wojskowymi i z komendantami rektorami. Jednym z kluczowych elementów spotkania, zorganizowanego w znacznym stopniu w trybie on-line, stała się kwestia sytuacji epidemiologicznej w toku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

W komunikacie MON, zaznaczono,  że podczas odpraw z komendantami-rektorami i dowódcami, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odebrał meldunki o sytuacji epidemiologicznej. Podkreślono przy tym, że względem zasobów podlegających resortowi obrony wdrożone zostały dodatkowe zalecenia względem potrzeb sanitarno-epidemiologicznych. Zauważając, że służba odbywa się w reżimie sanitarnym. MON stwierdził przy tym, że obecnie zakażonych jest 614 żołnierzy i 346 podchorążych. Kluczowym elementem jest jednak stwierdzenie, że pod względem funkcjonowania potencjału militarnego nie możemy dziś mówić o wpływie na gotowość bojową.

Trzeba zauważyć, że w przypadku wojska, również w Polsce, cały czas istnieją niejako trzy potrzeby względem walki z koronawirusem. Zabezpieczenie samych żołnierzy i cywilnych pracowników wojska oraz adeptów szkół wojskowych pod względem kwestii zdrowotnych. Utrzymanie możliwości wspierania państwa na płaszczyźnie współpracy z instytucjami ochrony zdrowia, porządku publicznego, etc. Nader dobrze można było to zaobserwować względem chociażby operacji „Odporna Wiosna”. Lecz cały czas nasze siły zbrojne muszą spoglądać przez klasyczne potrzeby obronne kraju oraz wszelkie zobowiązania sojusznicze. Dotyczy to każdego z rodzajów sił zbrojnych, który w kontekście walki z pandemią musi zakładać również wymóg utrzymania gotowości bojowej na niezbędnym poziomie.

(JR)

image
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
niedziela, 18 października 2020, 17:12

100 mld poszło do Ameryki za F35 i patrioty. Gotowości nie zagraża bo jej nie ma... Kiedy armia miala egzamin z gotowości bojowej? Chyba w 39 ostatni raz...efekt...połowy kraju i 6mln Polaków nie ma

marian
niedziela, 18 października 2020, 19:48

Pisałem już podobnie, ale nie poszło. WP i "gotowość bojowa" to antonimy. Pamiętam lata temu wieczór 11 września. Przez kilka godzin zastanawiali się skąd wziąć amunicję dla pododdziału alarmowego, który musieli wysłać na patrole. Oczywiście najpierw musieli skorygować skład pododdziału, aby byli w nim żołnierze realnie będący w jednostce, a nie tylko na papierze.

Bursztyn
sobota, 17 października 2020, 17:12

12 szpitali wojskowych tak zaniedbanych ze nie przyjmuje pacjentów COVID-19

konkretny
sobota, 17 października 2020, 15:08

Wojsko jak reszta gospodarki - rządzą przecież Ci sami.

Baltazar
sobota, 17 października 2020, 11:02

Podejrzewam, że obecna sytuacja przyśpieszy robotyzację armii, ale niekoniecznie polskiej.

TeReFeReQqBęC
piątek, 16 października 2020, 23:39

Na gotowość bojową może i nie wpływa, ale na morale wśród żołnierzy już zapewne tak.

Gnójec
piątek, 16 października 2020, 22:16

A bezsensowne podróże służbowe nadal mają miejsce. Coraz więcej zakażeń w JW.

Tweets Defence24