Kormoran debiutuje na międzynarodowych ćwiczeniach

25 września 2021, 07:58
1(14)
Fot. Załogi OORP Kormoran i Drużno
Reklama

ORP Kormoran i ORP Drużno — dwa okręty reprezentujące 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża w międzynarodowym ćwiczeniu pk. Northern Coasts 21, wróciły po ponad dwóch tygodniach do macierzystych portów w Świnoujściu i Gdyni.

Jak podał por. Mar. Łukasz Koziarski z 8 FOW, kolejna edycja ćwiczenia Northern Coasts odbywającego się cyklicznie od 2007 roku dobiegła końca. W manewrach rozgrywanych u wybrzeży Szwecji brało udział ponad 30 okrętów, 10 samolotów i śmigłowców, 2 tys. żołnierzy z łącznie  13 państw. Do udziału w manewrach z podległych sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża skierowany został niszczyciel min ORP Kormoran z 13. Dywizjonu Trałowców (debiutujący w ćwiczeniach międzynarodowych) oraz trałowiec ORP Drużno z 12. Dywizjonu Trałowców.

Northern Coasts 2021 to ćwiczenie mające na celu poprawę zdolności sił morskich do prowadzenia połączonych operacji utrzymania stabilności i bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego. Ćwiczenie umożliwia wspólne trenowanie w większych, międzynarodowych składach, tym samym zwiększając zdolność reprezentantów poszczególnych krajów do pracy w wielonarodowych inicjatywach. W ten sposób wzmacniane są relacje i poprawiana współpraca z sojusznikami oraz krajami partnerskimi.

image
Fot. Załogi OORP Kormoran i Drużno
image
Fot. Załogi OORP Kormoran i Drużno

Ćwiczenie rozpoczęło się 10 września od postoju w szwedzkiej Karlskronie, gdzie przeprowadzona została faza portowa ćwiczenia tzw. "Pre-Sail Conference", w ramach której odbyły się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające realizację zadań na morzu. Na spotkaniach tych ustalono szczegóły ćwiczeń, a dowódcy okrętów otrzymali pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania.

W trakcie 13 dni ćwiczeń zrealizowano wiele zróżnicowanych zadań. Okręty doskonaliły m.in. procedury z zakresu obrony przeciwminowej, współdziałanie sił podczas ataków nawodnych oraz z powietrza. Manewry odbywały się na akwenach trudnych nawigacyjnie, ze względu na ukształtowanie dna oraz panujące warunki atmosferyczne. ORP Kormoran i ORP Drużno działały w grupach z jednostkami szwedzkimi w rejonie Karlskrony, a następnie wykonywały działania obrony przeciwminowej (ang. Mine Countermeasures, MCM) na wyznaczonych przez organizatora akwenach. Załogi miały okazję pokazać wysoki poziom wyszkolenia specjalistycznego w zwalczaniu min kotwicznych jak również min dennych. Por. mar. Łukasz Koziarski podkreśla, że w trakcie ćwiczeń wykazano, iż Partnerstwo dla Pokoju może działać skutecznie również w trakcie pandemii.

image
Fot. Załogi OORP Kormoran i Drużno
image
Fot. Załogi OORP Kormoran i Drużno 
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Reklama
Gul Dukat
niedziela, 26 września 2021, 11:20

To nie są okręty wojenne to , kajaki , uzbrojone samolot z rakietami przeciw okrętom może odpalić takom rakietę z 200 kilometrów i co ci da rakieta piorun , grom zasięg 5-7 kilometrów ? te rakiety to broń żołnierza atakującego helikopter , samolot jak nisko leci a nie okrętów !

Dropik
niedziela, 26 września 2021, 07:19

Nowoczesne okręty budowane wg starej koncepcji. Jak widać marynarka sama nie wie jak powinna wyglądać i ile ma pieniędzy. Były tralowce to niech będą tralowce zamiast uniwersalnych okrętów z możliwościami traktowania, nie koniecznie osobistego.

BUBA
niedziela, 26 września 2021, 13:11

Zdefinjuj - uniwersalnych okrętów z możliwościami traktowania, nie koniecznie osobistego - ...

Dropik
poniedziałek, 27 września 2021, 12:21

Uniwersalna patrolowce w rodzaju czapli z możliwościami przeciwminowymi (tylko przy pomocy robotów ), bez tych specjalnych kadłubów. Zauważ ,że w czasie pokoju te okręty są mało przydatne.

C
niedziela, 26 września 2021, 01:57

Kolejny już raz chcę poruszyć temat podpisywania zdjęć ilustrujących publikowane materiały. Zauważyłem, że D24 stosuje praktykę podawania autora/źródła ale bardzo często brakuje informacji co dane zdjęcie przedstawia. Przykładowo w tym materiale żadne nie opisuje treści. Nie każdy jest wybitnej klasy specjalistą i wie na co patrzy. Ilu czytelników wie np. że ten okręt w kamuflażu przed dziobem naszego "Kormorana" to szwedzki trałowiec HMS "Ven" (M76) ? Idąc dalej, można się jedynie domyślać, że ten marynarz w okularach trzymający koło sterowe (?) znajduje się na mostku "Kormorana", itd. Brak opisu treści zdjęć występuje w większości publikowanych materiałów. Już kilka razy poruszałem ten temat ale jak widać redakcja nic sobie z tego nie robi.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 27 września 2021, 10:25

Trzeba przyznać, że ten szwedzki trałowiec choć lepiej wygląda od starych polskich trałowców, to nadal w porównaniu z ORP Kormoran wygląda jak zmodernizowany okręt z czasów Drugiej Wojny Światowej. Żadnego najmniejszego kroku na nim do minimalizacji echa radarowego. Szwedzi budują nawet stealth korwety, więc pytanie czemu z tym trałowcem tak się zupełnie poddali...

Robert W.
niedziela, 26 września 2021, 10:58

Bardzo słuszna uwaga

BUBA
niedziela, 26 września 2021, 13:12

tak bardzo ...

Piotr ze Szwecji
sobota, 25 września 2021, 12:26

Na tle starszych trałowców Kormorany robią zdecydowanie pozytywne wrażenie, jak prawdziwie krwiste okręty wojenne na tle wręcz statków cywilnych (sorry starsze trałowce, lecz muzeum Drugiej Wojny Światowej może się kłania?). Choć zamiast 23 mm może winno być 35 mm z programowalną amunicją? Do tego też z ofert ZM Tarnów z MSPO 2021 dorzucić taki karabinek 12,7 mm w systemie Gatlinga do automatycznego zwalczania dronów i etc. Także taka dobudówka do zdalnego wystrzeliwania Piorunów w każdej pogodzie, by się przydała. ---------- Pytanie otwarte do odpowiedzi po co Polsce horda 21 trałowców? ---------- 3-5 Kormoranów by starczyło do pilnowania bezpieczeństwa podejść wodnych do wszystkich polskich portów od Szczecina i Świnoujścia przez Gdańsk i Gdynię po Elbląg. Może 6 Kormoranów, tak aby by był margines na naprawy i modernizacje. 21 trałowców stanowi niemal połowę wszystkich 48 okrętów MW. Kto doszedł do tak absurdalnych potrzeb obrony antyminowej polskiego wybrzeża? Jaka strategia? Jaka taktyka? Szczególnie w warunkach wojennych zupełnie bez ochrony własnego parasola powietrznego, te starsze trałowce zupełnie pozbawione nowoczesnej obrony plot będą po prostu kamikaze-trałowcami jednorazowego użytku.

Yyg
niedziela, 26 września 2021, 12:24

ORP albatros posiada już 35mm działka,plus 3 wkm 12,7 . I jak pisałem,kormoran ma mieć 23mm wymienione mną 35mm.

RAB
niedziela, 26 września 2021, 16:39

Nie wiesz kiedy?

Eixjxj
niedziela, 26 września 2021, 12:21

23mm mają być wymienione na owe 35mm. Wystarczy popatrzeć na Wikipedię.

BUBA
niedziela, 26 września 2021, 13:14

Nie wymienia bo niema dla nich miejsca.

YellowSubmarine
niedziela, 26 września 2021, 12:02

Witam , chciałem podzielić sie uwagą odnośnie co należy jeszcze dodać do ORP Kormoran to proponuje peryskop .

Cecylian
niedziela, 26 września 2021, 20:37

Hłe, Hłe, Hłe, Hłe... Boki zrywać, Hłe, hłe; no nie mogę, zaraz pęknę że śmiechu! (Taka miała być reakcja na ten "dowcip"?

BUBA
niedziela, 26 września 2021, 13:15

A o wioslach zapomniales ...

YellowSubmarine
niedziela, 26 września 2021, 17:24

wypraszam sobie wiosła w standardzie ; do peryskopu bym tylko torpedy dobrał :)

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 27 września 2021, 10:34

W tych czasach torpedy częściej na śmigłach ZOP znajdziesz niż przy peryskopach w 21 wieku, bo podstawowym uzbrojeniem OP stały się rakiety (także przeciwokrętowe). Torpedy są zazwyczaj na OP z funkcją "hunter killer" do zwalczania pod wodą innych okrętów podwodnych. Wskaż mi tylko polskiego marynarza, który nowoczesności zasmakował nawet na tych sowieckich/rosyjskich okrętach klasy Kilo, które były w Polsce.

dropik
niedziela, 26 września 2021, 07:28

Skąd takie dziwne pytania o ilość tralowcow? Ostaly się Bo były budowane w końcówce komuny i chwilę później. Teraz nie służą do niczego oprócz zachowania etatów i wydawania srodkow

Trau
sobota, 25 września 2021, 17:49

Może właśnie dlatego potrzeba ich tak dużo? W razie zadymy okręty miały być i będą zatapiane.

cywil marynarz
sobota, 25 września 2021, 13:35

Cywilnych statków nie widziałeś , patrze na mostek kormorana i nie widzę tam nic czego nie widziałem na statkach 20 -30 letnich (oczywiście urządzenia nawigacyjno sterowe) a rzekłbym nawet że w "polskiej flocie handlowej" znajduje się ponad 40 letni statek lepiej wyposażony i lepiej zaaranżowane wnętrze

Miki89
sobota, 25 września 2021, 22:11

Chyba nie byłeś na Kormoranie

Stary kiwaczek
sobota, 25 września 2021, 17:34

Ciekawe gdzie 30 lat temu widziałeś mapy electroniczne na strychu, szczególnie w polskiej flocie? Co innego w obecnej chwili bo każde stare żelazo można zmodernizować, a szczególnie jego mostek.

cywil marynarz
niedziela, 26 września 2021, 11:04

mapy cyfrowe zaczeły się pojawiać już na początku lat 90-ych oczywiście chyba nie w MarWoj-u , a wracając do tematu nadal nie wiem co jest takiego prawdziwie krwiste w 'Kormoranie' ale to chyba wielka tajemnica jest :))

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 27 września 2021, 11:12

Widziałeś kiedyś na Bałtyku szwedzką "stealth" korwetę? Nie przypomina ci ona z wyglądu choć trochę Kormorana? Trałowiec nie okręt rakietowy, lecz radar równie niemiłosierny dla obu. Pytanie tylko, czy w polskiej stoczni mieli dostęp do farby antyradarowej. Mniej powierzchni odbijających echo radarowe jest kluczem.

Matros
sobota, 2 października 2021, 22:05

@Piotr ze Szwecji a po co stealth trałowcowi/ niszczycielowi min a porównanie do Visby jest żadne bo 'Albatros' ma tło tylko zredukowane ,pewnie projekt zakładał taką równą nadbudówke na wyposażenie

2off
sobota, 25 września 2021, 20:33

a ile tym masz nowoczesnych dużych statków pod polską banderą ? ,cudzysłowia nie widzisz

Stary kiwaczek
niedziela, 26 września 2021, 00:51

W poście cywila marynarza w cudzysłowie widnieje polska flota handlowa, a to wcale nie oznacza że mowa jest o jednostkach pod polską banderą! Nie ma tam także nic o dużych statkach! Przeczytaj to jeszcze raz, zrozum i wracaj do liczenia gaśnic chłopcze.

Jakub
sobota, 25 września 2021, 11:02

Pod zdjęciami są nazwy okrętów zaczynające się od OORP o co chodzi? Czy to coś w rodzaju powiedzonka 'ooo łone pływajo '

tim
sobota, 25 września 2021, 16:00

ORP stosuje się przy pojedynczej nazwie okrętu, OORP kiedy wymieniasz ich kilka pod rząd.

Kordi
sobota, 25 września 2021, 17:23

Mówiąc szczerze ,nie wiedziałem.

Patryk.
sobota, 25 września 2021, 13:02

Głowy nie dam, ale to się stosuje przy wymienianiu więcej niż jednego okrętu. Np. OORP X i Y oznacza Okręty Okręt Rzeczypospolitej Polskiej X i Okręt Rzeczypospolitej Polskiej Y.

Tweets Defence24