Koreański system OPL pokonał Rosjan

14 maja 2019, 12:33
hangwha 1 (1)
Pojazd Hybrid BIHO podczas targów Eurosatory 2018. Fot. Paweł K. Malicki

W wartym 2,66 mld dolarów indyjskim przetargu na system mobilnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zwycięzcą został produkowany przez koreański koncern Hanwha Defense Systems artyleryjsko-rakietowy kompleks przeciwlotniczy Hybrid BIHO. Pomimo silnych nacisków Moskwy pokonał on rosyjskie systemy Pancyr-S1 i Tunguska-M1. Jest to kolejny, po dostawie haubic samobieżnych K9 Thunder, sukces tego koncernu z Korei Południowej na chłonnym rynku Indii.

Zobacz także
Reklama

System BIHO został wyłoniony w wyniku długotrwałego przetargu, którego decydującym elementem okazały się realizowane w 2017 roku testy poligonowe i symulacje w których koreański sprzęt spisał się znacznie lepiej niż jego rosyjski odpowiedniki. Dotyczyło to w szczególności zwalczania rakiet i pocisków manewrujących. Nie bez znaczenia była też z pewnością słaba skuteczność systemów Pancyr-S1 przeciw dronom i pociskom rakietowym oraz manewrującym, ale również izraelskim samolotom w realnych warunkach konfliktu w Syrii.

Mimo to Rosjanie, korzystając z narzędzi politycznych i dyplomatycznych, starali się skłonić New Dehli do wyboru jednego z ich systemów. Według nieoficjalnych informacji, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wyraził niezadowolenie z decyzji indyjskich władz podczas dwustronnej konferencji wojskowej 18 grudnia 2018 roku. Szojgu miał nawet zarzucić stronie indyjskiej niewłaściwe przeprowadzenie testów. W styczniu 2019 roku strona rosyjska zwróciła się oficjalnie do indyjskiego ministerstwa obrony o ponowną ocenę procedury przetargowej. W odpowiedzi na te działania dyplomacja i przemysł Korei Południowej naciskały na przyspieszenie procedur i finalizację przetargu. Seul podkreślił też, iż kontrakt jest szansą na dalsze uniezależnienie się od dostaw rosyjskiej broni. Jak wynika z ogłoszonej na początku maja decyzji – zabiegi te okazały się skuteczne.

image
Fot. ROKA

New Dehli zdecydowało o zakupie 104 kompleksów artyleryjsko-rakietowych, 97 pojazdów do przewozu amunicji i 39 pojazdów dowodzenia. Do tego należy dodać około 5 tys. pocisków przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Chiron, jak również 172 tysięcy sztuk amunicji kalibru 30 mm. Łączna wartość umowy oszacowana została na 2,66 mld dolarów. Jest to ogromny kontrakt, który oznacza, że Indie staną się pierwszym zagranicznym odbiorcą K30 BIHO.

Koreański artyleryjsko-rakietowy system Hybrid BIHO jest rozwinięciem wersji uzbrojonej jedynie w dwie armaty 30 mm, która znajduje się na uzbrojeniu sił zbrojnych Korei Południowej. Nowy wariant systemu miał swoją premierę zagraniczną w 2017 roku w USA, ale od 2015 roku jest w produkcji. Jego „hybrydowość” polega na dodaniu do artyleryjskiego modułu K30 BIHO czterech rakiet przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu.

Nośnikiem dla systemu jest zmodyfikowane podwozie transportera K200 (K21), na którym osadzono wieżę mieszczącą radiolokacyjne oraz optoelektroniczne systemy wykrywania, śledzenia i naprowadzania wraz z uzbrojeniem. Radar TPS-830K umożliwia śledzenie i naprowadzanie z odległości około 21 km na cel o powierzchni odbicia 2 m2. Głowica optoelektroniczna wyposażona jest we FLIR, kamerę wysokiej rozdzielczości i dalmierz laserowy.

Uzbrojenie Hybryd BIHO stanowią dwa działka kalibru 30 mm umieszczone na bokach wieży oraz cztery pociski kierowane Szingung (znany również jako Chiron) w odchylanych podwójnych zasobnikach na bokach tylnej części wieży. Rakiety, będące pociskami bardzo krótkiego zasięgu klasy MANPADS o zasięgu ponad 5 km i prędkości pocisku 2,1 Macha, w istotny sposób zwiększyły możliwości operacyjne systemu K30 BIHO względem pierwszej wersji, wyposażonej jedynie w działka. Obecnie rozwijany jest wariant rakiet o zasięgu co najmniej 8 kilometrów, co bardziej zbliży możliwości Hybryd BIHO do rosyjskiego systemu Pancyr-S1, który postrzegany jest jako główny rynkowy konkurent koreańskiego zestawu. Jak widać z indyjskiego przetargu, jest to konkurent z którym już teraz udaje się wygrać.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 167
Reklama
ryszard56
sobota, 24 października 2020, 17:28

A czemu my nie produkujemy?

ito
niedziela, 19 maja 2019, 11:15

Z tą niską skutecznością syryjskiej OPL (choć to akurat niekoniecznie działka pancyrów) przeciw samolotom to bym nie przesadzał- dlaczegoś Izraelczycy przestali wlatywać w przestrzeń powietrzną Syrii i walą albo znad Izraela, albo znad Libanu- więc ich oświadczenia o całkowitej nieskuteczności syryjskiej obrony traktowałbym jako cokolwiek przesadzone (do palestyńskich enklaw przestali wjeżdżać po utracie dwóch merkav- więc sądzę, że tu też powód musiał być wyraźny). I dla porządku- koreański system również nie wykazał się skutecznością w warunkach bojowych, nie miał ku temu okazji. Tym niemniej prestiżowy prztyczek jest niewątpliwy.

Davien
wtorek, 21 maja 2019, 02:12

Ito, wlatuja cały czas, atakując cele syryjskie i irańskie w Syrii. A co do wjazdu do palestyńskich enklaw-wjezdzali dalej ale poslali nowsze Merkavy których nawet Kornety nie byłyu w stanie ugryżć:)

Apek
czwartek, 16 maja 2019, 20:46

Pamiętam jak Irak wybrał rosyjskie czołgi T-90 zamiast amerykańskich M1, nie pamiętam tylko czy tytuł był odpowiedni czyli "Rosyjskie czołgi pokonały Amerykanów".

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:11

A dlaczego Apku je wybrał?? Ano dlatego by zastapić stare sowieckie jeszcze T-72. T-90 tez ma trzyosobową załogę wiec nie trzeba ich od nowa formować,do tego dla Iraku sa to czołgi całkowicie wystarczajace bo i z kim ma walczyc. Aha i nie było zadnego przetargu T-90vs M Abrams, a w Indiach był, widzisz taka mała róznicę. Do tego Pancyr przegrał z odpowiednikiem naszej Białej:)

czas na Loarę 2
czwartek, 16 maja 2019, 19:50

Stara loara była niedopracowana ale czasy się zmieniły mamy nowe super podwozie od kraba mamy radary mamy nowego pioruna czas na nową Loarę 2 która będzie o wiele lepszym produktem niż niedopracowana loara1 gdzie przy strzelaniu bujało jak na morzu.

Hanys
czwartek, 16 maja 2019, 16:06

Wielka porażka Rosjan, ponieważ Indie nie kupują 100% broni z Rosji, tylko jakieś powiedzmy 80%... No ale widzicie, Amerykanom w Polsce się udało i Polska kupuje 100% broni z USA, dlatego takich systemów jak Pancyr lub koreański Hybrid (bardzo potrzebnych mimo wszystko) nigdy mieć nie będziemy, ponieważ USA takich nie ma, tak samo jak okrętów podwodnych małych i cichych też nie będzie, bo USA też takich nie ma ;)

ckxlckxlvk
środa, 1 lipca 2020, 13:06

Proponuję powrót do szkoły podstawowej i przypomnienie sobie co oznacza 100%. Czy Kraba, lub Leopardy, Mastery Polska kupiła od USA? Chyba nie, a więc niema już tych twoich 100%.

Wania
piątek, 17 maja 2019, 16:30

A mogłbys podać od jakiej amerykańskiej firmy mamy podwozie do kraba, czołgi, rakiety ppanc, transportery opancerzone i samoloty szkolne?

sża
czwartek, 16 maja 2019, 13:05

Rakietki ten Koreańczyk ma bardzo słabe w porównaniu z Pancyrem, więc jakieś inne argumenty musiały być brane pod uwagę.

tadek
czwartek, 16 maja 2019, 11:38

Podwozie mamy ,armaty mamy ,rakiety mamy, radar do naprowadzania MAMY .Wystarczy to teraz tylko złożyć do kupy i nie ma potrzeby zakupu żadnego Pancyra czy podobnego badziewia od nikogo..

Gts
czwartek, 16 maja 2019, 01:03

Też powinniśmy z nimi zacieśniać współpracę. K9 okazał się dobry, więc idźmy dalej.

Singh
środa, 15 maja 2019, 17:39

a prócz Rosji i Korei nikt inny nie chciał Indiom sprzedać? czy nie umiał bo nie miał konkurencyjnej oferty? To by znaczyło że Hybrid BIHO jest obecnie optymalny.

akh
czwartek, 16 maja 2019, 16:53

Teoretycznie mógłby tu pasować turecki Korkut uzupełniony o parę/cztery MANPADSy, choć na miejscu Indii wolałbym próbować kupić czysto artyleryjską Derywację

Davien
czwartek, 16 maja 2019, 15:08

Singh, obecnie jedynie Rosja rozwija zestawy artyleryjsko rakietowe, na Zachodzie dawno przeszli na same rakiety. Tak wiec Tylko Korea i Rosja miały zestaw jaki jest wymagany w Indiach. Co gorsza Pancyr i tunguska przegrały z koreańskim odpowiednikiem naszej Białej.

guru
piątek, 17 maja 2019, 13:54

No to proszę sobie zestrzelić rakietą samolot lecący na niskim pułapie albo drona. Nie wspominając już o zakłócaniu systemów naprowadzania rakiet, manewrów antyrakietowych itp. Przed strugą pocisków plot kierowanych dobrym radarem nie uciekniesz. B.ważny aspekt to oprogramowanie artylerii plot. Z tego co wiadomo jest z bardzo skuteczne - niemal 100% zestrzeleń.

Davien
wtorek, 21 maja 2019, 02:16

guru, pociskiem samonaprowadzanym IR/UV?? A co to za problem:) A może jeszcze lepiej IIR? Bo jakos pociski zachodnie doskonale sobie radzą w przeciwieństwie do rosyjskich. Aha , co do dobrego radaru to ten z pancyra jest po prostu kiepski, mógłby sie sprawdzić w takim Hybrid BIHO ale nie w systemie gdzie ma naprowadzac rakiety, bo do działek jest jedynie system optroniczny:). Na zachodzie systemów artyleryjskich jest od groma, nie są produkowane hybrydy artyleryjsko-rakietowe.

Obserwator
czwartek, 16 maja 2019, 23:31

ZSU-23-4MP Biała jest to polska modyfikacja radzieckiego (sic!) samobieżnego zestawu przeciwlotniczego ZSU-23-4 Szyłka. Warto byłoby o tym chociaż wspomnieć. Nieprawdaż?

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:13

A co ja panie obserwator napisałem, że Pancyr własnie przegrał z odpowiednikiem naszej Białej. A ta jest modernizacja posowieckiej szyłki nie rozwijanym od poczatku zestawem wieć znowu zaliczył pan wpadke.

Obserwator
piątek, 17 maja 2019, 13:12

Panie Davien, proponuję pisać w sposób nie tylko poprawny stylistycznie, ale również logiczny. Porównanie koreańskiego zestawu artyleryjsko-rakietowy Hybrid BIHO z polskim ZSU-23-4MP Biała, to natomiast świadectwo braku wiedzy w przedmiotowym zakresie. Reasumując, to pan zaliczył kolejną wpadkę, którą wręcz tradycyjnie zarzuca innym Komentatorom.

Davien
sobota, 18 maja 2019, 13:32

Panie obserwator, Hybrid Biho jest zestawem łaczącym w sobie działka małokalibrowe z pociskami MANPADS czyli jest jak najbardziej odpowiednikiem Białej. Rozumiem ze fakt ze wasz Pancyr przerżnał z kretesem boli ale żeby az tak...

Grzyb
środa, 15 maja 2019, 17:31

I co, nie lepiej było zamówić dla naszego wojska Loare2? Tak naprawdę to nikt nie wie czemu IU nie zamówił Loar, chociaż wojsko zgłaszało zapotrzebowanie na 160 takich wozów!!! A teraz to my mogli byśmy oferować sprawdzony we własnej armii system, wzbogacony o wyrzutnie Piorunów. Hindusi posiadają około 2,5 tyś t72 więc podwozie na pewno by im pasowało.

plokij
środa, 15 maja 2019, 15:38

WP też przydało by się coś zbliżonego 2x35mm i z 4 nowoczesne rakiety o zasięgu 12-15 km na podwoziu gąsienicowym... dla mobilnej osłony oddziałów jak znalazł.

Wojciech
czwartek, 16 maja 2019, 07:30

W zupełności wystarczy jak będzie 2x35mm + 4x Piorun. Te mocniejsze rakiety (PK-6?) mogą już być na osobnych nośnikach na wyższym szczeblu.

Obserwator
środa, 15 maja 2019, 14:56

W 2015 roku na uzbrojenie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej został wprowadzony zmodernizowany artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S. Autonomiczny zestaw przeciwlotniczy tego typu jest wyposażony w 2 armaty 2A38M kalibru 30mm oraz 6 rakiet przeciwlotniczych 57E6-E o zasięgu 30 km. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w porównaniu do wcześniejszej wersji pocisków rakietowych ich zasięg został zwiększony o 10 km. Reasumując można stwierdzić, że jest to zestaw obrony powietrznej o najwyższych w swojej klasie parametrach taktyczno-technicznych.

Smuteczek
czwartek, 16 maja 2019, 12:24

Faktycznie ale słaby radar niestety pozostaje ten sam. Rakiety juz wczesniej byly mocna strona tego zestawu.

Gustlik
czwartek, 16 maja 2019, 07:31

Tylko teoretycznie. W praktyce inne systemy okazują się lepsze chociaż mają mniejsze zasięgi rakiet.

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 16 maja 2019, 06:46

Ba Obserwatorze to system,który nie ma analogów i wyprzedza konkurencje o lata świetlne.Legendarne sukcesy bojowe w syrii,znakomita skuteczność w zwalczaniu ptactwa,a także świetne skupienie i celność w zwalczaniu mikro dronów udokumentowana na youtubie powala.Wszystkie te czynniki przekładają się na sukcesy eksportowe,których właśnie doświadczyliśmy w ostatnich dniach.Nawet avengersi zamówili na swoje potrzeby o Bondzie nie wspominając. To wszystko powiedzialem ja Jarząbek Wiesław instruktor 2 stopnia łubu dubu.......

bender
środa, 15 maja 2019, 23:15

A dlaczego przegral? Bo jest taki dobry? Przeciez jest tanszy.

Kiks
środa, 15 maja 2019, 23:01

Ptaki już coś o tym wiedzą.

Righteous
środa, 15 maja 2019, 21:20

Zasięg zawsze daje przewagę bo ty możesz napierniczac już do przeciwnika a on jeszcze musi się zbliżyć więc jesteś bezkarny i tak to działa.

Ragozd
środa, 15 maja 2019, 21:10

Szkoda tylko że w Syrii pokazał, że nie radzi sobie z dronami, rakietami i samolotami.

środa, 15 maja 2019, 18:07

Powiedz to Koreańczykom i Hindusom.

Davien
środa, 15 maja 2019, 17:07

Panie obserwator w porównaniu z takim NASAMS czy SPYDER to Pancyrowi jeszcze duzo do nich brakuje. Natomist zasieg pocisków 57E6-E wynosi do 20-25km, 30 mają miec nowe, doppiero opracowywane pociski do Pancyra SM

Moro
środa, 15 maja 2019, 16:49

Warto też zauważyć, że w Syrii Pancyr się nie sprawdził chociaż miał okazję.

tak pytam
środa, 15 maja 2019, 13:30

Czy Wojsko Polskie, będące jedną z czołowych sił zbrojnych NATO, posiada system przeciwlotniczy o podobnych parametrach taktyczno-technicznych?

Z prawej flanki
czwartek, 16 maja 2019, 09:53

Tak- Biała.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 15 maja 2019, 16:43

posiada aż 1 sztukę o podobnych możliwościach ale spokojnie wojsko USA nie ma ani 1.

Davien
czwartek, 16 maja 2019, 15:09

Wow a co sie panie Grzegorzu stało z tymi wszystkimi ZSU 23-4 Biąła??

z Wikipedii
czwartek, 16 maja 2019, 23:35

Mimo zapotrzebowania Wojska Polskiego w najbliższych latach na co najmniej 160 zestawów LOARA i ok. 100 zestawów rakietowej wersji, oraz bardzo pozytywnych opinii specjalistów obrony przeciwlotniczej MON nie zamówił - poza 1 prototypem - ani jednej sztuki.

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:14

Panie Wikipedia, a co ma Loara do Białej lub do zestawu koreańskeigo Hybrid BIHO?? Moze czyta pan komentarze zanim na nie odpowie:)

Lejtnat Jebaczydoff
środa, 15 maja 2019, 12:14

Najważniejsze jest to, że nam się planuje działania a'la donbas...anulujac 2 fazę Wisły do 2026 czyli de facto do 2030. Wisła ma zadanie rozstawienie się wzdłuż A2 i bazy w Krzesinach by móc spokojnie dać dyla...inaczej tego nazwać nie można. Bo to, że Wisła drenuje budżet to bardzo dobrze. Tylko Wisła daje nam realną szansę biologicznego przetrwania narodu. 1000borsukow i 1000 czołgów i 150 krabow i 100 raków i grom i MW nam nic nie pomoże, gdy wystartuje JARS

bender
środa, 15 maja 2019, 23:13

Gdy zaczna odpalac Jarsy to raczej jest po wojnie konwencjonalnej dla kazdego, lacznie ze strzelajacym

Lejtnat Jebaczydoff
czwartek, 16 maja 2019, 21:02

Pod warunkiem, że ktoś się wstawi za nami...za cenę pokoju wątpię. A są plany prewencyjne, deeskalacyjnego uderzenia atomowego...

bryxx
środa, 15 maja 2019, 12:07

No cóż nam tylko płakać zostaje. Indyjscy piloci mogli sie szkolić na Irydach , podobny system mogliby od nas kupić i nie tylko oni. A co mamy ? Nasi piloci na prawie rosyjskich maszynach zaczynają się szkolić sami takich zestawów nie mamy nie mówiąc o sprzedaży, za chwile od amerykanów będziemy kupować coś, choć oni sami od koreańczyków kupią. Może zacznijmy myśleć.

Ewa
środa, 15 maja 2019, 22:54

Znowu te brednie o Irydach......

Rafal
środa, 15 maja 2019, 11:40

"Nie bez znaczenia była też z pewnością słaba skuteczność systemów Pancyr-S1 przeciw dronom i pociskom rakietowym oraz manewrującym, ale również izraelskim samolotom w realnych warunkach konfliktu w Syrii." a to na podstawie faktow czy "internetowego gadania"?

nie trolom
środa, 15 maja 2019, 14:18

na podstawie faktów

Hanys
czwartek, 16 maja 2019, 03:33

Tia, na podstawie "faktów" Daviena :)

Davien
środa, 15 maja 2019, 13:59

Fakty panei rafał sa takie: pancyry nic nie zestzreliły a same kilka razy padały ofiarą srodków które powinny zwalczac. Do tego sam fakt wysłąnia TOR-ów by broniły bazy w której sa pancyry bo te nie były w stanie jest wystarczajacym dowodem.

Smuteczek
czwartek, 16 maja 2019, 12:26

Dobrze jest czasem z rana smiechnac sobie czytajac takie teksty. Jezeli NIC nie zestrzelił to po co go własciwie atakowali? Z tego co piszesz wynika przeciez ze nie stanowił zadnego zagrozenia. Szkoda drogich rakiet na cos co jak piszesz wcale nie przeszkadza

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:16

Panie smuteczek, przy atakach z powietrza zawsze obezwładnia się OPL a ciężko stwierdzić z kilkunastu-kilkudziesieciu kilometrów czy strzela czy nie wiec jak widac dał pan jedynie powód do smiechu. A miało byc wg pana tak pieknie...

Hanys
czwartek, 16 maja 2019, 03:36

Davienku, pancyry w Syrii zestrzeliły większość izraelskich i amerykańskich rakiet, a "padły ofiarą" nie kilka razy, tylko dwa (2) razy, w pierwszym przypadku z powodu zużycia amunicji, w drugim z powodu niekompetentnej syryjskiej załogi i to by było tyle z twoich bajań :)

Davien
wtorek, 21 maja 2019, 02:20

Hanys jak na razie nic nie zestzreliły co by sie dało potwierdzić poza stadami ptaków, az musieli TOR-y sciągac. Rozumiem ze ten brak amunicji to efekt walenia z działęk do piesków preriowych bo jak, inaczej pozbyć sie 1200 sztuk amunicji 30mm. Natomiast co do niekompetencji załogi to znowu jak widze szukanie winnych wszedzie tylko nie u siebie, ale to norma w Rosji

anda
środa, 15 maja 2019, 20:25

Oj Dvien a ile zostało zniszczonych? a jakim cudem baza praktycznie jest cały czas obroniona?

Davien
czwartek, 16 maja 2019, 15:11

Anda, tak jest broniona ze Rosjanie musieli przysłac TOR-y bo pancyry trafiały w wszystko poza dronami. A zniszczone sa co najmniej 2 ito przez broń jaka miały zwalczac:))

akh
środa, 15 maja 2019, 19:03

Fakt jest tak, że i Biho nie powala - nietypowe słabe działka 30mm (nie jest to 30x173mm !) oraz radar pozwalający na wykrycie celów o RCS 2m2 - nawet F-16C ma prawie dwa razy mniejszą, więc co mówić o rakietach, dronach czy pełnieniu funkcji C-RAM.

Davien
czwartek, 16 maja 2019, 15:19

Panie akh tyle ze radar nie jest w Hybrid BIHO wymagany do rakiet a w pancyrze tak. Tu masz pociski samonaprowadzane na podczerwień Do tego system optyczny ma znacznie lepsze charakterystyki niz w Pancyrze S1 I może pełnic funkcje C-RAM oraz zwalczac drony zarówno pociskami z działek jak i rakietami bo zasięg optroniki jest taki jak zasieg uzbrojenia.Aha i moze jakies żródło że nie są to pociski 30x173mm

akh
piątek, 17 maja 2019, 06:05

Działka S&T KKCB t licencyjny Oerlikon na amunicję 30x170mm

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:22

Jaki Oerlikon, bo KCA uzywa amunicji 30x173mm czyli standardowej NATO-wskiej.

akh
sobota, 18 maja 2019, 11:48

KCB - i amunicja w KCB różni się od tej w KCA - wymiarami (30x170 a nie 30x173) , kształtem kryzy. W jednym z komentarzy wstawiałem link do zdjęcia porównującego kształt amunicji do KCA KCB i KCC, ale chyba nie przeszedł. Można to znaleźć w sieci bez problemu.

Davien
wtorek, 21 maja 2019, 02:31

Ciekawe, dzięki za info choc akurat KCB uzywa amunicji 30x173mm. Amunicji 30x 170mm uzywały dziąłka L21A1RARDEN, natomiast wszystkie info jakie znalazłem o KCB mówi o pociskach w standardzie NATO. Natomiast amunicji 30x170mm uzywa nie Oerlikon KCB ale KCC( to same zapewne zródło co pana ale warto sie dokładnie przyjrzec i przeczytać.)

TomaszB
środa, 15 maja 2019, 11:13

Wow jako żywo Loara po dodaniu manpads.Szkoda. Ale kwota za taki zestaw nie jest jak widać zaporowa dla naszego MON. Tylko te priorytety.......... i Wielki Brat tego też nie produkuje:(

andrzej19
środa, 15 maja 2019, 10:56

A Polakom udało się pokonać własny system Loara.

Geoffrey
środa, 15 maja 2019, 10:55

Zawsze miło usłyszeć, że ktoś pokonał Rosjan swoim systemem obrony przeciwlotniczej. Niestety tylko w przetargu :)

Kazik
środa, 15 maja 2019, 10:37

słuszna decyzja Indii , Rosja nie jest wiarygodnym partnerem w biznesie a technologia również u nich kuleje. Pancyr S1 został ośmieszony przez Izrael a nikt nie chce mieć sprzętu publicznie obnażonego jako nieskuteczny.

sadasfsdgdf
środa, 15 maja 2019, 10:04

I jescze jedno, gdyby Czesi mieli w zakresie Pancyra tyle co my, to napewno startowali by w tym przetargu (i w każdym, tego typu następnym). Tak właśnie się kończy stawianie na czele spółek kolesiów, a nie biznesmenów. Tak kończy się nadmierna zależność spółek od Państwowego garnuszka i wszelkich dotacji. Jesli sami niepotrafimy tego dopiąć - połączmy się tu z Czechami.

sadasfdasfsdg
środa, 15 maja 2019, 10:00

Tak kończy się grzebactwo, ten kontrakt mógł być nasz !!! Indie to największy rynek zbrojeniowy, który kupuje rozwiązania z zagranicy (inni wielcy raczej kupują u siebie). Także kontrakt z USA może być nasz lub częściwo nasz. Mogą kupić naszą Loarę lub coś podobnego np.: w zamian za zakup F-35 (na Borsuku, nawet pływającą - a więc nadającą się świetnie na teren Azji południowo-wschodnie - co ma dziś duże znaczenie). Jeśli dalej będziemy się grzebać to stracimy szansę nawet na kontrakt w USA. Nawet jesli MON nie wieźmie w tym udziału przemysł powinien samodzielnie opracowac takie rozwiązanie. Tym bardziej że dobrego Pancyra mało kto ma, a widać, że różne Państwa będą go kupować.

Lis
środa, 15 maja 2019, 09:37

Korea Południowa to potężny gospodarczo karaj co w tym niezwykłego.

czarnyopal
środa, 15 maja 2019, 09:22

No nic innego tylko kontynuować współpracę z Koreą poł.

Kapitan
środa, 15 maja 2019, 14:35

Tak, przemysł zbrojeniowy KRLD jest na wysokim poziomie technologii.

MaG
środa, 15 maja 2019, 08:11

A my mieliśmy Loarę,pomyśleć można jak do dzisiaj by się rozwinęła...... Od upadku komuny ktoś działa na szkodę polskiego przemysłu i wojska i do dzisiaj nic się nie zmieniło.

say69mat
środa, 15 maja 2019, 11:10

W indyjskim przetargu wygrała koncepcja systemu artyleryjsko-rakietowego, opartego na zachodnich rozwiązaniach technicznych. Do jakich rozwiązań aspirował rodzimy system artyleryjsko rakietowy Loara??? Skoro - w swoich założeniach - miał być odpowiednikiem systemu Tunguska, wykorzystując armatę Oerlikon KDA 35??? Dalej porównaj gabaryty PZA Loara i koreańskiego systemu BIHO ;)))

Vdv
środa, 15 maja 2019, 11:02

Nie tylko obronnego, generalnie jest takie wrazenie ze w wielu dziedzinach polskiej gospodarki ktos dziala jako hamulec, jakby jacys obcy agenci byli w rzeczywistym centrum decyzyjnym

Gustlik
środa, 15 maja 2019, 02:28

Czy ktoś w ogóle rozumie dlaczego MON nie zamawia takiego systemu w POLSKICH zakładach? Wystarczyło Loarę postawić na czymś sensowniejszym niż t-72 (K-9, UPG, podwozie Borsuka) i po dołożeniu Piorunów mamy gotowy system. Nawet Amerykanie byliby zainteresowani.

Janek
środa, 15 maja 2019, 12:41

Problemem nie jest podwozie T72.

Smuteczek
czwartek, 16 maja 2019, 12:28

Owszem bylo czescia problemu.

Gustlik
środa, 15 maja 2019, 16:17

A co?

df
środa, 15 maja 2019, 01:49

Ten koreański zestaw nie ma nawet pełnej funkcjonalności C-RAM do tego balistyka 30-tki jest gorsza od naszego KDA nie mówiąc o braku amunicji programowalnej czy parametrach rakiety Chiron które są gorsze od polskiego Pioruna. Jeśli tak nędzny zestaw wygrał z Pancyrem to jak tragiczne muszą być jego osiągi mimo dalekiego zasięgu rakiet. Jak widac komendówka to ograniczenie ilości kanałów a do tego rosyjskie wykonanie .. Już nasze Białe mogłyby stanąć do przetargu w Indiach.. Hindusi dawali bardzo dużą kasę za amunicję programowalną ale "nasz" przemysł skupia się na absorpcji technologii nakładania powłok malarskich niż na Noteci

środa, 15 maja 2019, 12:01

dokładnych przyczyn wyboru w pełni raczej nie poznamy (dywersyfikacja, powiązanie cenowe z zakupem haubic albo faktycznie padaka z sytemem wykrywania i kierowania ogniem Pancyra), co do ograniczeń naprowadzania radiokomendowego to jednak wykorzystujące to rakiety mają zdecydowanie wyższy zasięg od MANPADS-ów

Davien
środa, 15 maja 2019, 14:03

Maja wiekszy zasieg ale sa uzależnione od radaru naprowadzania który w Pancyrach ma delikatnie mówiąc srednie mozliwości( wykrywa RCS 2m2 na 20km) co wyszło jak rosjanie usiłowali rakietami zwalczac drony. procentował takze brak amunicji programowalnej do działek.

akh
czwartek, 16 maja 2019, 17:16

Ty w ogóle czytałeś artykuł, który komentujesz? "Akurat same radary mają zbliżone parametry...Radar TPS-830K umożliwia śledzenie i naprowadzanie z odległości około 21 km na cel o powierzchni odbicia 2 m2" To nie o Pancyrze to o Biho. Amunicji programowalnej 30mm seryjnie nie produkuje chyba jeszcz nikt. Koreańczycy także

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:35

Panie akh co do amunicji programowalnej 30x173mm to sa pociski ABM produkowane przez Rheinmetall DM-21 i Orbital ATK.

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:24

Panei akh a od kiedy to pociski samonaprowadzane IR wymagaja do tego radaru?? Do tego znacznie lepszy system optroniczny o zasięgu 7km. W Pancyrze radar musi naprowadzac pociski, ot taka wada wybranego systemu naprowadzania:)

LukaszK
czwartek, 16 maja 2019, 00:06

Sprobuj zwalczać drony rakietami MANPADS na podczerwień

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:27

Panie Łukasz, na drony to sa działka a MANPADS da radę bez problemu zwalczac większe drony, zwłaszcza jak MANPADS ma głowice dwuzakresową IR/UV. Własnie głównym błędem Pancyrów w Syrii było walenie do dronów z rakiet kiedy radar pokładowy nie był w stanie ich naprowadzić. Sprowadzili TOR-y z innym radarem i pociskami i problemy wybijania ptactwa sie skończyły.

bender
środa, 15 maja 2019, 23:08

Plus slaba celnosc dzialek, oslepianie termowizji przy kazdym strzale i kilka innych ‘drobiazgow’ ;)

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:28

Akurat główny problem optroniki w Pancyrze to maksymalnie jeden sledzony cel naraz co przy zasiegu do 4 km...

Lord Godar
środa, 15 maja 2019, 01:00

No cóż ... Warto popatrzyć jak to robią inni i ... im pogratulować ... A my co ? Dalej nic ? Uwalono swego czasu Loarę , a szkoda bo zobaczcie jakie to dało konsekwencje . Gdyby wprowadzono chociaż 20-30 takich pojazdów na uzbrojenie , to oprócz tego , ze armia zyskała by trochę z naciskiem na "trochę " niezłego sprzętu i doświadczenia z jego eksploatacji poszły by ruchem zwrotnym do producentów , co skutkowało by rozwojem tej broni i jej udoskonaleniem w odpowiedzi na zgłaszane wnioski i uwagi . Loara by "dojrzewała " i zmieniała się pod potrzeby użytkownika i pola walki i nawet gdyby niewiele z tym zrobiono , to i tak zdobyte doświadczenie i techniczne rozwiązania można by szybko potem wykorzystać . Ale tego nie zrobiono , armia praktycznie nic nie kupiła , program i poszedł do szuflady , a zakłady nie mogły zyskać nowych rozwojowych i przyszłościowych technologii , nie mogły zarobić pieniędzy i w związku z tym nie było mowy o inwestowanie w kolejne pomysły i rozwiązania . .......................Teraz podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o system SAN-35/Hydra , którego początki sięgają o ile dobrze pamiętam 2014 -15 roku i system ten co ciekawe wtedy już był prezentowany Indyjskim oficjelom i wzbudził ich zainteresowanie ... Tylko co ? Tylko pytali czy i kiedy nasza armia to kupi ? A nasza armia co ? A nasza armia kaliber 35 mm znowu olała i w chwili obecnej system ten w kolejnej odsłonie dalej tylko jest pokazywany na MSPO , oglądany , podziwiany i co ? I nic ... Nasza armia zakupiła nieśmiertelne zestawy kalibru 23 mm ... A z 35 -tkami co ? Znowu nic ... No cóż ... a teraz pomyślmy ... Gdyby w 2015 roku program San/Hydra został zatwierdzony i nawet powoli , w niewielkich ilościach wprowadzony i do tego korzystając z doświadczeń z Loarą opracowany został by wariant Loary 2 z 2x35 mm plus Pioruny , to mielibyśmy już gotowy produkt do zaproponowania i osadzenia na podwozie z Kraba czy inne i niewykluczone , że już pukano by do naszych drzwi o ten sprzęt ... No bo w czym taki super jest ten pojazd Hybrid BIHO ??? 2 35-tki jak nasze , radar , głowica opto jak u nas , rakiety jak u nas , a nawet o gorszych parametrach ... No ale u nas takiego pojazdu nie ma i nie wiadomo czy będzie , choć prawdę mówiąc mamy wszelkie potrzebne klocki i umiejętności aby taki pojazd złożyć i szczerze mówiąc to powinniśmy być w tej kategorii sprzętowej światowym potentatem , a my dalej siedzimy posowieckim kalibrze i brniemy ślepo w niego dalej ... ...................................................... Tak właśnie wygląda marnowanie szansy , potencjału i działanie na szkodę armii i naszego państwa . To jest pokłosie trzymania przemysłu zbrojeniowego na krótkiej smyczy przez państwo , dla którego jest on tylko bardziej lub mniej zbędnym balastem i miejscem , gdzie można posadzić kilku swoich na stołkach i dostawić do korytka i tylko na tyle się przydaje. To co rozwojowe to się hamuje , to co dochodowe to się sprzedaje lub marnuje , a jak już jest poza państwową kontrolą , to już ... a szkoda nawet pisać. I tutaj niewiele się zmienia i się chyba nie zmieni ...

TADEK
środa, 15 maja 2019, 00:39

spoko nasze systemy plot "Biała" wymiata wszystkie inne zagraniczne opl ...

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 14 maja 2019, 22:47

Hindusi wybrali wersję eko w trosce o swoje ptaki. Pewnie wzieli też pod uwagę sukcesy pancyrów w syrii.

Thor
wtorek, 14 maja 2019, 22:14

A mogła to być Loara...

Wera
środa, 15 maja 2019, 22:55

Nie nie mogła to być Loara

Mateusz
wtorek, 14 maja 2019, 21:58

ale jak to?! przecież pancyr zeszczeliwuje 100% dronów, ostatnio się Rosjanie chwalili odparciem ataku na lotnisko w Syrii

Davien
środa, 15 maja 2019, 14:03

Tyle ze wczesniej wysłali tam TOR-y które akurat ze zwalczaniem dronów problemów nie maja:)

akh
czwartek, 16 maja 2019, 17:24

No może poza jednym. Relacją kosztu byle drona i 9M331 (że o 9M338 nie wspomnę) nie wypada korzystnie. To jak walenie z armat do wróbli i sposób na bankructwo. Do niszczenia dronów (i nie tylko) Rosjanie opracowują raczej coś w oparciu o działko 57mm i amunicję programowalną.

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:32

Panie akh jak taki dron załatwi powiedzmy Su-30SM/35 to nagle koszt przestaje miec znaczenie. tak samo jak w Rijadzie Saudyjczycy walili z patriota co sekunde kolejne rakiety w Burkana H-2 lecącego na lotnisko, a koszt pocisku z patriota przewyzszał koszt Burklana a poszło ich 5. Ale jakby balistyczna doleciała... Do zwalczania dronów idealne są pociski w stylu MHTK czy włąśnei działka, a najleszy byłby laser ale na to trzeba poczekać.

Ryszard 56
wtorek, 14 maja 2019, 20:50

I taki system dla Nas w dużej ilości

bolo
wtorek, 14 maja 2019, 20:21

A My mamy wszystkie elementy, żeby stworzyć polski odpowiednik BIHO. I co? I nic. Niestety.

Fazi
wtorek, 14 maja 2019, 20:18

Utracona szansa krajowej zbrojeniówki - LOARA. Indie swego czasu były LOARĄ zainteresowane i przybyła delegacja w tej sprawie ale... nasze wojsko jej nie zamawiało, a zestaw nie posiadał rakiet przeciwlotniczych. Na wizycie się skończyło.

bender
środa, 15 maja 2019, 23:02

Problem z Loara byl taki, jaki ma Pancyr: nie specjalnie w cokolwiek trafiala.

Er
środa, 15 maja 2019, 22:56

No I? Może przenieś się do Indii

LAIK
wtorek, 14 maja 2019, 20:04

Jak to już było wałkowane na tym serwisie; mamy: - rakietę piorun z głowicą zdolną do naprowadzania na cele oddalone o ok. 10 km (na początek ok; później lepszy silnik i na 10 km można strzelać); - działko 35 mm (na licencji; i całe 2 systemy na jego bazie w fazie testów - wersja lądowa i morska); - stację radiolokacyjną (gabarytowo pasują 2 albo soła albo bystra); - podwozie borsuka w fazie testów lub podwozie kraba do przeróbki (zależy czy ma być to ciężki czy lżejszy system); - System dowodzenia SDP-20 SAMOC; - Pewne doświadczeni w połączeniu rakiet z systemem altyreryjskim - pilica. TOŻ TO NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI GOTOWE ROZWIĄZANIA !!!! A taki system to najtańsze i najlepsze rozwiązanie na małe drony rozpoznawcze i bojowe. W Syrii widzieliśmy na przykładzie Rosjan co może zrobić parę prowizorycznych dronów przy "braku" (nieskutecznym) odpowiedniego systemu. Trzeba już składać i łączyć w jedną całość to co mamy gotowe i jak tylko będzie dopracowane podwozie, to od razu (nawet kosztem opóźnienia BWP Borsuka lub Kraba) produkować produkować produkować...

Lord Godar
środa, 15 maja 2019, 11:15

Ale pieniędzy nie mamy ... nie czytałeś , że kolejne miliony trzeba wydać na remont OHP , a części za dolary w USA trzeba kupić ... Też mnie krew zalewa , bo taki system mamy w zasięgu ręki ... Jesteśmy krajem zmarnowanych szans i możliwości .

ehh
wtorek, 14 maja 2019, 19:55

Wygrać z Pancyrem łatwo, wystarczy że działa. Szkoda że rozwój Loary został zastopowany, teraz mógłby być to dojrzały i skuteczny system.

Dalej patrzący
wtorek, 14 maja 2019, 19:44

Z ciekawostek: to wewnętrzne klamki włazów K9 (a więc też Krabów) oraz część przełączników wyposażenia (np. nawiew) to częsci z Lanosa lub Nubiry (standaryzacja). Polskie Kraby i Rośki maja też lusterka z Lublina II generacji.

Lord Godar
środa, 15 maja 2019, 11:12

No i dobrze ... Jest ich dużo na szrotach , więc w razie potrzaskania to tanim kosztem się wymieni ...

Xxl
środa, 15 maja 2019, 08:31

To się nazywa ekonomia Po co jeszcze raz odkrywać dynamit

kamyk
środa, 15 maja 2019, 02:49

Zapomniałeś o dywanikach. Tych szarych.

haha
wtorek, 14 maja 2019, 23:25

Raczej nie :)

Dalej patrzący [rozbawiony - do "naśladowcy"]
wtorek, 14 maja 2019, 22:43

Jak widzę próbują przykryć moje posty nt PRAWDZIWEGO PMT dla budowy suwerennego WP przez głupawe wrzutki pod moim nickiem. Na swój sposób to najlepsze potwierdzenie mojej koncepcji.

Ironia losu
wtorek, 14 maja 2019, 19:17

Ciekawe jak spisze się opracowywany Biho 2. Ma mieć podwozie kołowe lub gąsienicowe, nowe pociski z-p, ale także z-z i armatę 30 lub 40 mm z pociskami programowalnymi [głownie dla relatywnie taniego zwalczania dronów]. Co ciekawsze - oferta Hanwha jest skierowana do US Army.

Lord Godar
środa, 15 maja 2019, 10:59

Bo to jest myślący producent , który analizuje potrzeby rynku i pod nie szykuje oferty ... Tacy mają przyszłość , a nie klub miłośników kalibru 23-mm .

Dark
wtorek, 14 maja 2019, 19:08

A u nas wystarczyło Loarze dać lepsze podwozie i byłby podobny system. Ale lepiej kupić coś od takiego samego od USA za miliardy ... oto cały MON.

Extern
środa, 15 maja 2019, 08:28

USA nie ma akurat takiego systemu więc nie kupisz. W ogóle w pewnym momencie na tzw. "zachodzie" stwierdzono że takie systemy są za drogie za trudne w produkcji a w ogóle to po co nam one skoro to my zawsze mamy miażdżącą przewagę w lotnictwie. Na szczęście nasi decydenci tak do końca to jednak nie zgłupieli i nie wycofali tych systemów z naszej armii, choć Loary bardzo szkoda fakt, gdyby jej nie utopili to może właśnie to nasz produkt wygrywał by ten przetarg.

Davien
środa, 15 maja 2019, 14:09

Mieli podobne systemy jak np M163VADS ale je wycofali i zastapili Avengerami i wersja Bradleya z FIM-92. Natomiast co do LOARY to w wersji w jakiej wtedy powstała to była praktycznie kopia Geparda z lat 70-tych i słusznie ze jej w tej postaci nie rozwijano, ale mogli dalej prowadzic prace nad ulepszona wersja.

Extern
czwartek, 16 maja 2019, 10:42

Myślę że Niemcy jednak trochę żałują że swoje Gepardy wycofali. Oceloty to jednak trochę mało, szczególnie teraz gdy trzeba się oganiać od różnych małych latadeł.

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:37

Nie wycofali włąsnie ale czekaja na amunicje 3P dla nich i na instalacje pocisków SySFla. maja ich ponad 120.

Lord Godar
środa, 15 maja 2019, 10:57

Dokładnie jak piszesz , jestem podobnego zdania .

Niki
wtorek, 14 maja 2019, 18:21

Mamy wszystko aby stworzyć tego typu system plot ale jak to w Polsce nic się nie udaje

GUMIŚ
wtorek, 14 maja 2019, 18:02

Hanwha oferuje siłom zbrojnym USA nowoczesny wóz OPL BIHO 2 , który zbudowany jest na podwoziu AS21 Redback. Futurystyczny wygląd tego wozu i jego uzbrojenie w armatę 30 lub 40 mm i nowoczesne rakiety plotn. sprawiają , że nie tylko wygląda imponująco ale i jest wyjątkowo skutecznym środkiem OPL. Ma duże szanse na sukces w USA , które nie posiadają analogicznego wozu OPL.

Lord Godar
środa, 15 maja 2019, 11:04

Tak amerykanie takiego nie mają , ale szukają bo przeanalizowali i przemyśleli temat opl tego szczebla . Tak naprawdę to czym on się różni od naszej Loary gdyby ją odmłodzić , odchudzić i dodać Pioruny ? Generalnie tylko tym , ze Biho jest i będzie , a z Loarą tej pewności nie ma ...

Ja Grot
środa, 15 maja 2019, 10:55

Czyli powiadasz że Koreańczycy oferują Amerykaną naszego PL-01?

Alik
wtorek, 14 maja 2019, 18:00

A my gdzie jesteśmy?

Marek1
środa, 15 maja 2019, 06:38

jak to gdzie ?? - w trakcie kampanii wyborczej.

Zbigniew
wtorek, 14 maja 2019, 17:52

Polskie wojsko ma takie same potrzeby osłony, mamy technologię budowy podwozia z Korei, mamy nasze Pioruny i działka, budujmy podobny sprzęt!

GB
wtorek, 14 maja 2019, 17:44

Co ciekawe w runecie podają że system koreański był 2-2,5 raza droższy od rosyjskiego, mimo to Hindusi nie chcieli kupić Pancyra. Widać na testach poznali się że jest niewiele warte, co zresztą pokazało nieudane użycie w Syrii.

Lord Godar
środa, 15 maja 2019, 11:08

Ruscy czuli się pewnie i ta pewność ich zawiodła , a teraz pojawiła się konkurencja i będzie jeszcze ciężej sprzedać im Pancyra , który w Syrii się nie popisał i o tym wielu specjalistów pisze i mówi ...

BG
środa, 15 maja 2019, 10:16

GB, nie znasz szczegółów umowy. A co powiesz o Niemcach którzy poznali się na F-35 po testach i nie chcą plastiku tylko wolą droższy EF i F-18 (tylko już nie płacz że to polityczna sprawa, bo wiesz że tak nie jest. Bo oczywistym jest fakt, że jeżeli ktoś wyprodukuję samolot, który zmiażdży F-35 we wszystkich aspektach, powtórzę drukowanymi żeby dotarło, ZMIAŻDŻY WE WSZYSTKICH ASPEKTACH i to w ciągu piętnastu lat, nie kupi nielota co się ciągle psuje i nie zrujnuje swoich sił powietrznych).

Davien
środa, 15 maja 2019, 14:12

No popatrz panie BG, tyle ze żadnych testów nie było, Bundeswehra chciała wyłacznie F-35 ale Niemcy pod naciskiem Francji bojacej sie o program FCAS i grozacej jego przerwaniem zrezygnowali z F-35 wiec nie płacz bo sprawa była czysto polityczna:) Narazie to FCAS może zmiazdzyc muche ale nie F-35 bo nawet jeszcze demonstratora nie zrobili:)

GB
środa, 15 maja 2019, 12:00

Zgadza się nie znam. Co nie zmienia faktu że Hindusi nie chcą Pancyra. O Niemcach to mogę się wypowiedzieć w jakimś temacie o F-35, a nie tu.

Extern
środa, 15 maja 2019, 08:33

Pamiętaj jednak kto Syryjczyków atakował. Hindusi jednak celują w znacznie mniej zaawansowanego technologicznie przeciwnika. Więc może to jednak raczej polityczne kwestie zaważyły aby kupić broń od bliskiego sojusznika USA.

GB
środa, 15 maja 2019, 12:04

Pakistan posiada F-16 także w nowoczesnych wersjach, Chiny rzeczywiście mają Su-35 i różne wersje Su-27/30.

Extern
czwartek, 16 maja 2019, 10:51

Posiadanie kilku nowoczesnych samolotów to może być za mało do sukcesu, liczy się dobry zwiad, zaplanowanie i zsynchronizowanie ataku, zagłuszenie łączności, pozoracja, uzyskanie lokalnej przewagi itd. itd.

Davien
środa, 15 maja 2019, 11:12

Panie Extern akurat najwieksza klęska pancyrów jako systemu OPL to porazka z dronami islamistów ze sklejki i tasmy klejącej.

Extern
czwartek, 16 maja 2019, 10:47

Ależ skąd, właśnie z tymi samoróbkami sobie poradziły, a poległy zupełnie przy saturacyjnych atakach wykonanych przez Izraelskie rakiety i drony.

Davien
piątek, 17 maja 2019, 19:54

Własnie nie, panei Extern, do obrony bazy w Hmiejmin przed atakami samorówbek islamistów Rosjanie musieli sciagać TOR-y bo Pancyry nie były w stanie zestzreliwać dronów z uwagi na b.mały RCS. Radar po prostu głupiał nie mogac ich namierzyc i z reguły obrywał jakis ptak w poblizu.

POLAK
środa, 15 maja 2019, 01:26

W Syrii to wszystko co ruskie zawiodło s-400 już niezliczoną ilość razy zamykał niebo nad Syrią , Pancyr... porażka ( nawet na ptaki ) T-90 stare Amerykańskie TOW podpalały, cichociemni ichtamniety czyli Wagnerowcy to w ciągu kilku godz straty takie jak przez lata pracy najemników lub większe. Tylko niecelne bombardowania z dużej wysokości ludności cywilnej im wychodziło :P

Gras
wtorek, 14 maja 2019, 17:32

Może tak ktoś wznowi prace nad Loara 2.

Extern
środa, 15 maja 2019, 08:51

Po pokazowym ukaraniu Obrumu za Andersa, nikt już sam z siebie w naszym przemyśle nie zainwestuje własnych pieniędzy w projekt który MON dla samej tylko zasady, aby ukarać samodzielność, utopi. Cytując złotoustą klasyczkę. "No taki po prostu mamy tu klimat".

mick8791
niedziela, 19 maja 2019, 12:26

A jednak... HSW w ramach własnej pracy B+R zrobiła Raka i jakoś nie przepadł. Może po prostu warto robić coś co jest potrzebne, a nie po prostu "coś"?

Giorgio
wtorek, 14 maja 2019, 17:23

I pomyśleć że mieliśmy taką loare. No ale u nas nic się nie opłaca. Ekipy w mon się zmieniają a strategia robienia wszystkiego żeby wp pozostało śmiesznym skansenem wiecznie żywa.

Wojciech
wtorek, 14 maja 2019, 16:33

Coś takiego możemy siłami naszego przemysłu zrobić zresztą są gotowe elementy działko z loary po 4 pioruny radar mamy swój podwozia budujemy czego chcieć więcej tylko chęci i zamówienia.

Rafal
wtorek, 14 maja 2019, 16:27

"Nie bez znaczenia była też z pewnością słaba skuteczność systemów Pancyr-S1 przeciw dronom i pociskom rakietowym oraz manewrującym, ale również izraelskim samolotom w realnych warunkach konfliktu w Syrii." No darujmy sobie takie gadanie, bo inaczej tego nie mozna nazwac.

bender
środa, 15 maja 2019, 22:57

Dlaczego? Pancyry daly ciala w Syrii. Daja ciala na poligonach w Rosji, pewnie slabo to wygladalo tez na poligonie w Indiach. Asad nie ma wyboru, ale Hindusi maja. Wybrali cos co dziala bardziej.

Olo
wtorek, 14 maja 2019, 16:06

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby polskie PZH taki zestaw zbudowalo. W kraju mamy wszystkie technologie.

Kiks
wtorek, 14 maja 2019, 16:00

Ruscy są jednak żenujący.

Gość
wtorek, 14 maja 2019, 15:27

Taki system jest przydatny do ochrony przemieszczających się kolumn w niektórych przypadkach lepsza by była wersja kołowa. Natomiast do ochrony miejsc o stałej lokacji bardziej opłacałoby się użyć np Pilicy czy wersji bodajże San 35mm. Pilica i San są dużo tańsze a też wykonają swoje zadanie.

vvv
wtorek, 14 maja 2019, 15:27

sa znacznie skuteczniejsze armatki 35mm z amunicja programowalna. nasza loara -2 oparta o dowolne gasielnicowe podwozie z powodzeniem moglaby konkurowac w tym przetargu. 35mm ma znacznie lepsze parametry niz 30mm oraz generuje wiecej odlamkow. rosyjskie 30mm nie maja amunicji programowalnej wiec aby stracic cel musza bezposrednio trafic namierzony obiekt.

Razparuk
środa, 15 maja 2019, 10:30

Licencja 35mm nie obejmuje chyba radosnego eksportu... Amunicji programowalnej nie mamy a jeśli oprzemy ją na technologii obcej to patrz punkt 1...czyli nie jest tak kolorowo

vvv
środa, 15 maja 2019, 21:27

mamy prawo do dowolnego wykorzystania 35mm armaty, a amunicje programowlana mozna kupic albo kupic licencje jak obecne 30mm. niestety nasze licencyjne 30mm sa niskiej jakosci dzieki uprzejmosci i wspanialosci MESKO :) mamy podwozie k9 o wysokiej mobilnosci i udzwigu, mamy radar, mamy armaty, mamy optyke oraz lekkie mapnadsy lub ewentualnie licencyjne rakiety o zasiegu do 8-10km.

Grzegorz
wtorek, 14 maja 2019, 15:26

A my may wszystko, żeby coś takiego zrobić. Loarę z automatyką, rakiety grom/ piorun podwozie kraba, lub kiedyś borsuka, a wersji kołowej rosomaka. Nawet radar pewnie by był niezły. No ale nie ma decyzji

Marek1
środa, 15 maja 2019, 06:40

Nieprawda, jest decyzja - NIE robić.

werte
wtorek, 14 maja 2019, 15:25

Jak rozumiem sprzedali im swoja wersję LOARY z dodatkowymi pociskami rakietowymi o nieco większym zasięgu od naszego GROMa. I to mimo rosyjskich nacisków. I zarabiają. W Polsce nie potrzeba było Rosjan żeby zlikwidować podobny program. Sami daliśmy radę.

Razparuk
środa, 15 maja 2019, 10:31

Niestety. Plutony egzekucyjne w wieku emerytalnym a strzelać nie miały okazji...

krisss
wtorek, 14 maja 2019, 15:13

Mielismy świetną Loare uwaloną przez Klicha :(

Extern
środa, 15 maja 2019, 09:05

Klich "wielki reformator armii" wykombinował że za jedną Loarę to zmodernizuje do standardu Biała cztery Szyłki. Ale jak to u nas każdy program (np. Twardy) realizuje się tylko co najwyżej w połowie (co i tak jest jak na MON niezłym wynikiem) . W sumie szkoda że tak się stało z Loarą, bo Szyłka nie jest w stanie jej tak do końca zastąpić, ale jednak była w tym jakaś myśl, a nie tylko proste uwalenie.

Jasio
wtorek, 14 maja 2019, 15:13

I czy nasza Loara była kiedyś taka zła że uwalono cały projekt i mamy zaledwie jeden egzemplarz...

Extern
środa, 15 maja 2019, 08:53

Nawet ten jeden egzemplarz już nie służy. Ciekawe w sumie gdzie jest?

zxc
wtorek, 14 maja 2019, 22:42

Ówczesna Loara była niedopracowana, wymagała remontu po każdych ćwiczeniach, podwozie bujało się jak nie powiem co. Szału nie robiła, bo to był niedopracowany prototyp. A uwalono ją dlatego, że MON stwierdził, że za koszt jednej Loary można zmodernizować kilka szyłek do standardu Biała. Ale nie płacz. Dzięki temu, że nie zbudowaliśmy niedopracowanych rupieci, możemy dzisiaj zbudować o wiele lepszą Loarę. Celniejszą, z lepszą stabilizacją, amunicją programowalną itd.

analizator
wtorek, 14 maja 2019, 14:59

Indie tak dużo biorą od Rosjan, że dla przyzwoitości lepiej tak się nie uzależniać. A o prawie 500 T90S czołgach to nie piszecie ? A o wynajęciu kolejnego atomowego OP tez cicho ?

bmc3i
środa, 15 maja 2019, 04:48

Podobnie jak cicho o anulowaniu przez Indie wspólnego z Rosją programu FGFA/Su-57 Z powodu nie dających się usunąć bez poważnej ingerencji w płatowiec wad wlotów powietrza skutkujących zwiększeniem RCS oraz niemożliwością wyegzekwowania od Rosji przestrzegania warunków umowy gwarantującej Indiom 30% produkcji samolotu w Indiach.

Davien
środa, 15 maja 2019, 00:10

Panie analizator, biora T-90S czyli czołg gorszy od Leo2A4 bo potencjalny przeciwnik nie ma nic lepszego i musza zastapić tez rosyjskie T-72 Ayeja, a T-90 jest od ich T-72 lepszy. Co do wynajmowania SSN: a kto inny im go wynajmie??

Vvv
czwartek, 16 maja 2019, 02:25

2a4 nie jest lepszy niż t-90s

Davien
piątek, 17 maja 2019, 10:40

Panei vvv T-90S to licencyjny T-90A z działem 2A46M , to nie T-90MS czy M. T-90A były sporo gorsze od T-90MS Ma gorszy od Leo SKO Irtysz, pancerz tez nie ten co w T-90MS/M,

tut
wtorek, 14 maja 2019, 14:58

Loara wróć.

Patcolo
wtorek, 14 maja 2019, 14:52

Ooooo a te rosyjskie systemy takie dobre bez odpowiedników w innych armiach a tu taki zong. Pewnie Hindusi źle testy przeprowadzali.

CKM
wtorek, 14 maja 2019, 14:46

Prawie Loara.

Tweets Defence24