Korea Północna zrywa stosunki dyplomatyczne z Malezją

20 marca 2021, 09:43
kim jong un
Fot. Janne Wittoeck/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Korea Płn. ogłosiła całkowite zerwanie stosunków dyplomatycznych z Malezją z powodu ekstradycji do USA „niewinnego obywatela KRLD” – podała w piątek północnokoreańska agencja KCNA. Władze w Pjongjangu ostrzegły USA, że „również zapłacą za to należną cenę”. Natomiast według malezyjskiego MSZ władze kraju nakazały północnokoreańskim dyplomatom opuszczenie kraju w ciągu 48 godzin.

Według doniesień medialnych 9 marca malezyjski Sąd Najwyższy orzekł, że mieszkający od wielu lat w Malezji obywatel Korei Północnej Mun Chol Myong może zostać wydany Stanom Zjednoczonym w związku z postawionymi mu zarzutami.

Mun został aresztowany w 2019 roku po tym, jak USA oskarżyły go o pranie brudnych pieniędzy za pośrednictwem firm-przykrywek i wydawanie fałszywych dokumentów w celu wsparcia nielegalnych dostaw towarów do Korei Północnej. Koreańczyk odpiera te zarzuty i twierdzi, że wniosek o jego ekstradycję do USA był motywowany politycznie.

Północnokoreański resort spraw zagranicznych nazwał ekstradycję „nikczemnym czynem i niewybaczalnie ciężką zbrodnią” władz malezyjskich, które „złożyły naszego obywatela w ofierze wrogich działań Stanów Zjednoczonych, wbrew uznanym prawom międzynarodowym”. Jak podkreślił, zarzuty wobec Mun Chol Myonga są wynikiem „absurdalnej fabrykacji” zaaranżowanej przez USA. Północnokoreański MSZ oskarżył władze Malezji o „służalczość” wobec Waszyngtonu.

„Z góry ostrzegamy, że Stany Zjednoczone – zakulisowy manipulator i główny winowajca tego incydentu – również zapłacą należną cenę” – ostrzegły władze w Pjongjangu.

W odpowiedzi na zerwanie stosunków dyplomatycznych Malezja podjęła decyzję o wydaleniu pracowników północnokoreańskiej ambasady. MSZ Malezji potępiło w piątkowym oświadczeniu krok Pjongjangu, określając go jako „nieprzyjazny i niekonstruktywny”.

Reklama
Reklama

W piątek przed północnokoreańską placówką w Kuala Lumpur zebrała się grupa miejscowych i międzynarodowych dziennikarzy, obserwując wyjeżdżające stamtąd samochody. Malezyjski nakaz oznacza, że wszyscy przedstawiciele reżimu Kim Dzong Una wraz z rodzinami muszą wyjechać do niedzieli.

Relacje Malezji i Korei Północnej pozostają napięte od kilku lat. Poprzednio stosunki dyplomatyczne zawieszono w 2017 roku, po zabójstwie w terminalu międzynarodowego lotniska w Kuala Lumpur Kim Dzong Nama, przyrodniego brata północnokoreańskiego przywódcy. Mężczyzna został zaatakowany przez dwie kobiety z użyciem gazu bojowego VX. Ustalono, że za zabójstwem stały północnokoreańskie służby. Relacje obu krajów zaczęły się ocieplać w 2018 roku po deklaracjach rządu Malezji, jednak nigdy nie wróciły do stanu sprzed 2017 roku.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Ech
sobota, 20 marca 2021, 12:29

W Uk sad orzekl ze nie bedzie extradycji Juliana Assange do USa. Tlum wiwatowl przed siedziba sadu. Po wielu latach w ambasadzie ekwadoru, i falszwych oskarzeniach o gwalt ze Szfecji. ( juz potwierdzone ze sfabrykowane) Podobnie bylo ze Swondenem ktory ostacznie uciekl do Rosji i dostal tam azyl. Roznica jest taka ze Swonden to amerykanin ktory chce miec Rosyjskie obywatestwo, a Asange to obwatel ...Australii... ale amerykanie i tak chca go dopasc. Byla koncepcja ulaskawinia przez Obame i potem Trumpa...ale jednak nie przeszlo.

Davien
sobota, 20 marca 2021, 19:37

Snowden to zwykły zdrajca ale jak widzę dla takich jak ty to swiety bo uciekł do Rosji:)) Ekwadorwywalił Assange'a na zbity... z ambasady, Szwedzi umorzyli jedynie oskarżenie bo nie mieli dosyc dowodów. A sad w UK odmówił ekstradycji do USA a nie do Szwecji.

szach mat
niedziela, 21 marca 2021, 16:26

ano zdrajca bo jakby inaczej skoro wyjawił światu największą być może tajemnicę USA

TrzcinQ
sobota, 20 marca 2021, 23:30

I znowu facet sprawił że się zagotowałem. Dlaczego? Bo ujawnił prowadzoną na szeroką skalę nielegalną światową inwigilację jaką USA dzięki NSA prowadziła? Zdrajca? To was powinno uznać się za terrorystów! Uciekł bo by resztę swego czasu w więzieniu spędził piewco demokracji i wolności! Widocznie wiedzieli o waszej wolności i sprawiedliwości aż nadto i dlatego sąd odmówił ekstradycji

Ech
niedziela, 21 marca 2021, 23:04

Ujawnil ze amerykanscy zolnierze morduja wiesniakow w Iraku czy Afganstanie dla sportu, pozatym ze wspieraja dyktatorow, a czesto terrorystow, a z koleii wszystkie platformy typy Fb, gmail, google - nawet zwykle telefony - szpieguja na rzecz USa. Ujawinil nawet ze CIA podsluchuje senatrow w USa (a to jest zakazane pzrez konstytcje) Na szczescie zawsze znajda sie uczciwi ludzie , dla ktorych jest to waznijsze niz sila do zabijania.

Patcolo
sobota, 20 marca 2021, 23:03

Davien skoro nie mieli dowodów to jest niewinny i tyle w temacie co do reszty się zgadzam

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 12:56

Panie Patcolo odniosłem sie do tego:"falszwych oskarzeniach o gwalt ze Szfecji. ( juz potwierdzone ze sfabrykowane)" a dowody były niewystarczajace, a nie ze nie mieli w ogóle lub były sfabrykowane jak Ech pisze.

Rgier
sobota, 20 marca 2021, 23:01

Snowden to zdrajca ale to co pokazał poraża, nie ważne czy Chiny czy Europa czy USA wszędzie władza jest do cna skorumpowana i nas wykorzystuje.

Ech
sobota, 20 marca 2021, 22:25

Przeczytaj moje 1 zdanie i swoje ostatnie:)

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 10:04

Ok, moja pomyłka z ta Szwecją

gromon
sobota, 20 marca 2021, 22:19

Snowden do końca nie był zdrajcą tylko zauważył ,że jego kraj co innego gada a co innego robi. Po świecie szerzy demokrację i pseudowolność jak w Iraku i Afganistanie. Podsłuchuje wszystkich sojuszników z NATO a ci i tak mówią ,że deszcz pada... A nawet jeśli Snowdem zdrajcą jest , to takimi samymi byli Litwinienko, który najpierw wykonywał rozkazy FSB a potem nagle zapragnął zostać świętym. To samo szołmen Nawalny , który poskarżył się całemu światu jak to go w Rosji chcieli zamordować , napluł na swój kraj a potem wrócił do Rosji jakby nigdy nic.

bender
niedziela, 21 marca 2021, 19:35

Jak Nawalny napluł na swój kraj? Bo nie dał się zabić? Facet ma jaja, po tym jak ledwo go odratowali wrócił prosto w łapy reżimu.

Tweets Defence24