Korea Północna zapowiedziała rozwój zbrojeń nuklearnych

13 stycznia 2021, 09:46
Zrzut ekranu 2021-01-13 o 10.46.08
Fot. Stefan Krasowski (CC BY 2.0)
Reklama

W przemówieniu kończącym VIII zjazd partii rządzącej Koreą Płn. przywódca kraju Kim Dzong Un zapowiedział dalsze zbrojenia nuklearne i rozwój zdolności bojowych północnokoreańskiej armii – przekazała w środę oficjalna agencja prasowa reżimu, KCNA.

„Musimy dalej wzmacniać odstraszanie nuklearne, a jednocześnie kontynuować starania na rzecz budowy najpotężniejszej siły militarnej” – oświadczył Kim, cytowany przez KCNA.

Agencja podała również, że w niedzielę rozpocznie się sesja krajowego parlamentu, na której formalnie podjęte zostaną decyzje w sprawie nowego pięcioletniego planu rozwoju gospodarczego.

W osobnym komunikacie siostra przywódcy Kim Jo Dzong ostro skrytykowała natomiast władze Korei Płd. za doniesienia o wykryciu oznak parady wojskowej w Pjongjangu. Jej zdaniem tego rodzaju monitoring świadczy o „wrogim podejściu” Seulu do „rodaków z Północy”.

„Południowcy są naprawdę dziwną grupą, ciężko ich zrozumieć. Są idiotami i zajmują pierwsze miejsce na światowej liście złego zachowania, ponieważ są skorzy tylko do wywoływania śmiechu świata” – napisała Kim w oświadczeniu opublikowanym przez KCNA.

VIII zjazd Partii Pracy Korei (PPK) rozpoczął się 5 stycznia i trwał do wtorku. Podczas tego wydarzenia Kim Dzong Un otrzymał stanowisko sekretarza generalnego partii, które wcześniej zajmowali jego ojciec i dziadek. Według komentatorów ma to na celu wzmocnienie autorytetu przywódcy.

Zjazd PPK odbył się w momencie ocenianym jako jeden z najtrudniejszych w dziewięcioletnich rządach Kima. Zamknięcie granic i praktyczne wstrzymanie handlu z sąsiadami z powodu pandemii Covid-19, a także powodzie i tajfuny, które latem niszczyły uprawy, dodatkowo pogłębiły zapaść gospodarczą, do której przyczyniały się wcześniej międzynarodowe sankcje i złe zarządzanie.

Kim wezwał do wzmocnienia kontroli państwa nad gospodarką, zwiększenia produkcji rolnej i priorytetowego rozwoju przemysłu chemicznego i metalowego w planie pięcioletnim. Zdaniem ekspertów branże te będą kluczowe dla ożywienia krajowego przemysłu, trapionego sankcjami i ograniczeniem importu materiałów z powodu pandemii.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
kaczkodan
wtorek, 19 stycznia 2021, 01:15

Im szybciej południe rozwiąże problem Kimów tym lepiej, wystarczy pozbyć się betonu, rozsądne zjednoczenie nie powtarzające błędów RFN/NRD nie będzie tak obciążające ekonomicznie, należałoby zacząć od zrobienia federacji i wprowadzenia wolnego rynku pod ochroną. Rewolucja AI podnosi poziom zbrojeń poza możliwości północy, w końcu z południa wleci milion inteligentnych dronów i jak szarańcza zmieli potencjał obronny północy.

Wojmił
środa, 13 stycznia 2021, 18:58

Korea Płn jest straszakiem w rękach Rosji i Chin... Jej wygrażanie ma za zadanie absorbować dyplomację USA i sojuszników (zawsze najbardziej się budzi, gdy głównie Rosja ale i Chiny potrzebują od czegoś uwagę USA odciągnąć lub sprawę skomplikować). Tak naprawdę jest papierowym tygrysem, którego łatwo USA uciszą. Najlepiej zignorować Koreę Płn. wtedy cel ich działania nie będzie osiągnięty. Są dużo ważniejsze wyzwania.

cghg
środa, 13 stycznia 2021, 12:13

Trump odszedł, i prosze

Max
środa, 13 stycznia 2021, 11:25

Maja rozmach, nie da się zaprzeczyć. To nic, że połowa obywateli musi zadowolić się trawą, za to mają czym pomachać szabelką. Ten sam schemat, co w przypadku kolosa na glinianych nogach na wschód od nas, gdzie co trzecie gospodarstwo ma swoją własną toaletę. Na pewno jednak zaraz piewcy tych systemów o znanych wszystkim nickach udowodnią, że jest dokładnie odwrotnie.

Tweets Defence24