Korea Północna chce wrócić do rozmów pokojowych

24 września 2021, 10:44
840_472_matched__qpfvuz_45151805761d9cb8a8743k
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Fot. Ron Przysucha/US Department of State (flickr) - zdjęcie ilustracyjne.
Reklama

Korea Północna jest gotowa wznowić rozmowy pokojowe z Koreą Południową, o ile ten kraj nie będzie prowokować Północy poprzez "wrogą politykę i podwójne standardy" - przekazała w piątek Kim Jo Dzong, siostra przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una.

Słowa Kim Jo Dzong były odpowiedzią na wezwania prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina, który wcześniej w tym tygodniu podczas wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ apelował o formalne zakończenie wojny. Trwający w latach 1950-1953 konflikt między oboma Koreami zakończył się zawieszeniem broni, ale do dziś nie podpisano traktatu pokojowego.

Jeżeli Korea Płd. spełni te warunki i porzuci "wrogą politykę, nieuczciwe podwójne standardy i uprzedzenia" Północ jest gotowa do prowadzenia "konstruktywnych rozmów" - zadeklarowała Kim Jo Dzong.

Korea Płn. za przykłady "wrogiej polityki" Korei Płd. i USA uważa m.in. prowadzone przez te państwa wspólne manewry wojskowe oraz amerykańskie sankcje gospodarcze - przypomina agencja AP.

Mun Dze In mówił, że podpisanie traktatu pokojowego pomoże w denuklearyzacji i utrzymaniu trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim.

Wcześniej w piątek przedstawiciele Korei Płn. odrzucali propozycję południowokoreańskiego prezydenta. "Deklaracja o formalnym zakończeniu wojny nie pomoże w tym momencie w ustabilizowaniu sytuacji na Półwyspie Koreańskim, ale będzie raczej zasłoną dla wrogiej polityki prowadzonej przez USA" - podkreślał w oświadczeniu wiceminister spraw zagranicznych Korei Płn. Ri Thae Song.

W ostatnich miesiącach Kim Dzong Un ostrzegał, że Korea Płn. wzmocni swój arsenał nuklearny i wprowadzi do użytku nowe rodzaje broni, jeżeli USA nie porzucą swojej wrogiej polityki. W zeszłym tygodniu Korea Płn. przeprowadziła pierwsze od pół roku testy pocisków balistycznych, które są w stanie uderzyć w terytorium Korei Płd. i Japonii.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
najlepszym orężem są sankcje
sobota, 25 września 2021, 00:42

Sankcje zawsze skutkują kwestia czasu Ruskie podobnie niedługo zaczną błagać

Głupoty
niedziela, 26 września 2021, 20:11

Ruskie dzięski sankcjom mają największe rezerwy w złocie, stali się największym producentem pszenicy i innych zbóż. Gazu będą sprzedawać znacznie więcej itd.

Rosja 1 gospodarka Świata
wtorek, 28 września 2021, 10:54

Twoje gadanie przypomina mi PRLowskie brednie jest to jesteśmy 5 gospodarką świata, skoro w Rosji jest tak dobrze to czemu inflacja jest rekordowa, pensję spadły średnio o 10% a ceny żywności podskoczyły o 20% ? I to nie moje wyliczenia tylko Rosyjskie.

Monkey
piątek, 24 września 2021, 14:27

Kim Dzong Un chodzi głodny? W to nie uwierzę. Znowu coś cwaniaczek kombinuje.

Xzibit
piątek, 24 września 2021, 12:55

Jak sam prosiaczek przyznał to mają braki żywności więc tam głód panuje więc trzeba podkulić kitę i wrócić do stołu bo naród z głodu umrze :)

Piotr II
piątek, 24 września 2021, 12:54

Czy Chiny na to pozwolą?, przecież to jest ich strefa wpływów, nie czarujmy się.

Eee tam
piątek, 24 września 2021, 15:27

A co to Chinom przeszkadza żeby Południe znów im dokarmiło Północ?

Monkey
sobota, 25 września 2021, 00:01

@Eee tam: Myślę, że wolą ja sami dokarmiać tym samym trzymając na smyczy.

Tweets Defence24