Korea: bezzałogowy wóz rozpoznawczy nabiera kształtów

22 kwietnia 2021, 10:08
Unmanned Surveillance Vehicle
Fot. Hanwha Defense
Reklama

Jak poinformował koncern Hanwha Defense, program nowego bezzałogowego wozu rozpoznawczego Unmanned Surveillance Vehicle (USV) 6 × 6 wszedł w fazę rozwoju systemu po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych i pierwszych próbach wojskowych. To z kolei oznacza osiągnięcie kolejnego kamienia milowego tego programu.

Informację tą oficjalnie ogłosiła 22 kwietnia br. południowokoreańska agencja zakupów uzbrojenia DAPA, która odpowiada za pozyskiwanie nowych systemów uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Republiki Korei. Krok ten oznacza, że nowy rozpoznawczy robot bojowy spełnił wymagania operacyjne postawione przez południowokoreańską armię w czasie trwających od grudnia ub.r. do lutego br. prób wojskowych. W marcu tego roku system ten osiągnął poziom gotowości technologicznej (TRL) 6 w kwestii kluczowych zdolności takich jak autonomiczna jazda, wykrywanie i unikanie przeszkód oraz prowadzenie rozpoznania i nadzoru. Osiągniecie poziom TRL 6 to kluczowy warunek do kontynuacji rozwoju wojskowych systemów uzbrojenia na pełną skalę.

image
Fot. Hanwha Defense 

Program USV rozpoczął się w 2018 roku i jest kierowany przez powiązaną z DAPA Agencję Rozwoju Obrony (ADD), która współpracuje w tym zakresie z południowokoreańskim koncernem zbrojeniowym Hanwha Defense, będącym  jego głównym wykonawcą.  Celem tego programu jest opracowanie bezzałogowego pojazdu kołowego 6 × 6 oraz jego integracja z systemem komunikacji i zobrazowania wizualnego. Robot ten może być zarówno zdalnie sterowany jak i działać autonomicznie w trybie "follow me" i inteligentnego omijania przeszkód terenowych, a także poruszać się na po z góry zaplanowanej trasie w przypadku utraty kontaktu z operatorem.

image
Reklama

W wersji rozpoznawczej system ten jest wyposażony jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia zaprojektowany i produkowany również przez Hanwha Defense, który może być uzbrojony w karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm. Jest także wyposażony w liczne sensory rozpoznawcze takie jak głowica optoelektroniczna czy zestaw różnego typu kamer rozmieszczonych dookoła kadłuba. Ze względu na modułowy charakter tej konstrukcji możliwe jest zainstalowanie dodatkowych elementów wyposażania specjalistycznego.

Hanwha Defense może pochwalić się już bardzo bogatym portolio w zakresie bezzałogowych systemów lądowych. Spółka ta brała już udział w co najmniej 15 państwowych projektach badawczo-rozwojowych dotyczących tego typu systemów począwszy od 2006 roku. Wśród nich wymienić można choćby wielozadaniowy bezzałogowy pojazd lądowy Multi-Purpose Unmanned Ground Vehicle (MPUGV) 4 × 4, którego rozwój został zakończony w 2019 roku, a celem było opracowanie nowego robota lądowego dla południowokoreańskiej armii. Jego najnowsza wersja 6 × 6 ma przejść cykl prób wojskowych w lipcu br. Obecnie rozwija także rozwój małego robota saperskiego do wykrywania i neutralizacji min i improwizowanych ładunków wybuchowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Sarmata
piątek, 23 kwietnia 2021, 09:55

Dla porównania: obecny minister edukacji pan Czarnek postuluje wprowadzenie obowiązku nauki religii (lub etyki) w polskiej szkole oraz sugeruje stworzenie nowej dziedziny wiedzy - biblistyki. Liczy, że Polska stanie się jednym ze światowych centrów tej dziedziny wiedzy.

Przemo
czwartek, 22 kwietnia 2021, 21:20

W Polsce instytut PIAP zaprojektował platformę Hunter, dość podobny projekt, można go obejrzeć na Youtube (wpisać na Youtube "PIAP Hunter"). Przypomnijmy, że PIAP eksportuje choćby roboty saperskie. Osoby w komentarzach, które sugerują, że w Polsce nic nie ma i kamieni kupa, nie mają racji.

m
piątek, 23 kwietnia 2021, 12:56

Moim zdaniem to przyszłość. Po co wysyłać załogowego Rosomaka jak można wysłać do walki szturmowe, opancerzone kołowe roboty sterowane z odległości kilku kilometrów

Ryszard 56
czwartek, 22 kwietnia 2021, 19:24

I taki dla Nas

wert
czwartek, 22 kwietnia 2021, 14:41

a Polska wybrała model rozwoju gosPOdraki ala balcerek&com więc możemy pomarzyć

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 22 kwietnia 2021, 23:52

Rzuć okiem na wątek o tureckich BWP. Teraz Borsuk z HSW zaczyna przeszkadzać uczniom tego Guru, którzy chcą "kontynuować dzieło" nauczyciela szkodnika.

Extern
czwartek, 22 kwietnia 2021, 12:45

Eeee tam, Jakiś tam autonomiczny pojazd lądowy który sam bez operatora potrafi jeździć bezdrożami po utracie łączności z bazą. My ogłosiliśmy przetarg na 250 morskich świec dymnych które same się zatopią jak się wypalą, a się nie chwalimy.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 23 kwietnia 2021, 00:00

My se zrobiliśmy rozpoznawczego Lewiatana. Pojazd mniejszy, fakt. Podwozia skonstruowała prywatna firma, która zna się na tym. Udzielało się przy tej konstrukcji WB i nie tylko. Ale zainteresowania nie było, to trafił do magazynu eksponatów i nikt dalej nie rozwijał bo po co?

Autor
czwartek, 22 kwietnia 2021, 23:10

Ee tam, Korea jest w stanie wojny z państwem które mogłoby użyć broni jądrowej na ich stolice ale ee tam, nam jest to o wiele bardziej potrzebne, bO RoSjA zAatAkUjE

Tweets Defence24