Reklama

Siły zbrojne

Kontrakt na rakiety GMLRS z "alternatywnymi" głowicami

Fot. MoD UK.
Fot. MoD UK.

Lockheed Martin poinformował o otrzymaniu pierwszego w historii kontraktu produkcyjnego na głowice Alternative Warhead do pocisków rakietowych GMLRS.

W ramach umowy, o łącznej wartości 227 mln USD do US Army zostaną dostarczone zarówno pociski GMLRS Unitary (z głowicami odłamkowo-burzącymi), jak i GMLRS Alternative Warhead. Jest to pierwszy w historii kontrakt produkcyjny dotyczący nowego wariantu systemu rakietowego.

Pociski GMLRS z głowicami Alternative Warhead zostały opracowane w celu zastąpienia amunicji kasetowej. Są zdolne do zwalczania celów powierzchniowych, w tym stanowisk obrony powietrznej czy pojazdów lekko opancerzonych. Jednocześnie w przeciwieństwie do amunicji kasetowej nie pozostawiają niewybuchów, potencjalnie zagrażających ludności cywilnej.

Pociski Guided MLRS z głowicami Alternative Warhead stanowią część oferty Lockheed Martin dla programu Homar. Amerykański koncern proponuje Polsce skorzystanie z rozwiązań wyrzutni HIMARS, na podwoziu kołowym. Siłom Zbrojnym RP nie jest natomiast proponowana amunicja kasetowa. Lockheed Martin bierze natomiast pod uwagę opracowanie własnych głowic przez polski przemysł zbrojeniowy.

Czytaj więcej: HIMARS – oferta Lockheed Martin w programie Homar

Maksymalny zasięg rażenia pocisków GMLRS jest określany na 70 km. Jedna wyrzutnia HIMARS może pomieścić sześć rakiet tego typu, bądź też jeden taktyczny pocisk rakietowy ATACMS o zasięgu do 300 km.

Kontrakt obejmuje także dostawy pocisków GMLRS Unitary z głowicami odłamkowo-burzącymi do Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w ramach programu Foreign Military Sales. Prace będą realizowane w Stanach Zjednoczonych. Pociski GMLRS Alternative Warhead mogą być również odpalane z klasycznych wyrzutni MLRS na podwoziu gąsienicowym.

Reklama

Komentarze (2)

  1. BUBA

    Ciekawe czy pocisk GMLRS dało by się rąbnąć z Loary. Feniksa zestrzelono.

    1. malkontent

      Jest większy i nie robi uników. Jedynie naprowadza się w punkt.

  2. ryszard56

    A My kiedy takie????

    1. qwas

      Wiadomo - w 2038r rozpocznie się dialog techniczny.

Reklama