Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kontrakt na eksportowe Snipery. Polskie F-16 z zasobnikami

Zasobnik Sniper ATP pod polskim F-16 Jastrząb. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Zasobnik Sniper ATP pod polskim F-16 Jastrząb. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Koncern Lockheed Martin otrzymał warte 99 mld dolarów zamówienie na zaawansowany zasobnik celowniczy Sniper. Będą one realizowane w ramach programu Foreign Military Sales. Kontrakt obejmuje dostawy do użytkowników zagranicznych, w tym do Polski.

Zamówienia pochodzą z takich krajów jak: Belgia, Norwegia, Pakistan, Rumunia, Arabia Saudyjska, Tajwan, Tajlandia, Holandia, Turcja i Polska. Forma kontraktu pozwala na to, aby zainteresowani zasobnikiem klienci mogli wybierać z wariantów Sniper ATP proponowanych przez koncern. Jak podkreślają przedstawiciele Lockheed Martin, umożliwia to dostarczenie systemu do nabywcy w ciągu tygodni, a nie miesięcy. 

Jeszcze na początku 2015 roku, koncern Lockheed Martin podpisał umowę o wartości 485 mln dolarów, dotyczącą dostaw optoelektronicznych zasobników celowniczych Sniper dla US Air Force. Nie podano publicznie liczby zamówionych systemów, natomiast wyznaczono termin ich przekazania na marzec 2018. 

W zasobniki celownicze Lockheed Martin wyposażone są również polskie samoloty F-16C/D Jastrząb, które rozpoczęły misje rozpoznawcze nad terenami kontrolowanymi przez Daesh. Polskie maszyny działają tam w ramach misji Inherent Resolve. Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie (gdzie mają stacjonować samoloty) będzie liczyć do 150 żołnierzy oraz pracowników wojska i składać się głównie z komponentu powietrznego z czterema wielozadaniowymi myśliwcami F-16, wyposażonymi m.in. właśnie w zasobniki Sniper ATP. 

Czytaj więcej: "Oczy" polskich F-16 nad Irakiem

Podwieszany pod samoloty bojowe zasobnik Sniper ATP wykrywa, identyfikuje, automatycznie śledzi i oznacza laserowo małe cele taktyczne znajdujące się w dużej odległości. Jego wykorzystanie pozwala na integrację wszystkich rodzajów uzbrojenia, które korzystają z naprowadzania laserowego i GPS. System może przekazywać wysokiej jakości obraz wideo do stanowisk naziemnych. Dzięki czujnikom FLIR i telewizyjnemu oraz współpracy z laserem umożliwia rozpoznawanie oraz precyzyjną lokalizację celów. Sniper ATP wyposażony jest też w marker podczerwieni. Jak zapewnia Lockheed Martin, jego zastosowanie możliwe jest na wielu platformach, m.in. na maszynach B-2, F-15, F-16, F-18, A-10, B-1 i B-52.

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Piotr

    Powinniśmy kupić 293 i pół sztuki f-16v ni mniej ni więcej

    1. htc

      Ciekawe za co????

  2. Szyk Cech

    F-2 ?!? Chyba B-2!!!

    1. Davien

      Japoński mysliwiec wielozadaniowy F-2 wzorowany na F-16.

Reklama