Kontrakt na budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie

12 lutego 2016, 12:09
Budowa bazy systemu Aegis Ashore w Rumunii. Fot. U.S. Navy/Lt. j.g. Alexander Perrien

Amerykański Departament Obrony przyznał kontrakt na budowę bazy sił Stanów Zjednoczonych w Redzikowie, gdzie powstaje element systemu obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore.

Amerykański Departament Obrony przyznał kontrakt o wartości ponad 182 mln USD, zgodnie z którym firma AMEC Programs Inc. wybuduje instalacje, w których będą rozmieszczone elementy systemu przeciwrakietowego Aegis Ashore. Osiągnie on gotowość w 2018 roku.

W ramach 3. fazy programu European Phased Adaptive Approach w Bazie Lotniczej Redzikowo k. Słupska powstanie lądowy komponent amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie, uzbrojony w rakiety Standard SM-3 Block IB i Block IIA i wyposażony w radar AN/SPY-1 oraz elementy systemu kierowania ogniem. Zgodnie z warunkami zawartej umowy, zakończenie prac nastąpić 9 kwietnia 2018 r. W przetargu wzięło udział czterech oferentów.

Czytaj też: Amerykańska baza przeciwrakietowa w Rumunii rozpoczęła działalność.

Jest to pierwsza z szeregu umów, jakie mają zostać podpisane w związku z inwestycją, ich ogólna wartość ma wynieść ok. 300 mln USD. Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych, sprawujący nadzór nad budową, szacuje, że wartość kolejnego kontraktu będzie wynosić od 25 do 100 mln USD, w jego ramach zostanie wybudowane zaplecze mieszkalne dla personelu amerykańskiej marynarki, obsługującego kompleks wyrzutni.

Czytaj też: Test pocisku przeciwrakietowego SM-3 Block IIA.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Przemo
niedziela, 14 lutego 2016, 21:16

Ktoś wie czy w USA przeszedł pomysł umieszczenia również SM-6 w Redzikowie?

Urko
wtorek, 16 lutego 2016, 06:25

Zasadniczo to nawet nie wiadomo kiedy na prawdę będą tam rozmieszczone rakiety SM-3 Block IIA. Aktualnie obowiązuje wersja, że "stan gotowości" ma zostać uzyskany z takim samym początkowym wyposażeniem jak w Rumunii czyli z rakietami SM-3 Block IB, a Block IIA mają być umieszczane dosłownie "od" 2018-tego więc może być różnie. Jak wiadomo, cały ten program jest formą nacisku na Rosję i jak już mogliśmy się wcześniej przekonać, jego rozwój zależy od amerykańsko-rosyjskich stosunków. Można się więc liczyć z tym, że zostaniemy "przehandlowani"...

hiena
piątek, 12 lutego 2016, 21:16

....i znowu nici z kontraktów dla naszych firm za miliony $....!!!!

MPL
sobota, 13 lutego 2016, 22:17

Budowę instalacji rakietowej, czyli wyrzutnie oraz infrastrukturę wojskową budują wyłacznie Amerykanie. Polskie firmy będą mogły ubiegać się o kontrakty na budowę zaplecza logistycznego, kompleksu koszarowego oraz mieszkalnego i wszystkiego innego, co jest niezbędne do funkcjonowania bazy, a nie potrzebuje certyfikatów amerykańskich najwyższego stopnia. Taka była deklaracja w czasie konferencji roboczej, poswięconej budowie bazy rakietowej, która miała miejsce w Warszawie bodajże w marcu 2015 r.

tarzan
sobota, 13 lutego 2016, 01:45

A znasz jakąś firmę spoza USA, którą Pentagon dopuściłby do budowy ściśle tajnej instalacji wojskowej???

bmc3i
sobota, 13 lutego 2016, 00:41

A ltora z polskicj frirm ma amerykanskie wojskowe certyfikaty bezpieczrnstwa? Pracownicy ktorej z polskich fitm budowlanych przeszli przez amerykanski security clearance? Czasami warto sie zastanowic odrobine, zanim napisze sie glupote publicznie.

Janek I. - Rusty Sparks
piątek, 12 lutego 2016, 22:55

A czy polskie firmy mają wszelkie dopuszczenia do tajemnic amerykańskiego Departmentu Obrony? Pomyśl facet najpierw, zanim coś napiszesz. Dziękuję. J.I.

Krzysiek
sobota, 13 lutego 2016, 09:26

No to teraz ruszy z kopyta Wisła przecież będziemy musieli osłaniać Amerykanów.

były_kanonier
środa, 24 lutego 2016, 16:55

No i będzie Polska miała problemy. Pociski Standard SM-3 Block IB przeznaczone są do niszczenia rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. Wystrzelonych z Korei Północnej? Radary AN/SPY-1, ale czy na pewno te, a może będą to Flexible Distributed Array Radar mogące zakłócać pracę wrogich radarów? Też północnokoreańskich? Przecież baza ta będzie na zasadach eksterytorialności.

Tweets Defence24