Boxery jadą do Wielkiej Brytanii. Kontrakt na transfer technologii

17 lipca 2020, 14:27
Boxer
Fot. WFEL

Brytyjska spółka WFEL otrzymała pierwszy kontrakt podwykonawczy od holendersko-niemieckiego konsorcjum ARTEC GmbH na produkcję rodziny kołowych transporterów opancerzonych Boxer na potrzeby British Army. Docelowy udział brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego w tym programie ma wynieść nawet 60% wartości zamówienia.

Umowa obejmuje transfer technologii z Niemiec do Wielkiej Brytanii, w tym m.in. zespołów napędowych dla wersji kołowego transportera opancerzonego, wozu ewakuacji medycznej i wersji specjalistycznych. WFEL ma odgrywać kluczową rolę w łańcuchu dostaw wozów Boxer dla brytyjskiej armii. Spółka ta jest znanym od lat producentem systemów przeprawowych, które znalazły uznanie wielu użytkowników na całym świecie. W związku z jej dołączeniem do programu Boxer konieczne były znaczące inwestycje w zakłady produkcyjne w Stockport i Telford w celu dostosowania ich do produkcji zupełnie nowych podzespołów.

Nasze zespoły ściśle współpracują z członkami konsorcjum ARTEC, w szczególności z personelem KMW, których kulminacją jest udzielenie zamówienia, które z przyjemnością otrzymujemy. Możemy teraz iść naprzód, rozwijając własne partnerstwa w łańcuchu dostaw w Wielkiej Brytanii, tworząc i utrzymując wysoki poziom zatrudnienia, i nie możemy się już doczekać, aż w końcu zobaczymy te wspaniałe pojazdy w użyciu w British Army

- dyrektor zarządzający WFEL Ian Anderton

W listopadzie 2019 roku Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o zawarciu kontraktu z brytyjsko-niemiecką spółką joint venture Rheinmetall BAE Systems Land Systems (RBLS) na dostawę ponad 500 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer dla British Army za kwotę blisko 2,8 mld funtów. Kontrakt ten był pokłosiem zwycięstwa Boxera w programie Mechanised Infantry Vehicle (MIV), który dotyczył pozyskania nowej rodziny kołowych transporterów opancerzonych dla armii brytyjskiej.

Wśród zamówionych ponad 500 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych Boxerów znajdują się wersje takie jak: transporter piechoty, wóz ewakuacji medycznej, wóz dowodzenia oraz wozy bazowe przewidziane pod zabudowę specjalistyczną. Wszystkie te pojazdy w założeniu mają trafić na wyposażenie brygad zmechanizowanych brytyjskich wojsk lądowych. Wszystko wskazuje także na to, że jest to dopiero pierwsze z kilku zamówień, gdyż zapotrzebowanie British Army na Boxery jest szacowane na blisko 1500 egzemplarzy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Zmechu 12
niedziela, 19 lipca 2020, 17:22

Wszystko się zgsdza ,55tys żołnierzy i 1500 wozów bojowych Mobilne i zmechanizowane 25 tony plus 30mm i spike i710kM

Marek1
niedziela, 19 lipca 2020, 15:23

I znowu jakoś NIKT nie reflektuje na produkt firmy Rosomak S.A. A dlaczegóż to Brytole sa tacy niemądrzy ?? Wszak wielokrotnie minister i jego v-ce gwarantopwali, że KTO z Siemianowic to sam światowy TOP !?!?

Ehe
niedziela, 19 lipca 2020, 18:28

Chcieli to i owo i dostali. Rosomak S.A. nigdy by im tego nie dał i nie chodzi o to że nasz kto jest lipny czy fantastyczny.

plusik
niedziela, 19 lipca 2020, 17:54

Jest TOP a Brytyjczycy to wiesz kolego mają pieniądze i chcą transfer technologii-offset a to z kolei tylko najwięksi mogą im dać więc MareczkuONE post ci wyszedł żałośnie a nasz rosomaczek jest dobrym i sprawdzonym KTO. Ostatnio gdyby ci umknęło zakupiliśmy licencję od Patrii na nową cięższą jego wersję, opracowaliśmy Polską wieżę bezzałogową zintegrowaną z ppk a więc w tej materii może być tylko lepiej

MobilnyPL
niedziela, 19 lipca 2020, 17:47

....Ręce opadają....Czy wy myślicie choć trochę?....no nie bo gdybyś myślał to wiedziałbyś że KTO Rosomak to Licencyjna Patria. Nikt nie kupi takiego pojazdu zwłaszcza kiedy dysponuje dużym budżetem i chce nabyć technologie....Czy Rosomak S.A. zaoferuje im to? Czy może jakiekolwiek transfer technologii zaoferować? Nie bo sam na licencji jedzie....nikt poza "Afryką" go nie kupi....aha sam KTO Rosomak jest ok. Rosomak XP jest jeszcze lepszy.... A dodaj zssw30 z ppk i będzie b.dobrze....i tak nasz KTO jest top....nabycie licencji na Rosomaka to strzał w 10 choć nie do końca wykorzystany....

Tweets Defence24