Konkurs MON na studenckie bezzałogowce

3 stycznia 2021, 10:46
840_472_matched__q1vybv_EKx0sQvWsAA2JlO
Fot. WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi –Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Lotniczą Akademią Wojskową oraz Akademią Wojsk Lądowych – organizują konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego.

W informacji wskazano, że sam konkurs skierowany jest do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. Wartość nagrody głównej w obu kategoriach – bezzałogowego systemu powietrznego i bezzałogowego systemu morskiego wynosi po 50 tys. zł. Ogłoszony konkurs ma na celu przede wszystkim opracowanie i realizację projektów bezzałogowych systemów, a także wspieranie, i rozwój potencjału badawczego.

Jednym z pozostałych celów jest zwiększenie zainteresowania studentów i doktorantów uczelni wojskowych w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa. Projekty BSP/BSM będą oceniane pod kątem możliwości śledzenia i rozpoznania celu, możliwości bojowych, możliwości monitoringu terenu oraz możliwości określonych pomiarów, np. poziomu zanieczyszczenia.

Wskazano, że rozstrzygnięcie konkursu, który składa się z II etapów nastąpi 8 czerwca 2021 roku (I etap do 31.01.2021 r., II etap 14.02.2021 r.).

image
Fot. MON

Podkreślono przy tym, że w Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad dokumentem określającym cele i kierunki badań naukowych na potrzeby obronności państwa w perspektywie 15-letniej. Dokument przewidywać ma wykorzystanie potencjału nie tylko resortu obrony narodowej, ale również polskich naukowców, krajowych podmiotów naukowo-badawczych, kluczowych dla opracowania technologii na potrzeby Wojska Polskiego.

Przypomniano również, że w 2020 roku szef MON powołał Departament Innowacji, którego jednym z zadań jest inicjowanie i tworzenie mechanizmów wsparcia polityki innowacyjności w środowisku naukowo-badawczym resortu, w tym organizacja konkursów mających na celu wsparcie działalności naukowo-badawczej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Reklama
Kazik :)
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 20:54

Są dwa pytania 1) kto to coś wyprodukuje co student wymyśli? 2) kto tego studenta a w zasadzie zespół zatrudni i gdzie? - ostatnia dygresja - sprawa grafenu i wdrożenia do produkcji co jest rewolucyjne w elektronice i nie tylko (np. wszelkie pancerze, lotnictwo, systemy elektroniczne powszechne już wszędzie nawet w klozecie ect.). Czy koś mi na to odpowie? A może jak zwykle ściema w wydaniu MON - gdy rynek prywatny już daleko jest do przodu, oj daleko a my nadal się cofamy do ery Gierka z mozołem i upartością godną rosyjskiej inwazji na demokratyczny ład Świata - od rewolucji 2017, idea Marksa/Lenina/Engelsa wiecznie żywa, Rosja jako Pan Świata-Samodzierżawca Ziemi niezależnie czy carska czy komunistyczna? A tak na marginesie był już w historii taki mały kapral z Austrii, kiepsko skończył ale za sobą pociągnął do groby ca 80 mln ludzi i totalne zniszczenie Europy. Ale pojechałem nie na temat!!!!

123 abc
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 23:09

@Kazik Odpowiedz na pytanie : 1 ) Zależy. Wyobraż sobie drona 4 łopatkowego. Ale działającego nie na zasadzie znanej wszystkim - czyli sterowanie za pomocą konsoli / kontrolera. ale działającego na zasadzie autonomicznego wyboru kierunku lotu i utrzymywaniu pozycji wysokość/szerokość geograficzna/ wysokość nad poziomem morza i to w warunkach także dość mocnego wiatru. Sam dron może być uzyskany łatwo z gotowych elementów. Ważne jest zestrojenie GPS z ciśnieniomierzem i kierunkami lotu drona. Oczywiscie powiecie GPS w dostępnej wersji to jest tylko system do zastosowań pokojowych/cywilnych , łatwo go zagłuszyć i tak dalej. Zgoda. Ale software do obsługi korekty kierunku lotu z zależności od destynacji i aktualnej pozycji już nie jest trywialny.

w
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 08:21

zbudzili sie ?? Juz dawno to powinni zrobic i dac KAZDEMU zespołowi 50 tys PLN. I pomoc w zdobyciu komponentów. A nagroda powinna byc 1 mln PLN.

Sternik
niedziela, 3 stycznia 2021, 22:13

MON jak zwykle się kompromituje. Kiedy wreszcie przyjdzie ktoś i zrobi porządek w tym bagnie?

123 abc
niedziela, 3 stycznia 2021, 22:10

Dobrze byloby zbudować takiego małego delfina z napędem na ogniwo paliwowe. Z możliwością umieszczenia małej wytwornicy pola magnetycznego. 1000 takich "delfinów" mogłoby skutecznie symulować okręty podwodne - w kwestii pola magnetycznego. ale 50 000 to trochę mało żeby coś takiego stworzyć, bardziej co najmniej 200 000 dol. .

Kris
niedziela, 3 stycznia 2021, 21:26

Zamiast zaangażować zespoły, które już coś zrobiły i mają jakieś doświadczenie, to kombinują jak przysłowiowy koń pod górę. Powstało w Polsce szereg doskonałych szybowców, które zdobywają laury w świecie dzięki doskonałym osiągom, aerodynamice i konstrukcji. Można tych ludzi wykorzystać ewentualnie dokoptować do zespołu. Tylko, że decydenci którzy są odpowiedzialni za podejmowanie decyzji nie mają o tym pojęcia - bo nie są w temacie. A najłatwiej wymyślać, jak się nie wie o co chodzi. W świecie takie tematy realizują fachowcy z doświadczeniem, ale u nas, parafrazując znaną niegdyś piosenkę Kofty: Konstruować każdy może, Trochę lepiej, lub trochę gorzej, Ale nie oto chodzi, Jak co komu wychodzi ... a dalsza część piosenki o tych, co to wszystko wymyślają: ... Niech mnie który przegoni, Różne sceny, brygady, Już nie dadzą mi rady Bo ja się wcale nie chwalę Ja po prostu niestety mam talent ... A ja wiem co jest grane, Dlatego tutaj zostanę,

Ok bajdur.
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 08:01

Tu raczej chodzi by wykazać,że próbowali, nie da się w Polsce, trzeba kupić zagraniczne... A polskie zakłady nie dostają zaleceń mimo zaawansowanych technologii i doskonałych wyników.

Tomikol
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 07:36

Ci konstruktorzy od szybowców między innymi juz pracują w WB GRUP

Kris
wtorek, 5 stycznia 2021, 09:26

Piszesz nieprawdę. Znam całe środowisko od konstruktorów do producentów. Nikt z nich nie współpracuje z WB. Natomiast częściowo zaangażowani zostali do projektu Wizjer i Orlik

Zatroskany
niedziela, 3 stycznia 2021, 18:24

Rozumiem że to pomysł MON na pozyskanie bezzałogowców. Zwycięzca zostanie wcielony do służby w ilości sztuk 1:))

Marek
niedziela, 3 stycznia 2021, 21:41

To konkurs dla studentów. Nikt ich dzieł nie będzie wcielał. Wcieli się do zespołów konstrukcyjnych najlepszych studentów.

Cezare
niedziela, 3 stycznia 2021, 18:14

To jest obraza ludzi a nie konkurs. Czytał ktoś wymagania i oczekiwania MONu? Wymagają innowacyjnych/unikalnych dronów które da się zbudować i przedstawić w locie za 50k zł. Zakazują używania rozwiązań COTS. Tak, koszt całego rozwiązania ma nie przekraczać 50k. Nagroda za 1 miejsce też tyle wynosi i jest śmiesznie mała. Do tego na koniec biorą 100% praw do powstałego rozwiązania.

ewsa
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 14:51

Jakie Państwo taka kasa. Dlatego najlepsi studenci pracują na zachodzi albo tam się wybierają. U nas nierealne wymagania, zero kasy i zero firm do realizacji pomysłów.

Bujan
niedziela, 3 stycznia 2021, 16:31

Toż to grosze, co to jest 50kola? Taki prototyp żeby był chociaż minimalnie potrzebny do wojska naszpigowany jest elektroniką i systemami ochrony i danych, samo to kosztuje więcej niż sama model latająca, a jeśli chodzi o sam model to oczywiście można taki zrobić bo są już technicznie wypróbowane schematy, nic nie trzeba wymyślić samemu, juz jest opracowane dawno. Głupi konkurs.

men
niedziela, 3 stycznia 2021, 16:14

Oczywistą oczywistością że jest to ruch ze wszech miar dobry, tylko pytanie, dlaczego ograniczono ten konkurs tylko do wyznaczonych uczelni wojskowych?, dlaczego nagroda to "drobne na waciki" przy innych kuriozach wydatkowanych przez MON?, i to w sytuacji kiedy nasi studenci we wszelkich konkursach na temat dronów plasują się w czołówkach tychże. Temat jest szerszy, śmiem twierdzić że gdyby MON rzeczywiście miał w sercu i rozumie dobrostan polskiej obronności to od dawna finansował by/ nagradzał najlepsze prace inżynierskie z szeroko pojmowanej obronności, wyniki byłyby zadziwiające jak mniemam, inna sprawa to przekucie ich we wdrożenia............................ ale obecny ruch bardzo dobry

123 abc
niedziela, 3 stycznia 2021, 14:39

Ciekawa inicjatywa. Dlaczego ? TAkie projekty mogą korzystać z rozwiązań zakupionych lecz bezlicencyjnych. Cewki, gotowe łopatki , akumulatory, płytki, układy scalone , gotowe systemy zarządzania elektroniką sterowniki itd itp. W zastosowaniu wojskowym na każdą część trzeba mieć "papier" i wykupioną, "dogadaną" licencję na zastosowanie bojowe. Tutaj można przetestować różnych producentów bez bawienia się w biurokrację, a przy okazji konstruktorzy nabędą wiele nowych umiejętnosci mechatronicznych.

troll leśny
niedziela, 3 stycznia 2021, 14:25

rozumiem, że tuzy z PGZ nie dały rady i MON szuka jakiegokolwiek projektu, który da się odtrąbić jako sukces

LMed
niedziela, 3 stycznia 2021, 13:44

Więcej kasy i więcej takich działań.

;)))
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 08:24

Jeszcze więcej...?

ABC
niedziela, 3 stycznia 2021, 13:39

Taki konkurs to powinien wyłaniać talenty. Pokazałeś, że jesteś najlepszy i inni do pięt ci nie dorastają. Dostajesz "robotę" i tworzysz nową technikę. Znając Polskę to chodzi o wyrwanie wielu pomysłów, dla tych, którzy takich pomysłów nie mają. Znasz takich, którzy dzięki konkursowi zrobili karierę w Polsce? No może kilku ... pisali o tym będąc w USA z Doliny Krzemowej, ale to inna bajka. Może się czepiam, ale nie zbudujemy potęgi dronowej, bez wyłuskania talentów w tym kierunku, zwłaszcza w przemyśle państwowym. Prywatnego zaś nie chcemy. Może się mylę?

asf
niedziela, 3 stycznia 2021, 12:47

Czyżby PGZ aż tak nie dawał sobie rady?

Fanklub Daviena
niedziela, 3 stycznia 2021, 12:46

50 tys. zł? Więcej MON wydaje na przeciętne sympozjum w drogich hotelach i ośrodkach wczasowych... I tylko dla zwycięzcy? I na co taki konkurs? By pokazać, że coś MON robi? Powinno być OTWARTE dla WSZYSTKICH PODMIOTÓW KRAJOWYCH zamówienie: MON powinien określić wymagania a następnie w konkursie powinno się wybrać rozwiązanie najlepiej spełniające wymogi. Nagrodą powinno być zamówienie do seryjnej produkcji a pozostałe startujące podmioty, o ile ich prototypy spełniły wymogi, powinny mieć w ramach ustalonej kwoty zwrócone koszty startu do konkursu. Dodatkowo powinna być ekstra nagroda konkursowa dla prototypu, który ma jakieś innowacyjne rozwiązanie, wykraczające poza konkurs lub odrzucone z przyczyn kosztowych w porównaniu z innymi startującymi, ale na tyle interesujące, że warte nagrody. Tak się to robi w normalnych krajach, czyli nie w Polin. A tak za koszt generalskiej wyżerki w drogich hotelach paru generałów i Błaszczak zrobią sobie sweet focie ze zwycięskimi studentami a prototyp pójdzie do magazynu...

MM
niedziela, 3 stycznia 2021, 12:32

Wreszcie dobry oczywisty ruch został wykonany. Pytanie tylko dlaczego nie objęto nim uczelni cywilnych? Politechniki w Polsce mają świetne osiągnięcia choćby w projektowaniu łazików kosmicznych (konkursy NASA). Aż się prosi aby korzystać z takich doświadczeń.

Fanklub Daviena
niedziela, 3 stycznia 2021, 17:10

Aby nie pokazać przepaści między wykształceniem cywilnym i wojskowym? :D

Optymista
niedziela, 3 stycznia 2021, 16:05

Takie konkursy powinny się odbywać cyklicznie. Drony bojowe to jedyna gałąź przemysłu zbrojeniowego która może być bardzo szybko rozwinięta, a jednocześnie jest bardzo skuteczna. Na naszych oczach zmienia się sposób prowadzenia walki, nie tysiące czolgow tylko grupy bojowe z obstawa dronow różnego typu w systemie sieciocentrycznym i z obbrazowaniem trójwymiarowym. Już nawet użycie lotnictwa będzie zbyt ryzykowne, nowoczesne myśliwce bojowe są zbyt drogie. Rozwija dronow jest nieunikniony.

Mireq
niedziela, 3 stycznia 2021, 14:12

Bo nie chodzi o opracowanie i wprowadzenie do produkcji tylko do dofinansowanie uczelni wojskowych i ich studentów. Ot taki gratis "niech wiedzą że o nich myślimy". Niestety.

zeneq
niedziela, 3 stycznia 2021, 13:13

Prawa autorskie. Można za psi grosz mieć od kogoś kto chce związać swą karierę z wojskiem. W przypadku cywila to już nie tak pewne.

fefe
niedziela, 3 stycznia 2021, 12:11

50 k zł to powinno być gwarantowane za przedstawienie demonstartora technologi albo chociaż dla pierwszych 10 miejsc a nie główna nagroda

B
niedziela, 3 stycznia 2021, 18:41

Ktoś lub coś Ci broni ufundować dodatkową nagrodę?

Marek
niedziela, 3 stycznia 2021, 15:50

Tylko, że tu nie tylko o pieniądze z nagrody chodzi. Bardziej od niej liczy się prestiż i to, co się z nim później wiąże.

Jakub
niedziela, 3 stycznia 2021, 15:08

Zgadza się, tym bardziej, że nawet wtedy nie sa to wielkie pieniadze. Zawsze mam wrażenie, że u nas nawet jak się coś robi w dobrym kierunku to nie na poważnie.

riba
niedziela, 3 stycznia 2021, 14:30

Ale wiesz..... COVID ;)))

kibic
niedziela, 3 stycznia 2021, 14:03

Dobra propozycja. Bez pieniedzy trudno rozwinąc skrzydła. Zbudowanie czegoś sensownego wymaga pieniędzy i bardzo dużo czasu. O ile czas studenci mogą jakoś wyskrobać, to realne pieniądze na podzespoły i niektóre usługi powinni dostać z zewnętrz. Bez pieniedzy nie da się wyjść poza poziom zabawek. Konkurs powinien też objąć uczelnie cywilne. Na przykład konstrukcje lotnicze studiują studenci PW i ten potencjał trzeba wykorzystać.

zeneq
niedziela, 3 stycznia 2021, 13:22

Bo oni maja to w nosie czy ktoś zrobi drona MALE w cenie roweru. Chodzi o to by pokazać że coś robią, poszukują, dają szansę i wspierają. PGZ co właśnie przyznał tym konkursem MON nie jest w stanie niczego sensownego zaproponować, a cywilne firmy które podołałyby takiemu zadaniu chciałyby zarabiać a nie oddawać wszystkiego za 50 tys i uścisk ręki ministra, więc z automatu są poza konkursem. Studenci wojskowi to masa do wydrenowania za grosze. A jak się nie uda to i tak pomysłodawcy wypłacą sobie premie za pomysłowość, analizę projektów i dawanie szansy młodym. I zrobią kolejny konkurs i analizę. I tak w każdym segmencie aż przepuszczą te 2+% PKB na obronność.

Radek
niedziela, 3 stycznia 2021, 12:37

Pełna zgoda biorąc pod uwagę jaki przewija się przez NCBiR.

Tweets Defence24