Koniec legendarnego dywizjonu bombowego „Dambusters”

3 lutego 2014, 13:12
Tornado GR4 RAF
Piloci brytyjskiego dywizjonu Dumbusters wykonali swój ostatni lot bojowy – fot. RAF/MOD

Cięcia finansowe w brytyjskich siłach powietrznych (RAF) nie ominęły nawet tak legendarnej jednostki jak 617 Dywizjon Bombowy „Dambusters”, który po 70 latach działania ma zostać rozwiązany.

Piloci Dywizjonu 617 wykonali 30 stycznia br. swoją ostatnia misję bojową w Afganistanie. Zgodnie z planem reorganizacji brytyjskich sił powietrznych jednostka ta ma powrócić do bazy RAF Lossiemouth, gdzie zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

W ten sposób zakończy się historia jednej z najsławniejszych jednostek lotniczych na świecie, która została założona 21 marca 1943 r. specjalnie do przeprowadzenia ataku na zapory wodne w Niemczech z wykorzystaniem tak zwanych „bomb skaczących”. Ostatnia misja bojowa tej jednostki dotyczyła wsparcia sił koalicyjnych w Afganistanie. W jej trakcie piloci „Dambusters” latając na samolotach Tornado GR.4 wykonali 188 zadań spędzając w powietrzu ponad 1500 godzin.

Brytyjscy piloci podkreślali, że pomimo iż weszła nowa generacja samolotów i uzbrojenia to podobnie jak w czasie II wojny światowej ich specjalnością było latanie nisko i szybko by bezpośrednio wspierać własne siły lądowe (Show of Force).

Teraz część pilotów z 617 Dywizjonu zostanie wchłonięta przez 809 Dywizjon NAS (Naval Air Squadron) – pierwszą jednostkę, która zostanie uzbrojona w najnowsze samoloty F-35 Lightening II.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
kuba
poniedziałek, 3 lutego 2014, 17:24

Lightning 2 !

de Villars
wtorek, 4 lutego 2014, 00:52

To jest skandal! Jak można rozwiązać The Dambusters!?

Tweets Defence24