Kongsberg przejmuje udziały spółki Patria. Finlandia zachowa kontrolę

18 marca 2016, 11:24
AMV XP 1
Fot. Patria.

Rząd fiński poinformował o planach objęcia mniejszościowego pakietu udziałów w spółce Patria Oyj przez koncern Kongsberg. Za kwotę ok. 270 mln EUR norweski koncern nabędzie 49,9% akcji w fińskiej spółce.

Fiński departament przemian własnościowych, podlegający bezpośrednio premierowi kraju, opublikował informację o planowanym objęciu mniejszościowego pakietu udziałów w spółce Patria Oyj przez norweski koncern Kongsberg Defence & Aerospace AS. Kwota transakcji, w wyniku której kupujący nabędzie pakiet mniejszościowy 49,9% akcji fińskiej spółki, wyniesie ok. 270 mln EUR.

Rząd fiński zamierza sfinalizować transakcję w drugim kwartale bieżącego roku, po wejściu umowy w życie Finlandia zachowa pakiet kontrolny wynoszący 50,1% akcji spółki Patria Oyj. W 2014 roku Airbus sprzedał 26,8% akcji fińskiego koncernu. Przedstawiciele władz w Helsinkach od razu deklarowali jednak, że będą poszukiwać nowego partnera zagranicznego dla spółki Patria.

Głównym udziałowcem koncernu Kongsberg jest rząd norweski, posiadający ponad 50% akcji firmy, specjalizującej się w produkcji przeznaczonej na rynek morski, obronny, nowoczesnych technologii oraz energetyki i gazu. Obroty koncernu, zatrudniającego ok. 7000 osób, wyniosły w 2015 r. ok. 1,8 mld EUR. Jest on producentem m.in. pocisków przeciwokrętowych NSM, używanych przez Morską Jednostkę Rakietową, oferuje też polsce zestawy przeciwlotnicze NASAMS w ramach programu Narew.

Patria Oiy to firma działająca głównie na rynku zbrojeniowym, zatrudniająca ok. 2800 pracowników. Jednym z jej najbardziej znanych produktów jest kołowy transporter AMV, zmodernizowany i zmodyfikowany między innymi w Polsce, gdzie produkowany jest jako KTO Rosomak. 

Zapowiadana transakcja to jeden z elementów budowy nordyckiego konsorcjum zbrojeniowego, w skład którego wejdą Kongsberg, Patria oraz norweska firma Nammo, producent amunicji i silników rakietowych (jej głównymi udziałowcami jest rząd Norwegii i Patria). Współpracujące firmy będą mogły zwiększyć swoją obecność na rynku międzynarodowym, uproszczą logistykę, otworzą się przed nimi również nowe możliwości - zwłaszcza w sektorze lotniczym i kosmicznym.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
prawnik
piątek, 18 marca 2016, 14:02

Jak to jest, że taka Finlandia ma takich gigantów ?

Raav
piątek, 18 marca 2016, 18:58

Mieli czas od 1945 do zbudowania zaawansowanej gospodarki.

Kuba
piątek, 18 marca 2016, 17:19

Skoro 100% akcji Patrii kosztowało by 550 mln euro- to to jest aż taki gigant?

Jukka Tolonen
piątek, 18 marca 2016, 16:21

Bo w Finlandii pije sie od piatku do soboty, a pracuje od poniedzialu do piatku. W Polsce te proporcje sa odwrotne. W Finlandii kapelanii operuja po za koszarami i tam nie ma defilad i deszczu medali.

olo
niedziela, 20 marca 2016, 12:44

Finlandia to także inne społeczeństwo chociaż kiedyś ucierpieli wiele od ZSRR to teraz z Rosją łączą ją bardzo silne więzi gospodarcze. Finowie mają bardzo pragmatyczne podejście interesy i zarobek ok ale jak by Rosja coś kombinowała to do boju za ojczyznę i tyle. Sam poziom dyskusji w tym kraju wygląda inaczej niż u nas. Tam władza nie szasta określeniami agenci, szpiedzy, zdrajcy.

wojtek
piątek, 18 marca 2016, 16:44

Nie podjecie negocjacji z Finami o przejeciu udzialow w Patrii przez PGZ to gorzej niz zbrodnia - to blad.

Olo
piątek, 18 marca 2016, 17:32

Za co? 250 mln Euro chyba sobie wydrukujesz?

Tweets Defence24