Komunikacja w Korei przywrócona

28 lipca 2021, 10:30
Zrzut ekranu 2021-07-28 o 12.29.25
Fot. Kallagan (Public Domain via Wikipedia)
Reklama

Urzędnicy i wojskowi z Korei Południowej i Korei Północnej odbyli w środę rano codzienne, rutynowe rozmowy poprzez linie komunikacyjne przywrócone poprzedniego dnia przez Pjongjang po 13-miesięcznej przerwie – poinformowały władze w Seulu.

We wtorek wznowiono działanie czterech linii łączących Koreę Płd. i Koreę Płn., które pozostawały nieczynne od czerwca 2020 roku, gdy Pjongjang zerwał kontakty z Seulem i wysadził w powietrze budynek biura łącznikowego, rozgniewany ulotkami propagandowymi przesyłanymi przez granicę.

„Rozmowy telefoniczne między Koreą Południową a Koreą Północną odbyły się jak zwykle o godz. 9 rano” – napisało w środę w komunikacie południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia. Zgodnie z zasadami obie strony powinny łączyć się dwa razy dziennie, rano i po południu.

Reklama
Reklama

Osobno resort obrony Korei Płd. poinformował, że wojskowi z obu krajów również odbyli tego dnia rutynowe poranne połączenie – wynika z informacji przekazanych przez agencję Yonhap.

Według źródeł Reutersa w południowokoreańskim rządzie Seul i Pjongjang prowadzą rozmowy na temat możliwości organizacji szczytu z udziałem przywódców obu krajów oraz odbudowy biura łącznikowego w przygranicznym mieście Kaesong, którego siedziba została wysadzona w powietrze.

Dyskusje pomiędzy władzami obu państw uznawane są za sygnał odwilży w relacjach na Półwyspie Koreańskim i potencjalny pierwszy krok w stronę wznowienia negocjacji nuklearnych pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem, które pozostają w impasie od lutego 2019 roku.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Marek1
środa, 28 lipca 2021, 22:20

Klasyka - 1 mln ton ryżu dla głodującej Korei Płn. za naprawę kabla telefonicznego. Jakież to fajne ...

Monkey
środa, 28 lipca 2021, 15:07

Kim już nie takie sztuczki stosował, żeby mamić oponentów grą na czas. Ciekawe co teraz wymyślił?

kibic
środa, 28 lipca 2021, 23:11

Pewnie w zamian za podłączenie przewodów do telefonu i za budzenie nadziei na rokowania Kim dostanie kolejne pieniądze na cele humanitarne. Negocjacje raczej wiele nie zmienią, ale Kim coś ugra, a Korea Polłudniowa i USA dostaną możliwość pokazania wyborcom, że ciężko pracują nad rozwiązaniem problemów. W konfrontacyjnej atmosferze pomiędzy USA a Chinami Korea Północna ma swoje do ugrania. Może rozmawiać o wielu sprawach z obiema stronami. Siła militarna i głowice atomowe są w polityce spora wartością. NIe muszą być użyte, wystarczy fakt ich posiadania.

Tweets Defence24