Reklama

Komorowski: Polski system obrony powietrznej „priorytetem wśród priorytetów”

10 grudnia 2014, 16:53
Fot. Piotr Molecki/KPRP

Prezydent Bronisław Komorowski określił budowę systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Polski jako najważniejszy z priorytetów modernizacji sił zbrojnych RP. Stwierdził również, że plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa „zyskał akceptację”.

Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Komorowski odniósł się do programu modernizacji Sił Zbrojnych RP. Zwrócił uwagę, że w opinii Rady budowa „własnego” systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej jest najważniejszym z priorytetów w zakresie unowocześniania wyposażenia Wojska Polskiego.

Chciałbym podkreślić, że Rada zgodnie uznała, że priorytetem wśród priorytetów jest zamysł zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Omawialiśmy ten problem z różnych punktów widzenia, ale omawialiśmy także pod wpływem informacji o kolejnych zmianach w zakresie środowiska bezpieczeństwa Polski i innych krajów naszego obszaru

Bronisław Komorowski

W trakcie posiedzenia RBN program budowy krajowego systemu obrony powietrznej omówiono także z punktu widzenia informacji o „kolejnych zmianach” środowiska bezpieczeństwa Polski i regionu. Zgodnie z informacją służb prasowych Kancelarii Prezydenta, za sprawę zasadniczą Bronisław Komorowski uznał kontynuowanie wdrażania postanowień szczytu NATO w Newport.

Podczas spotkania Rady zaprezentowano również plan działań dotyczących strategicznego wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, który „zyskał akceptację”. W jego ramach zostaną między innymi przeprowadzone ćwiczenia „Kraj 2015”, w celu sprawdzenia skuteczności działania systemu bezpieczeństwa państwa w czasie kryzysu. Podkreśla się, że dokument obejmuje działania o charakterze zarówno militarnym, jak i pozamilitarnym.

Wcześniej informowano, że założenia planu działań na rzecz bezpieczeństwa Polski zawierają między innymi wzmocnienie jednostek wojskowych, rozmieszczonych na wschodzie kraju. Opracowanie dokumentu zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz.

Prezydent Bronisław Komorowski odniósł się również do kwestii zwiększenia nakładów na obronę narodową do poziomu 2 % PKB. Stwierdził on, że prowadzone są prace nad „odpowiednią ustawą rządową”.

Jednym z efektów ustaleń RBN jest sugestia, abyśmy spróbowali wspólnym wysiłkiem, także poprzez kontakt z liczącymi się siłami opozycyjnymi, ustalić plan minimum wspólnego działania na rzecz strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa RP, m.in. poprzez przyjęcie ustawowej regulacji o 2 % przeznaczanych od roku 2016 na obronność

Bronisław Komorowski

Prezydent RP wezwał ponadto do opracowania, także we współpracy z „liczącymi się siłami opozycyjnymi” planu „minimum” działań na rzecz bezpieczeństwa państwa, obejmującego między innymi przyjęcie regulacji prawnych dotyczących przeznaczania 2 % PKB na obronę narodową od 2016 roku na poziomie ustawy.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
Jacek
czwartek, 11 grudnia 2014, 00:44

Polska dawniej posiadała po ZSRR największą armię Układu Warszawskiego. Miało to miejsce dzięki ZSRR, które taką sytuacją było zainteresowane. Jeżeli NATO i USA będą równie dobrym przyjacielem Polski, to wszystko jest możliwe.

bender
czwartek, 11 grudnia 2014, 17:31

Kolega komentator ma oczywiscie swiadomosc, ze ta 400 tysieczna armia wyposazona w ogromna ilosc MIG-21 miala zginac w 1. i 2. rzucie podczas zdobywania Danii i Holandii? Ze armia skladala sie z patrotycznych poborowych, ktorzy nie chcieli nic innego tylko 2 lub 3 lata sluzyc za mieso armatnie dla socjalistycznej ojczyzny? Ze rozbudowywano przemysl ciezki kosztem lekkiego i dlatego wowczas nie bylo pralek, lodowek czy telewizorow w sklepach, a na Syrenke czy Malucha czekalo sie kilkanascie lat? Proponuje mniej entuzjazmu a wiecej realizmu wobec slusznie minionych czasow ;-)

realista
czwartek, 11 grudnia 2014, 14:42

przede wszystkim sprzed dla indywidualnego wojskowego kolimatory granatniki celowniki optyczne /termowizyjne noktowizory kamizelki kuloodporne itp itd broń p-panc P-lot pierdoły a na polu walki dają sporą przewagę co nie ile by wyniosły koszta 2 mld zł 4 mld zł przecież porównując z tym co planują .....

Wojmił
czwartek, 11 grudnia 2014, 16:49

racja.. jeszcze hełmy orzeszki gdzieniegdzie są używane a oni płacą już amerykanom miliardy za sprzęt...

okapoka
czwartek, 11 grudnia 2014, 00:35

Co on chrzani. Cały ten program przeciwrakietowy to farsa. Oni zamierzają pozyskać dwie (dosłownie dwie) baterie średniego zasięgu do 2022r o porażającym zasięgu 100km - pewnie wygra Aster 30. Jak oni chcą z tego powstrzymać rakietę iskander, która ma ze sobą wystrzelonych jednocześnie po kilka celi pozornych i z 10 pocisków w głowicy jak już jest nad celem. Nie wspomnę, że aster ma pułap z 20, a ruskie wynalazki z 50. Dwie baterie. Śmiechu warte, 8 pojazdów po 8 rakiet :)

Wojmił
środa, 10 grudnia 2014, 23:30

dobre stwierdzenie i prawda... sęk w tym, że priorytetem powinien być mądrze a nie na szybko przez to... ten priorytet doprowadzi do wyboru patriota i to tak samo niedbale i niekorzystnie na szybko tak jak kupiono np JASSM...

marek
czwartek, 11 grudnia 2014, 13:54

Panie Prezydencie - Polska MUSI w ciagu doslownie "paru godzin" nadrobic ostatnie 30 lat w brakach uzbrojenia.....(doliczam cas koncowki ukladu warszawskiego....). Sprzet sie zestarzal, spojrzenie na wojsko wysuszyly zawiazki zawodowe, oddanie krajowego przemyslu pracujacego na obronnosc w prywatne rece pseudoinwestorow z zachodu.... Moja propozycja: Uzbroic sie "po zeby" w ciagu krotkiego czasu, (kupic, pozyczyc, obsadzic polskimi zalogami) potem zabrac sie za inne palace problemy, Nie brac zadnych wynalazkow, prototypow, odswiezonego zlomu - instytucje, uczelnie nastawic na odpowiednie wyksztalcenie...zlikwidowac przetargi, na rzecz "kastingow" porownawczych i NIE DAC SIE WYROLOWAC PRYWACIARZOM - RATUJAC ICH PRYWATNY BUISSINES ZA POMOCA NASZYCH SKROMNYCH SRODKOW.

say69mat
czwartek, 18 grudnia 2014, 11:58

@def.24.pl: /.../ Sprzęt dla armii ma być polski. Zapłacą żołnierze: Jako ustawodawca musimy myśleć o państwie jako całości Każda złotówka wydana w polskiej zbrojeniówce generuje kolejne pieniądze u poddostawców - tłumaczy inicjatywę PSL poseł Bartłomiej Bodio z Sejmowej Komisji Obrony, który współtworzył ustawę. Wartość transakcji dokonywanych u krajowych podmiotów ma zgodnie z nią stanowić co najmniej 70 proc. wydatków. (...) O ile w latach 2009-2011 u polskich dostawców wydawaliśmy średnio prawie 90 proc. środków MON na sprzęt, to w 2012 r. było to tylko 74 proc., a w 2013 r. - 71 proc. funduszy, a więc na granicy limitu zapisanego w projekcie ludowców. (...) Mając świadomość tego, że zakupy muszą być zrobione w Polsce, PGZ mogłaby nie dbać o korzystną cenę, ponieważ i tak nie miałaby konkurencji./... za: def24.pl/

Gość
środa, 10 grudnia 2014, 22:50

Całkowicie podzielam opinię Prezydenta Komorowskiego. W mojej ocenie system obrony powietrznej jest najpilniejszą potrzebą z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Bez tego systemu inne formacje wojska nie będą w stanie wypełnić swojego zadania.

łysy40
środa, 10 grudnia 2014, 22:41

1.Polski system obrony powietrznej-priorytet.2.Armatohaubica Krab-priorytet.3.BWP-priorytet.4.Homar-priorytet.5.Okręty podwodne-priorytet.6.Rak,Kryl,-priorytet.7.Śmigłowce wielozadaniowe-priorytet.8.Śmigłowce uderzeniowe-program Kruk-priorytet......8.Priorytet priorytetów nadpriorytetów przypriorytetów podpriorytetów...-same priorytety.I tak się zastanawiam..-to czym dysponuje armia jak nic ni ma,albo jest w pojedynczych egzemplarzach zrodzonych w bólach? Jak się doprowadziło do zapaści armii(wszyscy rządzący są odpowiedzialni za to)-to teraz się drapią po tych pustych głowach.

JAJAŻ
czwartek, 11 grudnia 2014, 02:18

"... i na drzwiach od stodoły..."

Oj
środa, 10 grudnia 2014, 22:07

Co to? czyżby nikt nie śmiał niczego powiedzieć albo nie daj Boże skrytykować Naczelnego Wodza????

Elkamo
czwartek, 11 grudnia 2014, 00:07

Zwierzchnika Sił Zbrojnym RP się nie krytykuje tylko wysłuchuje i wypełnia rozkazy.

Mariusz
czwartek, 11 grudnia 2014, 12:46

odczytuję wypowiedź prezydenta tak że na podstawie jakichś informacji nie wyklucza on taktycznego użycia broni jądrowej przeciw Polsce, gdyby tak jednak było powinniśmy mieć wielowarstwowy i najlepszy system obrony powietrznej na świecie

Kitajec
środa, 10 grudnia 2014, 21:49

Gadają, wzywają, wskazują mima a kolejne programy obronne zaliczają obsuwy. W ćwierćwieczu sterów demokracji w Polsce kolejne ekipy demolowały i "oszczędzały" tak skutecznie, że teraz w kraju brakuje takich komponentów przemysłowych które były by wstanie wchłonąć zamówienia i pieniądze. Dzisiejsze zamówienia dla armii skutkują cenami dla asortymentu dostępnego na rynku cywilnym zwielokrotnionymi wg absolutnie niezrozumiałego algorytmu. Próby reanimacji przemysłu przy krótkoseryjnych zamówieniach to betonowe koło ratunkowe dla producenta i odbiorcy. Wprowadzenie nowej technologii wymaga wykształconych kadr które przy małej perspektywiczności produkcji normalnie się zmarnują (ale tylko w Polsce). Powoli zbieramy owoce radosnej demolki systemu gospodarczego w kraju, umiejętnie zaciemnianego politycznie dętymi wskaźnikami, a kolejne pokolenia wchodzące w wiek produkcyjny mają do wyboru robotę na kasie w Biedronce albo pakowanie walizek i tułaczkę za chlebem w świecie.

podbipieta
czwartek, 11 grudnia 2014, 11:44

A co z zapowiadanym rok temu pomyslem niezwracania do budżetu pieniędzy niewydatkowanych przez MON Panie Prezydencie....... Rząd PO zabrął już przez to ponad 1O mld zł..Ile zabierze w tym roku.......

michał
czwartek, 11 grudnia 2014, 10:51

Myślę, że warto byłoby zwrócic uwagę na akapit dotycząc systemu bezpieczeństwa Państwa jako całości. Biorąc pod uwagę to, co działo się na Ukrainie konieczne jest opracowanie i wdrożenie procedur reagowania na sytuacje o niskiej intensywności, w czasie których w ogóle nie dojdzie do użycia naszych Sił Zbrojnych. Jest to problem niezwykle szeroki sięgający od problemów natury prawnej (np. uprawnień do użycia broni), poprzez Policję i Straż Graniczną, zarządzanie kryzysowe aż po opiekę medyczną.

Wacieńka
sobota, 14 lutego 2015, 11:18

Co robił Komorowski w tej sprawie wcześniej? Kiedy wyśmiewał sie i atakował tych, którzy widzieli niebezpieczeństwo ze strony Rosji wcześniej?

A_S
niedziela, 14 grudnia 2014, 10:30

Narodowe programy, doktryny, priorytety, setki stron maszynopisu to zapewni nam RBN, ale potrzebna jest jeszcze kasa na rozwój obrony, bo inaczej plany będą dotyczyły lat 2040-2050 a potencjalny agresor nie wiadomo czy zechce poczekać

pragmatyk
czwartek, 11 grudnia 2014, 10:46

Panie prezydencie , program obrony powietrznej jest spózniony o minimum 10 lat, a sposob wdrażania poprzez dialog techniczny opóznia wdrażanie systemu o parę lat.My potrzebujemy go praktycznie natychmiast.Ciekawe czy jest to tak widziane u decydentów.My potrzebujemy w tej chwili nie schematów aby standaryzować zakupy ,ale odważnych decydentów.

Wojmił
czwartek, 11 grudnia 2014, 10:11

I w ten właśnie sposób szybko kupią patriota i to starszą wersję i to na najgorszych możliwych warunkach finansowych oraz serwisowych - bo priorytet, priorytetów... Skoro taki to priorytet, to trzeba sprawnie działać samemu i wybrać co najlepsze a nie kupować na siłę i pilnie co jest dostępne... wojna nie wybuchnie za 6 miesięcy...

ryszard56
piątek, 20 marca 2015, 02:35

A gdzie był Pan kilka lat wcześniej z modernizacja Armii????

konrad
czwartek, 11 grudnia 2014, 03:12

jakoś nie mam zaufania do niczego co ten człowiek mówi .. nawet jak mówi dobrze bo ktoś mu kartkę "uzupełnił"

znudzony
czwartek, 11 grudnia 2014, 10:54

zatem prowadz wodzu wskaz autorytety i jedynie sluszna prawde..

[sic!]
środa, 10 grudnia 2014, 19:05

Zaraz przeforsuje "specustawę", żeby nie trzeba było przestrzegać procedur, tak mu leży na sercu kwestia obronności państwa. (przez 7 lat rządów PO-PSL dwa razy oszczędności na Armii robiono [raz za Klicha, drugi za Siemoniaka] a on je przyklepywał)

vigg
środa, 14 stycznia 2015, 23:42

Ale na razie ponad 55% ma poparcia.

BUBA
czwartek, 29 stycznia 2015, 16:02

Prawdopodobnie 50% pójdzie do urn, 25% z tych 50% zagłosuje na Komorowskiego czyli dostanie 1/4 a to nie to samo co 1/2. Czyli 75% Polaków nie popiera w głosowaniu Pana Prezydenta. Szczególnie ze frekwencja może być około 35% z braku silnego przeciwnika.

Marian
środa, 10 grudnia 2014, 18:29

Mało.Powinno być minimum 3% a najlepiej 4%.

dziadu
środa, 10 grudnia 2014, 19:30

Pewnie że powinno ale kosztem czego? Bo komuś trzeba by zabrać. Jeżeli potrącić kasę księżom i zmniejszyć liczbę polityków to ja jestem ZA

Smiech
niedziela, 28 grudnia 2014, 07:03

czego sie nie dotkna to spie..... krew czlowieka zalewa , gadanie a go.... sie dzieje

Pytajnik???
środa, 10 grudnia 2014, 17:56

Zaraz zaraz jak to zamysł "zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej." To po co jest ten przetarg teraz na Wisłę i Narew przecież w przedbiegach odpadła oferta polskich przedsiębiorstw na Wisłę. To chyba mamy rozumieć że zakupiona zostanie pełna licencja na produkcję wszystkiego co równa się stwierdzeniu że oferta amerykańska odpada. Czyli w przetargu na Narew też wygra oferta MBDA być może wzbogacona o błyskawicę. Nie mówię że to źle nawet bardzo dobrze, SAMP-T jest dużo skuteczniejszy od Patrjota do tego oferta gospodarcza jest dużo lepsza ale znowu pozbywamy się atutów negocjacyjnych. Jak tak dalej pójdzie to wszystko weźmiemy z Francji - Wisłę, Narew, Caracala i Orkę.

HUntME
czwartek, 11 grudnia 2014, 11:58

jakbyśmy chcieli to produkować w naszych zakładach, to by to wyglądało jak KRAB... związki zawodowe by przeżarły tą kasę... na szczęście są chętni do sprzedaży tych systemów z firm gdzie się na prawdę pracuje, a nie związkowo zawoduje, uważam że związki zawodowe kiedyś zeżrą ten kraj

Hello
czwartek, 11 grudnia 2014, 00:09

Drogi Krakowiaczku, co z maksymalną prędkością rakiety skoro jest naprowadzana przez radar o słabszych parametrach ? Dolicz do tego cenę Patriota trzykrotnie droższą od Astera-30.

Krakowiaczek
środa, 10 grudnia 2014, 22:05

Nie martwi cię maksymalna prędkość SAMP-T? Ma się to nijak do Patriotów. OPL interesuje nas głównie jako ochrona przed Iskanderami.

rgf
środa, 10 grudnia 2014, 21:45

caracal to porażka nawet Francuzi go nie chca i modernizować nie będa. BH jeszcze długo polata lub AW

Kij
środa, 10 grudnia 2014, 20:39

A to źle?

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama