Komorowski: jednorazowe odejście od zasady 1,95 proc. nie będzie katastrofą

15 sierpnia 2013, 13:57
kprp_20130131_wg_323
Prezydent Bronisław Komorowski fot. prezydent.pl

Prezydent Komorowski skomentował planowane przez rząd zawieszenie zasady 1,95 proc. PKB na obronność - Ocena jest taka, że jeśli odejście od zasady 1,95 PKB na obronność - co jest zapisane w ustawie z 2001 roku - będzie tylko i wyłącznie jednorazowe, to katastrofy nie będzie - podkreślił prezydent. MON będzie musiał oddać 3 mld złotych do budżetu państwa. 


Bronisław Komorowski pytany na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia o oszczędności budżetowe na obronność odpowiedział, że każde ograniczenie, szczególnie przeprowadzane w takim nadzwyczajnym trybie, bez możliwości wcześniejszego zaplanowania, jest bolesne i szkodliwe.

Więcej: Nowelizacja budżetu: Rząd chce zawiesić zasadę 1,95% PKB na armię

- Mój wysiłek będzie się koncentrował na tym, aby były zagwarantowane pieniądze na priorytetowe zadania sił zbrojnych w tym roku - 2013 i aby w 2014 zasada 1,95 PKB na obronność była w sposób bezwzględny przestrzegana - mówił prezydent 

Jego zdaniem oszczędności powinny pochodzić ze środków wydawanych obecnie na nieopatrznie przyjętą polską politykę ekspedycyjną, a więc bardzo daleko idącego zaangażowania w operacje zewnętrzne m.in.w Afganistanie. Dodał, że ta operacja jest teraz wygaszana. - W najbliższym czasie podpiszę decyzję o zmniejszeniu polskiego kontyngentu w Afganistanie do tysiąca żołnierzy - zapowiedział Komorowski.

Więcej: MON może oddać do budżetu nawet 3,3 miliarda złotych. Blokada reformy dowodzenia źródłem oszczędności?

Komorowski wypowiedział się krytycznie o polskim zaangażowaniu w Afganistanie. - To dla Polski nie była szczęśliwa decyzja, by łatwo i licznie wysyłać żołnierzy polskich na antypody świata. Z tą polityką kończymy - zaznaczył. Prezydent podkreślał, że w przyszłości Polska będzie gotowa rozważyć każdą decyzję wspólną Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale  najpierw zostanie przeprowadzona gruntowana analiza zanim ktokolwiek podejmie decyzję o wysłaniu żołnierzy polskich na misje zagraniczne.

Więcej: Komorowski: będę bronić finansowania modernizacji sił zbrojnych

Przypomnijmy, że prezydent Komorowski podczas zeszłotygodniowej wizyty w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża podkreślił, że będzie bronić zasady finansowania sił zbrojnych na poziomie 1,95 % PKB. Wskazywał, że ograniczenia wykonania tegorocznego budżetu, które powodują cięcia w MON, nie mogą odbić się na modernizacji armii - Chcę zapowiedzieć tu w Świnoujściu, że przyjmując do wiadomości, iż są ograniczenia w wykonaniu tegorocznego budżetu państwa, o czym zadecydował rząd i Sejm, że te ograniczenia dotkną także MON, chcę wyrazić po pierwsze nadzieję, że to jednostkowe, jakby jednoroczne ograniczenie, a po drugie chcę wyrazić moją głęboką determinację w obronie zasady 1,95 PKB na obronność - powiedział prezydent.

(MG)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24