Kolejny atak Izraela na irańskie pozycje w Syrii

9 maja 2018, 11:27
1200px-Enhancing_Partnerships_at_Blue_Flag_2017_(26685002629)
Fot. U.S. Embassy Tel-Aviv/Wikimedia Commons

Według syryjskich mediów rządowych Izrael dokonał we wtorek ataku rakietowego na cele wojskowe w pobliżu Damaszku. Dwie z nadlatujących rakiet miały zostać zestrzelone.

Jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka celem ataku był skład broni i wyrzutnie rakietowe w rejonie Kisweh, na południe od Damaszku, należące do irańskich Strażników Rewolucji lub do proirańskiej milicji szyickiej. Strażnicy Rewolucji biorą udział w walkach wspierając wojska rządowe w wojnie domowej, w której pogrążona jest Syria od roku 2011.

Obserwatorium twierdzi, że w rezultacie ataku co najmniej dziewięciu bojowników ugrupowań wspierających władze w Damaszku poniosło śmierć. Natomiast oficjalna syryjska agencja prasowa Sana poinformowała o śmierci dwóch cywilów w prowincji Deraa, niedaleko Damaszku.

Byłby to atak, który nastąpił bezpośrednio po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji wycofania Stanów Zjednoczonych z układu nuklearnego z Iranem.

Izrael, zgodnie z dotychczasową praktyką, odmówił potwierdzenia lub zaprzeczenia tym informacjom. Poinformował natomiast, że jego siły na Wzgórzach Golan znajdują się w stanie najwyższej gotowości bojowej bowiem dostrzeżono „niebezpieczną irańską aktywność” w Syrii.

Agencja Reuters przypomina, że w ostatnim okresie izraelskie ataki na cele w Syrii stały się częstsze w rezultacie bezprecedensowego wzrostu napięcia między Izraelem i Iranem. Teheran zapowiedział odwet za ostatnie izraelskie ataki, podczas których poniosło śmierć kilkunastu irańskich wojskowych lub członków prorządowych milicji.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Premier Izraela obraził Putina
piątek, 11 maja 2018, 00:05

Premier Izraela każe bombardować Syrię chronioną przez Rosję i jednocześnie leci do Rosji na uroczystość Parady Zwycięstwa ściskać Putina, którego obraża grając mu na nosie w Syrii. Nieźle... Demokracja nie może być okupantem w sensie stałej okupacji, a Izrael właśnie takim okupantem jest. Na dodatek nie tylko nielegalnie powstał (kosztem Palestyńczyków, syjoniści kupili 10% Palestyny, a 90% upaństwowili po wypędzeniu właścicieli -- sami ani myślą płacić odszkodowania za zarabowane nieruchomości żyjącym palestyńskim właścicielom, ale od Polski chcą i to bezpodstawy, bo nie za własne), ale i nielegalnie okupuje min. terytorium Syrii.

Icek
czwartek, 10 maja 2018, 14:35

Ciekawe jaki tam geszeft wczoraj Bibi z Wołodiją zrobił wczoraj na paradzie w Moskwie, że tak się ładnie dzisiaj w nocy w Syrii wszyscy rozstrzelali?

realista
środa, 9 maja 2018, 23:05

wystarczy poczekać aż się okaże ze sarin w scudach poleciał na tel aviv i mycka to postrącała a poszło w dyfuzji przy pustynnych temperaturach to o to chodzi ... którejś ze stron żyłka w końcu pęknie ... nie żebym chciał sporego konfliktu na Lini Saudowie Iran Izrael bo i my dostaniemy odłamkiem ... engels2 nie jest daleko

Davien
czwartek, 10 maja 2018, 11:13

Realista, jakby sarin jak mówisz poleciał na Tel-Aviw to w druga strone zapewne poleciałoby Jericho z głowicą specjalną, wiec daruj sobie.

Kowalskiadam154
środa, 9 maja 2018, 16:53

Ten podpalacz wcześniej czy później sam się poparzy

Cypis
środa, 9 maja 2018, 15:09

Czy ONZ jest naprawdę tak słabe jak dawna Liga Narodów i nie będzie w stanie powstrzymać III wojny światowej?Wystarczyłaby interwencja lotnicza i pozbawienie małego państwa agresora jego narzędzi nacisku, czyli myśliwców. Tylko tyle by powstrzymać globalną zagładę

Marek1
środa, 9 maja 2018, 20:43

Cypis - znowu pozbawia się Żydów prawa do obrony ?? Asad oddaje do dyspozycji Hezbollahu wszystko co otrzymuje od Moskwy, a Hezbollah wali z tego przez granicę w izraelskie wsie i miasta. A Żydzi maja się temu bezczynnie przygladać oczywiście ...

szokers
czwartek, 10 maja 2018, 03:32

Wow. Kiedy i gdzie w ostatnim czasie walono \"przez granicę w izraelskie wsie i miasta\"? Potrafi Pan podać?

Davien
czwartek, 10 maja 2018, 13:32

Dzisiaj, jakbys nie wiedział. Polecia ly z Syrii rakiety na Izrael.

O!
czwartek, 10 maja 2018, 12:40

dzisiaj

Extern
środa, 9 maja 2018, 20:02

Dokładnie ta sama bezsilność. Wojna niestety będzie. Módlmy się aby ograniczyła się tylko do wojny lokalnej, bo niestety nasz kolejny PMT jeszcze nie jest gotowy.

xawer
środa, 9 maja 2018, 19:44

A za co chcesz \"pozbawiać małe państwo agresora jego narzędzi nacisku, czyli myśliwców.\"? Przecież oficjalnie Izrael jest w stanie wojny z Syrią. Mogą, zgodnie z prawem, bombardować obiekty wojskowe w Syrii do woli:-D

taknie
czwartek, 10 maja 2018, 18:58

Zgodnie z jakim prawem? Przecież brak traktatu pokojowego nie oznacza stanu wojny między państwami? Zgodnie z kartą NZ tego typu akty są zwyczajną formą agresji i tyle.

Davien
czwartek, 10 maja 2018, 11:15

xawer, chodzi mu o agresora w tej wojnie , ale tak dokładać jeszcze Syrii?? Co na to PUtin powie:) A tka na poważnie własnie zaczęli do siebie strzelać.

Davien
środa, 9 maja 2018, 19:10

No co ty, chcesz jeszcze by ONZ tłukło Asada?? Bo to on był agresorem w wojnie 6-cio dniowej i do tej pory odmawia zawarcia pokoju. Może to nawet byłby jakis sposób.

Wania
środa, 9 maja 2018, 18:24

Przypominam, że Izrael i Syria są ciągle w stanie wojny wywołanej przez Syrię. Tak naprawdę do Iran bombarduje rakietami Izrael z terenu Syrii. Izrael ma się uśmiechać?

robo
środa, 9 maja 2018, 14:46

ktoś tu pisał niedawno iż Syria i Damaszek są chronione niezwyciężonymi systemami S-400 oraz \"elektroniczną bańką\" cokolwiek ma to znaczyć?

AM
środa, 9 maja 2018, 21:41

Jak znajdą się w polu radiolokacyjnym systemu kierowania ogniem S-400 to mogą być zestrzelone. Co się zaś tyczy owej \"elektronicznej bańki\" służy ona do zakłócania systemów komunikacyjnych i satelitarnego naprowadzania, z odległości kilkudziesięciu kilometrów z jakiej Izrael odpala rakiety nie zachodzi potrzeba stosowania powyższych systemów.

Rosja- Izrael dwa bratanki ..
środa, 9 maja 2018, 20:04

Rosja w tym przypadku jest po stronie Izraela. Sankcje USA na Iran, zdejmują irańską ropę naftową z rynku i cena ropy naftowej rośnie. Rosja kupuje irańską ropę w zamian za rosyjskie towary, a sprzedaje za USD i EUR. Polski Orlen kupował irańską ropę i dywersyfikował jej dostawy, ale już za 90 dni tego nie zrobi bo trafi pod sankcje USA. Izrael lobbował w USA za sankcjami, a to Rosji idealnie pasuje i wspomaga jej finanse (podatki za eksport ropy). Rosja, Iran i Katar to ponad 50% światowych zasobów gazu ziemnego. Iran jest po sankcjami USA, a Katar pod sankcjami państw arabskich zatoki perskiej, a Rosja bije rekordy eksportu gazu ziemnego. Konflikt Iranu z Izraelem to to o czym marzy Putin (cena ropy wzrośnie, a Iran za dostarczoną swoją ropę dla Rosji kupi rosyjską broń). Dlaczego więc Rosja ma walczyć z Izraelem, który dodatkowo nie wprowadził żadnych sankcji w stosunku do Rosji i dostarcza Rosji część produktów objętych sankcjami zachodu, a izraelskie banki transferują kasę do Rosji.

Patcolo
środa, 9 maja 2018, 17:49

No tak jacyś tam obalacze, obalaczy. Kto by się jednak ich logiką przejmował. Jednakże przestaje mi się to podobać co USA i Izrael porabiają w Syrii i Iranie sami się proszą o guza zamiast zwijać fronty to je otwierają.

Maciek
środa, 9 maja 2018, 14:35

Skandal. Gdzie są S400? Przecież miały zestrzelić wszystko w promieniu 400km!

tom1
czwartek, 10 maja 2018, 01:20

S-400 nie zostaną użyte przeciwko Izraelowi. Po to Żydzi zmienili dzień zwycięstwa na 9.05 i po to premier Bibi Netanjahu świętuje dzień zwycięstwa w Moskwie, by Rosja S-400 nie użyła.

DSA
środa, 9 maja 2018, 13:59

w tym ataku wykorzystano prawdopodobnie rakiety Extra, które odpalono z okupowanych Wzgórz Golan. Jeśli się to potwierdzi byłby to pierwszy taki atak jaki pamiętam.

Birma is a war zone
środa, 9 maja 2018, 13:34

Trump to jeden z najbardziej prozydowskich prezydentów.

wania
środa, 9 maja 2018, 21:39

tak jak Putin. Dzisiaj na paradzie zwycięstwa w Moskwie był obok Putina premier Izraela. Syria jest w stanie wojny z Izraelem, Moskwa pomaga Syrii. Putin Gości u siebie premiera Izraela. Rosyjska logika.

Tweets Defence24