Kolejne akcje saperów. Niewybuchy w Warszawie i we Wrocławiu

24 lipca 2017, 09:55
Fot. Archiwum patroli saperskich nr 19 oraz 25
Fot. Archiwum patroli saperskich nr 19 oraz 25
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje o kolejnych ewakuacjach ludności we Wrocławiu i w Warszawie, związanych z odnalezieniem pozostałości powojennych. 

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, policja powiadomiła dowódcę patrolu saperskiego nr 25 mł. chor. Radosława Jankowskiego o znalezieniu na terenie placu budowy biurowca przy ulicy Legnickiej bomby lotniczej o wadze około 250 kg. Po konsultacji z funkcjonariuszami, podjęta została decyzja o rozpoczęciu działań w dniu następnym, po przeprowadzeniu ewakuacji lokalnej ludności. 

Dyslokacji z zagrożonego rejonu wymagało ok. 600 mieszkańców z czterech pobliskich bloków mieszkalnych oraz pobliska placówka służby zdrowia. Zamknięto także sklepy i lokale usługowe w najbliższej okolicy. Teren został zabezpieczony przez 48 policjantów, jednostkę straży pożarnej oraz dwie karetki pogotowia ratunkowego. Akcja zakończyła się w godzinach popołudniowych.

Patrol saperski nr 25 z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych zrealizował w 2017 roku prawie 150 zgłoszeń i podjął około 4 tys. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Saper Polska
Fot. Archiwum patroli saperskich nr 19 oraz 25

2 Inowrocławski Pułk Inżynieryjny w Nowym Dworze Mazowieckim odebrał natomiast sygnał zgłoszenia w systemie informatycznym PATROL. Jak informowano, znaleziony został pocisk rakietowy, będący elementem systemu rakietowego „Katiusza” z okresu II Wojny Światowej, na terenie placu budowy przy ulicy Łukiskiej.

W pobliżu znaleziska znajdowała się stacja benzynowa oraz centrum handlowe. Po przeprowadzonym rekonesansie okazało się, że pocisk rakietowy, zawierający około 20 kg materiału wybuchowego, jest na tyle groźny, że wymagana jest ewakuacja ludności w promieniu 500 m. Po jej przeprowadzeniu niewybuch został podjęty, przewieziony na najbliższy poligon, a następnie zniszczony.

W drodze powrotnej patrol rozminowania zrealizował jeszcze dwa podjęcia amunicji strzeleckiej i granatów pochodzących z okresu II Wojny Światowej.

Czytaj też: Wzmożona aktywność saperów w Białymstoku

W 2017 roku patrole saperskie z 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego w Nowym Dworze Mazowieckim zrealizowały już ponad 300 zgłoszeń z Warszawy i okolic.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24