Reklama

Siły zbrojne

Kolejna Buława wystrzelona z okrętu podwodnego

fot. function.mil.ru
fot. function.mil.ru

Rosjanie przeprowadzili kolejny test międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława, tym razem wystrzeliwując ją z atomowego okrętu podwodnego „Aleksander Newski”.

Próby przeprowadzono na Morzu Barentsa wykorzystując do tego pierwszy seryjny atomowy okręt podwodny z rakietami balistycznymi typu Borei (projektu 955) „Aleksander Newski”. Według oficjalnego komunikatu pocisk po wystrzeleniu spod wody zachowywał się prawidłowo i utrzymując założone parametry lotu osiągnął cele wyznaczone na poligonie Kura na Kamczatce.

Rosjanie zakończyli w ten sposób trwające ponad rok prace modernizacyjno-naprawcze, podjęte w celu wyeliminowania wad systemu. Z ich powodu poprzednia próba na wymienionym okręcie (6 września 2013 r.) zakończyła się niepowodzeniem (po 2 minutach lotu pocisk wpadł do Oceanu Arktycznego).

Rosjanie prawdopodobnie do końca nie byli przekonani o gotowości systemu do strzelań, o czym świadczy zamieszanie z terminami testów, w tym ich odwołanie 10 listopada br. Kilka godzin później po interwencji najwyższych władz powrócono jednak do poprzednich planów zapowiadając przeprowadzenie prób do końca listopada 2014 r.

Okręt „Aleksander Newski” należący obecnie do Floty Północnej potwierdził w ten sposób swoją gotowość bojową i prawdopodobnie bardzo szybko zostanie wprowadzony do dyżurów operacyjnych. Jest to druga próba rakiety Buława w tym roku. Poprzednia była jednak przeprowadzona 29 października br. z pokładu prototypowego okrętu typu Borei: „Jurij Dołgorukij”, który (budowany od 1996 r.) bardzo mocno różni się od seryjnej jednostki „Alekander Newski” (budowanej od 2004 r.).

Reklama

Komentarze (2)

  1. prześmiewca

    Unikalną cechą nowych Boreii (amerykańskie okręty nie mają takich możliwości) jest zdolność do odpalania rakiet w ruchu, rówież nieprostoliniowym i to nawet spod pokrywy lodowej.

    1. hesp

      I to nawet, kiedy wyrzutnie będą skierowane w stronę dna :P

    2. :)

      Odpalanie rakiet spod pokrywy lodowej? Chciałbym zobaczyć, jak pocisk balistyczny przebija się przez 2 metry lodu i załącza silnik. Próbować mogą, kto głupiemu zabroni, co najwyżej więcej lodu się stopi w Arktyce... No chyba, że najpierw wystrzeliwują świder górniczy, który tą dziurę w lodzie robi ;)

    3. Hans Close

      Podobno mogą wystrzelić rakietę z Boreii (amerykańskie okręty nie mają takich możliwości), nawet wtedy gdy okręt jest zatopiony przez wroga. ;)

  2. patriota

    to kolejne kacapskie kłamstwo. Na pewno próba się nie udała...

    1. chust

      napewno...

Reklama