„Kniaź Pożarskij” - nazwa dla ósmego Borieja

12 listopada 2016, 11:40
Okręt typu Boriej „Władimir Monomach”. Fot. mil.ru.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że ósmy atomowy okręt podwodny z rakietami balistycznymi projektu 955 typu Boriej otrzyma nazwę „Kniaź Pożarskij”.

Wszystkie strategiczne okręty podwodne projektu 955 są budowane w stoczni „Siewmasz” w Siewierodwińsku. Zgodnie z planem, w grudniu 2016 r. ma się odbyć uroczyste „położenie stępki” pod ósmą jednostkę tego projektu. W przypadku rosyjskich floty podwodnej będzie to w rzeczywistości ceremonia przymocowania do jednej z sekcji kadłuba specjalnej tabliczki z nazwą okrętu, datą oraz rysunkiem konstrukcyjnym.

Zgodnie z rozkazem głównodowodzącego marynarki wojennej Rosji wiadomo już, że ósmy rosyjski „boomer” otrzyma nazwę „Kniaź Pożarskij”. Rosjanie chcą w ten sposób uczcić Dymitra Michajłowicza Pożarskiego, kniazia z rodziny Rurykowiczów, żyjącego na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku. Zasłynął on przede wszystkim jako jeden z przywódców powstania ludowego, które w czasie wojny polsko-rosyjskiej w latach 1609-1618 doprowadziło do wycofania się wojsk polsko-litewskich z Rosji.

Po rozpoczęciu za miesiąc budowy nowego boomera, w stoczni „Siewamasz” będzie powstawało jednocześnie pięć strategicznych okrętów podwodnych typu Boriej. Wszystkie mają zostać oddane do 2020 r.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
niki
sobota, 12 listopada 2016, 19:37

Ciekawi mnie czy w czasie wojny (atomowej) takie boomery po wystrzeleniu wszystkich rakiet powinny wrócić do bazy (załóżmy że przetrwała) aby załadować następne pociski czy raczej zamieniają się w typowe mysliwskie okręty podwodne? Czy do takich op są zapasy Buław?

rmarcin555
niedziela, 13 listopada 2016, 10:55

@niki Po wystrzeleniu wszystkich pocisków to załoga może popełnić samobójstwo co najwyżej bo wracać nie będę mieli gdzie.

matbosman
sobota, 12 listopada 2016, 23:19

Po wystrzeleniu tych wszystkich rakiet to już nie będzie żadnej bazy by do niej wracać...

Fixer
sobota, 12 listopada 2016, 23:10

Boomer ma takie szanse zamienic sie w typowo myśliwski OP jak ciężarówka na zamienienie sie w bolid F1.

analityk
sobota, 12 listopada 2016, 14:08

Do 2020 to wszystkich Boriejów nie wybudują. Dopiero niedawno podawali, że rozpoczęli produkcję nowych powłok akustycznych na nowe 955-A, ponadto sprzęt do tłumienia odbitej od kadłuba Borieja fali akustycznej sonara (wysyłanie fali akustycznej o identycznej częstotliwości w przeciw fazie) prawdopodobnie nie jest jeszcze gotowy. Zmodernizowana Buława do 955-A jeszcze nie była nawet testowana, a nowa rakieta opracowywana jako następca R-29RMU2 Layner jest dopiero w fazie opracowywania. 955-A to znakomite Boomery, ale Rosjanie jeszcze długo poczekają na ich operacyjną aktywność (pewnie lata 2021-2023).

Podpułkownik Wareda
sobota, 12 listopada 2016, 17:37

analityk! Z uwagą przeczytałem Pana profesjonalną analizę dot. stanu obecnego oraz przyszłości floty rosyjskich atomowych okrętów podwodnych uzbrojonych w rakiety balistyczne. Z przyjemnością czyta się profesjonalne analizy zawodowców, a szczególnie w tak złożonej i skomplikowanej materii, jak atomowe okręty podwodne. Mogę jedynie pozazdrościć posiadanego warsztatu badawczego oraz możliwości porównawczych. I nie ważne, że wszystko w Pańskiej analizie, sprowadza się do: "nie wybudują", "nie jest jeszcze gotowy", "nie była nawet testowana", "jest dopiero w fazie opracowywania", "jeszcze długo poczekają na ich operacyjną aktywność". Podkreślam: to nie jest ważne, liczy się, przede wszystkim, efekt propagandowy takiej analizy. Tym bardziej, iż - było nie było - od razu widać, że to profesjonalna analiza stanu rosyjskiej floty atomowych okrętów podwodnych, wykonana przez zawodowca i pasjonata problematyki wojenno-morskiej! Szkoda jedynie, że Pan nie ujawnił rzeczy bardzo istotnej, a mianowicie - dla kogo na co dzień opracowuje tego rodzaju analizy: dla Pentagonu, Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, Komitetu Planowania Obronnego NATO czy rodzimego Stowarzyszenia Zbieraczy Kitu?

Podbipięta
sobota, 12 listopada 2016, 21:52

Eee plk Czaplińskiemu ledwo spod szabli uciekł a potem go nasz Władysław poskromił.A skończył o ile pomnę jako sędzia łapówkarz

rozbawiony rusofobami
poniedziałek, 14 listopada 2016, 13:54

4 listopada obchodzone jest rosyjskie święto państwowe - Dzień Jedności Narodowej (День народного единства), upamiętniające zdobycie w 1612 roku Kremla moskiewskiego, opanowanego przez Polaków podczas wojny polsko-rosyjskiej 1609-1618, w wyniku wybuchu powstania ludowego pod przywództwem m.in. kniazia Dymitra Pożarskiego. Jego postać stała się symbolem narodowym w historii Rosji. W związku z powyższym nie powinien dziwić fakt nazwania tym imieniem najnowszego rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego projektu 955 typu Boriej...

Tweets Defence24