Kim jest statystyczny kandydat do wojska?

9 listopada 2020, 08:08
Statystyki_BdPZŻRP
Grafika Biuro ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej"
Reklama

Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” podsumowało dotychczasowe wyniki rejestracji kandydatów do służby z wykorzystaniem portalu rekrutacyjnego. Jak duże jest zainteresowanie służbą, które regiony należą do najbardziej aktywnych, kim jest kandydat do służby, jak duże jest zainteresowanie programem?

Ponad jedenaście tysięcy osób zarejestrowało się na Resortowym Portalu Rekrutacyjnym www.zostanzolnierzem.pl, niemal cztery tysiące ochotników stawiło się już w Wojskowych Centrach Rekrutacji, a kolejna grupa ponad czterech tysięcy ma wyznaczony termin takiej wizyty.

 Kim jest kandydat?

Z pośród zgłoszonych osób wynika, że średni wiek zgłaszających się kandydatów do armii wynosi 28 lat. Oczywiście dominują mężczyźni - 81 procent. Najwięcej ochotników jest z województw: mazowieckiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego. Tylko 200 osób zarejestrowało się na portalu z Kielc. 60 proc. osób zgłaszających się posiada wykształcenie średnie, 23 proc. – wyższe. 

Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego uruchomiono 2 września dzięki współpracy Biura Programu ds. „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” i Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Terenowych Organów Administracji Wojskowej (WSzW i WKU).

Portal pozwala bez wychodzenia z domu zrobić pierwszy krok w kierunku związania się z mundurem żołnierza. Następny etap to wizyta w Wojskowym Centrum Rekrutacji, czyli mobilnych punktach rekrutacji, które na jeden, dwa dni powoływane są w wybranych miejscowościach. Cały proces trwa maksymalnie do 50 dni, a zatem jest krótszy od dotychczasowej praktyki średnio o 140 dni.

ppłk Waldemar Krzyżanowski, Biuro ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej"

Co zrobić, aby dołączyć do grona żołnierzy Rzeczpospolitej? 

  • KROK 1

Odwiedzić portal rekrutacyjny i wypełnić formularz rejestracyjny;

  • KROK 2

Dopełnić formalności w WCR (1 dzień);

  • KROK 3

Ukończyć szkolenie podstawowe i zostać żołnierzem zawodowym.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
John
wtorek, 10 listopada 2020, 07:59

Nie rozumiem niektórych komentarzy odnośnie wieku żołnierzy i przywrócenia ZSW. Armia zawodowa ma to do siebie, że żołnierze mają być świetnie wyszkoleni, a sprawność fizyczną można spokojnie utrzymać na odpowiednim poziomie przynajmniej do 35. roku życia. Inną rzeczą jest szkolenie zwykłych ludzi, nawet młodzieży od pewnego wieku, z zakresu pierwszej pomocy, obsługi podstawowych rodzajów broni, czy życia na lub za linią frontu. Oczywiście w WP jest przerost formy nad treścią co widać chociażby przy zakupach czy szkoleniu kiedy na żołnierza, w zależności od jednostki, przypada kilka sztuk amunicji rocznie. Szkolenie społeczeństwa powinno zaczynać się w szkołach - dzieciaki powinny od najmłodszych lat uczyć się RKO, młodzież licealna spokojnie może dostać broń do ręki. Przedmiot zwany edukacją dla bezpieczeństwa jest w tej chwili mega bzdurą ponieważ podstawa programowa przewiduje dwie godziny lekcyjne ROCZNIE na pierwszą pomoc. Jeżeli ktoś nauczył się czegokolwiek przez dwie godziny rocznie to szacun. Podręcznik przewiduje, że uczeń po liceum zna m.in przelicznik trotylowy, odróżnia napalm od termitu (i nie tylko), a jak pokazały pierwsze dwa miesiące epidemii w Polsce- nie umie używać mydła. Trzeba uświadomić społeczeństwo bo ludzie nie wyobrażają sobie kryzysu. Brak oszczędności finansowych, brak zapasów (przynajmniej dwu-trzytygodniowych) tak żeby rząd w razie W mógł zając się ważniejszymi rzeczami niż ochrona ludności przed głodem. W dzisiejszych czasach jak nie będzie wody w kranie to nikt nie wie nawet gdzie szukać studni. To jakiś absurd.

marian
wtorek, 10 listopada 2020, 16:55

Wszystko fajnie, ale my nie mamy armii zawodowej, tylko armię z komponentem zawodowym rozwijaną na czas wojny. Jeżeli Pan chce puszczać do cywila szeregowych w wieku 35 lat (jeżeli średnia 28, to po 7 latach służby) to i tak średnia rezerwisty będzie oscylować w okolicach pięćdziesiątki. A to już dość duży problem. Jeżeli ten system miałby działać, to do cywila trzeba puszczać szeregowych przed trzydziestką.

John
wtorek, 10 listopada 2020, 21:16

Wiadomo. Może być lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że społeczeństwo się starzeje i co ważniejsze - młodzi ludzie nie czują wstręt do munduru (1). Hasła o policji są coraz popularniejsze nie tylko wśród młodzieży ale już dzieci. Do tego, w społeczeństwie panuje stereotyp o konieczności posiadania zdolności supermana aby zostać żołnierzem, chociażby WOTu (2). Edukacja w niczym nie pomaga bo zamiast oswajać młodzież z widokiem broni, czy zwykłym radzeniem sobie w sytuacjach kryzysowych(3). Moim zdaniem, nie ma możliwości bezpośredniego „doedukowania” całego społeczeństwa, a do tego celu można wykorzystać młode pokolenie. Są lepsze rozwiązania?

marian
wtorek, 10 listopada 2020, 22:47

Dlatego powtarzam, każdemu z kat. A, który nie wyrazi sprzeciwu, zaraz na wiosennej kwalifikacji wręczać "bilet" do jednostki. Tylko że dać mu te 3,5 tyś na rękę jak każdemu rezerwiście z możliwością podwyżki i duży przedział w długości służby - np. od 3 miesięcy do 5 lat. Przy braku chętnych podwyższać stawkę, i tak będzie taniej niż emerytura dla każdego szeregowego, a i rezerwistów będziemy mieli prawdziwych, a skoszarowana służba to prawdziwa gotowość bojowa

Mon
poniedziałek, 9 listopada 2020, 23:19

Jaka rekrutacja? Po 3 miesięcznym szkoleniu, osiem miesiecy starania się o etat.( szeregowego). Gdyby wiadomo co ...to zapomnij o pracy w wojsku. Cały czas trąbią o etatach a ludzi nie przyjmują.

Testo
wtorek, 10 listopada 2020, 14:01

Ten program dlatego powinien nazywać się "zostań rezerwistą RP"

Jogi
poniedziałek, 9 listopada 2020, 19:20

Po co sie tam pchac ?? W tym kraju i tak sie nie szanuje Polskiego zolnierza..lepiej juz wstapic do Legii Cudzoziemskiej.po 10 sluzby wiem ze zyje

calvus2
wtorek, 10 listopada 2020, 17:46

Ale oni chca co tydzien do mamy :-) tacy wojownicy

Z prawej flanki
poniedziałek, 9 listopada 2020, 17:05

Kandydat na żołnierza, średnio 28 lat, tak? To teraz, jak to wygląda w cywilizowanych krajach- Kontrakty dla szeregowych zawodowych trwają 6 lat. Nie więcej, chyba, że się podniesie stopień i zostanie specjalistą, z zakresu obsługi zaawansowanych systemów uzbrojenia". Do wojska przyjmowani są niemal wyłącznie ludzie w wieku 18-20 lat. Jeżeli nie idziesz na wojskową uczelnie i nie robisz kursu oficerskiego, to służba wojskowa jest epizodem w życiu, a nie sposobem na nie. Toki chłopka odchodząc z wojska w wieku 24-26 lat, ma doświadczenie, odłożone trochę kasy, często zrobione kursy (np. prawo jazdy C+E) i całe życie przed sobą, które dowolnie może sobie ułożyć w cywilu. Nawet na studia jeszcze może pójść. A jednocześnie, przez kolejne 10 lat jest najlepszym rezerwistą jakiego można mieć. W ten sposób buduje się zaplecze mobilizacyjne- przez rotację.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 9 listopada 2020, 20:09

Cywilizowane kraje jakie to ? I uważasz że porządny "Rambo" to będzie gości w wieku 20 kilku lat i po kilku latach szkolenia nie żartuj.

Z prawej flanki
wtorek, 10 listopada 2020, 09:53

USA, Niemcy, Holandia, Wielka Brytnia, Francja- w żadnym z tych krajów szeregowi nie dostają dłuższych kontraktów niż na 6 lat. Wyszkolenie szeregowego trwa 3 lata. Duża rotacja zapewnia sensowną liczbę rezerwistów, w razie potrzeby mobilizacji. A u nas jak kontrakty trwały po 12 lat, to był płacz że "wyrzuca się najbardziej doświadczonych"... No ale co się dziwić? Jak kandydat ma 28 lat, to 12 letni kontrakt kończy mu się w wieku 40 lat. 40 letni szeregowy!! I co taki człowiek ma z sobą zrobić? Skoro niczego nie potrafi, bo najlepsze lata zmarnował w woju? W wieku 40 lat ma się uczyć jakiegoś zawodu? Rezerwista też z niego żaden, bo jest za stary- do powołania w razie mobilizacji się nie nadaje. Więc nasze wspaniałe ministerstwo stwierdziło że będzie takich trzymać kolejne 3 lata, aż nabędą uprawnienia emerytalne. W ten sposób 30% budżetu MON idzie na emerytury dla 43 latków...

St.marynarz. rezerwy
niedziela, 29 sierpnia 2021, 14:20

Mam 42 lata i jestem sprawniejszy fizycznie i psychicznie od niejednego młodego.dziadki są na emeryturze.

i
wtorek, 9 marca 2021, 11:08

tylko w Niemczech nie jestes szeregowym 6 lat, co jakiś czas są awanse i każdy je dostaje mówię o Niemcach którzy mają skończoną szkołe i zawód , jak ktoś ma mature czy technikum to już jest wyczyn nie mówiąc o wyższym. i wcale nie jest łatwo się dostać w Niemczech mają masę chętnych i biorą najlepszych, bele kogo brali jak był pobór

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 10 listopada 2020, 19:23

To maja być cywilizowane kraje?? wszystkie te kraje które wymieniłeś są mistrzami w prowadzeniu wojny z krajami 3 świata uzbrojonymi w dzidy, albo wygrywają jakieś wojny czasami i tylko i wyłącznie przy miażdżącej przewadze liczebnej. Słaby przykład. Z resztą się też nie zgodzę, Rezerwiści to powinni być po podstawowym przeszkoleniu i z poboru nawet na pół roku nie dłużej, A Wojsko musi być doskonale wyszkolone i doświadczone a tego w 3 lata ani w 6 lat się uzyska. Co 40 latka to pomiędzy 30 a 40 jest się w szczycie formy fizycznej i umysłowej. Emerytury to temat na inna bajkę.

Z prawej flanki
czwartek, 12 listopada 2020, 23:56

Zacząć należy od tego że na świecie jest może kilka krajów które stać na armię zawodową. W Polsce nie ma armii zawodowej i nigdy nie będzie- jest armia mobilizowana, z komponentem zawodowym. Przy stanie ~110 tys żołnierzy, nasze 15 brygad ma ukompletowanie na poziomie nieprzekraczającym 50%. Więc proponujesz żeby w razie kryzysu bezpieczeństwa i mobilizacji co drugi żołnierz był poborowym po półrocznym szkoleniu. No gratuluję pomysłu. Pomijając już kwestię że sam pobór jest najgorszym z możliwych sposobów uzupełnień, i nie ma jakichkolwiek szans na jego przywrócenie. Zresztą słusznie- z poborowych pożytek jest żaden. Szeregowego nie wyszkoli się w 3 lub 6 lat, bo ty tak uważasz? A wiesz ile to szkolenie trwa wg programu obowiązującego w WL, czy tak sobie gadasz, bo tak ci się wydaje? 6 lat to trwa szkolenie oficera... I nie- emerytury to nie inna bajka, tylko kwestia nierozerwalnie związana z modelem służby wojskowej i warunkująca kwestie kadrowe. Tak naprawdę to każda dyskusja o rekrutacji do wojska, powinna wychodzić od rozwiązania kwestii emerytur

marian
środa, 11 listopada 2020, 14:34

Może i 30 - 40 lat to pełnia sił, ale uczyć się najlepiej do 25 roku życia. A trzymanie szeregowego przez 20 lat, to albo katowanie jego zdrowia, albo ściema zamiast szkolenia. Jeżeli dla Pana 6 lat to za mało żeby wyszkolić szeregowego zmechu, to ja dziękuję za rozmowę. Pan to pewnie operatora agregatu prądotwórczego by szkolił 10 lat. Jak Panu "cywilizowane" przykłady nie pasują, to może tak spojrzy Pan na średnią wieku w Rosji, czy Chinach.

Lol
środa, 11 listopada 2020, 00:52

O jakim poborze ty bredzisz? W demokratycznym kraju rząd który przywróci pobór żegna się z władzą w najbliższych wyborach, a kolejna władza pobór likwiduje...

marian
poniedziałek, 9 listopada 2020, 18:57

Święta prawda, proszę częściej pisać takie komentarze. Może do kogoś to dotrze.

LOL
poniedziałek, 9 listopada 2020, 16:54

Kandydat do wojska, 28 lat... To jest kpina...

Krzys
poniedziałek, 9 listopada 2020, 16:49

Niepokoi średnia wieku.

Tomasz
poniedziałek, 9 listopada 2020, 16:29

Mam 35 lat, stałą pracę, dwójkę dzieci. Jestem jeszcze w miarę wysportowany. Zastanawiam się czy mógłbym dołączyć do WOT.

Terytorials
poniedziałek, 9 listopada 2020, 22:17

Mozesz. Tylko po co? Ja bylem prawie 3 lata. 12 BLP. Zrezygnowalem. To jest taka sciema i sztuka, ze az rece opadaja. Beznadzieja, polaczenie betonu i przypadkowych ludzi, z lapanki, ktorzy raty, kredyty splacaja...

yar
poniedziałek, 9 listopada 2020, 18:01

Mógłbyś. O ile spełniasz inne kryteria. Zresztą wszystko można sprawdzić w internecie. Wystarczy tylko odrobina wysiłku.

Szary człowiek
poniedziałek, 9 listopada 2020, 16:04

Kandydatów jest wielu, z różnych środowisk. Prawidłowe pytanie to kim jest statystyczny żołnierz, dajmy na to zawodowy szeregowy?

marian
poniedziałek, 9 listopada 2020, 18:59

Pewnie średnia wieku większa o jakieś dziesięć lat ;)

ryszard56
poniedziałek, 9 listopada 2020, 14:14

Kiedy powrót ZSW słucham

comet
poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:34

"średni wiek zgłaszających się kandydatów do armii wynosi 28 lat" - w tym wieku powinno sie kończyć służbę wojsku (nie mówię tu o oficerach)

realista
poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:55

I to jest właściwy kierunek, pamiętam doskonale czasy w których wielu było skłonnych sporo zapłacić np. lekarzowi byle do wojska nie trafić. Jaka była jakość takiej armi w której większość była wbrew własnej woli łatwo się domyślić. Niezależnie od moich doświadczeń i wspomnień uważam, że zasadnicza służba wojskowa powinna być w jakiejś formie przywrócona. Może nie dla wszystkich tylko dla chętnych, może nie 2 lata czy 1 rok ale 6-9 miesiecy intensywnego szkolenia. Obecnie jak wzywają rezerwistów to jest jakaś paranoja, opierają się na badaniach przydzielających kategorię sprzed 30 lat i potem przyjeżdżają na "szkolenie" ludzie kwalifikujący się na grupę inwalidzką a nie wojskowe A. Co gorsza dla wojska sztuka jest sztuka, nie ogarniam jaki jest sens pobierania wymiarów mundurów od ludzi z dużą nadwagą, po 2 zawałach czy od gościa który co prawda chodzi ale o kulach bo i tacy klienci byli na ostatnim szkoleniu...

Kordel Łolker
wtorek, 10 listopada 2020, 11:51

Brawo. Święta prawda. Tylko obowiązkowa dla każdego z tym że jak Pisałeś 6 miesięczna o intensywnym szkoleniu. Wtedy każdy cywil wie jak posługiwać się bronią i wie jak się bronić

TomCat
poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:10

Jak widzę te osoby po pseudo przeszkoleniu z takimi karabinkami to ręce opadają. Czy taka dziewczynka albo chłopak umie posługiwać się GROTEM potrafi usunąć zacięcie broni , strzelać dynamicznie przemieszczać się z załadowana bronią. Wierzę w miłosierdzie Boga bo szybciej on nas obroni niż ta ,, armia,,.

Marek
poniedziałek, 9 listopada 2020, 22:03

Grota to polska armia nie zobaczy przez najbliższe lata.

beryl
wtorek, 10 listopada 2020, 19:46

i całe szczęście

mobilnyPL
poniedziałek, 9 listopada 2020, 11:14

28 lat? Przecież to jest dramat kiedy oczekiwany (nie mylić ze średnim!) wiek życia mężczyzny w polsce wynosi 56 lat. Do wojska powinni iść ludzie w wieku 16-17 lat a nie praktycznie emeryci.

lol
wtorek, 10 listopada 2020, 11:39

Jeden wielki belkot. Zaczynajac od sredniej dlugosci zycia...

poniedziałek, 9 listopada 2020, 21:46

Bez przesady, 16 lat to 2 klasa liceum, ale takie 20-23 lata max powinno być

THD
poniedziałek, 9 listopada 2020, 10:12

od kandydata do wyszkolonego żołnierza droga długa i daleka - wg mojej 30 letniej służby zakładam, że co najmniej połowa odejdzie z różnych przyczyn, rodzinnych, ambicjonalnych itd. Jeszcze im się wydaje, że to zabawa, przygoda - życie w wojsku niestety nie jest takie ładne i kolorowe jak na tych folderach reklamowych

WL
niedziela, 14 lutego 2021, 18:28

W wieku 40 lat z wyksztalceniem mgr nigdy wczesniej nie beda w wojsku, jest sens pchac sie na zawodowego żołnierza Panowie i Panie??

I
wtorek, 9 marca 2021, 11:16

zależy jaki mgr , jak zarzadzanie czy jakieś studia gdzie jest tego pełno to raczej niema sensu ale jak masz mgr Pielęgniarstwa czy np Ratownictwa Medycznego albo Informatyka , to wydaję mi się że jest sens, Wojsko musisz być zdrowy sprawny i mieć konketny fach w ręku, np lekarz specjalista

Tweets Defence24