Katastrofa śmigłowca armii afgańskiej

31 października 2018, 13:37
Afghan_Mi-17_(alternate)
Śmigłowiec Mi-17 Afgańskich Sił Powietrznych / Fot. US Army
Reklama

25 osób zginęło w katastrofie śmigłowca afgańskiej armii, który rozbił się w środę w złych warunkach pogodowych w prowincji Farah na zachodzie kraju. Na pokładzie byli m.in. wysoki rangą dowódca i szef rady prowincji. Talibowie twierdzą, że zestrzelili maszynę.

Dwa śmigłowce afgańskiej armii zmierzały z prowincji Farah do sąsiedniej prowincji Herat, kiedy jeden z nich w warunkach złej widoczności rozbił się w górach - poinformował agencję Reutera rzecznik gubernatora prowincji Farah, Naser Mehri. Maszyna rozbiła się tuż po starcie z lotniska w powiecie Anar Dara.

Na pokładzie śmigłowca byli Naimdullah (Nematullah) Chalil, zastępca dowódcy korpusu armii na zachodni region kraju oraz przewodniczący rady prowincji Farid Bachtawar. Reszta ofiar to, poza załogą, żołnierze i członkowie rady prowincji - sprecyzował Mehri.

Bachtawar był ważnym politykiem w walce z talibami w bitwie o miasto Farah, które bojownicy talibscy oblegali i zagrozili przejęciem w maju br.

Afgańscy talibowie nasilili ataki w strategicznych prowincjach kraju, walcząc o wyjście z Afganistanu obcych sił, obalenie wspieranego przez Zachód rządu i o przywrócenie swojej wersji ortodoksyjnego islamskiego prawa, szarijatu.

W środę zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu bramy największego więzienia w Afganistanie, zabijając co najmniej sześć osób i raniąc osiem. Na razie nikt nie przyznał się do ataku. W więzieniu Pul-e-Charkhi (Pul-i-Czarchi) w Kabulu kary odbywają setki więźniów, w tym dziesiątki talibów. Jak poinformował rzecznik afgańskiego MSW Nadżib Danisz, napastnik zdetonował materiały wybuchowe w pobliżu samochodu z pracownikami więzienia.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Davien
piątek, 2 listopada 2018, 10:51

Panie zatroskany 1: Rozwalił sie rosyjski Mi-8/17 wiec juz daruj sobie zmyslanie:0

Zatroskany1
czwartek, 1 listopada 2018, 16:35

@Zatroskany oj to nic innego jak amerykanski, jak nie w AS albo innej pustyni.

Wania
czwartek, 1 listopada 2018, 06:53

Do Niuniu. Nie widzisz jaki jest na zdjęciu? Mi8t zabiera do 24 żołnierzy z pełnym wyposażeniem. To i 25 osób się upchnelo z teczkami. Amerykańskie Black hawki do 20 osób. Więc skąd pomysł że z USA? Miałby być to chinook? Afganistan ich nie ma.

Urko
środa, 31 października 2018, 22:00

@ Niuniu - Ależ oczywiście że zabierają. Zresztą jest filmik z tej wycieczki, na którym widać dwa śmigłowce Mi-8/17. Chyba są mocno obciążone, bo startują metodą "samolotową" i to bardzo niemrawo. Co do braku informacji o typie, to Reuters od którego ten news wyszedł też nie podał tego szczegółu.

Niuniu
środa, 31 października 2018, 19:29

Dlaczego nie piszecie co to za śmigłowiec? Mi8 najczęściej używane przez armię afgańską nie zabierają 25 osób. To w takim razie pewnie śmigłowiec USA? I czy dlatego nie podaliście tej informacji?

Zatroskany
środa, 31 października 2018, 17:15

Nie ma tygodnia żeby ruski szrot się nie rozbił zgroza.

Tweets Defence24