Reklama
Reklama

Katastrofa Mi-17 w Bułgarii. "Błąd załogi mało prawdopodobną przyczyną"

13 czerwca 2018, 13:02
Mi-17 Bułgaria
Fot. KGG1951/Wikipedia, CC BY 2.5
Defence24
Defence24

Należący do Bułgarskich Sił Powietrznych śmigłowiec Mi-17 rozbił się w okolicach miasta Płowdiw. Zginęli obaj piloci, a trzeci członek załogi został poważnie ranny. Bułgarski minister obrony powiedział w telewizyjnym wywiadzie, że błąd załogi jest mało prawdopodobną przyczyną katastrofy. 

Maszyna spadła z wysokości ok. 30 metrów podczas podejścia do lądowania w 24 bazie śmigłowców Krumovo położonej obok cywilnego lotniska, pod drugim największym miastem Bułgarii. Do zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem ok. godz. 20:30 czasu lokalnego. Śmigłowiec wracał z misji treningowej podczas, której załoga ćwiczyła misje ratowniczą realizowaną na niskim pułapie. Zginęli obaj piloci śmigłowca Plamen Pantiliejew i Stojan Niedielcziew. Poważnie ranny został inżynier Aleksiej Kamenow . 

Utracony Mi-17 należał do 44 pułku śmigłowcowego. Był to jeden z pięciu śmigłowców tego typu używanych przez siły zbrojne Bułgarii. Maszynę wyprodukowano w 1998 roku, a remont przeszła dwa lata temu. 

Bułgarski minister obrony Krasimir Karakaczanow zapowiedział śledztwo w sprawie przyczyn tragedii. Polityk stwierdził jednocześnie, że mało prawdopodobną przyczyną katastrofy jest błąd załogi. Piloci mieli posiadać odpowiednie doświadczenie i nalot odpowiednio 500 oraz 600 godzin. W związku z tym, w opinii ministra mogło dojść do awarii technicznej choć jednocześnie zaznaczył on w wywiadzie dla bułgarskiej telewizji BNT, że jest zbyt wcześnie by formułować ostateczne wnioski biorąc pod uwagę, że śledczy dopiero rozpoczęli swoją prace. "Ta tragedia po raz kolejny dowodzi, że modernizacja bułgarskich sił zbrojnych jest pilnie potrzebna" - powiedział minister w wywiadzie telewizyjnym. 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
tak tylko... (Michał Rakowski)
środa, 13 czerwca 2018, 17:52

Z prawdopodobieństwem równym 1 można przyjąć, iż rosyjska propaganda będzie tłumaczyła przyczynę wypadku krzywizną Ziemi, odległością do Słońca i Księżyca, ale nie zawodnością rosyjskiej myśli technicznej. Wielbicielom wrogiej nam Moskwy dedykuję cytat z Napoleona: Od śmieszności do wielkości, tylko jeden krok...

anda
czwartek, 14 czerwca 2018, 00:08

Widzisz dla Rosji to znaczymy tyle i kundel ujadający na podwórku u sąsiada, nam się wydaje że tak ważni jesteśmy ale jak ktoś zrobił badania ile razy w prasie rosyjskiej i w dziennikach są jakieś wzmianki o Polsce to okazało się, że plasujemy się między Górną Woltą a Togo.

ok
czwartek, 14 czerwca 2018, 10:43

I tu się mylisz ,gdyż nie masz pojęcia o geopolityce oraz historii

Wawiak
czwartek, 14 czerwca 2018, 14:34

Szkoda czasu na tłumaczenie... to pewnie jedna z takich osób, które cały problem widzą w \"ujadaniu na Rosję\", a nie w tym, że praktycznie od XVII wieku ścieramy się z tym państwem, a nawet jeśli to wiedzą, to nie rozumieją dlaczego tak się dzieje. Z kolei hasło \"Brama Smoleńska\" kojarzy im się tylko z miesięcznicami organizowanymi przez PiS...

Davien
czwartek, 14 czerwca 2018, 09:22

Ciekawe ze ta Rosje szlag trafia jak Polska choc troche wzmacnia swoje zdolności obronne i dra sie tak ze słychac ich na antypodach. A co do górnej Wolty i Togo, to nazwano Rosje Górna Wolta z rakietami wiec nawet w ich ocenie stoimy od nich wyżej:))

Wawiak
czwartek, 14 czerwca 2018, 14:29

Bo to określenie (Górna Wolta z rakietami) doskonale opisuje naturę tego państwa...

Rafal
czwartek, 14 czerwca 2018, 14:09

Davien daruj sobie propagande CNN, tu nie chodzi o to ze Polska wzmacnia swoje zdolnosci obronne tylko o stacjonowanie amerykanskich wojsk na terenie Polski. Nie gorszy jestes w sianiu nieprawdy niz rosyjskie media.

Davien
czwartek, 14 czerwca 2018, 18:52

Rafał moze się juz nie osmieszaj bardziej niz do tej pory:) Uzyłem porównania do Górnej Wolty w odpowiedzi na post niejakiego andy, ale jak widze broni swój swego:))

tak tylko... (Michał Rakowski)
czwartek, 14 czerwca 2018, 04:08

Czy w Rosji nadal standardem są grupowe toalety i dziury w podłogach pełniące ich rolę? Rosja to państwo w którym 14,5% gospodarstw domowych ma nadal toalety po za domem, w Polsce 0,7%...

Rafal
czwartek, 14 czerwca 2018, 14:05

Roznie dobrze mozna by powiedziec, ze Japonia jest zacofana bo nawet w Tokyo nie wszedzie sa domy z lazienka wyposazana w wanne a ludzie kozystaja na codzien z publicznych lazni.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama