Katarskie myśliwce przechwyciły samolot ZEA? Niebezpieczny incydent nad Zatoką Perską

23 kwietnia 2018, 15:45
1024px-A_Qatar_Emiri_Air_Force_Dassault_Mirage_2000-5_fighter_jet_-_Joint_Task_Force_Odyssey_Dawn_2011
Katarski Dassault Mirage 2000-5 Fot. Paul Farley/U.S. Navy

2Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły, że myśliwce sił powietrznych Kataru zagroziły w niedzielę bezpieczeństwu ich cywilnego samolotu lecącego z 86 pasażerami do Bahrajnu - podała państwowa agencja prasowa Emiratów WAM.

Zobacz także
Reklama

Według cytowanego przez nią zarządu lotnictwa cywilnego ZEA, samolot pasażerski musiał wykonać niebezpieczny manewr, by uniknąć zderzenia w powietrzu. Nie podano, do jakiego przewoźnika należała maszyna. Media podają, że chodzi o lot linii Emirates nr EK837 z Dubaju do Bahrajnu wykonywany samolotem Boeing 777-300ER. 

Oba państwa zarzucają sobie nawzajem sprowokowanie serii incydentów lotniczych od czasu, gdy w czerwcu ubiegłego Emiraty wraz z innymi państwami regionu nałożyły na Katar sankcje obejmujące ruch osobowy, dyplomację i handel. ZEA, jak też Arabia Saudyjska, Bahrajn i Egipt zarzucają Katarowi wspieranie ich wroga Iranu oraz islamskich ekstremistów. Katar zaprzecza tym oskarżeniom, twierdząc, że wspomniane cztery państwa dążą do ograniczenia jego suwerenności.

Katarskie władze na razie nie skomentowały doniesień o niedzielnym incydencie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
lo
wtorek, 24 kwietnia 2018, 09:11

USA za wodą śpi spokojnie, ale taka UE ... Porównajmy zakupy uzbrojenia i ilość samolotów, OPL takich krajów jak Arabia Saudyjska, ZEA, Katar, Kuwejt, Turcja, Egipt oraz kilka przystawek lądowo-rakietowo-chemiczno-ludzkich jak Iran, Irak, Syria. Teraz pomyślmy, że Arabowie, persowi i Turcy doszli do porozumienia i powołują Unię Arabską (UA). I zestawmy UE z UA. Czas Europy mija na naszych oczach.

Davien
wtorek, 24 kwietnia 2018, 13:31

Panie lo Arabowie to sie szybciej pozabijaja z Persami a nie dojda do porozumienia. Szyici raem z sunnitami??? W jakim ty swiecie żyjesz:)

Zenek
wtorek, 24 kwietnia 2018, 12:56

Wystarczy zablokować serwis tego sprzętu i za 5 lat połowa z tego będzie rdzewieć w magazynach. Tylko Turcja ma poziom technologiczny pozwalający utrzymać jako taki serwis. Nie wspomnę o umiejętnościach dowódczych itd. Europa jest teraz zaspana i zajęta swoimi problemami, ale nie chciałbym być na miejscu tego, który by ją gwałtownie przebudził.

Gort
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 23:40

Wszyscy oskarżają się o wspieranie teroru a tak poważniej to gdzie dowód? Namierzenie przelewu nie jest takie trudne. Ktoś śle pieniądze, opłaca handlarzy bronią i przerzut do Europy.

Davien
wtorek, 24 kwietnia 2018, 09:32

Gort, o wspieranie terrorystów oskarżają Katar jedynie 6 państw arabskich pod przywództwem AS, a nie chodzi o to czy wspiera czy nie terrorystów ale o to ze Katar osmielił sie współpracowac z Iranem.

ZX
wtorek, 24 kwietnia 2018, 08:56

Szukałem w mediach arabskich informacji jak brzmią zarzuty wobec Kataru w zakresie wspierania terroryzmu. I jedyny konkret, który znalazłem dotyczy udzielania pomocy humanitarnej OBU stronom konfliktu w Jemenie (żywność, pomoc medyczna), a nie tylko stronie rządowej. Co ciekawe ogłoszenie arabskiej blokady Kataru nastąpiło tuż po tym, jak sześciu żołnierzy katarskich zostało rannych w obronie saudyjskiej bazy wojskowej w Jemenie przez atakiem rebeliantów.

Urko
wtorek, 24 kwietnia 2018, 15:29

Paradoksalnie Katar jako chyba jedyny kraj muzułmański wspierał wszystkie międzynarodowe akcje antyterrorystyczne i cały czas udostępnia \"swoje\" bazy lotnicze, które powstały dzięki wsparciu zachodu i dodatkowo są cały czas utrzymywane przez amerykańskich i europejskich podatników. I właśnie to nie podoba się zazdrosnym sąsiadom. Chcieli by np. amerykańską bazę w Al-Udeid przenieść w inne miejsce. Katar ma największe PKB na głowę w okolicy (ok 130 tys.$ rocznie) więc po co mu jeszcze taki zarobek!

Tweets Defence24