Kandydaci chcą wspierać zbrojeniówkę, różnice ws. WOT i liczebności armii [Ankieta Defence24.pl]

26 czerwca 2020, 12:40
ankieta_face
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.
Reklama

Polska powinna modernizować Siły Zbrojne w oparciu o własny przemysł, z równym traktowaniem firm państwowych i prywatnych, a obok ścisłych relacji z NATO i Stanami Zjednoczonymi należy też zabiegać o szerszą współpracę obronną w ramach Unii Europejskiej - z takimi postulatami zgadza się większość kandydatów na prezydenta, pytanych przez Defence24.pl w ramach przedwyborczej ankiety. Największe różnice zdań dotyczą natomiast liczebności wojska i umiejscowienia Wojsk Obrony Terytorialnej.

W związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi Defence24.pl zwróciło się do sześciu głównych kandydatów na Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP o przedstawienie swoich postulatów w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Każdy z kandydatów odpowiadał na siedem pytań przygotowanych przez redakcję. Poniżej prezentujemy zestawienie odpowiedzi, jakie udzielili Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Rafał Trzaskowski. Sztab Rafała Trzaskowskiego przekazał odpowiedzi już po publikacji wyników ankiety i dlatego nie są one uwzględnione w materiałach graficznych.

Poniżej przedstawiamy pełne odpowiedzi kandydatów:

Pierwsze z pytań dotyczyło liczebności armii zawodowej w Polsce. To zagadnienie wywołało pewne różnice. Andrzej Duda i Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdzili, że - w zgodzie z obowiązującymi przepisami - należy dążyć do liczebności na poziomie do 150 tys. żołnierzy. Robert Biedroń oraz Szymon Hołownia uznali natomiast, że optymalna liczebność to 100 tys., przy czym Szymon Hołownia podkreślił kwestię szkolenia rezerw i znaczenie procesu modernizacji. Z kolei Krzysztof Bosak chce zwiększenia liczby żołnierzy zawodowych do 200 tys. Natomiast Rafał Trzaskowski uważa, że Wojsko Polskie powinno liczyć 120 tys. żołnierzy zawodowych.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Jeśli chodzi o wydatki obronne, urzędujący prezydent Andrzej Duda zadeklarował, iż chce je zwiększyć do 2,5 proc. PKB szybciej, niż przewidują obowiązujące przepisy, z uwzględnieniem sytuacji gospodarczej, natomiast Robert Biedroń uznał, iż powinny one zostać obniżone do 2 proc. PKB. Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Rafał Trzaskowski opowiedzieli się natomiast za zwiększaniem budżetu obronnego do 2,5 proc. PKB do 2030 roku, a więc w zgodzie z obowiązującą ustawą.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Jeśli chodzi o najważniejsze priorytety modernizacji, kandydaci proszeni o wybór trzech najważniejszych wskazywali różne opcje. Stosunkowo najczęściej wśród nich powtarzały się obrona powietrzna oraz systemy obrony cybernetycznej, łączności sieciocentrycznej oraz rozpoznania i walki elektronicznej (WE), które w swoich odpowiedziach w sposób bezpośredni wymienili Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski. Prezydent Andrzej Duda stwierdził wprost, że nie jest możliwe wskazanie trzech najważniejszych priorytetów modernizacyjnych, a najistotniejsze obszary (w tym również w dużym stopniu te wspomniane wyżej) ujęto w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. W nieco podobnym tonie wypowiedział się Krzysztof Bosak, który oprócz trzech najważniejszych priorytetów (w tym dwóch wspomnianych wyżej) mówił też o wyposażeniu żołnierzy, obronie przeciwpancernej i modernizacji Marynarki Wojennej.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Istotne różnice wśród kandydatów występowały, jeśli chodzi o rolę Wojsk Obrony Terytorialnej. Robert Biedroń, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz sprzeciwili się utrzymywaniu WOT jako samodzielnego Rodzaju Sił Zbrojnych (kandydat PSL podkreślił, że powinny one zostać podporządkowane Dowódcy Generalnemu RSZ). Za pozostawieniem WOT jako samodzielnego RSZ opowiedział się Andrzej Duda, zaznaczając że ich finansowanie ma być dostosowane do poziomu potrzeb operacyjnych. Również Krzysztof Bosak uważa, że WOT mogą pozostać samodzielnym Rodzajem Sił Zbrojnych, ale ich koncepcja powinna zostać zrewidowana w taki sposób, by umożliwić działania partyzanckie na terenie kraju. Natomiast zdaniem Rafała Trzaskowskiego Wojska Obrony Terytorialnej mogą pozostać samodzielnym Rodzajem Sił Zbrojnych, ale ich finansowanie musi być ograniczone na korzyść innych jednostek.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Kandydaci co do zasady zgadzali się natomiast odnośnie roli polskiego przemysłu obronnego. Poza Robertem Biedroniem wszyscy - łącznie pięciu - uznało, że powinien być bazą modernizacji, z równym traktowaniem firm państwowych i prywatnych, przy czym Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę na konieczność uzyskiwania korzyści dla polskich firm w sytuacjach, gdy nie są one same w stanie produkować danego sprzętu, i trzeba się posiłkować technologiami zza granicy. Z kolei kandydat Lewicy opowiedział się za wiodącą rolą przemysłu polskiego, ale ze szczególnym uwzględnieniem firm państwowych.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Pewien konsensus można było zauważyć również w zakresie współpracy międzynarodowej, bo pięciu z sześciu kandydatów opowiedziało się za rozwojem ścisłych relacji z USA i w ramach NATO, przy jednoczesnym zwiększeniu zaangażowania w projekty UE. Taką odpowiedź udzielił również urzędujący prezydent Andrzej Duda, który zaznaczył równocześnie, że działania w ramach UE nie powinny stanowić konkurencji dla projektów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z kolei Krzysztof Bosak uznał, że Polska powinna priorytetowo traktować rozwój własnych sił zbrojnych, a sojusz z USA, współpracę w ramach NATO i z Unią Europejską należy podtrzymywać i rozwijać o tyle, o ile przynosi to rzeczywiste korzyści Polsce, przy czym należy także uwzględniać sojusze regionalne.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Jeśli chodzi o obecność wojsk USA i NATO na terenie Polski, urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz trzech kandydatów: Robert Biedroń, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski opowiedzieli się za jej zwiększeniem. Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak postuluje jej utrzymanie, przy czym kandydat Konfederacji zaznacza, iż Polska powinna zabiegać o dołączenie do NATO-wskiego programu Nuclear Sharing, co mogłoby w istotny (i dużo skuteczniejszy, niż dodatkowy kontyngent żołnierzy) sposób podnieść poziom bezpieczeństwa RP.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Maciej Szopa, Jędrzej Graf, Jakub Palowski

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 50
Reklama
Mike Texas USA
piątek, 26 czerwca 2020, 21:07

Geopolityka i wybory w Polsce. Główny podział Duda vs Trzaskowski Trzaskowski- Imperium europejskie pod nadzorem Berlina, integracja UE Duda- Związek Transatlantycki pod nadzorem USA, trojmoze?

Capek
piątek, 26 czerwca 2020, 21:48

PREZES walczy z unia od 5lat Ale PIS dopłaty BIERZE ZWRÓĆ CWANIAKCZKU

Capek
piątek, 26 czerwca 2020, 21:46

Tylko GŁUPEK nie docenia,Unii

BUBA
sobota, 27 czerwca 2020, 11:14

Unia to Francusko-Niemiecka Kolonia.

Ustawiator
piątek, 26 czerwca 2020, 21:43

No popatrz Unia dala 370mld euro na wspolne projekty A bez nich KICHA

Ech
piątek, 26 czerwca 2020, 20:06

Z ciekawostek to zona Holowni jest pilotem wojskowym. Lata na migach

Kot w butach
piątek, 26 czerwca 2020, 19:14

Po co wspierać PGZ I TAK DOSTAJE 4mld pln za POSTOJOWE

Kazik
piątek, 26 czerwca 2020, 18:50

Panie Duda skrewił Pan WOT - to co Pan powiedział jest niebezpieczne i zaprzecza idei WOT. Najlepiej wypadł niestety w tym pytaniu niestety Pan Kosiniak Kamysz choć Pan Biedroń jest bardzo blisko ideału.

Wołodyjowski
piątek, 26 czerwca 2020, 20:10

Moje żołnierki CHWALĄ sobie służbę

Kazik :)
piątek, 26 czerwca 2020, 20:38

Pana żołnierki Panie Wołodyjowski to się niech nauczą robić szablą (jak Baśka) w boju. Ucz je Pan szablą-Grotem/Berylem/RPG-7 czym Pan tam chesz ROBIĆ, by "tatarzynowi" co nieco uciąć!!!!!! Tak jak Baśka wypaliła z bandoletu w łeb Tuhaj Beja!!!!!!!!

Olo
piątek, 26 czerwca 2020, 18:48

Czy tępoty nie rozumieją że USA traktują UE jako konkurenta polityczno-gospodarczo-militarnego i adekwatnie do tego pogrywają z nami?

Tadziu
piątek, 26 czerwca 2020, 19:46

DUDA i BŁASZCZAK nie rozumieją

Ruska bzdeta
piątek, 26 czerwca 2020, 18:25

To sie nazywa WSTYD i BZDURY

Baranek
piątek, 26 czerwca 2020, 19:10

To sie nazywa B&D

gliwiczanin
piątek, 26 czerwca 2020, 17:45

Duda znów mówi co chcemy usłyszeć i robi coś innego lub zupełnie nic. Rola polskiego przemysłu obronnego powinna być bazą modernizacji, z równym traktowaniem firm państwowych i prywatnych. Przykład tego widzieliśmy gdy pis chciał trzy razy unieważnić przetarg na holowniki, który wygrała prywatna firma, by przenieść go do państwowej stoczni. Dopiero sąd rozstrzygnął spór na korzyść prywatnej stoczni Remontowa Shipbuilding SA. Mon dalej czeka na BMS od państwowych firm zamiast wybrać wielokrotnie nagradzany system JAŚMIN od polskie, prywatnej firmy Teldat, który jest jednym z najlepszych tego typu systemów. Pisowi nawet Kormoran nie pasował, bo był budowany jest przez prywatną stocznie. Dlatego na siłę przy budowie ORP Albatrosa i ORP Mewa włączono do budowy Stocznie Marynarki Wojennej co podniosło koszty budowy pomimo, że prototypowy ORP Kormoran powstał bez udziału państwowej Stoczni Marynarki Wojennej. Duda mówi o modernizacji marynarki i obrony przeciwlotniczej, a nic z tym nie robi gdy jego koledzy z partii uwalają kolejne przetargi. Prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych może przecież się wypowiedzieć, publicznie skrytykować brak działań lub nawet zagrozić zawetowaniem ustaw partii rządowej. Mon jak i głowa państwa z pisu jak zwykle kłamie.

Kazik :)
piątek, 26 czerwca 2020, 19:13

Masz racje za kilka lat (dwa-trzy) nie będzie przysłowiowego nocnika tylko ręka w pustce a my nadal 500+, 300+, bon plus a to utopia i BARDM plus, i T-72M1 plus, i RPG-7 plus i WOT PCK plus i tp. itd. (mój post zapewne się nie ukarze).

piątek, 26 czerwca 2020, 20:11

A jak ma się ukarać?

Kazik :)
piątek, 26 czerwca 2020, 20:30

Odpowiedź jest prosta jak ma cojones to po prostu ustąpić - Napoleon jeszcze jak trwała bitwa pod Waterloo w pewnym momencie powiedział, że bitwa jest przegrana i odjechał. Jego marszałkowie ratowali co mogli łącznie ze starą Gwardią w boju (notabene najlepsza ówczensa jednostka specjalna na świecie - specialsi protoplaści).

sobota, 27 czerwca 2020, 09:52

Heh... jak by powiedzieli Anglosasi... "The joke's on you". To sarkastyczne pytanie odnosiło się do twojej znajomości języka polskiego (ukaże - pojawi się, ukarze - nałoży karę) ale jak widać nie załapałeś. Ale to jest akurat mało istotne bo to co mnie rozbawiło i faktycznie skłoniło do komentarza to te bzdury jakoby "Stara Gwardia" to byli jacyś "protoplaści specjalsów"... no co za bełkot! Już nawet pomijając taką kwestię że różnego rodzaju "siły specjalne" znane są od starożytności wiec chociażby nie wiem jak kombinować to nie ma opcji aby nazwać ich "protoplastami specjalsów" to Stara Gwardia w ogóle nie miała NIC WSPÓLNEGO z jakimikolwiek działaniami specjalnymi i nie stanowiła jakiejkolwiek "jednostki specjalnej" w rozumieniu współczesnym... to była jak sama nazwa wskazuje GWARDIA czyli doborowa (i to jest cała "wyjątkowość") jednostka LINIOWA.... i podkreślam słowo LINIOWA, której oryginalnym zadaniem była/jest ochrona wodza (Gwardia Pretoriańska, Gwardia Wareska, Gwardia Szkocka, Gwardia Papieska, etc). A jeżeli cokolwiek w tym okresie można określać mianem "specjalsów" to będą to jednostki takie jak np brytyjska Rifle Brigade (The Prince Consort's Own)... gdzie nosili zielone mundury (kamuflaż) walczyli w luźnym szyku, byli dobierani pod kątem umiejętności strzeleckich, operowali jako jednostka ekspedycyjna etc... to są cechy "specjalsów".

sff
piątek, 26 czerwca 2020, 18:49

może pani prezydentowa ma zbyt duże argumenta i pan prezydent kapituluje?

Bolko z Gliwic
piątek, 26 czerwca 2020, 18:26

Brawo Śląsk Nie nabierajcie sie na Adriana

Dromader z Syberii
piątek, 26 czerwca 2020, 18:24

To sie nazywa DUDOWANIE Hahahaha

Pankracy
piątek, 26 czerwca 2020, 18:23

KOLEGA ma rację Duda mówi co mu prezes każe

Franzz
piątek, 26 czerwca 2020, 17:04

a rafałek co mu rura pękła nie ma zdania???

Ruska bzdeta
piątek, 26 czerwca 2020, 17:16

Rura to pękła konfederacji

Paweł
piątek, 26 czerwca 2020, 19:26

Akurat Bosak ma najbardziej spójny program. Jako jedyny zauważył rolę broni pancernej i MW.

mówię Ci to serio
sobota, 27 czerwca 2020, 09:21

Marynarka w naszym przypadku - morze bałtyckie - jest totalnie nie potrzebna cały teren tego akwenu można pokryć z lądu pociskami ziemia-woda + rozpoznanie horyzontalne. Każdy statek no może oprócz jakiejś nowoczesnej łodzi podwodnej nie ma szansy przetrwania 3 dni wojny na tym akwenie.

Dromader z Syberii
piątek, 26 czerwca 2020, 16:59

WIDAĆ ze Duda planuje skok na,Armię OBIECAŁ wydać z 2% 609mln na drogi krajowe Rzeszów 350mln na infrastrukture krytyczna w Chełmie 290 mln na szkolenia młodzieżowki PIS 729mln na węgiel koksujacy do elektrowni Ostrołęka

Desantowiec
piątek, 26 czerwca 2020, 17:15

Bravo Duda Czy ma nas za GŁUPKÓW?

Levy1974
piątek, 26 czerwca 2020, 16:48

Czemu grafika nie ujmuje Pana Rafała Trzaskowskiego - przypadek...? Nie sądzę!

Mizerny
piątek, 26 czerwca 2020, 17:18

Właśnie pyta sie i zgodę kota,PREZESA ALE NIE MOŻEMY DOJECHAĆ BO MICKIEWICZ A ZABLOKOWANA

Cyberiada
piątek, 26 czerwca 2020, 17:14

Zapytaj sie TVP Dostal 1300 botów

piątek, 26 czerwca 2020, 17:13

Bp ankieta do D##### A to konkretny facet

lsfkldskflskdla
piątek, 26 czerwca 2020, 16:38

Widać wyraźnie, że Biedroń ma najmniejsze pojęcie o Armii z nich wszystkich, lub ma najgorszych doradców.

Alu Gator
piątek, 26 czerwca 2020, 16:27

Ankieta bez JAJ Dlaczego migi nie lataja a Black Hawk za,119mln pln? Dlaczego 142 leoprady stoja od 2-lat w BUMARZE? Dlaczego 2% kompletnie zmarnowane? Dlaczego INSPEKTORAT UZBROJENIA jeszcze istnieje?

Rex
piątek, 26 czerwca 2020, 17:47

...Dlaczego piszesz bzdury?...

Podhale Nowy targ
piątek, 26 czerwca 2020, 16:08

INSPEKTORAT UZBROJENIA i WSPARCIA do zaorania do postulat PSL

Oooooo co chodzi
piątek, 26 czerwca 2020, 17:00

Bravo Kosiniarz NARESZCIE odwag cywilna

Medicos
piątek, 26 czerwca 2020, 16:06

Grypa z wyhan zżera Śląsk Gdzie medycyna wojskowa? Po szpitale,zakaźne po prostu nie przygotowane

Olo
piątek, 26 czerwca 2020, 18:51

chyba grypa z North Carolina a nie z Wuhan

Konfundator
piątek, 26 czerwca 2020, 17:01

KOLEGO a po co medycznie wspierać Śląsk? Pylics ich wszystkich zadusi Taki postulat ma,SASIN

AntyAntifa
piątek, 26 czerwca 2020, 16:02

Sztab Trzaskowskiego nie udzielil odpowiedzi bo bojowki Antify finansowane przez Warszawe nie sa rodzajem sil zbrojnych, a teczowe tramwaje nie spelniaja wymagan MON-u w zakresie opancerzenia i dzielnosci terenowej. Jeszcze. Co ma powiedziec czlowiek reprezentujacy ekipe, ktora przez 8 lat sabotowala WP? Zreszta, przeciez Niemcy maja armie, wiec po co nam nasza? Oto ich logika.

k.
piątek, 26 czerwca 2020, 16:58

przecież jest Ankieta Trzaskowskiego https://www.defence24.pl/ankieta-prezydencka-defence24pl-rafal-trzaskowski

Ustawiator
piątek, 26 czerwca 2020, 15:54

BŁASZCZAK na papieża Taki mondry Gastronomiczna zawodowa

auth
piątek, 26 czerwca 2020, 15:32

A gdzie reszta kandydatów?

ultraubawiony
piątek, 26 czerwca 2020, 15:29

A Rafał nie ma programu..... a nie, ma przecież, wczoraj skopiował od pozostałych kandydatów. Więc w powyższych sprawach jest za a nawet przeciw.

k.
piątek, 26 czerwca 2020, 16:59

przecież jest ankieta Trzaskowskiego https://www.defence24.pl/ankieta-prezydencka-defence24pl-rafal-trzaskowski

Patriota
środa, 1 lipca 2020, 01:23

"Sztab Rafała Trzaskowskiego przekazał odpowiedzi już po publikacji wyników ankiety i dlatego nie są one uwzględnione w materiałach graficznych" - ot dlaczego nie są tu uwzględniane...

Bambo
piątek, 26 czerwca 2020, 15:28

A najwiekszy oszust z kandydatow nie odpowiedzial? Cz juz szuka okazji zeby sie wylgac od odpowiedzi?

ppp
piątek, 26 czerwca 2020, 15:16

Wybieram Pana Hołownię.

Tweets Defence24