Kanadyjskie transportery z norweskim uzbrojeniem

25 maja 2020, 13:43
protector_RWS
Protector Dual RWS zakupiony przez Kanadyjczyków w programie TAPV Fot. Kongsberg
Reklama

Koncern Kongsberg podpisał umowę z General Dynamics Land Systems - Canada na dostarczenie dla armii kanadyjskiej zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia rodziny Protector. Łączna wartość kontraktu została oszacowana na 49,8 mln dolarów.

Podpisana umowa pomiędzy norweskim koncernem Kongsberg a kanadyjskim GDLS-C związana jest z dostawą zdalnie sterowanych systemów uzbrojenia z rodziny Protector, które prawdopodobnie zostaną zaimplementowane do nowych kołowych wozów bojowych z rodziny LAV 6.0 lub opartych na ich podstawie pojazdów wsparcia (Armoured Combat Support Vehicles). Umowę na dostawę 360 transporterów ACSV - LAV 6.0 kanadyjski rząd podpisał w sierpniu 2019 roku. Mają one być dostarczone do 2025 roku.

LAV 6.0. to zmodernizowana wersja pojazdu LAV III "Kodiak" przygotowana specjalnie na potrzeby armii kanadyjskiej w celu ich dostosowania do wymagań współczesnego pola walki. Zmiany w ramach tych prac polegają przede wszystkim na: modernizacji układu napędowego (wymianie silnika na nowy, mocniejszy o mocy 450 KM, a także wzmocnieniu zawieszenia, podwozia i układu hamowania), zwiększeniu odporności balistycznej i przeciwminowej (montaż nowego opancerzenia i zmodyfikowanego, podwójnego dna kadłuba) oraz poprawie bezpieczeństwa i komfortu pracy załogi (montaż foteli załogi redukujących skutki wybuchu min i improwizowanych ładunków wybuchowych, a także zmiana aranżacji przedziału załogi). Oprócz tego, program obejmuje modernizację systemów łączności i kierowania ogniem. Pojazdy mają w przyszłości zastąpić użytkowane obecnie przez Kanadyjczyków transportery LAV II Bison oraz M113 LAV.

Nowy kontrakt umożliwia uzbrojenie transporterów (lub innych nieujawnionych pojazdów) w zdalnie sterowane systemu uzbrojenia Protector RSW. System ten dzięki modułowej konstrukcji może być wyposażony w dowolny zestaw uzbrojenia małego i średniego kalibru (karabiny maszynowe kalibrów od 5,56 mm do 12,7 mm oraz 40 mm granatnikI), ale także w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych. Wszystkie moduły oferowane przez Norwegów charakteryzują się ponadto zaawansowanymi głowicami optoelektronicznymi i serwomechanizmami na nich montowanymi. Konfiguracja Protector RSW zależy od wymagań zamawiającego. Kanadyjska armia otrzyma najnowszą generację tego ZSMU.

image
System Protector prezentowany przez Kongsberg podczas MSPO w Kielcach w 2018 roku | Fot. R. Surdacki/Defence24.pl

Pierwsze zdalnie starowane moduły uzbrojenia Kongsberga powstały ponad 20 lat temu. Od tego czasu dla klientów w 23 krajach na świecie wyprodukowano ponad 22 tys. modułów uzbrojenia Kongsberga w różnych wariantach. Dla Kanady również nie jest to pierwszy tego typu kontrakt. Pierwsze systemy Protector zostały zakupione w 2005 roku, kolejne zaś w 2012 i 2014 roku. Pierwsze egzemplarze zaimplementowano na lekkich wielozadaniowych transporterach opancerzonych RG-31 Nyala, które wykorzystywane były podczas misji w Iraku oraz Afganistanie. Ponadto w system M151 Protector, wyposażony w automatyczny granatnik 40 mm i karabin maszynowy C6, uzbrojono pozyskiwane przez Kanadę pojazdy opancerzone Tactical Armoured Patrol Vehicle (TAPV). Mają one uzyskać pełną gotowość bojową w połowie bieżącego roku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
LLd
poniedziałek, 25 maja 2020, 22:13

Taki prosty sprzęt, Norwegowie już sprzedali tego 22 tys. CO stoi na przeszkodzie żebyśmy my takie produkowali?

jrli
wtorek, 26 maja 2020, 09:24

Uwielbiam takie komentarze, nie znam się ale widzę że to tylko kawałek blachy i elektroniki, jak w telewizorze. Skoro to takie banalne i zajmuje 10 minut, czemu sam nie zrobisz ? Co stoi na przeszkodzie ?

LLd
wtorek, 26 maja 2020, 10:18

Zrobili trytona który raczej jest bardziej skomplikowany, ale do okrętów, których nie mamy w sensownych ilościach i mieć nie będziemy. Zamiast tego mogli zrobić takie coś i oferować na zagranicznych rynkach. Czyli niczego, czego nie mogę zrobić we własnym garażu nie mogę krytykować? Nawet rozpadającego się miksera?

rmarcin555
wtorek, 26 maja 2020, 13:28

@LLd. Nie chodzi o to, że krytykujesz, ale o to, że wydaje Ci się, że zrobienie takiego modułu jest łatwe. Porównanie do trytona jest zupełnie chybione. Inne zastosowanie, inne wymagania, inne wymiary.

hermanaryk
wtorek, 26 maja 2020, 17:15

Jedno i drugie strzela. Jedno i drugie ma trafiać, także w ruchu. To są podstawowe wymagania. Zrobisz Trytona, to masz wiedzę i rozwiązania bardzo przydatne do skonstruowania takiego modułu.

BTR 33
wtorek, 26 maja 2020, 07:48

To że w PL nic sie nie opłaca... Np rosomak gdy powstał był w top 10 najlepszych transporterów kołowych (sprawdzony w działaniach na polu walki to duży + podczas przetargów) ale zakłady w Siemianowicach za małe żeby produkować na większą skalę niż dla WP... Nawet jak powstanie dobry koncept to w MON ie przetargi trwaja latami... Nastepnie nasz przemysł np. ASH Krab 10 lat konstruowania i testów wadliwego podwozia... Słaba kooperacja na polu miedzynarodowym np mesko i ppk spike dalej po 16 latach w WP jesteśmy tylko montownią.... I dalej bym mógł wymieniać..

Speedcnc
wtorek, 26 maja 2020, 05:01

Brak polskich CNC i brak narzędzi produkowanych na tych CNC pod konkretny projekt i kolejne operacje

MONia
wtorek, 26 maja 2020, 01:03

delegaci załogowi, niski poziom nauczania matematyki czytaj feminizacja zawodu nauczyciela, upolitycznianie na wszystkich stanowiskach wdrażanych innowacji i projektów, wszechobecne kołtuństwo i polska mentalność .

wtorek, 26 maja 2020, 11:29

I to jest prawda

PEPE
poniedziałek, 25 maja 2020, 20:08

Kanada się zbroi.

Tweets Defence24