Kamuflaż dla polskiego żołnierza przyszłości

7 września 2015, 14:31
Fot. Andropol SA.
Fot. Andropol SA
Fot. Andropol SA

Podczas MSPO 2015 zaprezentowano nowe wzory kamuflażu, przeznaczone dla polskiego systemu żołnierza przyszłości Tytan, opracowane z udziałem spółki Andropol SA.

Reklama

Elementy systemu Tytan – w tym uzbrojenie i wyposażenie żołnierza przyszłości były demonstrowane na wystawie Sił Zbrojnych podczas kieleckich targów. Z kolei trzy nowe wzory kamuflażu zostały zaprezentowane na stoisku Andropol SA.

Andropol MSPO
Fot. Andropol SA

Wymogi programu Tytan, które były brane pod uwagę przy opracowaniu nowego kamuflażu określają skuteczność maskowania w paśmie widzialnym oraz w bliskiej podczerwieni. Elementy maskujące zostały opracowane wspólnie przez przedstawicieli Andropol SA, Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

W wyniku prowadzonych prac stworzono nowego typu tkaninę o właściwościach niepalnych, zgodną z wymogami określonymi przez normę EN469. Zademonstrowano trzy wzory kamuflażu, naniesione na tkaninę – do krajobrazu wiosenno-letniego, do warunków jesiennych i na czas bezśnieżnej zimy, a także do prowadzenia działań w obszarze zurbanizowanym (opracowany przez Wojskową Akademię Techniczną).

Przewiduje się ponadto stworzenie wariantów zimowego oraz przeznaczonego do innych terenów. Roman Klimiuk z Andropolu podkreślił, że w chwili obecnej trwają testy sprawdzające trzech prototypowych wersji kamuflażu.

Fot. Andropol SA.

Stoisko Andropol SA podczas targów MSPO w Kielcach odwiedził także prezydent Andrzej Duda. Spółka zaprezentowała w trakcie kieleckiego Salonu ponadto mundur z tkaniny PROTON zawierający niepalne włókno PBI, przeznaczony dla służb pożarniczych oraz umundurowanie polowe i służbowe dla Straży Granicznej.

W 2015 roku po raz pierwszy krajowy przemysł lekki prezentował produkty na MSPO wspólnie – jako Związek Polskich Producentów Przemysłu Tekstylnego. - Jednoczymy siły nie tylko w walce z dalekowschodnią konkurencją, ale także podczas tego typu ważnych targowych imprez, podczas których wspólnie prezentujemy nasz potencjał – podkreślił Radosław Klinowski, dyrektor handlowy Andropolu.

Defence24.pl przygotowało kompleksową relację z salonu MSPO 2015.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
Nobody
poniedziałek, 7 września 2015, 16:43

A jak wyniki prac SpecOps nad kamuflażem MAPA? Ktoś zna szczegóły? Wyglądał obiecująco. Co do prezentacji Andropolu - czy ostatni wzór (ten z prawej) to nie CamoGrom lub jego lekko zmodyfikowana wersja?

stały gość
poniedziałek, 7 września 2015, 20:38

Podbijam. Gdzie jest kamuflaż MAPA ?

Gottard
poniedziałek, 7 września 2015, 16:29

Taa, nowy kamuflaż ale opracowywany w latach 60-tych . Ani to cyfrowe, ani zbliżone do multicam. Czyli jak zwykle wbrew aktualnym trendom i oczywiście za ciemne i jaskrawo zielone - powinno być deko ciemniejsze od multicam który jest b.jasny bo musi pasować na pustynię jak i do dżungli stąd jego uniwersalność podchodzi USA. Ale uniwersalny znaczy że nie pasuje idealnie ani na pustynie, ani do lasu ani na śnieg. My powinniśmy konkretny kamuflaż pod polski teren a nie do lasów Finlandii. Polska to głównie trawa, błoto i krzaki - kompozycja marpat woodland kolorystycznie temu najbliższa. A ci jak zwykle mądrzejsi, dali chyba dzieciom w przedszkolu farby i sobie napaćkały jak umiały. No i mamy co mamy. Człowieka krew zalewa, nawet camo nie potrafią zrobić

Trąba Bomba
poniedziałek, 7 września 2015, 20:17

Niemcy dobrze trafili z "kolorami" . Podobny klimat i flora . Niech te rogatywki przywrócą jeszcze . Pozdrawiam

GhostDog
poniedziałek, 7 września 2015, 16:19

Ten środkowy (z pierwszego zdjęcia) to taka trochę nieudolna kopia Fina M/05. Nie jest zły ale zdecydowanie można to było zrobić lepiej.

Funky Koval
wtorek, 8 września 2015, 09:56

Warto dodać jeszcze że kamuflaż ten opracowano na podstawie analizy obrazów terenu Europy w tym celu stworzono specjalny program komputerowy do analizy i syntezy obrazów. Moim zdaniem super sprawa, bedziemy mieli najlepszy kamuflaż w Europie. A płaczkom że nie jest pikselowy podpowiadam że Amerykańskie WL właśnie przechodzą z pikselowych "piżam" na multicam. Piksele to była jedna wielka ściema dla chwilowego podniesienia morale przestraszonych żołnierzyków ze slumsów.

nemo
poniedziałek, 7 września 2015, 15:33

Jak dobrze rozumiem w przyszłości dzięki temu kamuflażowi nie zobaczymy już żołnierzy? Genialne...;-)

Andy
poniedziałek, 7 września 2015, 15:28

Nie wiem czy to dobry pomysł te stójki na szyi w mundurach letnich. Wentylacja będzie zdecydowanie gorsza, zwłaszcza w upale.

def
wtorek, 8 września 2015, 07:37

Te stójki to bardzo dobry pomysł. Dzięki nim kamizelka nie obciera szyi. BTW zastanawiam się ilu z wypowiadających się na forum miało na sobie mundur i poszło w nim w teren. Pantera zapewnia całkiem dobry kamuflaż w lesie i w cale nie wymaga "ucyfrowienia" jak to niektórzy się upierają. Ruscy i Ukraińcy zrobili sobie cyfrowe kamuflaże ("zgodnie ze światowymi trendami") i z daleka ich mundury wyglądają jak brudne szmaty

Obywatel
wtorek, 8 września 2015, 07:48

nie wiem dla czego ale te środkowe maskowanie strasznie mi przypomina Ruskie plamy ale w innym wydaniu. Co do nowych maskowań. Firma Helikon zaprezentowała świetne ciekawe nowe wzory którymi zainteresowali się amerykanie. Co do rogatywek i beretów...Niech wreszcie ktoś ten bajzel ogarnie. Żandarmeria ma takie same berety jak 6bds, mamy czarną dywizję i czarne berety dla niej a tu na wodowaniu Kormorana nagle marynarze chodzą też w takich...o innych podobnych wpadkach nie wspomnę ... Malowane Wojsko. Nie potrafią porządku w umundurowaniu zrobić , wrócić do rogatywek a miliardy chcą wydawać...

Radogost
wtorek, 8 września 2015, 15:35

Obawiam się że twoja wiedza na temat umundurowania wojskowego kończy się na etapie kolorów. 1. Ten środkowy wzór jest podobny do Fińskiego M/05, nie ruskiego. 2. Żandarmeria nie ma takiego samego koloru co 6 BPD (tak się pisze poprawnie nazwę tej jednostki z małej litery to są bataliony), chyba że jesteś daltonistą. 3. Czarny kolor beretów nie jest tylko w czarnej dywizji (i nie dlatego jest ona czarna sic!), ale w wojskach pancernych jako całości, ale tłumaczyć dlaczego marynarze też mają czarne to już nie mam czasu, sam sobie sprawdź. Bynajmniej nie jest to żadna wpadka... Jak się nie znasz to nie próbuj udawać że jest inaczej.

y8
poniedziałek, 7 września 2015, 14:43

Szczególnie pierwszy z lewej to prawdziwa rewolucja w stosunku do tego co mamy obecnie.

Raa
poniedziałek, 7 września 2015, 15:48

Zdajesz sobie sprawę, że nie o 1 i 3 chodzi?

Olgierdo
poniedziałek, 7 września 2015, 15:34

Pierwszy z lewej to Pantera którą postawiono tam w celach porównawczych...

kroll
poniedziałek, 7 września 2015, 23:04

A kiedy wróci rogatywka polowa ?. Skąd się wzięła moda na berety ?.

Obob
wtorek, 8 września 2015, 11:56

Tu jest wszytko ładnie wytłumaczone skąd i jak https://pl.wikipedia.org/wiki/Berety_w_Wojsku_Polskim

TRĄBKA
poniedziałek, 7 września 2015, 22:58

kamuflaż MAPA..ze względu że wyprzedza epokę a przede wszystkim horyzonty myślowe decydentów ..i wykonawcy nie mają środków ...na "suweniry" ..został odłożony na przyszłość sięgającą jakieś 10 lat ..do czasu ąż nie odżyją finansowo by miec na suweniry i egzotyczne szkolenia lub nie przekażą -sprzedadzą patentu kto będzie miał zdolności finansowe ...by opłacac "suwenirami" decydentów .....a najbardziej prawdopodobna opcja że patent zostanie sprzedany zagranicznemu kontrachentowi ..a nasi od zagranicznego wykonawcy złożą zapotrzebowanie na materiał i asortymenty po cenie 5x droźszej ale za to zleceniodawcy za przychylność będą mieli i suweniry i inne wycieczki "szkoleniowo-wdroźeniowe" np na Szeszelach inna opcja pojawią się "poszukiwacze " i za lat 2 będzie klepany np w Chinach tudzież innych Niemczech

WSOSK
wtorek, 8 września 2015, 22:17

Jak za Wileckiego, miała być modernizacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego a podniecamy się mundurkami i nadrukiem na tkaninie, która de facto nie odbiega parametrami od obecnie używanych. Rzeczywistość jest taka, że wojsku wciskają podróbki z Chin, bo przecież liczy się cena. Coś co miało oddychać udaje, że oddycha a i pali się lepiej niż zapałki. A my tu o tłach, szumach kształtów i kolorów itd. Jeżeli szykujemy się do wojny obronnej to utrzymajmy obecny kamuflaż i wzór 2010 a zadbajmy o system swój-obcy dla pojedynczego żołnierza i obejmijmy nim zweryfikowane organizacje paramilitarne, bo "zielone ludziki" i tak szybciej zaopatrzą się w nowe wzory przez militaria.pl niż dotrą one do SZ RP i nim my zrotujemy zapasy umundurowania na czas W.

JW
piątek, 15 stycznia 2016, 21:56

do GhostDog ... Nieudolny przy tym to raczej jest juz lekko przestarzaly finski M/05 z prostego powodu . Zlozony z pixeli a raczej fraktali a wiadomo ze kamo pixelowe to tanie i slabe kamo ale za to modne ( a raczej bylo modne na poczatku swej kariery). Nowy kamuflaz WP nawiazuje wzorem i kolorem do ponadczasowych kamuflazy OAK SS z WW2 . Swietny wybor i tyle Do nemo .... Ile chlopcze masz lat ??

Bibbo0
wtorek, 29 listopada 2016, 00:08

Ciekawa wyobraźnia skoro widzisz w naszych mundurach OAK SS... Nasze camo to modyfikacja US Woodland (M81).

Prag
piątek, 28 października 2016, 13:28

Co z kamuflażem MAPA?

BA Baracus
czwartek, 29 grudnia 2016, 17:12

MAPA wraca!

gdd
poniedziałek, 30 stycznia 2017, 12:51

Mundur Powinien prosty krój, estetyka, symetria.A jak Polacy coś zrobią to pożal się, dziwaczne wielkie kieszenie.A Powinny byc kwadratowe bez,przycinanych konców , o wiele fajniej to wygląda , myśla ze jak coś zrobią orginalnego to wszyscy będą kupować ich produkt.

jw
piątek, 15 stycznia 2016, 20:56

WSOSK od razu widać ze jesteś ,,super specjalistą" jeżeli twierdzisz że wręcz ŚREDNIOWIECZNA ,,pantera" ma podobne parametry jak ten nowy wzór .

Robert
poniedziałek, 7 września 2015, 19:30

Te "piękne mundury" to tylko na temperaturę 10 - 20 stopni Celsjusza, gdy nie pada deszcz i za bardzo nie wieje. Porównajcie sobie umundurowanie z rosyjskim żołnierzem przyszłości, kilka wersji od - 20 do + 40.

meteor
piątek, 25 listopada 2016, 10:50

Generalnie artykuł ( a raczej notka ) dotyczy tylko kamuflaży do mundurów, a nie tkaniny/kroju/ocieplenia/właściwości etc. Zdarzyło mi się używać munduru wz.2010 w różnych warunkach i aż tak bardzo bym nie narzekał.

lsd
wtorek, 8 września 2015, 09:15

Ich ratnik wygląda jak żołnierz NATO sprzed 2 dekad. Nie nazwałbym tego żołnierzem przyszłości.

Cytat
czwartek, 16 lutego 2017, 14:32

A nie lepiej zainteresować się np. gotowym PenCottem, który w wersji Green Zone i Badlands na nasze tereny wystarczą w zupełności? Po co bawić się w nowe projekty wdrożeniowe, skoro z kasą cienko.

Raa
wtorek, 8 września 2015, 10:47

W komentarzach na defence jak zwykle pełno bredni, więc zacznijmy je rozmontowywać. "Niepraktyczna stojka" - ta stójka jest wywijana w klasyczny kołnierz, więc nikt nie każe je nosić tak jak zaprezentowano na manekinie. Stójka sama w sobie jest przydatna zwłaszcza przy wietrznej pogodzie, lub w gęstych zaroślach/przy dużej ilości insektów. Nie pamiętam ile razy chciałem aby kołnierz wz 93 można było tak postawić, ale tutaj - w już wdrożonym przez MON kroju wz 2010 - na szczęście ta opcja jest. "MAPA" - To camo, które nie istnieje poza tendencyjnie wykonanymi grafikami. Podniecanie się czymś co nie istnieje jest trochę dziecinne. Podobnie dziecinne jest wspominanie o "modnych" pixelach czy multicamach lub nostalgii skierowanej w stronę woodlanda ale znowu - po kolei. Po pierwsze, to że camo jest cyfrowe nie znaczy, że jego rysunek odwzorowuje pixele, ani też to, że jest w pixele znaczy, ze jest cyfrowy. Cyfrowy oznacza mniej-wiecej tyle co opracowany za pomoca komputerowych narzedzi obrobki i analizy obrazu (efektem mogą być np, fraktale jak na camo Włochów, czy zupełnie analogowe kształty plam). Multicam i jego wzor maskujący wcale nie musi być odpowiedni do Naszych warunków nawet po dobraniu kolorów,ponieważ Nasza szata roślina generować może przeciętnie, zupełnie inny "szum" kształtów i kolorów. Nie są to tez najprawdopodobniej kolory starego M81 woodland, ktory raczej przeciętnie sprawdza się w Naszych lasach. Jeżeli mowa o zbyt soczystej zieleni, to nie mniej soczystą ma DPM, a już na pewno świetny Pencott. Poobserwujcie sobie jak naprawde soczysta jest zielen w naturze i jak przytlumione kolory obecnej generacji "pantery" zupełnie jej nie oddają. Jedyne co można obecnie zarzucić temu camo jest brak wyraźnego wzoru makro i brak przejsc tonalnych za pomoca gradientu. Nie znaczy to bynajmniej, że nie bedzie dobrze działał. Brak wyraźnego wzoru makro nie powoduje np. problemów związanych z krojem i powstawania prostych linii/nagłych załamań wzoru wyróżniających sie z szumu otoczenia. Jako plus już mogę wskazać sprawdzony z fina dobór barw i praktycznie niedostrzegalny raport wzoru. Ostatecznie wszystko wyjdzie w praniu lecz zapowiada się całkiem obiecująco.

BURY
poniedziałek, 21 września 2015, 19:55

Akurat kamuflaż MAPA istnieje, nie wiem skąd ma Pan takie stanowcze przeświadczenie że go nie ma, to po prostu mit który powielają kolejni ignoranci w tej kwestii. Co do materiału graficznego na temat tego kamuflażu jaki jest dostępny w sieci to nie są to żadne grafiki. Materiał ten to fotografie i filmy które wykonane zostały podczas badań w terenie, przedstawiają one realne mundury wykonane z materiału na którym wydrukowana była MAPA, bez żadnego edytowania np: w Photoshopie etc. Jestem ciekaw jak wypadłby w "testach" w zestawieniu z polsko-fińską hybrydą...

Gottard
wtorek, 8 września 2015, 12:00

Kol.Raa camo Marpat woodland digital to nie woodland M81, to całkiem inne camo. Ale tu trzeba byłoby mieć trochę wiedzy. Zastosowanie stójki nie wmontowano aby nam na szyjkę nie dmuchał wiaterek z wentylatorka jak się siedzi za biurkiem i udaje że się coś robi, lecz wynikają z potrzeby dostosowania bluzy do stosowania z szeroką paletą różnych typów kamizelek taktycznych i kuloodpornych, aby zapobiec obcieraniu szyi. Camo cyfrowe lub inaczej pixelowe to po prostu obecnie modna tendencja prowadzenia linii podziału kolorów, wynika z tego że kwadratowe pixele powodują że optyczne zacieranie się podziałów kolorów następuje z większej odległości (tak reaguje ludzkie oko) . Nie ma nic wspólnego z tym ze jest opracowywane na komputerze, multicam też było zapewne opracowane na kompie w programie graficznym. Ta nowa propozycja dla WP zaprezentowana przez siwych dziadków jest koszmarna, niemodna i po prostu brzydka.Nie można stosować kolorów nie występujących w przyrodzie jak to odrealniona fluorescencyjna zieleń dobra na znaki drogowe czy informacyjne ( np.droga ewakuacji). Obecną główną tendencją jest powiązanie żołnierza z podłożem a nie ciemnym lasem. A podłoże to brązy, beże, oliv i jasne khaki. Bitwy u nas jak pokazuje polska historia w 90% rozgrywają się na otwartej przestrzeni lub terenie zabudowanym .W lasach to minimalny procent. To nie Finlandia gdzie w 90% dominuje ciemny, prawie czarny las iglasty. Nowe camo jest za ciemne i odrealnione, a podpieranie się leninowską dialektyką zmieszaną z nowomową pseudo-techniczną nie pomoże. To jest po prostu bardzo zły produkt

Tweets Defence24