Kamera do zadań specjalnych od Canona na MSPO

5 września 2018, 15:30
ME20F-SHN Canon, fot. D.Mikołajczyk
Kamera ME20F-SHN z obiektywem 50-1000
Reklama

Podczas tegorocznego 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Canon zaprezentował nowe, zaawansowane rozwiązanie umożliwiające rejestrację obrazu przy bardzo słabym oświetleniu. Kamera ME20F-SHN została wyposażona m.in. w moduł sieciowy. Oprócz zastosowań cywilnych, sprzęt jest adresowany m.in. do służb mundurowych oraz wojska.  

Kamera posiada pełnoklaktową matrycę CMOS o rozdzielczości 2,26 MP. Zaprezentowany model, może rejestrować obraz z maksymalną czułością ISO przekraczającą 4 mln w jakości Full HD. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wykonanie nagrania jest możliwe nawet w niemal całkowitej ciemności - kamera nagrywa przy minimalnym oświetleniu na poziomie 0,0005 luksa.

ME20F-SNH, w porównaniu do swojej poprzedniczki, została rozszerzona o protokoły sieciowe. W tym modelu, dodane zostały także wyjścia LAN oraz możliwość „podpinania” różnego rodzaju alarmów, dzięki czemu ME20F-SNH posiada złącza Ethernet (RJ45, PoE+), 3G/HD-SDI oraz HDMI. Warto dodać, że do obsługi kamery nie jest potrzebna żadna aplikacja, a po podłączeniu jej do sieci wszystkimi jej funkcjami zarządzać możemy z dowolnego miejsca z dostępem do internetu, logując się przy pomocy klasycznej przeglądarki internetowej.

image
Kamera ME20F-SHN z obiektywem EF 50mm/fot. Canon

Kamera dla służb mundurowych

Podczas prezentacji kamery, podkreślano jej zastosowanie w służbach mundurowych i wojsku. Zwrócono uwagę, że dzięki wysokiej czułości i minimalnym „zapotrzebowaniu” na światło, zarówno żołnierze jak i policjanci czy strażnicy graniczni mogą prowadzić działania obserwacyjne przy bardzo trudnych warunkach oświetleniowych, a dzięki modułowi sieciowemu przesyłać zarejestrowany materiał do dalszej, dokładniejszej analizy.

Ważnym elementem, z punktu widzenia działania w ukryciu, jest to, że ME20F-SHN pozbawiona jest emitera podczerwieni (IR) co czyni ją bardzo trudną do wykrycia. Filtr tego rodzaju blokuje przepuszczanie pewnej części światła widzialnego, natomiast jego brak zwiększa czułość urządzenia w ciemności. 

Dziś, powszechnym rozwiązaniem stosowanym w służbach mundurowych są urządzenia termowizyjne, jednak Canon w swoim nowym produkcie idzie o krok dalej. Dzięki rozwiązaniom proponowanym w kamerze ME20F-SNH możliwe jest nie tylko zidentyfikowanie obiektu lub konkretnej osoby, ale też na przykład rozpoznanie kolorów umundurowania, odczytanie tablic rejestracyjnych a nawet identyfikacja twarzy. I to wszystko przy niemal minimalnym oświetleniu rejestrowanych obiektów. 

ME20F-SHN może znaleźć zastosowanie m.in. w Straży Granicznej. Jak mówił w rozmowie z Defence24.pl Piotr Wieczorek z Canon Polska, kamera może na przykład służyć do prowadzenia obserwacji granic. 

Jeśli ktoś przekroczy granice, kamera wyśle do nas sygnał, że jest ruch i zacznie nagrywać. Dzięki możliwości zastosowania szerokiego rodzaju optyki, jesteśmy w stanie zidentyfikować kim jest ta osoba lub co to za pojazd. W tej kamerze, możemy użyć obiektywów typowo fotograficznych o ogniskowej 800, 400 czy 600 milimetrów, co pozwoli na swobodną pracę z odległości 500 metrów czy kilometra.

Piotr Wieczorek, Canon Polska 

Jak podkreślił Wieczorek, jeśli istnieje konieczność obserwacji w bardzo trudnych warunkach, dodatkowo z możliwością rejestracji prowadzonych działań, to kamera ME20F-SHN stanowi odpowiedź na takie zapotrzebowanie. Dzięki możliwości zastosowania szerokiej gamy obiektywów, również tych o najwyższych ogniskowych, możliwe jest usytuowanie punktu obserwacji z dala od obserwowanego obiektu, co z jednej strony utrudnia wykrycie prowadzonych działań, z drugiej potencjalnie poprawia bezpieczeństwo funkcjonariuszy.

Urządzenie sprawdza się także jako środek rozpoznania na terenach działań bojowych, a ze względu na relatywnie niewielką masę i wymiary może być przenoszone przez drona.

Ważną informacja, dla osób i formacji posiadających sprzęt Canon jest to, ze kamera ME20F-SHN obsługuje wiele zgodnych obiektywów EF oraz Cine Servo (w tym modeli z 12-stykowym złączem szeregowym).

Nowa, wysokoczuła kamera to nie jedyne rozwiązania jakie Canon proponuje służbom mundurowych i wojsku. Wśród prezentowanego na MSPO sprzętu znalazły się m.in. kamery, które mimo standardowego wyglądu, mogą zostać specjalnie spersonalizowane na potrzeby konkretnego odbiorcy. Canon w swojej ofercie ma też kamery z podczerwienią czy magnezową obudową, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez mundurowych. Ważne jest też, że Canon oferuje sprzęt zapewniający zaawansowaną stabilizację obrazu, dzięki czemu możemy rejestrować obraz podczas prowadzenia dynamicznych działań.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24