Kałasznikow zakończył testy drona-kamikadze

4 lipca 2019, 14:41
99e3f0ca-09e5-4852-86e1-c1626d6a323e
BSP-kamikadze "ZALA Lanciet" Fot: Kałasznikow

Rosyjska agencja prasowa TASS informuje o zakończeniu prób uderzeniowego drona-kamikadze "ZALA Lanciet" opracowanego w koncernie Kałasznikow. 

Główny konstruktor firmy ZALA AERO Aleksander Zacharow (będącej częścią firmy Kałasznikow, wchodzącej w skład Rostec) powiedział - "Tak, zakończono testy bezzałogowych precyzyjnych systemów uderzeniowych "KYB-BLA" i "ZALA Lanciet".

Zacharow zauważył, że "Lanciet" jest nową, inteligentną bronią wielozadaniową, która może samodzielnie zlokalizować i zniszczyć cel przeciwnika. Jest wyposażona w łącze transmitujące obraz w czasie rzeczywistym i pozwala potwierdzić trafienie w wybrany cel. Konstruktor demonstrował możliwości tego BSP na stoisku ZALA AERO w centrum prezentacyjnym Kałasznikowa.

Zacharow poruszył także kwestie prac modernizacyjnych, jakie cały czas są prowadzone nad produktami jego firmy. Zgodnie z przekazanymi przez niego informacjami średnio co trzy lata każda z obecnych konstrukcji ZALA AERO jest modernizowana pod kątem najnowszych rozwiązań technicznych. Wspominał także o innym, najnowszym produkcie jego firmy: amunicji krążącej "KYB-BLA", którą zaprezentowano po raz pierwszy na tegorocznym międzynarodowym salonie przemysłu obronnego IDEX w Abu Zabi.

BSP ''ZALA Lanciet" miał swoją główną premierę na tegorocznym forum "Armija-2019". Według dyrektora generalnego Rostec Sergieja Czemiezowa system "ZALA Lanciet" zawiera w moduły odpowiedzialne za rozpoznanie, komunikację, nawigację i precyzyjny środek uderzeniowy - jest w stanie uderzać w powietrzu, na lądzie i morzu bez wsparcia infrastruktury naziemnej lub morskiej. Ma być przy tym zdecydowanie bardziej wydajny od innych środków bojowych tego typu ze względu na niewielkie rozmiary, masę i koszt.

Według słów dyrektora generalnego koncernu Kałasznikowa, Władimira Dmitriewa, główną przewagą "ZALA Laciet" w stosunku do "KYB-BLA" ma być możliwość ciągłego odbierania materiału wideo z BSP do momentu całkowitej neutralizacji celu. "ZALA Lanciet" dysponuje zasięgiem w promieniu 40 km od miejsca startu, a jego maksymalna masa startowa wynosi 12 kg.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Remo
piątek, 5 lipca 2019, 05:47

Nic tylko zbrojenia u ruskich ! Czy ten naród wymyślił coś co nie służy do zabijania???

kola
czwartek, 4 lipca 2019, 19:13

Start z wyrzutni? Opcji powrotu w razie braku identyfikacji/odnalezienia celu raczej po nim nie widać, raz wystrzelony musi w coś uderzyć. Czy się mylę?

zorba
piątek, 5 lipca 2019, 18:06

zapewne w cypr

dim
czwartek, 4 lipca 2019, 17:59

"Lanciet" jest nową, inteligentną bronią wielozadaniową, która może samodzielnie zlokalizować i zniszczyć cel przeciwnika. - to oczywiście nie prawda, Państwo na forach już mi to wyłożyliście, że smart-dronów nie ma i nie będzie, a w ogóle Rosja to jeszcze dodatkowo dziesięciolecia spóźnienia. Rosja. Nie my z bronią, akurat do obezwładniania ale dronów modelarsko-rekreacyjnych. I oczywiście ów dron, którego nie ma, pozostanie tylko w jednym egzemplarzu. Bo po co ruskim jakiś rój stu czy dwustu ? Ich rakiety atakują stadami, czołgi stadami, czemu drony miałyby atakować też stadami ? A jeszcze skąd ruskie mieliby dość inteligencji, by atakować koncentrycznie, z wielu stron naraz ? Tym niemniej proponuję przprojektować te polskie wieże wozów bojowych tak, by były w stanie zautomatyzowanie strzelać i do dronów. Tak na wszelki wypadek.

Pilot
piątek, 5 lipca 2019, 10:36

Chciałbym zobaczyć czy to w ogóle lata. Bo z tego co widać to proporcje siły nośnej do napędu jakieś takie nielotne.

Danisz
czwartek, 4 lipca 2019, 23:56

marna szydera, zważywszy na fakt, że jedyne porządne drony jakimi dysponuje Rosja są z Izraela, a i one są dekadę za zachodnimi konstrukcjami. oczywiście jak na trolla przystało zaraz zaczniesz bajać np. o Korsarach i Katranach, nie mających analogów itp. tyle że tak samo jak w przypadku Lancieta są to tylko makiety/prototypy/demonstratory technologii - na propagandę macie kasę, szkoda że nie ma jej dla rodzin zabitych w Donbasie rosyjskich żołnierzy

Fidas
poniedziałek, 8 lipca 2019, 17:32

" Rosja ma drony z Izraela" hahaha padłem, chyba tylko te które syryjska opl zdołała zestrzelić i przekazała ruskim. Dla uświadomienia twojej niewiedzy ci tylko powiem że nawet Niemcy kupili Herony od Izraela i nie wciśniesz mi kitu że one są gorsze od "zachodnich".

Leopardzik
czwartek, 4 lipca 2019, 23:44

Warmate jest spiety z Topazem.Testowane na poligonie artylerii w Toruniu

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama