Reklama

Siły zbrojne

Kaczyński: będziemy musieli szybko rozwijać zdolności militarne

Fot. Krystian Maj/KPRM
Fot. Krystian Maj/KPRM

Wicepremier Jarosław Kaczyński stwierdził, że Polska będzie musiała szybko rozwijać swoje zdolności obronne, bo świat staje się coraz bardziej niebezpieczny, a „to, co mamy dzisiaj jest niewystarczające”.

Wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości był gościem na wirtualnym spotkaniu klubów „Gazety Polskiej”, które odbyło się na portalu społecznościowym Albicla.com, a nagranie z tego wydarzenia zostało wyemitowane w niedzielę w TV Republika. Jarosław Kaczyński mówił m.in. o planach związanych z przyspieszeniem rozwoju gospodarczego, jakie jego zdaniem powinno nastąpić po zakończeniu pandemii koronawirusa.

„Fundamentem bardzo wielu dziedzin, nie chcę twierdzić, że wszystkich, bo sfera duchowa jest też ogromnie ważna, może tak naprawdę, na dłuższą metę najważniejszą, ale podstawą tego wszystkiego, co nas na co dzień otacza, jest gospodarka i tę gospodarkę będziemy mieli szansę rozwijać naprawdę szybko" - ocenił prezes PiS. W tym kontekście nawiązał też do konieczności szybkiego rozwoju zdolności obronnych Polski. Zaznaczył też, że jest to związane z pogarszającą się sytuacją w zakresie bezpieczeństwa na świecie.

image
Reklama

Wskazał, że "rozwój gospodarczy to także możliwości we wszystkich właściwie dziedzinach, w tym i tych, które też będziemy musieli szybko rozwijać, jak choćby nasze możliwości militarne". Odnosząc się do sfery militarnej, powiedział, że "żyjemy w świecie coraz bardziej niebezpiecznym i to, co mamy dzisiaj jest niewystarczające". Zdaniem Kaczyńskiego "przed nami czasy ciekawe, może nie zawsze bezpieczne, ale to nie nasza wina, to jest po prostu sytuacja obiektywna, ale też dająca ogromną szansę".

Od października 2020 Jarosław Kaczyński jest wicepremierem i przewodniczącym Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. W skład Komitetu wchodzą także Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Sprawiedliwości oraz Minister Spraw Zagranicznych. Komitet jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (3)

  1. Orange

    Ten Pan tak mówi, żeby w razie czego po ucieczce przez Zaleszczyki wraz z rządem na mówić tak: " Przecież mówiłem, że należy się zbroić, odsyłam do wywiadu z dnia 4. IV.2021r" - " Znowu miałem rację i znowu przeciwnicy przeszkadzali"

  2. say69mat

    Kaczyński postrzega budowanie kompetencji obronnych państwa na zasadzie realizacji kolejnej edycji projektu socjalnego 500+. I to jest problem Kaczyńskiego, ponieważ tzw. sypnięcie kasą z budżetu centralnego, nie daje efektu budowania kompetencji obronnych. Kompetencje uzyskuje się przez systemowe zmiany, pozwalające na wykorzystanie potencjału społeczności lokalnych w obszarze partnerstwa cywilno - militarnego. A nie poprzez maksymalną centralizację władzy politycznej i odpowiednią centralizację zarządzania państwem. Ponieważ w przypadku kryzysu militarnego, dla kraju frontowego, jakim jest Polska kluczową jest zdolność regionalna dla reagowania kryzysowego w oparciu o struktury OC, Policji Straży jednostek ratownictwa medycznego oraz formacji WOT. Nie czekając na wytyczne z Warszawy czy z ulicy Nowogrodzkiej.

    1. er

      Herbata nie robi się słodsza od mieszania. Spadek wartości inwestycji, rosnące zadłużenie, dodruk pieniądza, inflacja. Gospodarka pokazuje, że nie było warto.

  3. ito

    W ustach wicepremiera rządu formacji, za której kadencji jedynymi sprawnie (w miarę) realizowanymi programami zbrojeniowymi są te odziedziczone w fazie wykluczającej kasację po poprzednikach- i całkowicie zbędna wymiana karabinów (wystarczy sięgnąć parę lat wstecz, i wojskowi i eksperci twierdzili, ze akurat broń strzelecka w naszej armii jest przyzwoita i jeszcze przez dekady wymiany nie będzie wymagała) opowieści o "rozwijaniu zdolności obronnych" mają szczególnie gorzko- zgniły smaczek.

    1. Polski Miś

      Ci specjaliści szkoleni w Moskwie?

Reklama