Kaczyński: będziemy musieli szybko rozwijać zdolności militarne

5 kwietnia 2021, 10:10
840_472_matched__qhz3s6_2449
Fot. Krystian Maj/KPRM
Reklama

Wicepremier Jarosław Kaczyński stwierdził, że Polska będzie musiała szybko rozwijać swoje zdolności obronne, bo świat staje się coraz bardziej niebezpieczny, a „to, co mamy dzisiaj jest niewystarczające”.

Wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości był gościem na wirtualnym spotkaniu klubów „Gazety Polskiej”, które odbyło się na portalu społecznościowym Albicla.com, a nagranie z tego wydarzenia zostało wyemitowane w niedzielę w TV Republika. Jarosław Kaczyński mówił m.in. o planach związanych z przyspieszeniem rozwoju gospodarczego, jakie jego zdaniem powinno nastąpić po zakończeniu pandemii koronawirusa.

„Fundamentem bardzo wielu dziedzin, nie chcę twierdzić, że wszystkich, bo sfera duchowa jest też ogromnie ważna, może tak naprawdę, na dłuższą metę najważniejszą, ale podstawą tego wszystkiego, co nas na co dzień otacza, jest gospodarka i tę gospodarkę będziemy mieli szansę rozwijać naprawdę szybko" - ocenił prezes PiS. W tym kontekście nawiązał też do konieczności szybkiego rozwoju zdolności obronnych Polski. Zaznaczył też, że jest to związane z pogarszającą się sytuacją w zakresie bezpieczeństwa na świecie.

image
Reklama

Wskazał, że "rozwój gospodarczy to także możliwości we wszystkich właściwie dziedzinach, w tym i tych, które też będziemy musieli szybko rozwijać, jak choćby nasze możliwości militarne". Odnosząc się do sfery militarnej, powiedział, że "żyjemy w świecie coraz bardziej niebezpiecznym i to, co mamy dzisiaj jest niewystarczające". Zdaniem Kaczyńskiego "przed nami czasy ciekawe, może nie zawsze bezpieczne, ale to nie nasza wina, to jest po prostu sytuacja obiektywna, ale też dająca ogromną szansę".

Od października 2020 Jarosław Kaczyński jest wicepremierem i przewodniczącym Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. W skład Komitetu wchodzą także Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Sprawiedliwości oraz Minister Spraw Zagranicznych. Komitet jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 372
Reklama
RK
piątek, 9 kwietnia 2021, 19:16

nie wierzę , że główny polityk RP i jedynie słuszny przywódca uczyni cokolwiek aby przeciwstawić się swym przyjaciołom moskalom. pan PREZES niczego nie zaniedba aby chronić psujów złodziei i agentów ze wschodu. poza jego postępowaniem innych dowodów nie trzeba a przypadków potwierdzających jego działania jest multum.

Polak
sobota, 22 maja 2021, 19:17

Drogi RK prezes jest czysty jak łza teczek nie było na bliźniaków jak i współpracy tw też nie i nie będzie to pierwszy rząd od Piłsudskiego Polski

Krzys
środa, 7 kwietnia 2021, 14:14

A co jeśli aktualnie realizowana poltyka obronna RP to tylko pozory? A jeśli w planach faktycznie nie ma być zorganizowanej obrony RP? Przecież przygotowania do takiego scenariusza obserujemy od paru lat. Czy moja obawa jest nieuzasadniona? Czy to już objaw obłędu?

Lkd
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:16

Objaw obledu. Zdecydowanie.

wert
środa, 7 kwietnia 2021, 15:50

pilnie obserwujemy kosmos i co będzie jeżeli kosmici wylądują? Czy to już objaw obłędu?

Matołusz
środa, 7 kwietnia 2021, 13:03

odnoszę wrażenie, że największym wrogiem Kaczyńskiego są Niemcy i Unia Europejska

Thara
środa, 7 kwietnia 2021, 16:08

Odnoszę wrażenie że niczego nie zrozumiałeś.

javol
środa, 7 kwietnia 2021, 15:05

są, bo ani Niemcom ani UE nie jest po drodze z poglądami Jarka

Orange
środa, 7 kwietnia 2021, 11:52

Ten Pan tak mówi, żeby w razie czego po ucieczce przez Zaleszczyki wraz z rządem na mówić tak: " Przecież mówiłem, że należy się zbroić, odsyłam do wywiadu z dnia 4. IV.2021r" - " Znowu miałem rację i znowu przeciwnicy przeszkadzali"

LeAN
środa, 7 kwietnia 2021, 11:20

Ale się dziadzio obudził. Szkoda, że p. Sakiewki z nie miał odwagi zapytać, kto zwijał możliwości militarne od 2015 r., lub przynajmniej ich nie rozwijaj, skoro teraz robi się to pilne.

Grzes
środa, 7 kwietnia 2021, 13:23

Poproszę o przykłady zwijania możliwości militarnych od 2015r

Andy
środa, 7 kwietnia 2021, 15:33

@Grzes Łatwiej będzie wymienić przykłady rozwijania możliwości militarnych, bo tych było na tyle mało, że wystarczą palce jedn j ręki by je wymienić.

Borsuk
środa, 7 kwietnia 2021, 09:18

Po 5 latach destrukcji wojska przez "dobrą zmianę" Jarosław Kaczyński doznał olśnienia i stwierdził, że Polska będzie musiała szybko rozwijać swoje zdolności obronne, bo świat staje się coraz bardziej niebezpieczny, a „to, co mamy dzisiaj jest niewystarczające”. Polityka ostatnich lat rządów PiS cieszy naszych potencjalnych przeciwników a przede wszystkim cieszy Putina.

df
niedziela, 30 maja 2021, 10:07

Pamiętam jak za POPSLu zdarzało się, że MON był tak nieudolny, że nie potrafił nawet wydać na potrzeby obronne nawet tych skromnych pieniędzy jakie miał wyznaczone i zwracał niewykorzystanie pieniądze do budżetu państwa.

Krystian
środa, 7 kwietnia 2021, 13:31

To ile liczyły wojska operacyjne za PO PSL ? Jaki budżet miał wtedy MON ? I kto mówił, że nie będzie wojny blisko naszych granic w ciągu 20 lat?

db+
środa, 7 kwietnia 2021, 22:53

Wg limitów stanów średniorocznych: 2015 - 92 787 żołnierzy; 2021 - 98 444. Oczywiście nie są to stany rzeczywiste. Na ten rok Szefowi SG postawiono zadanie dojścia do poziomu ukompletowania żołnierzy zawodowych na poziomie minimum 81%.

Krzyś
środa, 7 kwietnia 2021, 19:52

A kto uwalił Caracale?

Krystian
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:46

To chyba dobrze, że Caracale nie zostały wybrane. Jaki kraj używa jednej platformy do wszystkiego? Poza tym sami Francuzi nie chcą w nie inwestować i wolą czekać na nowszą konstrukcję

Boczek
niedziela, 18 kwietnia 2021, 13:48

Wszystkie. Francuzi właśnie zamówili kolejne.

wert
piątek, 9 kwietnia 2021, 12:36

rozsądek i poczucie odpowiedzialności za stan sił zbrojnych!

asdf
piątek, 9 kwietnia 2021, 14:53

ZOP lezy, SAR lezy, smiglowce transportowe w wieku 40+ leza, smiglowce dla wojsk specjalnych jakies golasy dla republik bananowych. tyle z twojego rozsadku i poczucia odpowiedzialnosci za stan sil zbrojnych.

wert
niedziela, 11 kwietnia 2021, 15:57

ZOP SAR masz za 1.6 mld. Za 680 mln PLN masz zapewnione szkolenie spacjalsów i co znacznie ważniejsze INTEROPERACYJNOŚĆ z JEDYNYMI spacjalsami z jakimi będziemy ew współdziałać w walce. Myślisz że francuzi przyślą swoich? Jankesi JUŻ są i chłopaki ćwiczą wspólnie na praktycznie takim samym sprzęcie. Podlicz ile zostało z karakana i CO KUPILIŚMY za tą POZOSTAŁĄ kasę

Igor
środa, 7 kwietnia 2021, 13:07

Spokojnie iwan bo ci onuce spadną ...

Grzes
środa, 7 kwietnia 2021, 10:54

Jakieś przykłady tej destrukcji

Borsuk
środa, 7 kwietnia 2021, 13:54

TYTAN - leży, BMS - leży, Orka - leży, WISŁA - mgliste perspektywy osiągnięcia zamierzonego stanu, rozpoznanie obrazowe - ORO bez systemu, śmigłowce - brak działań, WRE - leży i jeszcze wiele innych. Dlatego Bolku nie "sok z buraka" ale fakty. A utworzenie WOT zamiast wzmacniania sił operacyjnych to kolejny przykład marnowania środków przez obecną ekipę .

robson
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 09:09

w całej dyskusji brakuje jednego żołnierze i ich zwolennicy, skąd armia będzie brała uzupełnianie strat w sprzęcie, przecież broń się "zużywa"......... Nie zachwycajcie się tytanami, bms-ami i innymi ami, tylko zastanówcie się skąd weźmiecie uzupełnienie (również w ludzi)???

Lkd
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:21

Obecna ekipa zrobila wielokrotnie wiecej niz poprzednia. To ze nie zrobiono wszystkiego czego bys oczekiwal to juz inna sprawa. Budzet jest jednak ograniczony.

grzes
środa, 7 kwietnia 2021, 15:03

budżet nie jest z gumy

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 13:46

Zaćmienie pamięci? Destrukcję rozpoczął naczelny dywersant Antonii z uwaleniem przetargów na śmigłowce, Wisłę i Homara, potem czystka wśród kadry dowódczej, stworzenie WOT kosztem wojsk operacyjnych, wycofanie Polski z programu MRTT (w zamian rząd kupił sobie latające salonki), rozbicie pięści pancernej 11 DKPanc i nocny najazd na biuro NATO. Minister Mariusz jest właściwie spoko, tylko nie ma pojęcia co zrobić z MW i od kogo kupić Narew, bo przewał na Orliki czy Mustangi to właściwie pikuś.

razdwatri
środa, 7 kwietnia 2021, 15:58

Minister Mariusz spoko ? Bo podpisał bez offsetu i żadnych korzyści dla polskiego przemysłu kontrakty z amerykańskimi koncernami na ponad 40 mld zł a w krajówce zamawia marne ilości sprzętu . Ostatnie trzy lata jego rządów to pasmo porażek od zakupu defiladowej ilości Himarsa z półki , malowania T-72 , spajkobusy , fiaska pomostowych OP z Szwecji po kupno ,, zamaskowanych'' Rangerów . Znienawidzony AM w dwa lata w polskiej zbrojeniówce zamówił broń za 20 mld w tym kontrakt stulecia na 96 Krabów za 4,6 mld zł . Czy obecny minister może się pochwalić podobnym dokonaniem ? Nie uwalił a przygotował do podpisania kontrakt na dwie baterie Wisły , bo chyba MB nie wynegocjował go w dwa miesiące od objęcia ministerialnej teki . WOT jest potrzebne nawet Niemcy tworzą teraz coś podobnego - to oni też są głupi ? Tworzono go kosztem wojsk operacyjnych ? Bzdura , skoro dla tych ostatnich kupiono Kraby , Raki , Pilice , Pioruny ,Poprady ,Spike i to w wszystko w krajowej zbrojeniówce.

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 17:37

Mam Ci przypomnieć jak Antonii zwalczał Rosomaka i koreańskie podwozie Kraba? Po co uwalił gotową Wisłę i Homara, skoro jedynym wynikiem było opóźnienie oraz mniejsze zakupy, bez offsetu, za większą kasę? A niemiecki pomysł na obronę terytorialną nie polega na tworzeniu nowego rodzaju weekendowych wojsk w oparciu o kadrę wojsk operacyjnych, tylko "(...) po przejściu podstawowego i specjalistycznego przeszkolenia osoba trafiałaby do rezerwy, jednocześnie (pełniąc) służbę w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, w jednostkach podlegających inspektoratowi wsparcia niemieckich sił zbrojnych". Przeczytaj artykuł, nie tylko tytuł: https://www.defence24.pl/berlin-idzie-w-kierunku-obrony-terytorialnej

Lla
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:27

A co niby bylo gotowe w wisle i homarze? Przeciez to byla tylko rekomendacja, zadnych kontraktow nie bylo bo cytujac klasyka piniedzy nie bylo.

wert
środa, 7 kwietnia 2021, 21:03

rosiek to armia ekspedycyjna więc wszystko w tym temacie. Koreańskie podwozie Kraba: jednostkowa cena koreańskiego podwozia z pierwszej transzy dostaw to 14,6 mln zł. MON zamówił cztery moduły, za 4,649 mld zł czyli 11,5 mln/szt, włączając w to koszty transferu technologii. Hanwha Techwin opublikował informację o polskim zamówieniu, informując o zabezpieczeniu kontraktu o wartości 280 mld KRW (263 mln USD) - podał altair.com.pl. Oznacza to, że do Republiki Korei trafi niemal czwarta część wartości umowy. A co stać nas! Dla porównania: Kalina kosztowała 8 mln, dorzuć do tego Powerpack oczywiście "przyjaciół" zza Odry i masz sprzęt oczywiście bardzo dobry ale z zerowymi szansami na eksport na nasze tradycyjne rynki czy z racji ograniczeń "przyjaciół" czy ostatecznej ceny. Jeszcze by kto wolał Kraba zamiast PzH2000. O WOT-ie nie masz zielonego pojęcia. Po co Ci WP jak jest Bundeswehra?

bender
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:21

Chyba miałeś gorszy dzień. Właśnie powiedziałeś, że zakup Rośka to był zły pomysł i nieszczęściem jest, że mamy ich około 1000. Powiedziałeś też, że rozwiązanie żenującej epopei Kraba to złe rozwiązanie i fatalnie, że już około 100 jest w linii. Nie potrafisz też zrozumieć, że Niemcy nie tworzą WOT, ale coś na kształt NSR. Odpocznij może.

wert
czwartek, 8 kwietnia 2021, 16:05

"rosiek to armia ekspedycyjna więc wszystko w tym temacie" Trudno przeczytać ze zrozumieniem? Polska potrzebuje sprzętu na WOJNĘ OBRONNĄ na terytorium Polski głównie a na naszym TDW obowiązuje trakcja gąsienicową. Z TEGO powodu decydenci DZIAŁAJĄCY w interesie Polski w pierwszej kolejności zadbaliby o taka trakcję. Koło jest tańsze a decydenci którzy postawili na Rosomaka działali w interesie sił zewnętrznych- obowiązywał model "końca historii", obszaru "wiecznej szczęśliwości" do której NARESZCIE nas przyjęli a TO skutkuje DZISIAJ. Nawarstwiającymi się ZANIEDBANIAMI. Wyegzekwowanie jakości od Bumaru było możliwe skoro pierwsze dwa egz nie miały wad. "Żenująca epopeja" byłe efektem ŻENUJĄCEJ NIEUDOLNOŚCI ministra który nie potrafił wziąć obu prezesów (Bumar HSW) za twarz i zwyczajnie wylać na bruk. Wolał się bezmyślnie przyglądać jak "każdy sobie rzepkę skrobie". Koszt tego podałem powyżej. "A niemiecki pomysł na obronę terytorialną nie polega na tworzeniu nowego rodzaju weekendowych wojsk w oparciu o kadrę wojsk operacyjnych, tylko "(...) po przejściu"- oceniłem ten bardzo "mundry" wpis. NSR już nieudacznicy tworzyli- wyszła PORAŻKA totalna. Norma

Matołusz
środa, 7 kwietnia 2021, 13:01

złomownie wszystkich okrętów podwodnych i brak zakupu śmigłowców wystarczy?

Qwe
środa, 7 kwietnia 2021, 13:00

Np zaniechania w marynarce wojennej, brak śmigłowców, co chcesz jeszcze?

poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 09:11

Marynarka Wojenne RP na jakim morzu??? i w jakim celu???

Lla
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:29

Marynarka i smiglowce to najmniej potrzebny sprzet. Doskonale ze nie topi sie na to kasy.

Kalis
środa, 7 kwietnia 2021, 12:41

Dokładnie siemoniak z klichem rozbili armię totalnie, do dna

Bolesław
środa, 7 kwietnia 2021, 11:28

Nie poda, bo wszystkie przykłady wyczytał tylko w soku z buraka. Tak samo jak resztę swoich "teorii".

ax
środa, 7 kwietnia 2021, 10:45

widzę że masz pojęcie jak typowy minister psychiatra za czasów ..........

ito
środa, 7 kwietnia 2021, 06:53

W ustach wicepremiera rządu formacji, za której kadencji jedynymi sprawnie (w miarę) realizowanymi programami zbrojeniowymi są te odziedziczone w fazie wykluczającej kasację po poprzednikach- i całkowicie zbędna wymiana karabinów (wystarczy sięgnąć parę lat wstecz, i wojskowi i eksperci twierdzili, ze akurat broń strzelecka w naszej armii jest przyzwoita i jeszcze przez dekady wymiany nie będzie wymagała) opowieści o "rozwijaniu zdolności obronnych" mają szczególnie gorzko- zgniły smaczek.

Piotr ze Szwecji
środa, 7 kwietnia 2021, 12:28

Now broń strzelecka była rozwijana pod potrzeby Tytana. Trafiła do WOT, bo WOT nie ma potrzeby na Tytana, tylko na jego części składowe. Więc potrzeba na nową broń strzelecką była! Około 57 tys sztuk. Jednak żołnierze WP zobaczyli Jelcze WOT, MSBS WOT, hełmy WOT, kamizelki kuloodporne WOT i nagle rozszedł się dziki i niepohamowany koci płacz po całej Polsce. Coś trzeba było zrobić z tym twoim "przyzwoitym" sprzętem z lat 60-80 przeszłego wieku. Nie?

ito
niedziela, 18 kwietnia 2021, 11:41

I dlatego sprzęt z "lat 60-80 przeszłego wieku" funkcjonuje w wojskach liniowych, a ten "opracowywane pod potrzeby Tytana" w niedzielnym wojsku mającym na dzień dzisiejszy funkcje krzyżówki OSP (na czas pokoju) i klasycznego kannonennfutter (na czas "W").

Polski Miś
środa, 7 kwietnia 2021, 10:56

Ci specjaliści szkoleni w Moskwie?

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 13:50

A propos Moskwy, to wiesz, że minister Antonii znany ze swojej bezpardonowej walki z polskim wywiadem i tłumaczenia tajnych dokumentów na rosyjski, był chyba jedynym politykiem tak wysokiego szczebla, którego nie wpuszczono do Pentagonu?

wert
piątek, 9 kwietnia 2021, 17:20

bez najmniejszego sensu pytlisz matrosem z pokładu Aurory

say69mat
środa, 7 kwietnia 2021, 02:44

Kaczyński postrzega budowanie kompetencji obronnych państwa na zasadzie realizacji kolejnej edycji projektu socjalnego 500+. I to jest problem Kaczyńskiego, ponieważ tzw. sypnięcie kasą z budżetu centralnego, nie daje efektu budowania kompetencji obronnych. Kompetencje uzyskuje się przez systemowe zmiany, pozwalające na wykorzystanie potencjału społeczności lokalnych w obszarze partnerstwa cywilno - militarnego. A nie poprzez maksymalną centralizację władzy politycznej i odpowiednią centralizację zarządzania państwem. Ponieważ w przypadku kryzysu militarnego, dla kraju frontowego, jakim jest Polska kluczową jest zdolność regionalna dla reagowania kryzysowego w oparciu o struktury OC, Policji Straży jednostek ratownictwa medycznego oraz formacji WOT. Nie czekając na wytyczne z Warszawy czy z ulicy Nowogrodzkiej.

Piotr ze Szwecji
środa, 7 kwietnia 2021, 12:40

Choć konserwatywnie hen daleko stanem szlacheckim na prawo od zarobaczonej republikanizmem Zjednoczonej Prawicy, to przyznać ci muszę, że rozwiązywanie problemów w Polsce idzie pod przywództwem Kaczyńskiego o wiele bardziej topornie niż przejmowanie stołków państwowych po Totalnej Opozycji. Bruksela Polskę za jedno i za drugie po TSUE ciągnie i tak. Jarosław Kaczyński, jak na chorego fanatyka EU, mięknie w kolanach przed każdym europejskim sędzią. Spojrzeć tylko po przykładach UK, Francji i Niemczech jak skutecznie chronią i bronią interesów swoich stoczni, hut, przemysłów i gospodarek narodowych. Acz spróbuj wytłumaczyć zaślepionym fanatykom, że EU to chory polityczny konstrukt, który jak rak toczy powolną trucizną polską gospodarkę i że nigdy nie był projektowany (patrz choćby na projekt euro) z myślą o gospodarce, a już na pewno nie pod potrzeby sprawnie i skutecznie rozwijającej się tygrysiej gospodarki neomerkantylistycznej.

wert
środa, 7 kwietnia 2021, 10:05

decentralizację władzy, kapitału, produkcji przerabiamy od "przełomu" demokratycznego. Od tego samego czasu Korea startując z podobnego poziomu zostawiła nas w blokach startowych. Minimaliści, mentalni niewolnicy, sprzedajna agentura porównują się do najgorszych bo kompleksy nie pozwalają na porównania do NAJLEPSZYCH, nawet im to do głowy nie przyjdzie. Redystrybucja kasy nie dla "wybranych", to "sypnięcie" dużej części ludzi pozwoliło na zwiększenie konsumpcji a to przełożyło się na wpływy podatkowe i tym co najwartościowsze dla społeczeństwa czyli rodzinom wielodzietnym dała minimum godności. Gospodarka potwierdza że było warto

er
środa, 7 kwietnia 2021, 11:07

Herbata nie robi się słodsza od mieszania. Spadek wartości inwestycji, rosnące zadłużenie, dodruk pieniądza, inflacja. Gospodarka pokazuje, że nie było warto.

wert
środa, 7 kwietnia 2021, 13:13

gdyby nie Covid miałbyś zrównoważony budżet. To co się dzieje dziś to przede wszystkim wynik pandemii. Straszenie inflacją, krachem trwa nieprzerwanie od 2015, jest już, tuż tuż i tak 5 lat tłuczenia. Sławne "piniendzy nie ma i nie bendzie" się przypomina. Jakoś niezbyt przychylne agencje ratingowe albo poprawiają albo jak ostatnio UTRZYMUJĄ ratingi. Pamiętasz może pierwsze po zmianie ekipy? O ocenach "wyroczni" dla niektórych czyli KE już nie wspomnę. Z pewnością "warto" było po balcerkowemu zdusić wydatki, popyt tak aby wybrani mogli sobie kabzę nabić. Sprzedać, zamknąć, zwolnić. Na szczęście dużo ludzi już widzi

kokogut
wtorek, 6 kwietnia 2021, 23:15

Porównujmy liczby. Rekordowe wydatki na zbrojenia to jest fakt działający na korzyść PiS.

Kościuszko
środa, 7 kwietnia 2021, 13:03

Czyli co kasę chyba zdefraudowali bo wydatki większe ale jeszcze większe i stale rosnące są braki w uzbrojeniu.

ETM
środa, 7 kwietnia 2021, 09:58

Szczegolnie bedzie rozwijana zandarmeria do ochrony w przypadku ponownych strajkow kobiet.

grzes
środa, 7 kwietnia 2021, 12:37

gdzie te strajki

Natenczas Wojski
środa, 7 kwietnia 2021, 09:16

Ważniejszy jest stopień ich wykorzystania. Ja nie widzę aby owe rekordowe wydatki zmieniły istotnie stan WP, wciąż nie możemy osiągnąć przynajmniej stanu "dostatecznego" polskiej armii. Zresztą równie niepokojąca sprawa, to mobilizacja rezerwy na wypadek "W." Wojna się może skończyć zanim rezerwiści dotrą do swoich oddziałów docelowych - rezerwiści w wieku często przedemerytalnym. Liczby to nie wszystko...

Krzys
środa, 7 kwietnia 2021, 08:33

Wydać można każdą kwotę. Ile i co się za nią kupi jest zagadnieniem innym. Sukcesy o któych słyszę dotyczą tylko wydatków.

BTR
środa, 7 kwietnia 2021, 08:09

Ale czy pieniądze przekładają się na jakość i ilość.... 10 lat debaty konceptów analiz... Mamy zdolnych konstruktorów robotyki młodzi zazwyczaj byli na podium w różnej klasy zawodach ogólnoświatowych.... NASA I ESA czesto korzystają na naszych projektach czy to łaziki na Marsie lub sądy kosmiczne... A u nas głucho z jakimkolwiek POLSKIM ROBOTEM BOJOWYM... Na marginesie dodam że w Estonii a kraj jak 1 województwo produkuje takie roboty...

BUBA
środa, 7 kwietnia 2021, 07:51

A gdzie jest uzbrojenie?........................................................................................................................................

Dropik
środa, 7 kwietnia 2021, 06:32

Nie , rekordowe wydatki fakt wynikający z naturalnego rozwoju polskiej gospodarki. Natomiast rekordowe marnotrawnego tych środków to już ich zasługą.

wert
środa, 7 kwietnia 2021, 09:53

2005-2007 naturalny rozwój, 2015-2020 naturalny rozwój. Pozostałe okresy- naturalny kryzys mimo "zielonych wysp". Bardzo dziwne, jakie te "nieudaczniki" mają szczęście do "naturalnych" rozwojów. Jak to ideologia rozum odbiera

środa, 7 kwietnia 2021, 17:35

say69mat
środa, 7 kwietnia 2021, 03:37

Tiaaa ... ;))) Po pierwsze, relacja wydatki v/s efekt dla obronności??? Jaki jest zatem wymierny efekt poczynionych inwestycji kapitałowych dla potencjału obronnego naszego państwa??? Po drugie, biorąc pod uwagę rolę systemów opl/opr w warunkach teatru działań wojennych. Jakie systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej bronią jednostek sił zbrojnych RP dyslokowanych na północno - wschodniej ścianie Polski??? Po trzecie, czy w związku z zagrożeniem konfliktem militarnym pomiędzy FR a Ukrainą, przeprowadzono redyslokację jednostek w garnizonach na północno-wschodniej ścianie Polski. Tak, aby nie stały się zakładnikiem systemów artylerii lufowej i rakietowej naszego sąsiada???

Życzliwy
środa, 7 kwietnia 2021, 02:10

Wydatki na emerytów i pensje to jeszcze nie wydatki na armię. Dodaj jeszcze utopione pieniądze w wot.

12
wtorek, 6 kwietnia 2021, 23:48

Mniej istotne ile się wydaje a jak i na co. Równie dobrze możesz pochwalić wyrzucanie kasy przez okno, no bo sporo i szybko, tylko - co się za to uzyskuje?

Pl
wtorek, 6 kwietnia 2021, 21:58

Putin wcale nie musi nas atakować wystarczy że wsadzi swoich na stanowiska decyzyjne , przecież obecny i poprzedni bardziej się przysłużyli niż kto kolejek inny a i nie omylny przez. To jest wojną nowej generacji gdzie nie trzeba wojny wystarczy tak pokierować informacją aby społeczeństwo wybrało ludzi którzy swoimi decyzjami będą załatwiać interesy przeciwnika. Taka jest prawda.

reczot czili pepers
wtorek, 6 kwietnia 2021, 19:00

Już zapisałem te myśli w w czerwonym notatniku. Tom 1, strona 1.

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:53

Ocknęli się jak ich poprzednicy w marcu 1939 roku .

Grzegorz
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:57

Popieram PiS. Nie ma silnej Polski bez silnej armii. Po przez 8 lat nie było w stanie kupić nawet jednego samolotu do przewozu najważniejszych osób w państwie. Premier i prezydent latali 30 letnim Tupolewem serwisowanym w Rosji. A wojsko zredukowali do 90 tys. To są osiągnięcia Tuska i PO.

Krzys
środa, 7 kwietnia 2021, 08:38

Na marginesie- "1. Tupolew" był sprawny i bezpieczny. Remontowany i serwisowany przez producenta. 2. Sytyacja wojskowo-polityczna trochę się zmieniła. 3. Nie przypominam sobie aby lata temu PIS apelował o zmianę poltyki obronnej. Samo mając władzę nic nie robiło a wręcz pogarsza sytuację.

Mario
środa, 7 kwietnia 2021, 07:06

Zgoda co do PO. Ale PiS też tylko gada. Realizuje kontrakty podpisane przez PO (kraby, raki i poprady). Caracale skasowali. Podpisali to co musieli z USA (himmars i patriot), ale zamówili tylko ułamek wcześniejszych planow. Podsumiwujac - mamy tylko gadanie, gadanie i obiecanki...

Życzliwy
środa, 7 kwietnia 2021, 02:12

Przez ostatnie 8 lat... Daj spokuj z tymi peanami na część Pisu który jak na razie nic nie zrobił. Wszystkie projekty utopione w biurokracji.

gviod9
środa, 7 kwietnia 2021, 01:32

armia jest najsłabsza od 30 lat, a oni kupili samoloty UCIECZKOWE, żeby mogli szybko zwiać i namawiać frajerów do walki - oni będą daleko i bezpieczni, my będziemy umierać, oni będą odbierać nagrody

Fakty
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:56

Prezesie,a nie jest późno jakieś 5 lat? Trzeba było słuchać faktycznie eksperów, a nie politykierów !

kmdr
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:18

Teraz się obudził? Gdzie był przez 6 lat. Szybko rozwijać za jakie środki? Kto ma ten szybki rozwój zapewnić Błaszczak? Kto to zabezpieczy kontrwywiad? Który?

dropik
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:58

inwestował w wot o zasięgu rażenia od 50 do 5000m. Ruskie inwestowali w ciut wiekszy zasięg , do powiedzmy 2,5tys km ;)

antylobbysta
środa, 7 kwietnia 2021, 12:58

WOT bardziej sprawdzi się w chwili próby niż promowany przez ciebie niemiecki złom.

;)))
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:54

Nooo, kontrwywiad to tylko Antoni !

RK53
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:49

Prezes ma racje no ale gdyby niemiał racji to oczywiście ma racje. My mamy za mało komisji trzeba utworzyć jeszcze kilkadziesiąt no i wtedy gdy te komisje wezmą się za pracę to wszystko się wyjaśni i już nie będzie wątpliwości że przez ostatnich dziewięć lat wszystko idzie ku lepszemu !!!!!

as
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:32

Puste słowa !!!! Gadać mozna sobie do woli!

>JA<
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:16

Jak zaczną kupować drony w dużych ilościach i inwestować w rozpoznanie to uwierzę. W innym wypadku to ściema.

Polak
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:02

Brawo Prezesie , Silna Polska to silna Armia .

Hank
środa, 7 kwietnia 2021, 07:08

Od gadania silna nie bedzie. A przez 6 lat tylko ja oslabili....

Krystian
środa, 7 kwietnia 2021, 13:49

Jak osłabiła? Zwiększając liczebność i wydatki na armię? A jak przez 8 lat PO budowalo silną armię? Zabierając środki MON i zmniejszając liczebność wojska.

LOL
czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:21

Fakty są takie, że dzisiaj nasza armia jest w gorszym stanie niż w 2015. Choćby tylko przez to, że sprzęt jest 6 lat starszy, mamy mniej sprawnych czołgów, rozwalone jednostki bez certyfikacji...

kmdr
środa, 7 kwietnia 2021, 01:55

Silna Polska to zamożny obywatel. I na armie też będzie, a nie 70% ludności w progu podatkowym jeden wyżej od nędzy.

BUBA
wtorek, 6 kwietnia 2021, 15:23

W 2014 Rosja ruszyła na Ukrainę. Wtedy już musieliśmy kupować sprzęt i budować na wczoraj możliwości obronne i zwiększać swój potencjał ale do tych działań nie należą: ławeczki niepodległości, samoloty dla VIPów i doprowadzenie do serii niewyjaśnionych oficjalnie katastrof MiGów-29, pożar na Orle, wycofanie reszty Kobbenów bez nowego rozwiązania, rezygnacja z wymiany przestarzałych OHP na zmodernizowane i młodsze jednostki i można tak wymieniać i wymieniać......................................................................................... ....................................................................................................................................................................................... Na razie Pan Kaczyński i jego ekipa bardziej pomaga Rosjanom niż Polsce. Polskie wody terytorialne są tylko z nazwy polskie bo bez problemu penetrują je rosyjskie OP - pławy sygnalizacyjne można znaleźć na plażach a spod Kalinngradu same nie przypłynęły ...................................................................................................

Krystian
środa, 7 kwietnia 2021, 13:52

W 2014 r. Klich z PO zapewniał, że w ciągu 20 lat nie będzie wojny blisko naszych granic. Zapytam się co PO przez 8 lat kupiło dla armii i jaką armia miała liczebność wtedy, a jaką ma teraz?

Profesor
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:55

Tyle że do 2015 nie kupowaliśmy nic, co najwyżej likwidowano jednostki. A zaległości i bezmyślności nie da się nadrobić w ciągu kilku lat. Niestety na to potrzeba znacznie więcej czasu i stałego dużego finansowania. Bo psuć jest łatwo, budować dużo trudniej.

BUBA
środa, 7 kwietnia 2021, 10:02

Zakup systemu uzbrojenia za 5 miliardów dolarów bez nowoczesnej amunicji i zaplecza lub kolejnego za kolejne 5 miliardów dolarów z amunicją wystarczającą do zniszczenia 50 celów rakiet systemu Iskander o ile przestarzały radiolokator PESA będzie w stanie wypracować dane do skutecznego strzału to sukces?................................................................................................................. ....................................................................................................................................................................... Jedynym wartościowym zakupem jest IBCS a pokazuje nieudolność w budowaniu własnej obrony powietrznej kraju bo taki system powinien zostać wprowadzony z zakupem F-16 a nasz poziom dowodzenia jest delikatnie mówiąc nie sieciocenryczny z 12 sekundowym opóźnieniem w Link 16 lekko nie w czasie rzeczywistym. No chyba że ostatnia modernizacja to poprawiła, bo już CelsiusTech CDL39 na Jas-39 Gripen miał tylko 1 sekundę opóźnienia......................................................................

Greedo
wtorek, 6 kwietnia 2021, 21:30

W 1791 też były plany modernizacji armii. Wszyscy wiemy co należy kupić . Pora wydać te środki by nie było jak z zamiarem na Hurricany w 1939. Tylko nowoczesne wyposażenie w dużych ilościach odstraszy od agresji a noweczesne nie koniecznie znaczy najdroższe bo i z Ameryki.

db+
wtorek, 6 kwietnia 2021, 19:41

Tak a propos tego nie kupowania: 119 Leopardów, Soła, Liwiec, Langusta, Rosomaki, Kormoran II, 2xNDR i NSM, pierwszy DMO Regina, Fly Eye, samoloty CASA, Master i Bryza, rozstrzygnięty przetarg na śmigłowce, wybór wykonawcy w programie Wisła, doprowadzone do etapu wymagającego tylko podpisu na umowie Poprad, Piorun, Spike LR i CKPEiRT, spłacone do końca F16, rozpoczęcie PR przy Borsuku i Gepardzie. To tak tylko szybko i bez wnikania w drobiazgi. A Ciebie poprosiłbym o listę zlikwidowanych jednostek. Przez likwidację rozumiem zwolnienie do cywila żołnierzy, kasację lub zakonserwowanie sprzętu. I zechciej podeprzeć to cyframi (choćby redukcja stanów średniorocznych dla rodzajów wojsk wynikająca z likwidacji tychże jednostek).

kat A+
środa, 7 kwietnia 2021, 06:36

to może uzupełnij liczbami ile tych langust, liwców, kormoranów zakupiła poprzednia formacja. Spłacenie F16 i bezkosztowe umowy to żadne zasługi.

db+
środa, 7 kwietnia 2021, 21:24

Langusty: w latach 2008-2011 zakupiono 75 sztuk. Później ani jednej. Liwiec: w 2013 podpisano umowę na dostawę 7 sztuk w latach 2015-2017. Ogółem zakupiono 10 sztuk (3 zamówiono w 2007 i dostarczono w latach 2009-2010). Program Kormoran II opiewający w założeniach z PMT na trzy okręty został rozpoczęty podpisaniem umowy i położeniem stępki w roku 2013. Trwa do dnia dzisiejszego. Pierwszy okręt zwodowano we wrześniu 2015. Coś jeszcze Cię interesuje?

db+
środa, 7 kwietnia 2021, 17:49

Co rozumiesz przez bezkosztowe umowy?

Specjalista
środa, 7 kwietnia 2021, 10:16

Bardzo trafne! Liwca kupili chyba z jedną sztukę. Tyle samo Kormoranów... w ogóle okrętów to kupili 1 sztukę przez 8 lat. To niby dbanie o MW? A Fly Eye to ile nakupili? Będzie z 10 egzemplarzy. Brawo My!

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 15:28

Przecież wszystkie 7 Liwców kupiono wcześniej. Po 2015 nie kupiono już żadnego.

wert
czwartek, 8 kwietnia 2021, 09:05

bo kupiono Odry i Bystre za 1.2 mld PLN więc nie manipuluj

Jakub
środa, 7 kwietnia 2021, 06:32

W samo sedno

asf
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:44

Tylko pytanie co autor tych słów ma na myśli, czy kolejne tworzenie jednostek partyzanckich/lekkiej piechoty, czy wkońcu zakupy uzbrojenia...

Muniek
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:33

Zdolności obronne to zdrowie narodu a z tym coraz gorzej. Niech mi ktoś wytłumaczy po co Rosja ma napadać Polskę ?

Krystian
środa, 7 kwietnia 2021, 13:57

A po co Rosja atakowała Polskę w 1939 r. w 1920 r. i tak możemy się cofać do samego początku istnienia Rosji

kmdr
środa, 7 kwietnia 2021, 01:59

Bo może. Dwugłowy orzeł symbol panowania na wschodzie i na zachodzie. Bzdura ,ale oni w to wieżą.

ABC
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:26

A po co napisała od zawsze wszystkich wokół ?

Grzyb
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:53

Rosja nie musi napadać Polski. Wystarczy, że zielone ludziki wejdą do któregoś z państw bałtyckich. Polska jako gwarant pokoju w tej najbardziej wysuniętej rubieży NATO będzie musiała zareagować. Jeżeli my tego nie zrobimy, to nie ruszy się nikt, ani USA ani Niemcy. I wtedy dojdzie do konfliktu NATO - Rosja, gdzie my będziemy głównym aktorem tego spektaklu.

KPPL
środa, 7 kwietnia 2021, 11:08

Zrobią nam kolejną wojnę północną z prowadzeniem działań na naszych ziemiach.

gugluk
wtorek, 6 kwietnia 2021, 15:13

Sami nie wejdziemy a NATO się nie ruszy w obronie Bałtów, Wprowadza sankcje i wyrazy oburzenia wygłoszą, USA ma wojnę z Chinami niemal pewną w ciągu 10 lat

Hanka
środa, 7 kwietnia 2021, 07:10

Nie broniac Bałtow likwidujemy NATO...

Grzyb
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:47

Dlatego powinniśmy ściśle współpracować ze Szwedami i Rumunami. Po to miała być budowana via Carpatia - do szybkiego przerzutu wojsk z południa na północ.

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 15:23

Ze Szwedami i Rumunami mamy pokonać Moskwę? Rumunii dysponują trzema dywizjami, Szwedzi trzema brygadami. Myślisz, że to wystarczy?

wert
środa, 7 kwietnia 2021, 21:17

znowu jakieś bajeczki. MY nie chcemy zdobywać kremla. Wystarczy koszt ataku uczynić mało opłacalnym. sowieci nie są głupcami, potrafią liczyć, uderzą ale słabszego, taki typowy damski bokser, najpierw demontaż, działanie wewnątrz, potem tylko kropka nad i. Silnych szanują, boją się, słabymi gardzą. Taka wschodnia mentalność. Szwecja to wyjście na Bałtyk, Rumunia to wyjście deltą Dunaju, my Nizina Środkowoeuropejska. Radziłbym trochę lektury geostrategicznej przejrzeć, może doczytać . Ideałem byłoby wyjecie ukrainy z wpływów niemieckich i dołączenie do tego bloku. Masz wtedy sytuację: nic o nas bez nas

bender
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:59

Widzę, że jesteś zwolennikiem kanapowej geostrategii dla Januszy. Zaskocz mnie więc pomysłem, w jaki sposób sojusz polsko-rumuńsko-szwedzki ma być lepszym pomysłem od NATO? Kto miałby być liderem, ergo głównym sponsorem takiego przedsięwzięcia? Taka Grupa Wyszehradzka działa od 30 lat. Nie przypominam sobie przypadku, żeby skoordynowała jakiekolwiek inwestycje w obronność czy infrastrukturę.

wert
piątek, 9 kwietnia 2021, 11:35

a gdzie napisałem że sojusz państw zainteresowanej flanki ma zastępować NATO? Nie ma to jak twórcza interpretacja, stworzyć temat i dzielnie go "rozwijać". Na marginesie; wierzysz we wspólnotę interesów NATO? francja hiszpania włochy wyślą wojska nam czy Pribałtyce z pomocą? Wierzysz w duchy. Oni maja flankę południową i tam są zainteresowani. Ile czasu zajmie omawianie czy to art 5 czy może jeszcze nie? niemcy nie będą "deeskalować"? Heloł, tu Ziemia! Na dzień dzisiejszy NATO to USA choćby z tej racji że są w stanie udzielić realnej pomocy w ciągu 1 miesiąca a nie 2 jak pozostali ojropiejscy "członkowie". Prawdziwe rozbijactwo to forsowanie tzw 'armi ojropiejskiej" BEZ USA. Defender pokazał ze USA może nawet przyśpieszyć termin pomocy. A dojda magazyny uzbrojenia które bez większej chyba ceregieli udostępnią jeżeli będzie problem z „indianami”. Stąd znaczenie zakupów sprzętu USA i jego znajomości! Nic tak nie łączy jak wspólne zagrożenie. I TO włąśnie łączy członków NATO flanki wschodniej czyli szwecji Polski Rumunii, również USA jako hegemona Lemingi żywią się hipotetycznym polskim rozbijaniem NATO podczas gdy wewnętrzna współpraca to czysty realizm w RAMACH NATO. Kanapowe lemingi do niedawna tego zagrożenia nawet nie zauważały "Polsce w przeciągu najbliższych 20 lat nic nie zagraża", Pamiętasz który dyletant to wyrzeźbił i ogłosił? Dlatego jest współpraca z Rumunią! Militarna polega na wspólnych ćwiczeniach chociażby. Nie zauważyłeś takowej? Ze szwedami na razie słabo idzie (Orka) ale na innych polach (choćby sztabowa) współpraca się nawiązuje a to że ktoś wymyśla warunki w postaci wspólnych inwestycji pozostawiam z jednym komentarzem. Chciejstwo podszyte złą polityczną wolą

Jan
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:29

Właśnie o to chodzi, żebyśmy weszli, żebyśmy mieli z czym wejść, gdyby zaszła taka konieczność. To co już się dzieje w tym kierunku, to rosnące zakupy amunicji. Dobre i to na początek.

mat
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:50

A po co Rosja się zbroi i umacnia Kaliningrad ?

dim
wtorek, 6 kwietnia 2021, 15:48

Po pierwsze, ponieważ nie chce go stracić. Co grozi, w wypadku nie dość dla niej udanego konfliktu w krajach bałtyckich. Czyli Rosja umacnia Kaliningrad, ponieważ planuje jawny, zbrojny najazd na Bałtów. Z tejże samej przyczyny Łukaszenka ogłosił nagle zupełnie niedawno, że Białorusi grozi polski najazd, wtargnięcie WP. Kłamał ? Uważam, że nie kłamał. Ale przecież WP nie ma na to wcale ochoty, więc jak to ? Ano... Jeśli Łukaszenka miał cynk, że np. Rosjanie zamierzają zrobić coś w Pribałtyce ? Wojska Polskie ZMUSZONE byłyby wtedy momentalnie zabezpieczyć, czyli także poszerzyć korytarz suwalski. Czyli białoruskie skierowanie tam brygad i ich okopywanie się... znaczyć mogło, że nie wierzył ruskim, nie Polakom. A po prostu miał takie info, że napad na Bałtów jest aktualnie rozważany - przymierzany na już.

As
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:16

Tak się mówi czytelnikom gazety przechylającej się w stronę skrajnej prawicy, gdzie każdy jeden z kijem gotów lecieć na sąsiadów i swoją miedzę odzyskiwać co to ją w 1600 roku utracił. Niestety potencjalny agresor nie będzie czekał, aż zaspokoimy potrzeby sztabu w Toruniu i weźniemy się za zakupy pierwszy raz od upadku komunizmu.

AHS
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:54

Konkrety Prezesie! Ile % z budzetu MON idzie na płace, emerytury etc.? A ile czysto na uzbrojenie? Mnie sie wydaje, ze budzet MON sluzy rowniez do ratowania innych programow rzadowych, stad takie opoznienia w modernizacji armii, lotnictwa i marynarki.

kmdr
środa, 7 kwietnia 2021, 02:01

Emerytury po za MON i armia bez podatków.

Jan
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:31

To są jawne informacje. Poszukaj sobie

kibic
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:24

Nie "będziemy musieli", ale już musimy rozwijać zdolności obronne i to w trybie natychmiastowym. Ameryka się sypie. Skoro odpuścili sobie bezpieczeństwo swojej południowej granicy, to nie możemy ufać, że wesprą bezpieczeństwo naszych granic. Nie mam nic przeciwko USA, ale wyraźnie widać, że stabilność się kończy. Co nam z planów np. na trzydzieści lat, skoro problem możemy mieć dużo wcześniej. Sytuacja na świecie, nawet w pobliżu Polski, zmienia się z miesiąca na miesiąc. Ruskim COVID zaszkodził, a nastroje Putinowi nie sprzyjają. Może on znowu dokonać jakiegoś podboju, co podniesie jego notowania. Na przykład może zrobić sobie korytarz lądowy między Donbasem a Krymem. To nie jest odległa perspektywa.

Polak
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:23

Wy koszerni komuniści z PiSPO i tak jesteście nastawieni na kapitulację ,oddacie Polskę z Polakami pod zabory z uśmiechem na twarzy

Maks
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:19

Pewne, że tak. Bo teraz "dobra zmiana" nie chce "szybko rozwijać zdolności militarnych". To bez sensu, ale "dobra zmiana" tak właśnie funkcjonuje.

orel
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:16

Żeby jeszcze choć kilka % z tarcz skapnęło na zamówienia zbrojeniowe do polskiego przemysłu to jeszcze bym wierzył

Jan
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:33

A to Kraba, Raka, ammo itd gdzie kupujemy?

Maks
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:40

No, tutaj to trzeba super giga mega extra plus plus ultra plus WIARY.....

Polak z Polski
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:13

To on się dzisiaj o tym dowiedział? Byle na gadaniu się nie skończyło. Znając rzady ich formacji zmarnują środki tak jak dotychczas. Czekamy na konkrety, szybkie decyzje i działanie.

ryba
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:24

jakie środki jak my nic na badania nie przeznaczamy !!!

Monkey
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:30

@Polak z Polski: Ja jestem Polakiem z UK i niestety sądzę, że dalej będziemy czekać. W gadaniu jesteśmy mistrzami świata. Tak jak w marnowaniu szans na rozwój.

A44
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:10

Trzeba mieć tę świadomość, że zdolności obronne buduje się przez dekady. I to nie przez jedną czy dwie ale co najmniej przez 4-5. Jak na razie to do 2015 r. nikt nawet o tym nie myślał, a wręcz przeciwnie. Prawie wszyscy chcieli ograniczać i likwidować, a niektórym to likwidowanie i ograniczanie wychodziło wręcz idealnie.

tłokfm
środa, 7 kwietnia 2021, 01:00

W punkt.

Fakt
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:57

Masz przykład Niemiec za Hitlera jak szybko się uzbroili a i obecnie jest mnóstwo choćby Czesi ,Rumuni ,Litwini a nawet Ukraińcy

czystyOlek
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:34

Moze nie przez dekady, bez przesady. Sa przyklady ze da sie to zrobic

kmdr
środa, 7 kwietnia 2021, 02:19

Tak ale trzeba mieć pieniądze , a nie 2 000 000 ludzi na garnuszku państwa.1/6 dorosłych pracujących jest w tzw. budżetówce i nie generuje wprost wartości dodanej. To o czym mowa? Rozumiem armia 100 000, policja i służby pokrewne 100 000 i nauczyciele ,ale reszta po co tyle? Sam Sejm zatrudnia ponad 1200 osób. Warszawa w samym samorządzie zatrudnia ponad 10 000 osób.

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 15:14

Właściwie w punkt, poza częścią dotyczącą samorządu. Zaniedbaniem wszystkich rządów od 1989 jest niedokończenie reformy finansów publicznych pozwalające powiatom samemu się finansować. To nikomu u władzy się nie podobało. Warszawa w ramach ustawy Janosikowej co roku oddaje miliardy do wspólnego wora, z którego władza centralna daje jednym, a innym nie.

Lla
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:53

Wieksza autonomia samorzadow to wieksze ryzyko separatyzmow, ktorejuz dzis wystepuje.

kmdr
środa, 7 kwietnia 2021, 17:29

Reforma samorządowa w tej formie w ogóle nie jest potrzebna. To jak utrzymywanie dwóch państw. Wystarczy administracja lokalna "ustawa cieciowa".Ulice pozamiatane odśnieżne w nocy oświetlone, śmieci pozbierane i tyle .Jedno okienko do poboru opłat podatku od nieruchomości i wydawania i odbioru podań na już gotowych blankietach. Petent przychodzi wypełnia odpowiedni formularz i zostawia w okienku ,odpowiedź przychodzi pocztą wciągu 14-30 dni. To mityczne jedno okienko. I wystarczy. Piętnastu radnych na najmniejszy Rozkraczew, po co.

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 19:40

Tu akurat się mylisz. Gierek zlikwidował średni szczebel samorządu, było za to 49 województw (już mniejsza z tym, że demokracji też nie było). I wtedy okazało się, że lokalne inwestycje jak drogi, szkoły, przychodnie nie odpowiadają lokalnym potrzebom, bo wszystko zarządzane jest z Warszawy. Reforma samorządowa była strzałem w dziesiątkę, gdyż ludzie poczuli, że odzyskali kontrolę nad swoimi małymi ojczyznami, że mają wpływ. Zaczęli rozumieć demokrację i dbać o swoje otoczenie. Samorządy przejęły zadania takie jak szkoły czy szpitale, ale pieniądze na ich wykonanie nadal dostają jako dotacje celowe od rządu centralnego. To jest ta reforma, której nikt nie dokończył.

kmdr
czwartek, 8 kwietnia 2021, 15:36

Technologia poszła naprzód można to osiągnąć przy 16-17 województwach. Reforma samorządowa była strzałem nie w kolano, a w głowę. Tyle pieniędzy co oni przeżarli i zmarnowali. Jakie wały jak tam odchodzą to ludzkie pojęcie przechodzi. Masz kontrole już mnie nie rozśmieszaj. Ten burdel z służbie zdrowia właśnie do przejęcia przez samorządy się zaczął. I Bogu dzięki ,że nie dokończyli ,kolejne rozbicie dzielnicowe i jeszcze większe udzielne ksiąstewka jak mazowieckie lenno Stuzickie. Mała ojczyzna. Jak Ci duża ojczyzna nie pasuje przeprowadź się do Andory. Pracujesz w samorządzie? To by wiele wyjaśniało. Ja pracowałem przez 9 miesięcy w Starostwie.

wert
czwartek, 8 kwietnia 2021, 09:15

może i tak ale częściej NIE. Lokalne "samorządy" to często sitwy i kolesiostwo. Masz przykład w warszawce, można było ludzi eksmitować na bruk po to aby deweloperowi zrobić dobrze. Albo kolesiowi kamienicznikowi. Masz przykład w wyprzedaży miejskich aktywów typu ogrzewanie śmieci etc. Stoen waszawki czy gdańsk to obraz oddania zysków które DA SIĘ wygenerować a które powinny być reinwestowane dla DOBRA LOKALSÓW. Samorządowa Czajka to sukces czy drenowanie kasy którą zwrócą mieszkańcy w opłatach? Samorządy do bardziej pacaneum niż panaceum

bender
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:48

Spójrz na samorządy z szerszej perspektywy niż propaganda PiS przeciw Warszawie. Primo, to matecznik demokracji. Secundo, kto jak nie lokalny samorząd ma znać lokalne bolączki? W zeszłym roku byłem w Bolesławcu. Urokliwe miasto, ale populacja maleje, więc burmistrz nie czekając na super plan partii rządzącej wprowadził ulgi i ułatwienia dla nowych mieszkańców oraz zachęty dla inwestorów. Nie wiem, czy plan zadziałał, ale inicjatywa godna pochwały.

wert
piątek, 9 kwietnia 2021, 14:00

spójrz na Sopot i jego lasy komunalne, 6 wyrżniętych 25 ha wyłączonych na cele poza leśne typu "dziwna" zabudowa typu restauracje, "kompostownie" typu dzikie wysypisko śmieci za które inspektorzy ochrony środowiska nakładają kary. Co do warszawki, nie żartuj, to nie powinna być krytyka tylko prokurator. Za Czajkę za kamienice, za Stoen, za komunikację, teraz śmieci, itd itd itd. Jest cokolwiek co ich broni? Or realu uciekają w dziwaczne ideologie. Co do "szerokości" spojrzenia, mitologizowanie czegoś czy kogoś to nie moje klimaty. A Bolesławiec? Chwała im, jest sporo takich miejsc. Powiem jeszcze jedno: każda władza się deprawuje a wladza absolutna deprawuje się absolutnie czy w samorządzie czy w Państwie. Zwłaszcza mając takie yelyty

bropata
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:50

Nie można mówić o szybkim rozwoju zdolności obronnych państwa, w którym szczątkowy przemysł zbrojeniowy ledwo zipie z braku zamówień i nowoczesnych technologii, a także co ważne fachowych kadr na odpowiednim poziomie. Budowanie niemal od podstaw stoczni albo nacjonalizacja montowni lotniczych nie wchodzi w grę z oczywistych powodów. Trzeba wykorzystywać istniejące już możliwości przemysłu zbrojeniowego poprzez zamówienia własnej armii. Trzeba tez kupować licencje na nowoczesna broń, sprzęt i technologię. Trzeba wreszcie bardziej zdywersyfikować kierunki zakupów i w większym stopniu wchodzi w kooperację - szczególnie z najbliższymi państwami - np. Szwecją, Słowacją czy Czechami. Ale najpierw trzeba precyzyjnie określić narodowy interes obronny i podporządkować mu kolejne działania. Niewątpliwie istnieje pilna potrzeba drastycznego skrócenia etapu studyjnego i szybkiego przechodzenia do etapu wykonawczego. Należy też zapomnieć o ciągłych, zaskakujących zmianach planów modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych.

sceptyk
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:43

O „rozwój gospodarczy”… Czyli co? Całkowicie spolonizowane K2Pl a nie Abramsy… Śmigłowce ze Świdnika a nie zza oceanu. Narew od PGZ a nie… itd. No zobaczymy.

MemyPolityczne
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:18

Na dziś potrzebujemy po prostu zamówić i kupić co się da, co nie będzie przestarzałe na dzień dobry. A "na jutro" potrzebujemy polskiego odpowiednika DARPA'y i dużych inwstycji w okołomilitarne sturt-up'y z których za parę lat może powstać własny przemysł "elektroniki-droniki-informatyki" zbrojeniowej. Następna duża wojna w Europie to będzie zmaganie gadzetów elektronicznych, do których ludzie będą tylko dodatkiem.

MemyPolityczne
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:14

Nie mamy technologii. I tak by się to sprowadzało do produktóe licencyjnych

czystyOlek
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:33

Troche mamy. Ludzie lubia przesadzac w obie strony - albo hurraoptymizm albo beznadzieja

były wyborca pis
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:33

Grupa Rekonstrukcji Sanacji

kl
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:03

Wdzięczne bon moty które nie oddają rzeczywistości

SSowiet kryj się
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:21

akurat oddają doskonale - wystarczy poczytać wspomnienia płk (wówczas) Maczka

dropik
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:56

lub PRL-bis ;)

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:56

Dokładnie , bardziej PRL-bis ...

Patry
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:58

jak JK chce to osiągnąć ... poprzez zakupy z"półki" w skandalicznym trybie nowych bez żadnych korzyści przemysłowych i technologicznych Fów za oceanem ... to istny sabotaż na naszej obronności i zwykłe okradanie podatników ... ale czego sie spodziewac po sanacji

future
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:57

Wydajemy na MON prawie tyle co Izrael na swój, i co mamy? Sprzęt na defiladę? A co ma Izrael ?

kowalsky
wtorek, 6 kwietnia 2021, 22:25

Corocznie gratis sprzęt za 3 mld .

AIS_01
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:35

Zobacz ile dostaje Izrael wsparcia z USA, zobacz po ile kupuje np okręty podwodne z Niemiec itd. Nie porównuj swiatowej finansjery z Polską.

Autor Widmo
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:48

Zadaj to pytanie ludziom z tzw. Styropianowej Solidarności.

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:57

Proszę odwiedzić Bumar , tam jest prawdziwe Królestwo Związków Zawodowych .

kmdr
środa, 7 kwietnia 2021, 02:35

Bo nikt nie umie tego za ryj wziąć. Ustawa o związkach zawodowych. Prezesi i funkcyjni związku utrzymują się ze składek członków i nie dostają "etatów związkowych" w miejscu zatrudnienia. Chce działać w związkach proszę bardzo, ale pracujesz normalnie ,a dodatkowo niech ci związek płaci. Postrajkują i przestaną. Kolejne pasożyty.

Dr House
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:41

Ale pieniądze poszły na utrzymanie bezrobotnych knajp, hoteli i cwaniaków z dużych firm. Nie będzie żadnego wzmocnienia armii a to oznacza że przegraliśmy wojnę która już niedługo będzie.

Profesor
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:28

Realnie patrząc to przez pierwsze 4 lata rządzenia PIS kupił więcej nowoczesnego sprzętu dla sił zbrojnych niż PO przez całe 8 lat rządów. Przyznam jednak, że nie było to trudne, bo poprzednicy nie kupowali praktycznie niczego, a właściwie to zwijali siły zbrojne. Teraz jednak pora pójść mocniej do przodu i poprawić dwie największe bolączki: obrona ppanc i plot.

kmdr
środa, 7 kwietnia 2021, 02:40

W Armia to we wszystkim ma nie tyle bolączki, a boleści. Kupić i zapłacić to nie znaczy mieć. A mieć to nie znaczy móc żyć z marszu.

Krzys
wtorek, 6 kwietnia 2021, 19:52

Proszę nie konfabulować.

Gnom
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:49

Jak zwykle wprost z USA bez jakichkolwiek korzyści dla gospodarki? To takie ze 3 ruskie straszaki i przy czwartym nie będzie kasy do wysłania do USA bo budżet szlag trafi, a wcześniej kupiony sprzęt będzie stał niesprawny z powodu braku kasy na jego utrzymanie w sprawności. jak dla mnie nie jest to mądra koncepcja, ttyle, że jedyna jaka prezentuje władza.

Hh
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:33

Casy, leopardy , mastery , langusty , kormoran, jassm, podwozia kraba, rbs, topaz , liwiec do tego wyłożenie pieniędzy na rozpoczęcie takich programów jak borsuka, zssw 30 , Poprad, piorun , pirat bóbr i wiele innych dzisiaj PIS spija śmietankę z tych programów a sam po 6 latach nie rozpoczął niczego nowego za kilka lat zostanie nam już tylko kupowanie u innych . Nie chce bronić PO bo byli beznadzejni przynajmniej do czasu wybuchu konfliktu na Ukrainie Ale wychwalanie Pisu to już gruba przesada... wydali olbrzymie pieniądze to trzeba im przyznać ale wszystko poszło na paradne ilości które w żaden sposób nie wzmocnił naszej obronności do tego doprowadzili to jeszcze większej zapaści armię w innych obszarach. Wszystkie zakupy tylko w celach propagandowych lub żeby kupić przychylnośc wuja.

Krystian
środa, 7 kwietnia 2021, 14:24

To ile PO przeznaczyło na te programy?

wert
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:45

ja bym powiedział że szumne zachcianki przetworzyli w konkretne finansowanie ale co ja tam wiem. Powiedz Ełgieniuszu jakie nieparadne ilości byłyby prawidłowe za te olbrzymie pieniądze? Wiesz że wuj w 2006 nawet nie chciał rozmawiać o zakupach nowoczesnej broni? "Po co wam taka broń, przecież nikt wam nie zagraża" Płacimy normalne ceny i dlatego choćby mogli dostać kosza gdy chcieli wejść w KGHM. Ile NAS kosztowała "tania" broń z niemiec?

db+
wtorek, 6 kwietnia 2021, 20:11

No to jednak mało wiesz. Sprawdź sobie w stanie realizacji PMT jakie programy były w jakiej fazie pod koniec 2015 roku, jakie są kontynuowane, które skasowano a jakie rozpoczęto już po zmianie władzy. To bardzo ciekawa lektura.

wert
wtorek, 6 kwietnia 2021, 23:05

no to zapodaj sumy jakie kto wydatkował na wymienione przez Ciebie programy. Może jeszcze dorzuć dane kto ile zwracał do budżetu niewykorzystanych środków. To bardzo ciekawa lektura.

db+
środa, 7 kwietnia 2021, 21:05

Co do środków zwracanych do budżetu to faktycznie jest ciekawa sprawa. Albowiem od roku 2001 niewykorzystane pieniądze zwracały do budżetu wszystkie kolejne MON-y. W tym również te za rządów PIS. Nie tylko zresztą MON-y. Obowiązek zerowania sald na koniec roku miały wszystkie ministerstwa - taka była dyscyplina budżetowo. Żeby tego uniknąć, kierując się zapisami art. 173 Ustawy o finansach publicznych – Środki z budżetu państwa przeznaczone na finansowanie programów wieloletnich nie mogą być, z zastrzeżeniem ust. 2, wykorzystane na inne cele- stworzono wieloletni PMT obejmujący priorytetowe programy modernizacyjne. Przyjęty wówczas przez Radę Ministrów dokument gwarantował, że środki nie wykorzystane w roku budżetowym zostaną zarezerwowane na kolejny rok na finansowanie planów modernizacyjnych MON. Jako pierwszy wyłamał się z tej reguły Antoni Macierewicz przekazując jak to nazwano wówczas "zaoszczędzone" 209 mln PLN na zakup węgla przez ARM. W ten sposób zapoczątkował nową tradycję finansowania z budżetu MON wydatków dotyczących realizacji zadań innych ministerstw realizowaną chwalebnie do dzisiaj.

wert
piątek, 9 kwietnia 2021, 17:32

To masz zamiast bełkotu i nowomowy. Budżet MON Rok, Budżet zaplanowany/ Budżet wykonany; 2005-17.6mld / 17.2mld; 2006-18,5 / 18.1; 2007- 21,1 / 20,3; 2008- 22,7 / 19,8; 2009- 24,9 / 23,0; 2010- 25,7 / 25,3; 2011- 27,5 / 26,7; 2012- 29,5 / 28,1; 2013- 31,4 / 28,1; 2014- 32,0 / 31,5; 2015- 33,0 / 32,0; 2016- 35,9 / 35,8; 2017- 37,4 / 37,3; 2018- 41,1 / 42,5; 2019- 44,9 / 44,3 2020- 52,0. / 51,8

Z prawej flanki
środa, 7 kwietnia 2021, 19:53

Jakimi to niewykorzystanymi środkami dysponował rząd w okresie największego światowego kryzysu, od 70 lat? Kiedy wy wbijecie sobie do głów, że "budżet", to jedynie zapis w ustawie, który jedynie zakłada pozyskanie pieniędzy z takiego czy innego źródła... Dzięki temu że redukowano wydatki publiczne Polsce udało się przejść przez tamten kryzys niemal suchą stopą- bez szkód dla gospodarki. I to jest olbrzymia zasługa. Socjaliści jednak nigdy nie przyjmą do wiadomości że bogactwo bierze się z ciężkiej pracy i oszczędzania, a nie z zaciągania kredytów i kreowania konsumpcji...

wert
czwartek, 8 kwietnia 2021, 09:21

tia jasne "zielona wyspa". Jakbym czytał hybrydę Trybuny Ludu z Najwyższym Czasem

Czytelnik
środa, 7 kwietnia 2021, 10:19

Nie licz na to. Propagandzista konkretów nie poda, bo to nie jest zgodne z jego linią propagandową.

kto wie?
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:16

Może kupią XB-70 Valkyrie za SU-22 i MiGi-29? Może Moskit i Pirat zostaną kupione - w tym na Mi-24? Może jeszcze kupią PrSM? Może kupią Hyunmoo-3B? Może wreszcie uzyskają satelity do obserwacji radarowej powierzchni ziemi? Może kupią Borsuka i nowego Honkera? Może do Kraba część wież wyprodukują z lufami o długości 58 kalibrów? Same pytania, ale części tych produktów jeszcze nie da się kupić?

Dark
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:18

Tak ... jak na razie PiS oprócz programów zapoczątkowanych przez Platformę nie zrealizował nic kompletnie nic. Kupilismy bez offsetu Wisłe i Harpię ... jak republika bananowa.

A44
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:56

Tak sumie to po co nam SZ RP skoro zaraz za granicą mamy Bundeswehre?

ultraubawiony
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:03

A co to znaczy "zapoczątkowane"? Tzn wpisane do excela? Poważnie to takie wielkie osiągnięcie na miarę 8 lat rządów? Nie wiem czy pamiętasz ale w tym excelu to nawet sumę źle policzyli.

RealMax
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:38

Program zakupu średnich śmigłowców został zakończony, wystarczyło podpisać kontrakt. Były tez zaawansowane rozmowy na temat 8 baterii Patriot. Co zrobił PIS z tymi programami, przygotowanymi od A do Z przez P.O ? I co mamy w zamian ?

tłokfm
środa, 7 kwietnia 2021, 01:07

Chyba zapomniales o podsumowaniu tej faktury na smiglowce.

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 14:53

No drożej niż cztery AW 101 to nie było.

misiek
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:48

"od A do Z" sugerujesz że tego excela to posortowali nawet od A do Z? Bo tam nic więcej nie zostało zrobione, to przecież wszyscy wiedzą xD

Czytelnik
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:58

Sugerujesz że te śmigłowce zwiększyły by bezpieczeństwo Polski? Putin by się ich przestraszył i już byli byśmy bezpieczni? Bo wiesz, na inne zakupy kasy by już nie było. Więc dobrze że z nich zrezygnowano i kupiono w zamian raki i kraby. Są nam dużo bardziej potrzebne przy ograniczonych środkach finansowych.

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 15:07

Śmigłowce są potrzebne dla 25 BKPow, która miała służyć jako "straż pożarna" w naszej obronie manewrowej, miały też zasilić MW i specjalsów. Myślisz, że nasze odstraszanie wzrosło po tym, jak zakup uwalono? Był jeszcze plan na regionalne centrum serwisowe dla śmigieł Airbusa, no ale po co w bogatym państwie jak nasze jakaś fabryka i kompetencje, niech sobie Ukraińcy i Rumunii sami je serwisują.

db+
wtorek, 6 kwietnia 2021, 20:21

Pierwsze Kraby kupił jeszcze poprzedni rząd. Ten sam rząd sfinansował PR nad Rakiem i doprowadził je do fazy badań kwalifikacyjnych. Potem wystarczyło tylko podpisać umowę (co zresztą przewidywał PMT). Śmigłowce są tak samo potrzebne jak inny sprzęt. W warunkach wojny manewrowej są wręcz niezbędne.

Krystian
środa, 7 kwietnia 2021, 14:31

Nie pierwszy dywizjon Krabow kupil PiS. PO podpisalo umowę. Za PO nie było rozpoczęcia masowej produkcji. To tak jakby teraz PiS podpisał umowę na 1000 F35 i niech następny rząd się martwi skąd wziąść na to kasę

db+
środa, 7 kwietnia 2021, 18:44

Ciągłość państwa polega między innymi na realizacji zadań rozpoczętych przez poprzedników a nie na ich bezmyślnym kasowaniu, tylko dlatego , że to "ich pomysły". Rolą opozycji (bez względu na to kto nią jest) jest pilnować, aby zobowiązania podejmowane przez aktualną władzę nie zarżnęły w przyszłości budżetu państwa. Na 1000 F35 nie podpisał. Za to na 32 sztuki owszem. Na kwotę 20.7 mld PLN. Czyli idąc Twoim tokiem rozumowania te samoloty kupi rząd, który będzie u władzy w latach 2024-2030? PIS tylko podpisał umowę?

wert
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:23

pis podpisał umowę i wpłaca kasę zgodnie z harmonogramem. W roku ubiegłym 2 mld PLN. Wisły też nie ma a spłacono prawie 7 mld. Kraba zamówiło po ale kasę na ten sprzęt znalazł pis. Logiczne? Ten kupuje kto płaci. Na marginesie: masz już sumę niewiele mniejszą od sumy zwrotów do budżetu niewykorzystanej kasy przez poprzedników

db+
czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:14

Za te umowy z 2008 i 2014 też płacił dopiero PIS? Za czasów poprzednich rządów nie było harmonogramów? To zarząd HSW powinni wyrzucić na pysk. Zbudowali 24 działa plus komplet pojazdów dla DMO za darmola. Problem obecnej władzy polega właśnie na tym, że płaci za sprzęt, który dopiero będzie. Za dwa, trzy, cztery lata. Zapewne pamiętasz, że to za czasów AM podniesiono dopuszczalną wielkość zaliczki wpłacanej na poczet przyszłych dostaw z maksimum 25 na 33%. A co do zwrotów to temat poruszyłem w innym komentarzu.

wert
sobota, 10 kwietnia 2021, 12:06

wyszczególnij umowy i podaj sumy jakie kto wpłacił do TYCH umów. To pokaże kto co kupił. Twoje zwroty podsumowałem wyżej

Bolesław
środa, 7 kwietnia 2021, 11:24

A powiedz ile kasy poprzedni rząd przeznaczył na Kraby a ile obecny? Nie wiesz? To ja ci powiem: obecny 99% kosztów programu, bo poprzedni kasy nie miał zwracając ile się da z MON do budżetu państwa. Tylko w tym kontekście widać kto jak dbał o nasze bezpieczeństwo. Poprzednicy głównie PR'em.

Z prawej flanki
środa, 7 kwietnia 2021, 20:00

"obecny 99% kosztów programu" - nie ma to jak wymyślić sobie wartość z sufitu bo "nie mam pojęcia ale tak mi się wydaje". Realizacja programu Regina do 2015 roku kosztowała ~1,6 mld zł.

db+
środa, 7 kwietnia 2021, 18:33

Opowiem Ci coś o programie Regina. Program rozpoczął się umową z HSW SA zawartą w roku 2000. Do roku 2003 wykonano 2 prototypy. W latach 2004-2007 program został praktycznie wstrzymany. W 2008 zawarto umowę z CPW HSW na PW w ramach projektu Regina na kwotę 223 mln PLN. PW obejmowała dostawę 8 wozów ogniowych, 6 wozów dowodzenia i 2 pojazdów logistycznych. W 2012 podpisano aneks do tej umowy na kwotę 683 mln PLN zwiększając zamówienie do 24 AH i pełnego stanu pojazdów towarzyszących dla DMO. Daje to łącznią kwotę 906 mln za pierwszy DMO wraz z wdrożeniem projektu. A potem w roku 2013 okazało się, że Bumar nie potrafi wyprodukować podwozia i cały program stanął pod znakiem zapytania. Próby usunięcia wad w UPG-NG trwały rok z hakiem. Zdecydowany ruch z podwoziami K9 spowodował święte oburzenie związków zawodowych Bumaru i uratował program. W roku 2016 podpisano umowę na 4 kolejne DMO na kwotę 4649 mln PLN. Czyli ca 1162 mln PLN za DMO, dla seryjnego produktu nie wymagającego kosztów na wdrożenie. A ile to ten poprzedni rząd oddał do budżetu? (bo że oddał to fakt - taka była wtedy dyscyplina budżetowa). Obecny rozwiązuje to inaczej: przenosi wydatki na rok kolejny i finansuje z budżetu MON przedsięwzięcia na rzecz innych ministerstw. Zechcesz podliczyć ile to było przez ostatnie 6 lat?

wert
sobota, 10 kwietnia 2021, 12:17

to wytłumacz jak to się stało że Krab 1 i Krab 2 na Kalinie przeszły pomyślnie cykl badań rozpisany na 6 szt, zostały później przebadane i np były bardzo chwalone choćby przez Skrzypczaka. Do dziś służą w Toruniu. Pękanie blach podwozia było w następnej serii 3-8 i wynikało tyko i wyłącznie z niechlujstwa KIEROWNICTWA Bumaru jak również organu (właściwy minister) NADZORUJĄCEGO ten zakład bo bronił nieudaczników. Kupiono blachy bez żadnego atestu wyciągnięte z pokrzyw z Ostrowca

Lord Godar
środa, 7 kwietnia 2021, 14:13

Program rozwojowy do etapu otrzymania gotowego do produkcji uzbrojenia to jedno , a zakupy tego sprzętu to drugie . Równie dobrze PO mogło zamiast finansować rozwój kupić gotowca np w USA jak to robi obecny minister ON i wtedy byś ich chyba lepiej ocenił .

Czytelnik
środa, 7 kwietnia 2021, 10:20

Tak, kupili pierwsze 2 kraby bo na więcej kasy nie było. A teraz policz ile kupiono od 2015 roku i ile to kosztowało.

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 14:58

Nie kłam. Nie byłoby żadnych Krabów, gdyby nie zagranie va bank Siemoniaka z podwoziami z Korei. PiS był przeciwny.

Lord Godar
środa, 7 kwietnia 2021, 14:14

Popatrz lepiej kiedy program Kraba osiągnął gotowość do produkcji w ostatecznej konfiguracji.

Mietek
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:23

I resztki z Homara

Ralf_S
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:04

To jeszcze niech to Płaszczakowi przekaże, bo on chyba nie za bardzo się przykłada do modernizacji. Zresztą zakupy się skończyły, jak Donald przestał być prezydentem USA.

Obserwator
wtorek, 6 kwietnia 2021, 09:22

Stojąc "nad przepaścią", póki co, robimy krok do przodu. MW nie istnieje,czołgi w totalnym remoncie ,śmigłowców szturmowych ,brak,nowoczesnych bwp, brak i td., i to.

Krystian
środa, 7 kwietnia 2021, 14:33

MW istnieje, tylko brak OP. A co do reszty to się pomału rozwija. Poza tym piorytetem nie są BWPy tylko powinien być Narew i zwiększenie świadomości sytuacyjnej na polu walki

Jan
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:24

Artyleria, ammo, radiolokacja też?

kmdr
środa, 7 kwietnia 2021, 02:45

Artyleria nie strzela dalej niż 38 km. No i radiolokacja po to żeby syreną dać sygnał jak by coś leciało to żebyś zdarzył się przeżegnać zanim to spadnie.

Krystian
środa, 7 kwietnia 2021, 14:36

To zależy jaka. Problem jest z tym, że jeszcze nie mamy radaru pozahoryzontalnego. Szkoda, że nie pracujemy nad własnymi pociskami manewrujacymi

Ona1990
wtorek, 6 kwietnia 2021, 08:48

Skoro potrzebujemy tego może zakup F16V-48 Nasams-30 Homar-54 Apache-36 Orka-5 Miecznik-5 Krab-100 Pewnie by wzmocniło armie ale jak narazie nie ma nic

A44
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:20

Kilkadziesiąt tysięcy dronów (powietrznych, lądowych i morskich) i kilkaset tysięcy szt. amunicji krążącej. Taktyka ataku rojami złożonymi z kilkuset sztuk jednocześnie.

Dark
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:50

Widać dogłębną znajomość tematu ... 1. F16V - ok 2. Nasams - dogadać się na produkcję licencyjną i rozwój Pioruna II aby ustanowić narodowe możliwości rozwoju być moze w oparciu o NASAMS albo CAMM 3. Homar ... o czym mówimy bo wyrzutnie to pestka ... ale rakiety i z ukrainą się dogadać na produkcję Wierchy albo Izraelem, znowu narodowe zdolności w Mesko produkcji rakiet a nie zakup kilkuset sztuk na 1 salwe. 4. Orka - tylko jesli rakiety manewrujące ... inaczej to strata kasy 5. Mieczniki ... czy my się wybieramy polować na piratów ? Bo okręty klasy Fregata na bałtyku to kaczki za miliardy do zatopienia w 4 godziny wszystkie. 6. Kraby - tak ale w połączeniu z 50-100 liwcami lub ich następcami 7. P-Plot w oparciu o Sołę oraz AK35 na podwozu Kraba ... aby mysz się nie przemknęła 6. Masowa produkcja pirata oraz rozwój następcy Spike w oparciu o narodowe zdolności

bobok
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:30

Jak chodzi o rakiety i okręty podwodne z rakietami manewrującymi to z Koreą Południową ( największy zasięg i udźwig ) - obecnie produkją najlepszą elektronikę. Odnośnie 6 - jest Moskit.

Krystian
środa, 7 kwietnia 2021, 14:38

Może gdyby Macierewicz był przynajmniej jeszcze pół roku ministrem MON to mielibyśmy okręty Scorpen 2000

Autor Widmo
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:53

Dark, prawie 100 %.

Krzys
wtorek, 6 kwietnia 2021, 07:47

Powiedział i wrócił do siebie. Ot wszystko...

andys
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:43

Najwazniejsze , że powiedział.

Dropik
wtorek, 6 kwietnia 2021, 07:00

Ten człowiek nie ma pojęcia jak działa swiat. Przecież to on parl do przekonania mierzeji wiślanej. To kolejne zmarnowane 2 mld na inwestycje rzekomo potrzebna z powodów obronnych. Kolejne miliardy juz sa zaplnowane na potzeby regulacji wisly i kanalu do morza czarnego. Oni jedynie wincej wot i grotow mogą wymyslic

Krystian
środa, 7 kwietnia 2021, 14:40

Niebwie i dlatego bezrobocie jest niskie a Orlen miał zysk przez 5 kat ponad w6 mld zł. To nie to co za PO 8 lat i zysk 2,9 mld.

dropik
czwartek, 8 kwietnia 2021, 08:45

Odejmij straty wynikłe z cudownej inwestycji w Możejki i przypomnij czyja decyzja stała za tą cudowna strategiczną inwestycją. Wydatki inwestycyjne też były 2 x wieksze niż przez ostanie 3 lata . No i aktualna cena benzyny świadczy o tym ,że ktos nas oskubuje z pieniędzy. I na koniec coś w 2020 zyski Orlenu już słabiutki , rok wcześniej też spadały..i co teraz ?

Saw
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:11

Akurat fatalny przykład. Inwestycje strategiczne za PiS i tak są lepsze niż za innych rządów. Układali je ludzie mający większą wiedzę od naczelnika i jego bliskiego otoczenia. Choć mierzeja jest jeszcze dyskusyjna to mam nadzieje, że wreszcie ruszą konkretne prace z CPK. Natomiast tragiczne jest zarządzanie, procedury i kadry tak w MON jak i we wszystkich inspektoratach i całej zbrojeniówce gdzie władze sprawuje mierna ale wierna gwardia przyboczna. Mówienie natomiast, że kiedyś było lepiej jest jak mówienie, że kiedyś było lepiej bo byliśmy w g tylko po pas, a teraz jesteśmy po szyje. Przecież oni wymienili może 10% ludzi, a po drugie kim mają ich zastąpić? Jak nowoczesne procedury i szkolenia z zarządzania dla urzędników MON i zbrojeniówki nigdy nie powstały. Tak było kiedyś i tak jest teraz.

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:10

Z pewnością dobrym przykładem tego jest upieranie się od wielu lat przy węglu , a nie innych przyszłościowych źródeł energii i dotowanie "zagłębia" wyborczego , a teraz nagle jest zwrot w tej kwestii o 180% . Ciekawa strategia , która utopiła miliardy złotych . Kolejny przykład związany z poprzednim to rozbudowa "Ostrołęki" i następne utopione miliardy ... Takich grubych przykładów jest jeszcze kilka , a mniejszych sporo więcej . A za tą zmarnowaną kasę to nawet gdyby połowa poszła na MON i została efektywnie wykorzystana , to mielibyśmy już rozwiązany problem finansowo z jednym , a nawet dwoma grubymi programami np z Orką , Krukiem , PPK w armii czy nawet Narwią . No ale cóż , armia poczeka a my jesteśmy bogatym państwem i stać nas na takie marnowanie pieniędzy ...

Paranoid
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:42

Inwestycje strategiczne PiS to jakie? Budowa elektrowni węglowej, wstrzymanie i bajki nt. elektrowni jądrowej, szlak jedwabny i odpowiedź ministra na pytanie co pójdzie na wschód do Chin "jabłka", CPK przy istniejących 4 lotniskach obsługujących centrum Polski (Okęcie, Modlin, Radom + rozbudowa przez PiS, Łódź i bankrutującym PLL LOT), Pionki OK, Mierzeja - dyskusyjna, rozbudowa LNG - OK, samochody i akumulatory elektryczne - bajka, szczepionki - bajka, stocznie motorem polskiej gospodarki - bajki ... a tak przy okazji CPK, to CPK chce budować połączenie kolejowe do Jastrzębia Zdroju co by im łatwiej było jechać do CPK, bo do Katowic mają za daleko ... jedna z wielu logik "ludzi mających większą wiedzę"

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:12

Kiedyś była wola aby w każdym dużym mieście była huta , a teraz do każdego miasta będzie połączenie z CPK .

Bolesław
środa, 7 kwietnia 2021, 11:26

A po co skoro są koleje w Niemczech? U nas wystarczy że Czosnkowski podnosi opłaty za śmieci o 400% - chyba najwięcej w Europie.

Lord Godar
środa, 7 kwietnia 2021, 14:21

To wytłumacz Polakom że śmieci się segreguje , prowadzi przemyślaną politykę recyklingu odpadami we własnym gospodarstwie domowym , nie wywozi śmieci do lasu lub komuś innemu pod płot lub na jego śmietnik , nie pali śmieciami w piecu . Po drugie niech ktoś zrobi porządek z firmami , które zrobiły z tego dobry biznes , a koszty tego ponoszą ludzie .

niedziela, 30 maja 2021, 11:04

Od nowej ustawy śmieciowej wprowadzonej przez PO-PSL to samorządy odpowiadają za odbiór śmieci, dlatego w miastach jest monopol lub oligopol firm które wygrywają przetargi od gmin i dlatego tak ceny wywozu wzrastają.

Robert
wtorek, 6 kwietnia 2021, 04:29

W tym roku tak jak w poprzednich wypłacają 13 i 14 emeryturę, tak więc wojskowi już dostaliście nowy sprzęt. Poza tym wyślą was by ginąć za banderowską Ukrainę, dokładnie za tych ludzi, którzy mordowali Polaków za to, że byli Polakami, w setkach tysięcy. Należy wam współczuć...

niejaki Błochin
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:38

A masakry więzienne Polaków przez NKWD w 1941, Twer, Katyń, wywózki na syberię i "białe krematoria", rozkaz Jeżowa nr 00485, to co? Ukraińcy, tak? Wasilij Błochin też był Ukraińcem?

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:15

Dobrze , że mu nie podałeś jako przykładu Stalina , bo by Ci napisał , że to nie Rosjanin tylko Gruzin i Gruzja temu winna.

Szymon
wtorek, 6 kwietnia 2021, 09:57

"Dokładnie ci ludzie, którzy mordowali Polaków" już dawno nie żyją. A Polska ma interes istnieć i funkcjonować w przyszłości, nie zaś ciągle oglądając się wstecz. Interes ten jest sprzeczny z interesem Rosji, dlatego należy wspierać każdego, kto z Rosją walczy.

SimonTemplar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:45

Nie dalej jak w 2019 roku opublikowano zdjęcia ukraińskich studentów studiujących w Polsce, jak to w kilkunastoosobowej grupę zrobili sobie bandera-party z czerwono-czarnymi flagami, w parku i nas w Polsce. Na szczęście dla nich zostali wydalenie z kraju bo gdyby pozostali jescze kilka dni to pewnie byśmy ich zdołali odnaleźć. Co roku w Rzeszowie odbywa sie marsz na część ludobojcy bandery z flagami nazistowskiej Ukrainy. Są tam tez poza starymi banderowcami i młodzi Ukraińcy faszyści. Dla mnie Rosja i Ukraina może sie nawzajem mordować. A my nie powinniśmy tu wpuszczać ani jednych ani drugich. Tylko spokojnie na to patrzeć. Ukraina gdyby mogla to przesunelaby granicę na zachód. Mówią o tym otwarcie.

Autor Widmo
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:02

Simon, to co napisałeś jest grubym naciąganiem zachowania skrajnej części społeczeństwa jako przejawu myślenia całego narodu. Proszę Ciebie nie pisz w ten sposób, bo siejesz tylko niepotrzebny ferment i niczemu to nie służy. Na pewno nie służy to polsko-ukraińskim relacjom, które powinny być jak najlepsze, bo mamy potencjalnie wspólnego wschodniego wroga. Takie marginalne zachowania ludzi istnieją w każdym społeczeństwie: w Polsce na Ukrainie, Litwie, FR, Niemczech, Francji, Bliskim Wschodzie, Turcji itd.

LK
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:10

Rzecz w tym, że rozwój banderyzmu na Ukrainie zachodniej to niestety smutny fakt. Jakoś Ukraińcom obawy o zerwanie współpracy z Polską nie przeszkadzają czcić zbrodniarza Bandery. Sojusz polsko-ukraiński tak, ale nie zamykajmy oczu na oczywisty fakt, jakim jest kult zbrodniczej UPA

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:20

Przykre jest to , że budują w jakimś stopniu swoją nową tożsamość w oparciu o te tragicznie kojarzące się dla nas "tradycje" i twarze , ale niestety to są "demony" , które stworzyło ZSRR , a teraz Rosja wyciągnęła z szafy po agresji w 2014 roku .

dim
wtorek, 6 kwietnia 2021, 08:23

Rozumiem, że wolałby Pan na Ukrainie Rosję, ale że tak się nie stanie, należy Mu współczuć.

Oby
wtorek, 6 kwietnia 2021, 01:49

Jeśli mowa o programach tak szybkich i tej skali co 200mld wsparcia dla firm w związku z covidem, to dobrze, że rządzący idą w tym kierunku. Lepiej późno niż wcale.

Dropik
środa, 7 kwietnia 2021, 06:44

Wydanie 200 mld zł poza wszelką kontrola parlamentu ciezko nazwać ok. Te pieniądze są zwyczajnie drukowane przez nbp i powodują inflację i spadek wartości złotówki co już widać. A pieniążki idą na różne dziwne rzeczy , w tym na 14stki dla górników. Bo wszak to sobie rzekomo spowodował problemy w górnictwie... tylko kto w to uwierzy

Lord Godar
środa, 7 kwietnia 2021, 14:25

No cóż , takich przypadków że firma płacze że nie ma obrotu i pieniędzy , ludziom mniej płaci , bierze kasę z tarczy i sobie właściciel kupuje nowy samochód lub cos innego to jest sporo . Zyskali na tym najwięcej jak zwykle kombinatorzy i cwaniacy , a ci w potrzebie jak zwykle najmniej.

Gurney H
wtorek, 6 kwietnia 2021, 00:40

Ciekawe czasy? Może nie zawsze bezpieczne, ale dające ogromną... Szansę? Szansą na co dla Polski jest galopująca destabilizacja i pogarszające się środowisko bezpieczeństwa; spadek dominacji USA, pogarszająca się spójność NATO? Na powtórkę z '39? Silni zwarci i gotowi? Helou! Przypomiało mi się, jak w latach 90 firma w której startowałem zawodowo nagle została skonfrontowana z zagraniczną, rynkową konkurencją, znacznie potężniejszą, doświadczoną i sprawną. I wtedy prezes tej naszej technologicznie zapóźnionej bidy wygłosił motywacyjny spicz, jaka tobwłaśnie teraz otwiera się dla nas dziejowa szansa... Pół roku później wszedł syndyk.

KONOWICZ
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 23:32

W wolnym tłumaczeniu to brzmi tak będzie nic albo nic nie będzie

Andrettoni
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 23:13

Bardzo słusznie i wszyscy się z tym zgadzamy. Problemem jest odmienna wizja tego jak to robić. Niestety u nas obrano kilka złych dróg rozwoju i warto byłoby te drogi po prostu zmienić. Z jednej strony tworzymy armię masową - nowe dywizje, nowe oddziały WOT, a z drugiej zrobiono bardzo drogie zakupy ekskluzywnego, elitarnego uzbrojenia. Masowa armia potrzebuje uzbrojenia masowego, czyli stosunkowo prostego i taniego. Nieliczna i elitarna armia potrzebuje uzbrojenia dającego przewagę jakościową. Nie da się jednocześnie podążać obiema drogami mając ograniczone fundusze. Niestety polityka wygrała z rozsądkiem. W naszej armii będą jednocześnie służyć BWP-1 i F-35.

xcv
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 23:07

Tylko co nam po kasie, skoro kupno otwieracza do konserw w naszych warunkach proceduralnych jest wielkim wysiłkiem intelektualnym dla zamawiającego. Trwającym czasem 10 lat. Saperów trzeba, bo Jak koperty otwierają na przetargach to wyglądają, jakby im miało zaraz d... urwać.

tut
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 23:06

Ciekawe czy ma to coś wspólnego z akcją na Bałtyku? Swoją drogą w naszych mediach zero o tym informacji.

roberto
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 23:03

jakby wydawali kasę na wojsko a nie na kościół to byśmy już mieli flotę z gwiezdnych wojen, w dialogu technicznym oczywiście.

Hipolit
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 22:33

Obudził się i przypomnial sobie, że zanim ucieknie na Zaleszczyki to trzeba coś o obronności powiedzieć zeby bylo, że chciał ale mu przeszkodzili.

KL
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:13

Najlepiej bylo jak minstrowie obrony z PO kupowali helikoptery za 13 mld ... bez obrony powietrznej oraz likwidowali jednostki wojskowe na wschodzie

Dropik
środa, 7 kwietnia 2021, 06:47

Vipoloty + wot + 8 Śmigiel blaszczaka to w zasadzie jakies 13 mld . To ja wolę te 50 śmigłowców.

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:23

O tak ... a obecny rząd prowadzi programy śmigłowcowe bardzo oszczędnie , praktycznie beznakładowo jak Siemoniak budował korwetę . Ostatnio właśnie zaoszczędzono kolejne miliardy uwalając program Perkoz . Prawdziwi geniusze , a "czajniki" dalej będą w użyciu .

west
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 20:22

powiedział, co wiedział....ktoś w to jeszcze uwierzy?

hehe
wtorek, 6 kwietnia 2021, 02:09

finansowanie armii zwiekszyli. Nie kfestja wiary a faktow/ Gozej ze zle kupuja

Pułkownik Jerzy Michał
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:25

Zgadza się kupują ławki samogrające i maszty na flagi...

KRZYSIEK
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 19:40

Moi drodzy żołnierze ! Nie cieszcie się, że przybędzie nowy i nowoczesny sprzęt. Kaczyński powiedział, z tego nic nie wynika. Ta ekipa mówi, ale nic to nie znaczy. Słowa, słowa, słowa i ZERO działania.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 19:30

Tak, Polska nie ma wystarczających środków do obrony. Wisła, Narew, Kruk i Orka to krótka lista przeraźliwych dziur uzbrojenia WP. Głównie Wisła i Narew, także biorąc pod uwagę drony i rakiety. Także mała ilość dywizji w WP i brak ich różnorodności też, bo zmech nie wyrabia ani w górach ani na wydmach. Trafnie wybrana forma realizacji poprzez gospodarkę, bo zakładam że zakupy FMS pójdą w MON na odstawkę w takim razie. Offsety modernizacyjne po przerwie winny rozpocząć trafiać ponownie do polskiej gospodarki. Aczkolwiek pytanie bym miał do wiceministra Kaczyńskiego, czym on zaradzi na hordę urzędników MON, IU, wydziałów logistycznych WP i wszystkich tych zaopatrzeniowych elementów WP, które z powodów braków finansowych i po-zaborczej infrastruktury garnizonowej nie są w stanie podołać od dziesięcioleci postawionym przed sobą zadaniom? Likwidacja fabryki silników do T-72 w Polsce i zaoranie jej patentów i know-how dla przykładu, gdzie Polska nadal korzysta z T-72M. Za przykrótkie poligony dla innego przykładu, gdzie dywizje WP mają swoje jednostki rozrzucone po kilku województwach włącznie z oddziałami plot, które teoretycznie niby mają ich "zawsze" bronić. Niestety sytuacja międzynarodowa coraz mniej stabilna i jasna, a 6 lat mija już i efektów "Dobrej Zmiany" poza FMS podpisanym kontraktem na 32 sztuki F-35, 1 częścią Wisły i sformowaniem WOT to raczej nie widać. Niestety w miejsce programów Wisły, Narwi, Kruka i Orki MON dalej prze w najlepsze i zajmuje się trzeciorzędnymi programami zbrojeniowymi jak Miecznik, tak jak swojego czasu śmigłowcami wielozadaniowymi Caracal i nikt w partii rządzącej nie podnosi czerwonej kartki dla ministra, który z tego co czytam przez Internet w Szwecji po prostu nie podołał ambitnemu zadaniu.

zx
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:38

A po co podatnik miałby utrzymywać takie starocie jak produkcję silników do T72 kto za to miałby płacić i dlaczego?

Piotr ze Szwecji
środa, 7 kwietnia 2021, 12:48

Rozumiem, że w razie potrzeby z Rosji przyślecie nowe silniki do polskich T72M... Także w przypadku wojny Polski z twoją ojczyzną?

dim
wtorek, 6 kwietnia 2021, 08:28

Daj już spokój z "Wisłą", jest to czysty trybut dla suzerena i na tym... poprzestańmy. Powiedzmy, że będziesz mieć Wisłę i 200 rakiet... zamiast zdolności obronnych. Rosjanie i tak więcej wystrzelą ich w pierwszych dniach, a każda rosyjska rakieta kilka razy tańsza od przeciwrakiety z Wisły. Ale powiedzmy, że nie ma tej Wisły. 200 rakiet, trafiających w cele, to jak 200 celnych bomb w II wojnie światowej. Niemal każdego dnia zrzucano ich więcej. A teraz policz, za te same pieniądze, ile można było zrobić Narwi ? sprzętu p/panc ? obserwacji ? łączności ? wojny radiolelektronicznej ?

Extern
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:55

Wisła jest głównie na ten deeskalacyjny atak atomowy który wisi nad nami i którym Rosjanie mogą nas szybko zmusić do kapitulacji. A ten specjalny atak Rosjanie mogą przeprowadzić tylko kilkoma typami cięższych efektorów których użycie da się rozpoznać i których za wiele wcale nie mają. Nikt nie będzie PAC3-MSE blokował przecież ostrzału idącego od Smierczy czy Tornad, bo to było by oczywiście bez ekonomicznego sensu.

Piotr ze Szwecji
środa, 7 kwietnia 2021, 12:50

Zgodzę się z tobą Extern. Masz rację. 10 mln dolarów rakieta to trochę za droga do zestrzeliwania tanich konwencjonalnych rakiet przeciwnika.

Dropik
środa, 7 kwietnia 2021, 06:51

Zejdź na ziemię. Taki atak to dla nich pryszcz. Nawet 8 baterii nie ochroni cię przed nim, a co dopiero 2 ze starymi strefowym radarami. Ten zakup nie miał sensu.

Extern
środa, 7 kwietnia 2021, 19:32

No nic lepszego aby choć zminimalizować to największe zagrożenie obecnie nie uda się nam kupić. O bajkach o własnej broni A, czy choć o uczestnictwie w nuclear sharing możemy przecież zapomnieć.

Dropik
czwartek, 8 kwietnia 2021, 06:48

A po co ci bomby których nie możesz użyć. Patrioty jest ciągle nie gotowy. Realnie sa tylko rakiety wyrzutnie. Można było robić Narew, ale potrzebny był sukces

dim
wtorek, 6 kwietnia 2021, 15:37

Nie wiem czemu zakładasz, że atak jądrowy przeprowadzany musi być ciężkimi typami efektorów ? Obowiązywało to, ale kiedyś.

Extern
środa, 7 kwietnia 2021, 19:10

Może dlatego bo rakieta aby poleciała daleko po prostu musi być jednak dosyć spora. Ale masz dużo racji że w sumie dziś da się i do lżejszego Smercza załadować jakąś niedużą "walizkową" głowicę atomową i efekt deeskalacyjny będzie. Tyle że z takich nosicieli uzyskają zasięg góra ze 100 km a nie 200 minimalnie potrzebny aby zaatakować np. Warszawę z Białorusi.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:05

Nie zgodzę się z pana zdaniem. Masy sprzętu ppanc nigdy nie zastąpią Kruków w dywizjach WP w niszczeniu czołgów, a już w 25 BKP, która nie tyle ppanc potrzebuje co plot i hellfire. Problem z takimi rozwiązaniami jak masowa produkcja kartofli na masowe ilości koktajli Mołotowa jest w tym, że są one mało skutecznym środkiem bojowym w porównaniu do tych bardzo drogich. To efekt, że żyjemy w tak zaawansowanych technologicznie czasach i nie bierzemy udziału w rozwoju tych technologii z powodu braku kompletnego przemysłu skali w Polsce. Polska nadal klepie rolnictwo i turystykę w miejsce przemysłu, jako najważniejszą część swojej gospodarki. Widać to było po tych rządowych bonach turystycznych podczas pandemii Covid 19. To jest neoliberalne upośledzenie gospodarcze. Teraz policz korzyści wynikające z posiadania w Polsce przemysłu skali Japonii czy Korei Południowej, bo import uzbrojenia musi zastąpić jego produkcja krajowa. PKB zwiększone 3-5 krotnie, własny rynek zbytu z większym popytem, co przekłada się na masowe zyski z podatków, a więc i większe kwoty na Służbę Zdrowia, edukację czy 500+. Dlatego według mnie, o wojsko i przemysł trzeba dbać razem a nie oddzielnie, a dziury w uzbrojeniu jak Wisła, Narew, Kruk i Orka muszą być zasypane tak szybko jak ogień gaszony przez strażaków. Bez pomijania offsetu oczywiście. Każdy miliard, każda licencja i etc, które trafią do przemysłu polskiego nie są złotówką wyrzuconą w błoto. To inwestycja w przyszłość polskich dzieci.

Dropik
środa, 7 kwietnia 2021, 06:55

Przecież ty nic nie wiesz. To jednostki kawalerii powietrzenej dysponuja 2/3 ilosci wyrzutni spike. To mia,a byc straz pozarna, tylko smiglowcow im brakuje bo pis uwali caracale. Te 16 trasportowych mialo byc dla nich.

Piotr ze Szwecji
środa, 7 kwietnia 2021, 13:09

Znam angielski, więc zawsze mogę przeczytać i wiedzieć w odróżnieniu od ciebie. PPK i czołgi w 21 wieku to tylko heroiczne dopełniacze w masowym niszczeniu wrogiego pancerza. Brak realizacji przez MON programów Kruk (96 sztuk a nie tylko 48, bo mamy dodatkową dywizję) jak i drona uderzeniowego winien tutaj zapalać czerwone lampki znającym się na rzeczy, a na dachu syrena winna brzmieć alarmem dla laików. Oglądałeś te filmiki z dronów z Górskiego Karabachu? F-16 będzie miał inne zadania niż Kruk w razie otwartego konfliktu z Rosją. Kawaleria Powietrzna ma inne zadania bojowe niż zabawa w pozbawiony ciężkiego uzbrojenia pułk ppanc ledwie ze szczątkową zdolnością lekkiej piechoty do niszczenia czołgów dzięki wyposażeniu w PPK Spike. 16 transportowych na potrzeby przerzutu 2500 żołnierzy to też dosyć krótka kołderka, nie uważasz?

Dropik
środa, 7 kwietnia 2021, 18:42

96 krukow, a nawet 48 i już ponownie robi się smiesznie.

dim
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:24

Wskazałem "Wisłę", nie "Kruka". Kruk to jest właśnie p/panc, a ogólniej środek wzmocnienia wojsk lądowych.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:28

Dziękuję za wyjaśnienie. Teraz rozumiem pana wypowiedź. Część 1 Wisły zapewnia osłonę rakietową wyłącznie przeciwko Iskanderom, które mogą przenosić głowice nuklearne. Na tym się cały zysk z Wisły kończy dla WP. Ma pan rację, że to jest o wiele za mało. Połowa terytorium Polski pozostaje pod zasięgiem rażenia A2/AD z Królewca. Cała Polska jest pod zasięgiem rażenia Kolibrów.

Dropik
środa, 7 kwietnia 2021, 06:57

Co za bzdury. Wisla w tej postaci nie obroni cię przed niczym. Można ją zniszczyć kalibrami bo dysponuje tylko radarami strefowym. A 2 baterie to zbyt mało by zapewnić ochronę dookolna.

Polanski
wtorek, 6 kwietnia 2021, 20:43

Panie Piotrze, proszę przyjąć do wiadomości, że Królewiec to klasyczny kocioł. 300 Spartan broniło by się znacznie dłużej pod Termopilami gdyby...? No, właśnie! Tak jest od tysięcy lat, że dąży się do okrążenia przeciwnika. A tu mamy to podane na tacy. Atakujemy przeciwnika ze wszystkich stron. Nie wyściubi nosa ze swojej nory. Czy to jest dla Pana jasne? Jaka bańka A2/AD? Trzeba wyjechać tym na pozycje ogniowe.Może nawet i to się uda. Do godziny "W". O ukryciu nie ma co marzyć. Trzeba mieć panowanie w powietrzu a tego na pewno Rosjanie nie będą mieli. Takie są ich pobożne życzenia. Do tego są potrzebne właśnie "Mieczniki"

Piotr ze Szwecji
środa, 7 kwietnia 2021, 13:30

Panie Polanski, proszę się przyjrzeć Królewcowi. To nie jest teren w 100% okrążony, inaczej bym się zgodził z panem. Warszawiankami wyściubią nos na Bałtyk i A2/AD zestrzeli wszystkie polskie 4 Merliny i im to starczy. Oprócz tego Rosjanie mają całą brygadę artylerii nabrzeżnej. Acz da się okrążyć w pełni i zneutralizować Królewiec. Czego brakuje to dywizji piechoty morskiej i Stridsbat-90 do manewru i do szybkiego przerzutu włącznie z ciężką artylerią wzdłuż zalesionych mielizn Mierzei Wiślanej i wybrzeża Polski. Same Mieczniki jak Himarsy czy NSM wiele nie pomogą ze strony morza. Obrona punktowa Floty Bałtyckiej jest bardzo silna. Co najwyżej 3 Mieczniki mogą się wysilić piechocie morskiej zapewnić ochronę plot, jeśli wyprzedzający atak saturacyjny z Królewca ich nie zatopi wpierw. Jak rozumiem Rosjanie właśnie tą saturacyjną opcję rozpoczęli ćwiczyć w tym roku w Królewcu. Warszawianki będą rakietami niszczyć ważne ośrodki dowodzenia i komunikacji w Polsce, co zawsze jest ważniejsze niż zatopienie bezużytecznych 3 rakietowych eskortowców jak Mieczniki. Mieczniki pasują jedynie przy okrętach LNG w czasie pokoju i to ich jedyna mądra funkcja w razie "W" też.

Autor Widmo
wtorek, 6 kwietnia 2021, 20:40

Piotrze ze Szwecji, masz rację. Jednak gdybyśmy nawet zwiększyli kilkukrotnie nasze zdolności obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, to i tak ze względu na nasze położenie geograficzne, niewiele poprawiłoby to nasze zdolności powstrzymania walca, który przetoczyłby się ze Wschodu. Polska bez wsparcia i gwarancji obrony US Army nic nie znaczy i musimy się z tym pogodzić. Możemy być tylko w Sojuszu z USA albo w strefie wpływów Berlina i Paryża tzn. FR. NATO bez USA to tylko Król Lew z wydmuszkami zamiast jaj.

Piotr ze Szwecji
środa, 7 kwietnia 2021, 14:00

Tak to wygląda tylko, bo politycznej woli brak. Z góry przepraszam za rozpisanie się, lecz trzeba "paru" zmian do tego co robi się w Polsce. Obrona Polski nie musi być zależna od nikogo. Prezydent Donald Trump o tych sugestiach Pentagonu mówił publicznie w Polsce. Profesor Romuald Szeremietiew zaś pisze o nich od lat. F-35 razem z Wisłą i Narwią da Polsce system anty-dostępowy. W ramach Kruka potrzeba AH-64 albo równie ciężkiego odpowiednika zaprojektowanego jak AH-64 na teatr wojenny Centralnej Europy. 130 limit CFE trzeba wykorzystać w znacznej większości, jeśli nastawiamy się na niszczenie czołgów i bwp wroga w tysiącach sztuk. Oczywiście zwiększyć budżet na WP i _przemysł_ należy, lecz to da się zrobić na 4% PKB. Przemysł będzie rozwijał też gospodarkę, co przełoży się na większy dochód z podatków (na wzór Japonii i Korei Południowej przemysł może nawet 3x albo 4x zwiększyć PKB Polski). Potrzebna jest też większa ilość dywizji i zwiększone ich urozmaicenie, by skuteczność nie zależała od uwarunkowania terenu. WOT jest konieczny też do utrzymania terenu w warunkach wojny manewrowej. Polska może być skutecznie broniona. Sformowanie masowego pospolitego ruszenia w formie Słowiańskiej Milicji (jak w Kantonach Szwajcarii wojsko rezerwowe mają) może zapewnić Polsce bezpieczeństwo strategiczne bez atomowego parasola. To też wymaga znacznych inwestycji w obronę cywilną, jak w Szwajcarii czy w Szwecji. Polska skutecznie mogłaby powstrzymać nie tylko 1 mln Armię Rosji, lecz nawet Armię Chin pod warunkiem, że front nie wydłuży się poza te 600 km. Niestety, lecz Polski nie stać ekonomicznie na ponad 12 dywizji i obronę dłuższego odcinka frontu. Demograficznie Polska odstaje z 35 mln mieszkańców od 100-200 mln ludności, które potrzebujemy do budowy własnego mocarstwa. Pełny sojusz militarny V4 jest dobrym kierunkiem rozwoju, a Sudety i Karpaty solidną podstawą do obrony nie tylko Polski.

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:27

Chyba Kalibrów ... ale mniejsza z tym . Podstawą naszej OPL i tak miała być Narew , a Wisła to tylko zabezpieczenie strategicznych obszarów i punktowa OPRak.

Piotr ze Szwecji
środa, 7 kwietnia 2021, 14:12

Amerykanie stawiają na Iron Dome. W Izraelu Iron Dome się sprawdził. Polska ma pakt obronny z UK, więc CAMM jest w zasięgu ręki, lecz to nie Iron Dome. Na Narew propozycję stawia Zbrojeniówka, za lat 20-30, na Piorun 2. Problem, że Zbrojeniówka może zablokować pozyskanie nie tylko już działającego uzbrojenia dla Narwi zza granicy, ale nawet robić problemy z przyjęciem offsetu technologii zagranicznych. W dosłownie każdej firmie Zbrojeniówki siedzi jakiś polityk pilnujący jak jastrząb swojej miesięcznej pensji. Czy nawet ujrzymy Narew przed upływem tych 20-30 lat jest dobrym pytaniem. Bez Narwi Polska jest bezbronna.

MI6
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 19:29

Się obudził po 6 latach rządzenia. Tyle to my tu na tym forum wiemy od dawna. Obecna ekipa to powinna już powoli przed wyborami robić podsumowanie co kupili i co zrobili (niewiele tego) a nie dopiero zapowiadać co trzeba zrobić.

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:29

Przed kolejnymi wyborami to oni nie będą liczyć kasy na nowe czołgi czy samoloty , tylko na zwiększenie 500+ na 700-800+ . Takie Panie są realia ...

Dropik
wtorek, 6 kwietnia 2021, 07:09

Ale teraz jak rozwibruje system to się ruszy , że ho ho. To po prostu zwykła gadka szmatka albo pójdą kolejne mld na nietrafione zakupy: wot, Wisła, mln piorunow, ah101, s70, himars, f35 . Wszystkie te zakupy były bezsensowne jeśli chodzi ilość , formę i sposób przeprowadzenia zakupów.

grzes
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:34

co to ah101

x
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 22:46

100% racji.

Autor Widmo
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 19:14

Wincyj amerykańskiego badziewia za astronomiczne kwoty a na pewno nasze zdolności wzrosną. Tak długo jak szkolenie będzie odbywać się tylko na papierze a konsekwencje dyscyplinarne nie będą wyciągane, należy się cieszyć, że Rosja rozjedzie nas w 5 dni. Zaoszczędzimy w ludziach i infrastrukturze.

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:31

Ja bym nie miał nic przeciwko kolejnym 48 sztukom takich badziewnych F-16 w najnowszej wersji lub nawet F-15 .

Paweł
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 19:05

To jest nierealne. Nie z wami i nikim innym w Polsce.

Gość
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 18:58

Całkowicie się zgadzam z Panem Kaczyńskim.

dim
wtorek, 6 kwietnia 2021, 08:32

Pytanie nie jest czy Ty zgadzasz się z tym, co powiedział p.Kaczyński. A czy on w ogóle zamierza realizować to... inaczej niż owe wcześniejsze obiecanki, jego rząd "zrealizował" dotychczas ?

Luke
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 18:32

Ja juz nie mam na to nadzeji. W 2015 i 2016 myslalem ze zadzacy zrobja prowdziwa rewolucie w wojsku Polskim, myslalem ze wezna sie za MW i kupja nowe OP, okrenty rakietowe typu woda woda, woda-ziemia, woda - powietrze a tu nic, gdzie sa te Polskie kly? Myslalem ze bedzie obrona przeciw powietrzna, nowe czolgi, transportey. Myslalem ze kupja AWACS, MRTT, nowe C130, nowe F16 dokupja. Jedyne co to tylko F35 kupili w malej liczbie. Polska sie nie obroni jak tak bedzie dzialale i juz nie wieze politykom!

wtorek, 6 kwietnia 2021, 00:16

A po za Tym pamiętam do dziś Słowa Polskiego Generała który 1983 roku podpisał oddanie Bomb Atomowych Amerykanom. Oddając Bomby Skazał Polski Naród Na zagładę , że to będzie dla Nas Bolesne. Mając 234 bomby atomowe na Składzie , powinni Zrobić Polacy w tamtym czasie Nocne naloty Na Stany Zjednoczone , na Rosję. I na każde mocarstwo przeznaczyć po 120 bomb Atomowych. Dziś może by historia pisała że zbrodniarze Wojenni ale dwa mocarstwa mogliśmy tym Arsenalem Wytępić I Być mocarstwem Na Arenie międzynarodowym. Ale Polski na Rod głupi zawsze się sprzeda i Atomowe Bomby oddał. A tym Arsenalem chociaż 1/3 każdego mocarstwa wy wybili gdzie mieli by ciężko się podnieś przez Długie lata

Daniel24kre
wtorek, 6 kwietnia 2021, 00:10

Zrobili rewolucję ale miliardy na przetargi , na zakup samochodów haha i całe ministerstwo bezpieczenstwa narodowego do kieszeni. Mieli 7 lat , od 7 lat wiedzą że śmierdzi wojna zamiast rozbrajać wojskSo Polskie, tworzyć własne fabryki zbrojeniowe , inżynierów werbować i tworzyć własną Broń ,lepsza i niezależna i taka by żadne państwa nie miały o nich wiedze i zaskoczyć innych to brali miliardy do kieszenie i 40 miliardów na 35 samolotów które znając życie przyjdą ale Po wojnie do Polski haha

44
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:04

A może, dostaniemy je przed wojną, ale okaże się, że w Polsce nie bęzize co już bronić i wycofają je do obrony Włoch, Belgii lub Francji.

rezerwa 77r.
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 18:12

na już trzeba wymienić silniki na ORKANACH , MODERNIZACJA ORP ORZEŁ , oraz uzbroić MI-24

Sidematic
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 17:31

300, może 400 miliardów w ciągu roku utopione w wyimaginowanej "pandemii". Do tego upadek gospodarki i zdrowia społeczeństwa przez brak ruchu i zamknięte siłownie, hotele itd. Te setki miliardów z powietrza się nie wzięły, trzeba będzie je oddać. Możecie zapomnieć o rozwoju gospodarczym i wydatkach na wojsko.

...
wtorek, 6 kwietnia 2021, 02:11

Byc moze o to chodzilo. Zaduzyc caly swiat na wiele pokolen w Bankach (korporacjach) Aczkowiek to nie wina tego rzadu. Jest to akcja w 178 krajach.

Cdm
wtorek, 6 kwietnia 2021, 00:55

W pandemii straciłem wuja. Zmarł sąsiad z bloku. Koleżanka z pracy straciła męża (45 lat) i jego ojca tj teścia, w odstępie tygodnia. Nawiasem mówiąc obaj ww twardzi koronasceptycy, za późno godzili się na szpital. W Polsce mamy już kilkadziesiąt tys ofiar oficjalnie i w sumie sto kilkadziesiąt tys nadmiarowych zgonów od listopada. Przestań więc łaskawie chrzanić o wyimaginowanej pandemii. Nie dlatego ludzie umierają, że nie chodzą na siłownię, ale dlatego, że szpitale są zawalone kowidowcami pod tlenem. Którego zużywa się kilka razy tyle, co normalnie. Podobnie jak respiratorów. Więc brakuje zasobów ludzkich i materialnych w systemie. To też jest wyimaginowane?

Michał
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:36

Nie dlatego ludzie umierają, że szpitale są zawalone kowidowcami pod tlenem. Umierają dlatego, że z przyczyn korupcyjnych covidu nie leczy się na wczesnym etapie rozwoju choroby np. amantadyną, doprowadzając do powikłań, które kończą się spóźnionymi wizytami w szpitalach. Amantadyna kosztuje 10 zł/opakowanie - szczepionka kilkadziesiąt razy więcej. Amantadynę może produkować każda firma farmaceutyczna bo jest zwolniona z ochrony patentowej a szczepionki przez firmy-pracodawców doradców premiera. Skuteczność amantadyny to 99%.

wert
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:34

skuteczność oficjalnie jak na razie jest żadna. Oskarżasz niewłaściwy szczebel. Każdy lek przed dopuszczeniem MUSI byc poddany badaniom klinicznym. Takie!!! mamy prawo w tym i to "nadrzędne" ojropiejskie. Nikt nie weźmie odpowiedzialności za ew powikłania a śmierć wiadomo-Covid. Brutalna nasza rzeczywistość gdzie każdy sposób jest dobry. Pamiętam krzyk o wyprowadzaniu z łuni gdy bardzo nieśmiało wspominali o sojuszu szczepionkowym z USA. Dziś amerykanie dochodzą do 50%. Powinna być wprowadzona klauzula pacjenta dopuszczająca nieautoryzowana terapię tyle że to też będzie sprzeczne z prawodawstwem ojropiejskim. I już słyszę ten wrzask "Europejczyków", skargi do ets-u ke berlina paryża etc. Trzeba sobie radzić. W razie czego recepta do ręki i kierunek granica zach, tam w aptece się realizuje jeżeli u nas nie można dostać. Zmarli to NASZE ofiary bo władze czy opozycja to emanacja społeczeństwa, nikt ich nie zrzucił na spadochronach. Jak wybieramy tak mamy

OtO
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:12

Nikt nie twierdzi, że wirusa nie ma. Chodzi o to, że nie przyjmują do szpitali chorych na inne schorzenia. Jeśli ktoś ma zapalenie płuc od Covida to też podpinają pod rurę z pompką i rozrywają tym płuca na strzępy. chodzi o to, ze się Covidowców nie leczy amantadyną tylko stosuje nie sprawdzone szczepionki, przez co wirusy szybciej mutują.

Artur
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:38

Dokładnie, i to jest smutne i boli.

say69mat
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 17:27

Drogi Prezesie, wspólnoty obronnej, nie buduje się w oparciu o podziały na gorszy v/s lepszy sort. Tego typu podziały sprawiają, że wspólnota narodowa - w ich efekcie - zbiera w ... kuper.

Autor Widmo
wtorek, 6 kwietnia 2021, 21:15

Drogi kolego, chciałem zauważyć tylko, że polskie społeczeństwo uległo podziałowi znacznie szybciej. Dokładnie po uzgodnieniach w Magdalence, dzięki którym stara nomenklatura i część nowej władzy tzw. Styropianowej Solidarności opanowała wszelkie strzeble władzy, od najwyższych stanowisk w naszym Kraju po administrację wojewódzką. Dorwali się do władzy, ponieważ władza się im należała. Począwszy od dawnej PZPR po kolejne partie polityczne w Sejmie i Senacie, wszyscy uwłaszczyli się na narodowym majątku, nie patrząc na innych. Czyż wtedy już nie nastąpił podział społeczeństwa na Władzę i Naród ?

Artur
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:46

Kolega KL dobrze napisał, podzielonym społeczeństwem dobrze się rządzi, a potem dochodzi do tragedii.

KL
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:18

Ciekawe, kto ten podział rozpoczął? Przypomnijmy język miłości "moherowe berety", "polska b" zabierz "babci dowod"

bender
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:51

Dokładnie. "A house divided against itself cannot stand." A. Lincoln.

Olender
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 17:23

Widocznie w końcu dochodzi do niego że w przypadku utraty niepodległości nikt go nie wybierze...

Dropik
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 16:53

Co da dodatkową kasa jak ta co jest, jest wydawana bzdurnie. Modernuzujemy t72 instalujac w nich nowe radiostacja, w zmodernizowanych leopardach ich nie wymieniamy bo za drogo. Przecież to kpina. Wydajemy mi,iardy na lekko uzbrojona piechotę która może razić przeciwnika na odległość 500 m, a nie kupujemy homara który mógłby razić przeciwnika 150-300 km. Kupujemy mikrofloty smiglowcow z których beda działać pojedyncze sztuki. Nagle kupujemy 32 f35 , tak nagle, że aż Amerykanie są zaskoczeni. Teraz nagle wymyślimy fregaty. Tu nic nie działa z głową. Wszystko jest prowizorka i działaniem dla efektubw mediach

Troll z Polszy
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 23:29

Kto powiedział że nagle ? Fregaty są już od jakiegoś czasu "wałkowane" a to że MMB ślinił się na widok LCS to coś innego.

Dropik
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:55

miecznik był wałkowany od lat. Fregaty to pieśń ostatniego miesiąca. Pewnie się ministrowi przyśniła

kmdr
środa, 7 kwietnia 2021, 02:54

Tam był Miecznik i Czapla i Muren. A skończyło się Śledziem pod sete.

KrzysiekS
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 16:51

I znowu J. Kaczyński zaskakuje swoim wyczuciem co by nie mówić ma nosa. To poproszę 1. NAREW 2. BORSUK (plus cięższa wersja dla ciężkich jednostek). 3 PIRAT 4. MOSKIT. 5.OBRAZOWANIE (również satelitarne) 6 OP dla MW. 7. WILK (najlepiej z Koreą) 8. MUSTANG (może być PATRIOT II z Czechami). 9 właściwy HOMAR nie 20 szt. (najlepiej z efektorami produkowanymi w Polsce i tu znowu może być Korea) a potem cała reszta w kolejce

Tomek
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 16:35

Oczywiście, że ogólnie ma rację... ale jednocześnie: robią to nieudolnie przy pomocy złych ludzi. Robią to nieefektywnie także. Nazwisk w tym ministra byłego, "szefów" zakładów zbrojeniowych po KUL itp nie będę wymieniał. Dodatkowo niestety upolitycznia się wojsko i za dużo kapelanów... gdyby tylko i przy pomocy niepartyjnych specjalistów to robił to: głosowałbym na niego...

Krzysztof
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 16:23

Kiedy powszechny dostęp do broni długiej i obowiązek służby wzorem Szwajcarii? Jak już chcecie powtórki z 1939, to dajcie Polakom możliwość obrony.

jk
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:20

Wojna w okopach to już historia! Nie będziesz się bronić kałachem, bo specnaz zastrzeli cię z 2 km a ty ich nawet nie zobaczysz.

kmdr
środa, 7 kwietnia 2021, 03:03

Okopy jeszcze długo "nie wyjdą z mody". Moda się zmienia na to co i jak do tego okopu wlatuje. W terenie miejskim nie masz wolnego strzału na 2km najczęściej 400- 600 metrów to max.

viper
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:26

Co ci stoi na przeszkodzie? Chcesz strzelać za ojczyznę - zapisz się do WOT. Będziesz miał dostęp do broni na wzór szwajcarski.

pomz
wtorek, 6 kwietnia 2021, 02:26

Przestań bredzic z tym dostępem do broni. To ze Ty, ja, nasi znajomj lubimy bron nie znaczy ze wszyscy Polacy o niej marza. Kto chce miec broń, bedzie ja miec. Kto chce...

Extern
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:27

I właśnie o poziom tego chcenia się rozchodzi, aby dziś ją mieć trzeba chcieć bardzo. Co automatycznie znacząco zmniejsza ilość broni w rękach Polaków. Jakby dopuścili że wystarczy chcieć trochę, Polacy jednak byli by bardziej uzbrojonym narodem. Wiem co mówię, sam jestem na tym poziomie któremu chce się trochę za mało, aby udawać sportowca czy kustosza tylko dla tego kawałka metaloplastyki w domu. Ale jakby np. długie jednostrzałowe .22 (kbks) było jak wiatrówki bez pozwoleń, a coś z magazynkiem na rejestrację, pierwszy bym poleciał kupić. (oczywiście używanie dopuszczone tylko na strzelnicach) Doprawdy nie rozumiem dlaczego w obliczu wzrastającego zagrożenia choć trochę tych ograniczeń nie rozluźniają żeby Polacy choć mieli motywację aby tanio sami mogli podszkolić się w strzelectwie?

adzio
środa, 7 kwietnia 2021, 11:56

bo społeczeństwo jest podzielone

ABC
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 16:06

Czy dopiero dotarło do Kaczyńskiego, że król jest nagi. Dwie największe inwestycje Wisła i F-35 bez offsetu to wydrenowanie MON-u, ze środków finansowych, żadnego rozwój przemysłu, kompletne uzależnienie od USA to efekty tych decyzji. TO WSZYSTKO NA 5 DNI. WOT nie zdąży pobrać sprzętu a jak zdąży to się rozpierzchnie bo nie będzie wiedział co robić, bo nikt takiego scenariusza z nimi nie ćwiczy. Fort Trump to magazyny czekające na Rosjan bo Amerykanie nie zdążą do nich dotrzeć. Szanowna Redakcjo można tego nie wydrukować, każdy z nas tu na forum zdaje sobie z tego sprawę poza rządzącymi. W bajce było jeszcze dwóch krawców, którzy to wszystko przygotowali.

Grzes
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:04

W takim razie co proponujesz

ABC
czwartek, 8 kwietnia 2021, 19:54

WOT ma broń w domach. W razie wojny spotykają się w sobie znanym miejscu. Bez nawiązywania łączności odbierają rozkazy i działają zgodnie z wytycznymi lub samodzielnie. Są przygotowani do dywersji. Mają magazyny, materiały wybuchowe, broń itp. Przebywają w schronach, których rozmieszczenie zna tylko dwóch z nich. Od ziemianek po pałace. Fort Trump powinien być bliżej Odry niż Wisły jako odwód NATO. Między Wisłą a Bugiem więcej wojska unijnego a nie tylko Amerykanie i Polacy bo to przecież zewnętrzna granica zachodu. Grzes - przepraszam, że tak późno.

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 14:09

Głosuj uważnie, szczególnie przypatruj się tym, co odmieniając Polskę przez wszystkie przypadki tak naprawdę wykonali razem z pociotkami największy w historii skok na publiczną kasę.

rozczochrany
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 14:37

Warto czytać między słowami takie wypowiedzi rządzących polityków. Mało konkretów, ale jest przynajmniej jakaś zapowiedź. Czy to tylko propaganda? Jak na razie tylko gadanie a żadnych realnych działań nie widać.

wert
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 16:50

kasa kasa kasa Kraby 4,6 mld Rak 1,6 mld Piorun 1 mld Ratownik, Kormoran 2 mld Leo PL 3,3 mld Bystra Odra 1.2 mld Wisła 4,75 mld dol wpłacone ok 7 mld zł F- 35 4.5 mld dol wpłacone 2mld pln HIMARS 1.5 mld Propaganda?

Fort Putin
środa, 7 kwietnia 2021, 09:35

Kasa dla banderstanu 10mld wpłacone

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:44

Tylko napisz proszę ile realnie tego gotowego sprzętu za te miliardy stoi już u nas i jest gotowa o użycia z tych wymienionych programów . Tylko artyleria lufowa jest w miarę ok , a reszta ? F-35 jeszcze nie zaczęli klepać a już wiadomo że będzie poślizg , Himars podobnie , Wisła podobnie , o rozebranych Leo w częściach i z nieznanym terminem dostaw do armii nawet nie wypada wspominać . Orki nie będzie , Kruk i inne śmigłowce uleciały , przy Narwi jakiś taniec , komplikacje przy działku do wieży ZSSW-30 , marzenia o bezzałogowcach z PGZ ... Długo by wymieniać niestety . To nie są sukcesy tylko pokaz nieudolności .

viper
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:34

Jak na budżet w wysokości 2% PKB Polski rocznie przez ostatnie 5 lat to słabo. Jeżeli na modernizację armii miało iść 20% tego budżetu to wydatki powinny w tym czasie wynieść co najmniej 40 mld. zł.

wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:08

...a karetki czekają pod szpitalami.......

Ekonomista
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 14:18

"Będziemy, planujemy, mamy policzone...". Warto przypomnieć, że Kaczyński ma pełnię władzy od końca 2015 i powinien mówić co w latach 2015 - 2021 już zrobił. Konkrety: tyle wyprodukowaliśmy w Polsce, tyle kupiliśmy za granicą...

poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 21:55

Ja wiem co zostało kupione , wystarczy trochę dociekliwości i wszystko znajdziesz w necie.

Extern
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:35

Coś tam może i kupiono, ale jakieś to wszystko jak makaron bez jajeczny. Jak coś nawet zostało kupione to i tak bez amunicji (raki, F-35, Homar), albo bez wyraźnego efektu "game changer" Jak np. ten kontrakt na Warmate który bez sensu ograniczyli do ledwo 100 sztuk zamiast tysiąca, co już by coś zmieniało.

Szpieg z wiejskiej
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 17:21

Już kolegę informuje: - kupiliśmy farbę do wszystkiego - mamy więcej analiz technicznych I to było by tyle

A44
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:04

Tyle zamówiło PO i tyle dostaliśmy.

bender
środa, 7 kwietnia 2021, 14:06

Zapomniałeś, że kilka przetargów przeprowadzonych przez PO to "dobra zmiana" uwaliła. Na szczęście kilka innych nie, więc jednak coś tam mamy.

troll leśny
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 14:01

Będziemy musieli szybko rozwijać zdolności militarne... proponuję zacząć od produkcji porządnych kompasów, butów i latarek. Na bardziej skomplikowane rzeczy polski przemysł zbrojeniowy nie jest jeszcze gotowy :)

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:49

Piszesz o tych butach ze Mstowa i o kompasach i latarkach z AliExpress ? Przed wojną to za takie coś był by sąd i surowa kara , a teraz są premie za "ekonomiczny" przetarg ...

poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 19:57

Huba nie masz pojęcia o czym piszesz. Polska ma pewne zdolności ale potrzebujemy je rozwijać .

Alaris
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 18:17

No co ty powiesz. Drony, radary, systemy plot., karabiny, ppk, armatohaubice i bwp nie są skomplikowane. To co w twoich oczach jest.

Pozdrawiam
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 16:53

Są firmy które produkują w Polsce rzeczy wyśmienitej jakości, właśnie np. buty tylko MON ich nie kupuje bo dla nich zawsze za drogo jest żeby żołnierz miał dobre buty, a to jest podstawa! Ale tak to jest jak się szuka oszczędności to najpierw zamienia się biały papier toaletowy na szary. Ale jak kupują samochód 4x4 to zastaw się a postaw się. Śmiechu warte.

kombrat
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 13:42

Powinniśmy postawić na rodzimą produkcję (za wszelką cenę) ze względu na: - możliwości logistyczne w razie konfliktu (historia dowiodła, że zewnętrznym partnerom nie można ufać, ale jeszcze bardziej trudno ufać w efektywną logistykę - produkcja wewnętrzna spowoduje wzrost gospodarczy, a w efekcie obywatele nie poczują obciążenia

Autor Widmo
wtorek, 6 kwietnia 2021, 21:37

kombrat, masz jak najbardziej rację, tylko problem tkwi 1. w dotychczasowym sposobie myślenia polityków dawnej władzy marzących o europejskiej armii, 2. w życzeniowym myśleniu części społeczeństwa, która na współczesnej historii niczego się nie uczy a co z kolei skutkuje patrz 1, 3. w kasie której brakuje. Co do logistyki, to jeszcze nie dawno wybudowane drogi, tunele i mosty nie uwzględniały przerzutu wojsk z zachodu na wschód, takich mieliśmy w GDDKiA specjalistów. Nie chce mi się nawet pisać o PKP, którą doprowadzili do ruiny.

kl
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:23

Trzeba miec technologię. Taki rozwój stabilności politycznej przez 10-15 lat.

EOL
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 22:15

Himarsa na podwoziu gąsienicowym, dronow od WB, borsuka w 2 wersjach- ciężki 40mm i lżejszy 30mm z ppk, Plot na maxa, ppk ręcznego na maxa, i obserwacji sytuacyjnej na maxa... Wszystko co można łącznie z modernizacja F16 do V.

sża
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 20:50

Skoro nasi politycy kupują sprzęt z półki bez offsetu, a przede wszystkim bez dostępu do nowych technologii, to i nasz przemysł nie jest w stanie wyprodukować coś nowoczesnego dla armii. I tyle w temacie.

Patriota
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 13:22

5% PKB na wojsko, najpotrzebniejsze zakupy bez długotrwałych przetargów. Idźmy śladem Turcji.

Autor Widmo
wtorek, 6 kwietnia 2021, 21:46

Takich Patriotów niestety w MON brakuje. Masz jak najbardziej rację. Powinien powstać Narodowy Plan Modernizacji Wojska Polskiego, o podobnym budżecie na kolejne lata, kosztem wzrostu zadłużenia. 50 % na zakupy sprzętu w USA bez offsetu w zamian za stacjonowanie większej liczny amerykańskich żołnierzy w Polsce, 50 % na produkcję krajową z offsetem. Wzrost zadłużenia budżetu i tak będzie mniej nas kosztował niż oddanie Polski w strefę wpływów Berlina, Paryża i Kremla.

Lord Godar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:51

Nie ma mowy , najpierw trzeba ogarnąć ten cały syf w MON-ie oraz zbrojeniówce , bo jak nie to oznacza to kolejne zmarnowane miliardy i nic więcej.

Extern
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:44

Gdyby obecne 2% choć dobrze wydawano (a nie według zasady: maksimum kosztów, minimum efektu), to byśmy mieli armię niewiele słabszą od Turcji.

Autor Widmo
wtorek, 6 kwietnia 2021, 21:48

Extern, musielibyśmy zlikwidować wojskowe emerytury, administrację wojskową i wszystkie środki trwałe w naszej armii oraz MON.

wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:10

przerażające - ten ślad - .... a karetki pogotowia czekają przed szpitalami.....

kmdr
środa, 7 kwietnia 2021, 03:15

Ja o szpitalach to mogę poopowiadać jako przedstawiciel zawodu medycznego. Przed pandemią już była tragedia, a teraz ...

go9du
wtorek, 6 kwietnia 2021, 00:39

to nie chodzi o to ILE się wydaje, tylko JAK się wydaje. A my wydajemy...na farbę.

sża
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 20:37

Przebijam! Ja proponuję 35% PKB na wojsko, tak jak przed wojną. Tylko tyle, bo więcej MON i tak nie będzie zdolny zmarnować na analizy i dialogi.

yy
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 23:05

Pomyliłeś się,35% budżetu a nie PKB.

poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 20:00

I dobrze!!!

yy
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 19:03

Tez mi sie marzy ale to nie możliwe, chcesz wydać jedną piątą budżetu państwa na wojsko?Brakło by na wszystko inne a strajki trwałyby 365 dni w roku.

Nico
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 18:19

Nas na 5% pkb na wojsko nie stać .

Telamon
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 16:12

Komedia. Po co? W WP, MON i PGZ afera goni aferę. Należy sobie zadać pytanie ile z obecnego budżetu jest wydawane zgodnie z przeznaczeniem... a nie trafia do kieszeni Panów od kompasów bądź "Ratowników".

Tomasz34
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 13:08

Chyba pierwszy raz w życiu zgadzam się z J.Kaczyńskim:)

Chateaux
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 20:15

To nie pierwsza jego podobna wypowiedz. Efekty widac golym okiem.

Dropik
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 20:08

Że najważniejsze są wartości duchowe? ;)

Tomasz34
wtorek, 6 kwietnia 2021, 21:26

Że trzeba się wzmacniać na różne sposoby. Jedni niech wzmacniają wartości duchowe, a inni armię.

Analityk
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 22:35

Że nikt nie lubi niemieckich lobbystów

zamaskowany Ranger
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 13:07

Dobrze , że się wicepremier obudził . Tyle , że bez wymiany obecnego MON -u nic z tego nie będzie - swoją drogą to JK decydował kto po Macierewiczu będzie ministrem ON . Podobnie bez uporządkowania i skończenia ciągłych zmian w PGZ nic nie będzie z rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego . Potrzebne jest szybkie pozyskanie nowoczesnych technologii. Co takiego obecny minister uzyskał dla zbrojeniówki przy okazji wielomiliardowych kontraktów na Wisłę , Himarsa i F-35 ? Wielkie nic i podobnie będzie przy umowie na NASAMS / no bo przecież kupujemy tylko w USA / i innych czekających nas umowach . Zakup z półeczki w znikomych ilościach , bez transferu technologii , offsetu to znak rozpoznawczy naszego MON . Oczywiście bez przetargu , prób sprzętu a więc drogo bo producenci nie rywalizują z sobą na oferty . W ten sposób nie wzmocnimy istotnie naszej armii ani nie zbudujemy nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego - obawiam się , że obecnie nikomu na tym nie zależy .

zeneq
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 13:02

Czy mamy rozumieć że Polska wyjdzie z kilku podpisanych układów ograniczających nasze zdolności obronne i kupi coś spoza tradycyjnego menu? Czy po prostu będziemy brać dalej z półki co zaoferuje nam Wuj Sam, tyle że tym razem szybciej, więcej i bez nawet pozorów targowania?

Chateaux
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 20:16

Ws:ystkie podpisane uklady pozwalaja nam na duzo wiecej niz mamy

Defiladowy
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 12:47

Twierdzenie dobre tylko Polska musi już teraz zacząć rozwijać swój przemysł obronny a nie kiedyś w przyszłości czyli nigdy. Najwyższy czas aby zdecydowanie działać

niestety
wtorek, 6 kwietnia 2021, 00:40

hehehe raczej już za poźno, a nie najwyższy czas

Gnom
środa, 7 kwietnia 2021, 07:59

Mógł prezesina poszukać innych rozwiązań niż oddanie Mielca w prezencie jak był premierem, ale łatwiej teraz bić piane.

abra kadabra
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 12:35

No to... czas przeznaczyć dodatkowe środki na B+R pocisków rakietowych o zasięgu 40-500km, p/panc MOSKIT, pocisków p/lot powyżej 6km zasięgu, dronów dużego zasięgu, dział laserowych, nowego naszego czołgu....

Polanski
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 20:32

Wszystko to prawda,no może poza tym czołgiem. Po co to komu? Tyle co jest tych czołgów to do 2050 wystarczy.

Extern
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:34

Raczej nie wystarczy, ewentualny atak Rosjan na nas będzie głównie pancerny. Czyli czołgi, których Rosjanie mogą wystawić bardzo optymistycznie licząc do nas co najmniej w stosunku 4x1. Niczym innym niż własnymi czołgami które zdążą stanąć naprzeciw ich uderzeniom tego walca nie zdążymy zatrzymać (za mała głębia strategiczna). Przypominam że z Brześcia do Warszawy jest jedynie 200 kilometrów,

dim
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 16:02

Czas to był od marca 2014. A teraz obawiam się, że jest już zwyczajnie za późno. Jedyne, co jeszcze można byłoby ... by... to natychmiastowe pozyskanie licencji i produkcja, z początku jako składak z ich części, nim gotowe będą te nasze. I to na wczoraj ! Czołgi, artyleria, OPL - natychmiastowo. Obrona cywilna - natychmiastowo. Ochrona przeciwpodwodna - nie wypowiem się jaka aktualnie byłaby najlepsza. A osoby bez przeszkolenia wojskowego (nic to, że aktualnie wyłącznie dla ochotników), w ogóle nie powinny mieć prawa zajmowania stanowisk państwowych. Jakichkolwiek ! Coś nowego ? Ależ skąd ! Tak było m.in. w starożytnej Grecji, przykład Aten, tam tacy nie mieli nawet prawa głosu w wyborach.

Gnom
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:46

Ale po co?, przecież po to płacimy kilka miliardów rocznie z obecność i dobre stosunki z nowym wielkim bratem, obecność żołnierzy którego, jest gwarantem bezpieczeństwa. Czyż nie tym władza tłumaczyła przez ostatnie lata włażenie w amerykańskie dupsko? Cos się zmieniło, nie bedzie nas bronił?

Autor Widmo
wtorek, 6 kwietnia 2021, 21:59

Gnom, a jaką masz inną realną alternatywę ? Utopijny pomysł stworzenia Armii Europejskiej ?

Gnom
środa, 7 kwietnia 2021, 07:58

O to chodzi, ani obrony ze strony USA, ani armii europejskiej. Dupa blada. Prezesina skłócił nas ze wszystkimi i wszyscy na nas położą l...ę, albo jeszcze dopłacą by nas ruscy zajęli i oni mieli problem.

Tweets Defence24