Jerozolima stolicą Palestyny. Państwa islamskie zjednoczone przeciwko USA

14 grudnia 2017, 15:36
Jerozolima
Fot. A.Hładij/Defence24.pl

"Musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Malezyjskie siły zbrojne są zawsze gotowe, czekając na instrukcje od rządu" - powiedział Hiszammuddin Hussein, szef resortu obrony Malezji cytowany przez państwową agencję informacyjną Bernama, w kontekście ewentualnej pomocy dla Palestyny. W środę liderzy Organizacji Współpracy Islamskiej uznali Jerozolimę za stolicę Palestyny.

Reklama

Przyczyną decyzji przywódców państw muzułmańskich jest deklaracja USA dotycząca uznania Jerozolimy za stolicę Izraela. Wywołała ona negatywną rekację nie tylko w państwach muzułmańskich, powodując protesty, ale także sprzeciw wielu państw Zachodnich oraz Unii Europejskiej. 

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią częścią miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i sąd najwyższy.

Zgodnie z ustawą podpisaną w 1995 roku przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona na władzach USA ciąży obowiązek przeniesienia ambasady amerykańskiej do Jerozolimy. Prezydent może odroczyć ten proces ze względów bezpieczeństwa narodowego. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana co sześć miesięcy.

W związku z obawami, że zagrozi to procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie, kolejni prezydenci podpisywali rozporządzenia o czasowym odroczeniu realizacji ustawy. W czerwcu także Trump odroczył tę decyzję, ale Biały Dom dawał do zrozumienia, że prezydent wciąż zamierza przenieść placówkę. 

Czytaj także: Arabia Saudyjska potępia decyzję USA w sprawie statusu Jerozolimy

Pomoc dla Palestyny zadeklarował również szyicki Iran. Generał Kasem Sulejmani, dowódca sił Al-Kuds, specjalnej jednostki Gwardii Rewolucyjnej rozmawiał telefonicznie z przywódcami dwóch zbrojnych ruchów palestyńskich: Brygad Al-Kassam, zbrojnego ramienia Hamasu, oraz Palestyńskiego Dżihadu Islamskiego i obiecał im pomoc w związku z uznaniem przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela.

Czytaj więcej: Iran: Gwardia Rewolucyjna ze wsparciem dla Hamasu i Hezbollahu

Sytuacja w rejonie pozostaje napięta. Palestyńscy bojownicy wystrzelili w kierunku Izraela około 12 rakiet od momentu gdy Trump uznał stolicę w Jerozolimie. W dniu 13 grudnia izraelski system obrony powietrznej Żelazna Kopuła przechwycił dwie z trzech rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy; trzeci pocisk spadł natomiast na południu kraju nie powodując strat. 

 

 

 

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
jurasek
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 13:10

gdybyscie chociaz troche zainteresowali sie historia powstania Jerozolimy i jej dziejow to dowiedzielibyscie sie ,ze arabstwo nie mialo nic wspolnego z budowa tego miasta.Miasto bylo wielokrotnie zdobywane przez rozne panstwa i arabstwo.Tak,ze przestancie bredzic ,ze Jerozolima to stolica Palestyny.

aster
czwartek, 14 grudnia 2017, 19:26

Wszystko co sie stalo w ciagu ostatnich 30 lat (wojny w zatoce,9.11,alqaida,taliban, isis,"kryzys z uchodcami") tylko pomoglo izraelowi , USA mocno wspiera ich jako najwiekszego sojusznika na bliskim wschodzie , i krzywdy im zrobic nie da , w ciagu kilku lat izrael aneksuje cala gaze a panstwa arabskie nic na to nie poradza , tylko raz poraz jakis czubki na zachodzie beda robic zamachy , a islam w kilka dekac straci na znaczeniu , dlaczego?... ropa w ciagu kilku lat zostanie zastapiona przez baterie i ogniwa paliwowe (samochody elektryczne i na wodor) , a jak wiadomo islam istnieje tylko dzieki kasie z ropy...

Boczek
piątek, 15 grudnia 2017, 11:44

A skąd weźmie się ten wodór? No bo tak, woda to spalony w tlenie wodór + wydzielona energia. Zatem przyjmując 100% sprawności musimy w celu rozbicia wody, tę samą ilość energii oddać. Czy nie?

apeluję o rozsadek
piątek, 15 grudnia 2017, 08:19

@aster A te jak wyprodukujesz, jak "wytopisz" podzespoły, te "baterie" to czym naładujesz ??? Podobno "wungli" jest nieekologiczne, "Ruski" gaz jest be, wydobycie gazu łupkowego nieekonomiczne i zatruwa glebe, a atom-ek niezdrowy. Zostało tylko dynamo, takie na korbkę :)

T.
czwartek, 14 grudnia 2017, 22:41

Plastik, który jest wytwarzany z ropy też zostanie zastąpiony przez baterie?

MIR
piątek, 15 grudnia 2017, 07:58

Historycznie rzecz ujmując Jerozolima należy do Izraela.

Rozsądny
piątek, 15 grudnia 2017, 16:29

A Szczecin, Kołobrzeg, Olsztyn, Zielona Góra, Wrocław i Opole do Niemiec....

KK
piątek, 15 grudnia 2017, 15:15

Historycznie rzecz ujmując Jerozolima NIE należy do Izraela, Została podbita i Stała sie stolicą Izraela. Takie fakty. To Melkizedek wyszedł na spotkanie Abrahama, własnie z Jerozilmy. Melkizedek nie był Żydem a królem Szalemu.

gts
czwartek, 14 grudnia 2017, 17:33

Ciekawe jak dlugo jeszcze cywilizowany swiat bedzie widzial przyjaciol w islamie i marksizmie (i jego pochodnych), ktore to systemy dykatatorskie tak lubi, finansuje, zbroi i czeka az "pies ugryzie panska reke". Blisko umiescilbym jeszcze banksterski korporacjonizm i faszyzm panstw o zapedach imperialistycznych - wiecej wrogow identyfikowac nie trzeba.

Palmel
piątek, 15 grudnia 2017, 10:34

To co nie udało się nikomu to zrobili amerykanie zjednoczyli wszystkie kraje arabskie - brawo Panie Prezydencie

joe
niedziela, 17 grudnia 2017, 04:47

Dokładnie. Prezydent Trump jednym oświadczeniem spowodował konsolidację państw arabskich i przyśpieszenie planów ewakuacji mieszkańców państwa Izrael na ziemie prawdopodobnie Polin.

Ia
piątek, 15 grudnia 2017, 09:55

Arabowie mogą uznawać Jerozolimę sa stolicę Palestyny,Nibylandii,Królestwa Zasiedmiogórogrodu czy czego tam chcą.Faktu że jest ona stolicą Izraela ich pokrzykiwania nie zmienią.

Tweets Defence24