Jerozolima stolicą Palestyny. Państwa islamskie zjednoczone przeciwko USA

14 grudnia 2017, 15:36
Jerozolima
Fot. A.Hładij/Defence24.pl
Reklama

"Musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Malezyjskie siły zbrojne są zawsze gotowe, czekając na instrukcje od rządu" - powiedział Hiszammuddin Hussein, szef resortu obrony Malezji cytowany przez państwową agencję informacyjną Bernama, w kontekście ewentualnej pomocy dla Palestyny. W środę liderzy Organizacji Współpracy Islamskiej uznali Jerozolimę za stolicę Palestyny.

Przyczyną decyzji przywódców państw muzułmańskich jest deklaracja USA dotycząca uznania Jerozolimy za stolicę Izraela. Wywołała ona negatywną rekację nie tylko w państwach muzułmańskich, powodując protesty, ale także sprzeciw wielu państw Zachodnich oraz Unii Europejskiej. 

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią częścią miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i sąd najwyższy.

Zgodnie z ustawą podpisaną w 1995 roku przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona na władzach USA ciąży obowiązek przeniesienia ambasady amerykańskiej do Jerozolimy. Prezydent może odroczyć ten proces ze względów bezpieczeństwa narodowego. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana co sześć miesięcy.

W związku z obawami, że zagrozi to procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie, kolejni prezydenci podpisywali rozporządzenia o czasowym odroczeniu realizacji ustawy. W czerwcu także Trump odroczył tę decyzję, ale Biały Dom dawał do zrozumienia, że prezydent wciąż zamierza przenieść placówkę. 

Czytaj także: Arabia Saudyjska potępia decyzję USA w sprawie statusu Jerozolimy

Pomoc dla Palestyny zadeklarował również szyicki Iran. Generał Kasem Sulejmani, dowódca sił Al-Kuds, specjalnej jednostki Gwardii Rewolucyjnej rozmawiał telefonicznie z przywódcami dwóch zbrojnych ruchów palestyńskich: Brygad Al-Kassam, zbrojnego ramienia Hamasu, oraz Palestyńskiego Dżihadu Islamskiego i obiecał im pomoc w związku z uznaniem przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela.

Czytaj więcej: Iran: Gwardia Rewolucyjna ze wsparciem dla Hamasu i Hezbollahu

Sytuacja w rejonie pozostaje napięta. Palestyńscy bojownicy wystrzelili w kierunku Izraela około 12 rakiet od momentu gdy Trump uznał stolicę w Jerozolimie. W dniu 13 grudnia izraelski system obrony powietrznej Żelazna Kopuła przechwycił dwie z trzech rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy; trzeci pocisk spadł natomiast na południu kraju nie powodując strat. 

 

 

 

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
jurasek
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 13:10

gdybyscie chociaz troche zainteresowali sie historia powstania Jerozolimy i jej dziejow to dowiedzielibyscie sie ,ze arabstwo nie mialo nic wspolnego z budowa tego miasta.Miasto bylo wielokrotnie zdobywane przez rozne panstwa i arabstwo.Tak,ze przestancie bredzic ,ze Jerozolima to stolica Palestyny.

aster
czwartek, 14 grudnia 2017, 19:26

Wszystko co sie stalo w ciagu ostatnich 30 lat (wojny w zatoce,9.11,alqaida,taliban, isis,"kryzys z uchodcami") tylko pomoglo izraelowi , USA mocno wspiera ich jako najwiekszego sojusznika na bliskim wschodzie , i krzywdy im zrobic nie da , w ciagu kilku lat izrael aneksuje cala gaze a panstwa arabskie nic na to nie poradza , tylko raz poraz jakis czubki na zachodzie beda robic zamachy , a islam w kilka dekac straci na znaczeniu , dlaczego?... ropa w ciagu kilku lat zostanie zastapiona przez baterie i ogniwa paliwowe (samochody elektryczne i na wodor) , a jak wiadomo islam istnieje tylko dzieki kasie z ropy...

Boczek
piątek, 15 grudnia 2017, 11:44

A skąd weźmie się ten wodór? No bo tak, woda to spalony w tlenie wodór + wydzielona energia. Zatem przyjmując 100% sprawności musimy w celu rozbicia wody, tę samą ilość energii oddać. Czy nie?

apeluję o rozsadek
piątek, 15 grudnia 2017, 08:19

@aster A te jak wyprodukujesz, jak "wytopisz" podzespoły, te "baterie" to czym naładujesz ??? Podobno "wungli" jest nieekologiczne, "Ruski" gaz jest be, wydobycie gazu łupkowego nieekonomiczne i zatruwa glebe, a atom-ek niezdrowy. Zostało tylko dynamo, takie na korbkę :)

T.
czwartek, 14 grudnia 2017, 22:41

Plastik, który jest wytwarzany z ropy też zostanie zastąpiony przez baterie?

MIR
piątek, 15 grudnia 2017, 07:58

Historycznie rzecz ujmując Jerozolima należy do Izraela.

Rozsądny
piątek, 15 grudnia 2017, 16:29

A Szczecin, Kołobrzeg, Olsztyn, Zielona Góra, Wrocław i Opole do Niemiec....

KK
piątek, 15 grudnia 2017, 15:15

Historycznie rzecz ujmując Jerozolima NIE należy do Izraela, Została podbita i Stała sie stolicą Izraela. Takie fakty. To Melkizedek wyszedł na spotkanie Abrahama, własnie z Jerozilmy. Melkizedek nie był Żydem a królem Szalemu.

gts
czwartek, 14 grudnia 2017, 17:33

Ciekawe jak dlugo jeszcze cywilizowany swiat bedzie widzial przyjaciol w islamie i marksizmie (i jego pochodnych), ktore to systemy dykatatorskie tak lubi, finansuje, zbroi i czeka az "pies ugryzie panska reke". Blisko umiescilbym jeszcze banksterski korporacjonizm i faszyzm panstw o zapedach imperialistycznych - wiecej wrogow identyfikowac nie trzeba.

Palmel
piątek, 15 grudnia 2017, 10:34

To co nie udało się nikomu to zrobili amerykanie zjednoczyli wszystkie kraje arabskie - brawo Panie Prezydencie

joe
niedziela, 17 grudnia 2017, 04:47

Dokładnie. Prezydent Trump jednym oświadczeniem spowodował konsolidację państw arabskich i przyśpieszenie planów ewakuacji mieszkańców państwa Izrael na ziemie prawdopodobnie Polin.

Ia
piątek, 15 grudnia 2017, 09:55

Arabowie mogą uznawać Jerozolimę sa stolicę Palestyny,Nibylandii,Królestwa Zasiedmiogórogrodu czy czego tam chcą.Faktu że jest ona stolicą Izraela ich pokrzykiwania nie zmienią.

Tweets Defence24