Reklama

Jemeńscy rebelianci atakują saudyjski przemysł naftowy

8 kwietnia 2018, 12:02
MJDBN25AHZGDRKKNXKBHLWXQ6A
Fot. Raytheon

Rebelianckie ugrupowanie Ansar Allah z Jemenu poinformowało o zaatakowaniu trzech zakładów przetwórczych ropy naftowej saudyjskiego koncernu Aramco. Zakłady były celem ataków rakietowych przeprowadzanych w ostatnich kilku dniach.

Jemeńska grupa bojowników Huti Ansar Allah poinformowała o wykonaniu trzech ataków rakietowych na zakłady przetwórcze ropy naftowej należące do koncernu Aramco, natomiast Saudyjczycy oskarżają Huti o atak na należący do Aramco tankowiec.

Ataki miano przeprowadzić przy wykorzystaniu nowego pocisku rakietowego Badr-1, doszło do nich 24 i 29 marca, a także 4 kwietnia. Specjaliści uważają, że choć Huti określają nową broń jako pocisk balistyczny, w rzeczywistości jest to zmodyfikowany, artyleryjski pocisk rakietowy dużego kalibru.

Przedstawiciel sił koalicyjnych walczących z Huti w Jemenie stwierdził, że w dniach podawanych przez bojowników doszło do ataków rakietowych na zamieszkałe obszary prowincji Dżazan, pociski zostały jednak przechwycone przez system obrony przeciwpowietrznej. Koncern Aramco wydał oświadczenie, w którym stwierdzono, że wszystkie jego zakłady w zaatakowanej prowincji "działają w sposób normalny i nie są zagrożone". Rebelianci twierdzą, że wskutek ich ataku uszkodzone zostały zbiorniki ropy naftowej.

Siły koalicyjne oskarżają wspieranych przez Iran rebeliantów o atak na saudyjski tankowiec płynący na wodach międzynarodowych w pobliżu portu Al-Hudajda nad Morzem Czerwonym, do którego doszło 3 kwietnia. W wyniku ataku statek miał odnieść niewielkie uszkodzenia.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
mgr historii andrzej pakuła
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 22:17

wedle pewnych mediow opiniotworczych z jednej strony rebelianci to terrorysci zas z drugiej bojownicy o sprawe/konflikt wychodzi ze stron zainteresowania ot co.

Mirek
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 14:37

Ciągle ten Iran jątrzy i zaognia Może wreszcie przywali im się tak sankcjami z prawdziwego zdarzenia , że nie będzie na kałacha

Dred
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 23:52

A może to nie Iran jątrzy....

Pt
niedziela, 8 kwietnia 2018, 16:17

Statek nie mógł odnieść obrażeń, lecz uszkodzenia.

ehh
niedziela, 8 kwietnia 2018, 15:33

Ja myślę że tam kwitnie współpraca irańsko-rosyjska w testowaniu nowych rodzajów amunicji rakietowej. Przecież nie jacyś Hutu to produkują.

yaro
niedziela, 8 kwietnia 2018, 21:30

przecież pisze jak wół, że to przerabiane pociski, zastanów po co Rosjanom pchać się w taki szmelc

ehh
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 12:19

Oni nie muszą się pchać bo siedzą w tym po uszy.

Paweł
niedziela, 8 kwietnia 2018, 14:56

No ciekawe jak statek może dostać obrażeń:))))

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama