Reklama

Javeliny dostarczone na Ukrainę

30 kwietnia 2018, 17:38
Javelin US Army
Fot. US Army
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Amerykanie potwierdzili, że na Ukrainę dostarczono przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. To znaczące wzmocnienie obrony dla Kijowa.

„Zostały już dostarczone” – poinformował niewymieniony z nazwiska urzędnik Departamentu Stanu w odpowiedzi na zapytanie ukraińskiej redakcji Radia Swoboda. Rząd USA zapowiadał już w grudniu ub.r., że dostarczy Ukrainie broń defensywną. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówił wówczas, że amerykańska broń posłuży do "ochrony ukraińskich żołnierzy i cywilów". Moskwa natomiast oświadczyła, że przyczyni się to jedynie do podsycenia walk we wschodniej Ukrainie.

Systemy przeciwpancerne FGM-148 Javelin są używane w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników od lat 90. XX wieku. Mogą razić cele oddalone o około 4 km, choć pierwotnie zakładano uzyskanie zasięgu na poziomie tylko 2,5 km. Rakieta dysponuje systemem samonaprowadzania termowizyjnego i tandemową głowicą kumulacyjną. Pociski Javelin reprezentują klasę „wystrzel i zapomnij” zdolną do rażenia celów opancerzonych z przedniej lub z górnej półsfery.

Dostawa ppk Javelin na Ukrainę ma więc znaczenie polityczne i wojskowe. Polityczne, bo to pierwsza dostawa broni śmiercionośnej tej klasy (wyłączając np. uzbrojenie strzeleckie) z USA od wybuchu konfliktu. Wojskowe, bo Ukraina nie miała wcześniej na wyposażeniu rakiet przeciwpancernych klasy top-attack (zdolnych do ataku na słabo chroniony, górny pancerz czołgu).

Liczba Javelinów jest niewielka, ale nawet taki zestaw pozwala na wzmocnienie obrony na wybranym obszarze, czy szkolenie i budowę systemu wsparcia. Dzięki temu Amerykanie będą mogli szybciej dostarczyć większą liczbę systemów ppanc., gdyby było to potrzebne, a Ukraińcy będą gotowi na ich przyjęcie. Warto też pamiętać, że Kijów produkuje własne systemy ppanc., choćby kierowane w wiązce laserowej Stugna-P. Wymagają one jednak ciągłego naprowadzania po odpaleniu i nie mają możliwości działania w trybie top-attack. 

Na początku marca Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni ze stanowiskami kierowania (dwóch jako zapasowych) oraz 210 pocisków. Co ciekawe, Javeliny dostarczono w tym roku również Gruzji.

W opublikowanym wtedy oddzielnie komunikacie Pentagonu stwierdzono, że "system Javelin pomoże Ukrainie w tworzeniu jej długoterminowego potencjału obronnego dla obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej poprzez zaspokajanie potrzeb jej obrony narodowej".

Pentagon podkreślił, że proponowana sprzedaż nie zmieni równowagi wojskowej w regionie. Konflikt ze wspieranymi przez Moskwę tzw. separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku. Ocenia się, że w wyniku walk zginęło tam ponad 10 tys. ludzi.

JP/PAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Wania
wtorek, 1 maja 2018, 16:52

Rosjanie, którzy byli oceniani przez Ukraińców za braci przez działania Putina stali się śmiertelnymi wrogami. Polacy są przyjaciółmi i twoja narracja nie nic wspólnego z rzeczywistością. Wpisuje się w retorykę rosyjskiej propagandy. Ukraina jest buforem dla nas od Rosji jak my dla Niemiec. Silna Ukraina jest w naszym interesie.

gosc123
wtorek, 1 maja 2018, 14:58

a czy My mamy coś takiego?/

autor xd
środa, 2 maja 2018, 02:28

mamy systemy typu wystrzel zapomnij,wyrzutnia kosztuje 700tyś a jedna rakieta ok 400tyś

Grredo
środa, 2 maja 2018, 01:06

U nas rozpisuja przetargi latami. 200 wyrzutni 1200 pocisków i nawet lekka piechota spowolni walec pancerny.

anda
wtorek, 1 maja 2018, 14:18

A ile już ich jest po stronie Donbasu? wszystkie czy połowa?

Davien
środa, 2 maja 2018, 12:01

Żaden rosyjskich terrorystów nie stac na nie a do tego system naprowadzania byłby dla nich czarna magia:) Ale nie martw sie znajdą sie tam szybko, tylko czy załogi \"separatystów\" w czołgach czyli rosjanie z Syberii jak ostatnio będą zadowoleni jak te pociski będą ich rozwalac.

AWU
wtorek, 1 maja 2018, 07:24

Nie doceniona pozostaje rola samego modułu CLUE w kwestii oceny sytuacyjnej pola walki....

wilier
wtorek, 1 maja 2018, 00:10

Przydadzą się ... Wkrótce przeciwko... Kiedy już sięgną po nasze...

Davien
wtorek, 1 maja 2018, 13:33

No, masz rację wkrótce wykurza rosyjskich terrorystó z doniecka i Ługańska:)

miras
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 20:27

Będzie chrzest radzieckiej broni pancernej

Piotr
wtorek, 1 maja 2018, 16:39

już był w Syrii, stare TOW nawet najnowsze t-90 podpalały :)

Admirał Samson
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 20:15

Tak się składa że jakoś początkiem maja miała ruszyć produkcja ppk Pirat czy jest coś wiadomo w tej sprawie ?

Davien
wtorek, 1 maja 2018, 13:34

Pirat to powaznie okrojona werjs RK-2 Korsar ze zwykła, nawet nie tandemową głowica kumulacyjną nizdolna praktycznie do zwalczania MBT.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama