Japońskie drony odpowiedzią na broń hipersoniczną

11 sierpnia 2021, 07:24
Northrop+Grumman+Completes+Successful+First+Flight+of+Japans+RQ-4B+Global+Hawk_2cbf1f31-947d-462a-a00c-438d82f2a139-prv
Fot. Northrop Grumman
Reklama

Japonia rozważa pilne wzmocnienie własnej obrony powietrznej wręcz całą siecią ostrzegania złożoną z bezzałogowych statków powietrznych. Maszyny miałby być decydujące przede wszystkim w kontekście zmian jakie niesie ze sobą broń hipersoniczna, szczególnie jeśli spojrzy się na programy zbrojeniowe Rosji i Chin.

Japońskie ministerstwo obrony rozważa wykorzystanie potencjału bezzałogowych statków powietrznych (BSP) do wczesnego wykrywania naddźwiękowych pocisków rakietowych, poruszających się z prędkością 5 Machów lub nawet większą. Tokio obawia się przede wszystkim dynamiki rozwoju broni hipersonicznej w Rosji oraz oczywiście Chinach. Stąd też potrzeba szybkiego znalezienia nowych rozwiązań w zakresie wykrywania potencjalnych zagrożeń. Konwencjonalne systemy radarowe mogą być niewystarczające w tym zakresie..

Maszyny bezzałogowe miałby wypełnić lukę jako platformy wyposażone w czujniki podczerwieni i operujące zdecydowanie bliżej potencjalnego przeciwnika. Wykrywając tym samym pociski rakietowe przeciwnika. BSP byłby oczywiście uzupełnieniem systemów obrony powietrznej, które są rozmieszczane na lądzie. Wobec czego wokół Japonii mógłby powstać pas wczesnego ostrzegania najeżony znajdującymi się w powietrzu bezzałogowcami. Co więcej, ich operowanie miałoby generować niższe koszty i przede wszystkim odciążało personel wojskowy. Japoński resort obrony już teraz, oprócz platform bezzałogowych, ma prowadzić prace badawcze nad osadzeniem systemów do wykrywania broni hipersonicznej również na jednostkach pływających. Mogłyby być to chociażby kolejne RQ-4 pozyskiwane przez Tokio dla własnych sił zbrojnych (Japońskie Siły Samoobrony).

Docelowo, wielopłaszczyznowy system ma obejmować platformy lądowe, powietrzne, morskie i być wzmocnionym efektywnym systemem obserwacji z kosmosu za pomocą japońskich konstelacji satelitów szpiegowskich. O tego rodzaju planach Japonii napisał jako pierwszy Takushi Ohashi na łamach „Sankei.com”. Zaś komentujący wspomniany artykuł z japońskiej prasy, Thomas Newdick z „The Drive”, przywołał raport amerykańskiego Congressional Research Service na temat zagrożeń związanych z bronią hipersoniczną. Wskazano w nim, że zwrotność i niska wysokość lotu broni naddźwiękowej może rzucić wyzwanie istniejącym systemom wykrywania i obrony. Dodano przy tym, że na przykład większość radarów naziemnych nie może wykryć broni hipersonicznej, ze względu na ograniczenia w zasięgu wykrywania. Tym samym, obrona ma minimalny czas na wystrzelenie interceptorów, które mogłyby zneutralizować nadlatujące pociski.

JR

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/
Reklama

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Sssssssss
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:40

Wyspiarzom to dobrze, mogą sobie wysunąć rozpoznanie na dogodną odległość.

Zenon
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:54

Co daje wykrycie nadlatujących rakiet tego typu skoro nie ma ich czym zwalczyć? One potrafią manewrować, więc unikać zestrzelenia. W dodatku są tak szybkie że nie ma czym ich doścignąć. Najpierw USA i Japończycy muszą stworzyć skuteczną broń przeciwko tym rakietom wtedy systemy wykrywania ich nadlatywania mają sens.

Davien
czwartek, 19 sierpnia 2021, 07:51

Taak, a taki zwykły Patriot radzi sobie z obiektami lecacymi 22-24Ma przy ktych typowa broń hipersoniczna jest powolna, SM-3 z satelitami, ale jak zwykle musiałęs sie "popisac".

To Ja
środa, 11 sierpnia 2021, 16:32

Wiem że z innej beczki niż artykuł ale po 2030 planujemy jakieś aneksję czy coś? Bo Abramsy f35 ba mało tego że nawet sobie o marynarce przypomnieli nasi rządzący..(pomijając fakt skuteczności tych maszyn)

Rejtan
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:33

Dla nas teraz najważniejsze jest RW: - Rozpoznanie na 3 płaszczyznach ( taktyczne, strategiczne i bliskie) + integracja danych, sieciocentryczność, - Wywiad i kontrwywiad+ działania osłonowe, w tym internet, wpływy na polityków i media światowe, osłona naszych polityków i mediów. Marzy mi się do 2022 roku 3 satelity, 3-4 samoloty AEW/AWACS klasy C295, 10 radarów na sterowcach, sieć radaró naziemnych 2-3 klas i sieciocentryczność. + F35 i AARGMER, JASSM ER i AIM120D i wystarczy do odstraszenia..

Davien
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:40

Jak na razie masz rząd PIS który właśnie idzie na wojenkę z USA.

xXx
czwartek, 12 sierpnia 2021, 08:28

Planują...ale nasza aneksję. Te zakupy są właśnie by jej zapobiec (choć jest pewnie 50 innych zakupów, które byłyby lepsze niż te 3 wymienione).

ASDERT MUZIK
środa, 11 sierpnia 2021, 21:22

A skoro leopard jest w RP, teraz wchodzą Abrams (przypodobać się władzę RP chcą usa które i tak ma Polskę w.... ) więc ciekawe jak z kompatybilnością , technologia wewnątrz, komputery , oprogramowanie .... , (to pewnie dwa różne sprawy w różnych wozach ..) podzespoły: koła to wiadomo są różne

były porucznik zmechu
czwartek, 12 sierpnia 2021, 13:15

Masz jakiś problem z kompatybilnością np. autobusów w MZK, czy osobówek na ulicy? Tak, to zerknij jak się dostosowuje oprogramowanie, w twoim komputerze. Jakoś daje się z tym radę i nikt nie szuka "dziury w całym"

Tweets Defence24