Reklama

Siły zbrojne

Japonia modernizuje system obrony przeciwrakietowej

Fot. Z3144228/CC BY-SA 4.0
Fot. Z3144228/CC BY-SA 4.0

Jak donoszą lokalne media, Ministerstwo Obrony Japonii planuje rozpocząć w br. modernizację systemów obronny przeciwrakietowej, którego głównym celem jest zapewnienie skutecznej obrony przeciwko potencjalnemu atakowi pociskami balistycznymi z Korei Północnej.

Według wcześniejszych deklaracji na cel ten planowane jest ponad miliard dolarów, które mają zostać przeznaczone m.in. na zakup pocisków przeciwrakietowych nowej generacji Patriot PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) od amerykańskiego koncernu Raytheon. Same japońskie systemy Patriot są intensywnie modernizowane w celu spełnienia najnowszych wymagań pola walki. Dodatkowo planowana jest także na dalsza budowa dwóch naziemnych systemów antybalistycznych Aegis Ashore, które zostały zakupione w grudniu 2017 roku za kwotę ok. 1,8 mld USD z terminem osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej w 2023 roku.

Obecnie japoński system obrony przeciwrakietowej jest dwupoziomy i składa się z systemów Aegis Ashore używających pocisków SM-3 Block IIA do niszczenia pocisków balistycznych w stratosferze oraz systemów Patriot PAC-3 do zwalczania ich na wysokości poniżej 10 km. Dalszy rozwój obu tych systemów ma na celu zapewnienie komplementarnej i wzajemnie uzupełniającej się, warstwowej obrony antybalistycznej w związku z zagrożeniem potencjalnym atakiem ze strony Korei Północnej, a także Chin.

Tak intensywna modernizacja i rozwój systemu obrony powietrznej Japonii są możliwe dzięki uchwaleniu nowego budżetu obronnego na 2020 rok. Po raz kolejny jest on rekordowy w historii współczesnej Japonii i wynosi ok. 48,5 mld USD. Głównymi kierunkami modernizacji ma być cyberbezpieczeństwo i działania w kosmosie, a także wsparcie amerykańskiej obecności wojskowej.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Japonesa

    Zastanawiam się jaka siłę rażenia posiada Japonia? Sila odwetowa? Bo na pewno nie B61

    1. Rafael

      Nie posiada niemalże żadnej z racji powojennej konstytucji niejako dyktowanej przez Amerykanów, gdzie zrzekła się prawa do prowadzenia wojny. Całe Siły Samoobrony pod względem prawnym nie są wojskiem, a ich zdolność bojowa jest ograniczona niemal wyłącznie do defensywy.

  2. MAZUR

    A kto i kiedy robił te zdjęcia tym wyrzutniom? To chyba z muzeum japońskiego te zdjęcia, normalnie szok jak na to się patrzy. W 1985 wyrzutnia Polska z systemu von Braun&Mazur z systemu Lazur miała 50 razy lepsze parametry, a liczył to Ary Stenfeld Żyd, taki układ był, a na układy nie ma rady.

  3. SimonTemplar

    U nas też idziemy pełną parą. Wodujemy nowy siłownik, docelowo ma ich być aż 6 na Bałtyku. Dajemy radę.

  4. adams

    My też modernizujemy,zakup dwóch baterii Patriot do pokazania na paradzie a reszta leży i nic się nie dzieje.

  5. Rzyt

    Polska - demodernizuje armię

Reklama