Jaka wieża dla hiszpańskiego Dragona?

12 listopada 2020, 08:31
VCR v1-01-01-01
Fot. Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Reklama

Spółka Leonardo Hispania zaoferowała wieże Hitfist-30 w przetargu na dostawę 58 załogowych systemów wieżowych dla kołowych bojowych wozów piechoty VCR 8 × 8 Dragon. Już wkrótce ma rozpocząć się produkcja seryjna pierwszej partii tych wozów.

O złożeniu oferty poinformowała spółka Leonardo Hispania. W sierpniu br. hiszpański resort obrony zawarł kontrakt z konsorcjum Tess-Defense SA na dostawy 348 egzemplarzy kołowych wozów bojowych z rodziny VCR 8 × 8 Dragon za kwotę ok. 2,08 mld euro. Wozy mają powstawać w zakładach Santa Bárbara Sistemas SA w Alcalá de Guadaira (wchodzących w skład koncernu General Dynamics European Land Systems) w pobliżu Sewilli i produkcja ma zostać zakończona do 2022 roku. Spółka ma kooperować z poddostawcami poszczególnych podsystemów, wśród których można wymienić zakłady takie jak: Indra Sistemas SA, Sapa Placencia SL oraz Escribano Mechanical & Engineering S.L.

Obecnie kluczową kwestią w przypadku jednej z podstawowych wersji  Dragona — kołowego bojowego wozu piechoty pozostaje wybór systemu wieżowego. Obok oferowanej przez włoskiego koncernu Leonardo oferujący wspomnianą wieżę załogową Hitfist-30 o ten lukratywny kontrakt rywalizują także dwa izraelskie koncerny — Elbit Systems i Rafael Advanced Defense Systems. Oferują one dwie różne wieże bezzałogowe — Elbit UT-30 i Rafael Samson Mk II. Jak dotąd producent Dragona prezentował prototypy wyposażone we wszystkie wspomniane trzy systemy wieżowe.

Ostateczna decyzja w kwestii wyboru docelowego systemu należy jednak do hiszpańskiej armii. Przewiduje się, że część pojazdów będzie uzbrojona w wieże załogowe, a część w wieże bezzałogowe . Dragony otrzymają prawdopodobnie dwa systemy wieżowe z armatami 30 mm.

Hitfist to załogowy system wieżowy zaprojektowany i produkowany przez włoską spółkę Oto Melara (obecnie część koncernu Leonardo). System jak dotąd był integrowany z armatami automatycznymi Oerlikon KBA kal. 25 mm lub ATK Bushmaster Mk44 kal. 30 mm (jednak może być uzbrojony również w inne systemy tego typu) oraz sprzężony z nią czołgowy karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Dodatkowo może być uzbrojony w wybraną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych. Obecnie system ten jest eksploatowana przez armie państw takich jak Irlandia, Polska, Rumunia czy Włochy gdzie są one integrowane z wersjami kołowych bojowych wozów piechoty/rozpoznawczych z rodziny Freccia, Piranha III czy Rosomak (AMV 8 × 8).

Wstępne plany hiszpańskiej armii zakładają docelowe pozyskanie blisko 1000 takich wozów, na które Hiszpanie wydadzą ok. 3,8 mld euro (348 wozów w pierwszej transzy, 365 wozów w drugiej i 287 w trzeciej). Nowo pozyskane Dragony pozwolą na rozpoczęcie stopniowego wycofania i zastąpienia w służbie liniowej obecnie eksploatowanych kołowych transporterów opancerzonych Pegaso BMR-M1 (648 egzemplarzy) i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych Pegaso VEC-M1 (135 egzemplarzy). Konstrukcja Dragona bazuje na rodzinie kołowych wozów bojowych Piranha V produkowanych przez koncern GDELS.

reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Pol
piątek, 13 listopada 2020, 14:00

Najlepszym co możemy zrobić to dogadać się z Koreańczykami i zssw-30 im zaoferować. Wzięliśmy od nich podwozia to może mogli by przynajmniej oferować nasze wieże. J to była by najlepsza reklama zbrojeniówki,i do tego globalna.

Fanklub Daviena
piątek, 13 listopada 2020, 10:41

Niech biorą co chcą byle to nie było amerykańskie.

TRĄBKA
czwartek, 12 listopada 2020, 22:43

Trzeba dopowiedzieć że Hiszpanie na wozach ostatniej transzy swych nowych wozów chcą posadowić włoską 76mm armatę Draco z radarem zaczerpniętą z Centauro ....Włosi proponowali tą uniwersalną armatę (zasięg niszczenia 42km celów lądowych i morskich ,10km dla celów powietrznych z odl 25km)dla wojska Polskiego by posadowić ją na podwoziach MTLB czy Rosomakach typu XP ....wyszła trąbka

Edmund
czwartek, 12 listopada 2020, 12:41

My powinniśmy zaoferować Hiszpanii naszą wieżę z integracją, nawet poo kosztach własnych. Byłoby to prawdziwe wejście z przytupem na światowy rynek zbrojeniowy.

Marek
piątek, 13 listopada 2020, 08:04

Nie da rady. Trwa certyfikacja wieży. Przed jej zakończeniem ani rusz. W przypadku Hiszpanów istotne jest, że postawili na kaliber 30/40. Im więcej użytkowników tego kalibru, tym szybciej pojawi się certyfikowana amunicja 40 mm.

carl fath
czwartek, 12 listopada 2020, 18:19

Tylko kto to weźmie ?

kibic
czwartek, 12 listopada 2020, 11:16

No niestety nasze bezzałogowe wieże z HSW nie są jeszcze w produkcji, chociaż podobno proces różnych zatwierdzeń jest na ukończeniu. Dopóki polskie wozy nie będą z nich korzystały, nikt nie będzie chciał kupić takiej nowinki. Poziom możliwej produkcji też chyba nie pozwoli na eksport w najbliższych latach. Ciekawe, czy nasze umowy licencyjne w ogóle pozwalają nam na taki eksport? Dzisia to chyba bez znaczenia. Zanim nasycimy polskie wojsko, dużo może się zmienić. Zarówno w wyposażeniu, jak i w licencjach.

Marek
piątek, 13 listopada 2020, 08:01

Jaka licencja? ZSSW-30 to jest nasza wieża.

andys
czwartek, 12 listopada 2020, 10:59

W tym karnawale różnych producentów i dostawców komponentów zbrojeniowych nie znalazlem ani jednej propozycji polskiej. A przeciez to jest jedyny sposób na zaistnienie polskiej zbrojeniówki. Musimy mieć kilka przebojów , które mogłyby konkurować z najlepszymi w Europie. My kupujemy u nich, oni u nas i wszyscy zyją i mają na chleb z masłem.

kibic
czwartek, 12 listopada 2020, 23:37

Mamy mało do zaoferowania, bo jesteśmy dość słabi gospodarczo. Powoli idziemy w górę. Powstały Rosomaki (wiem, że na licencjach), Raki, powstaje Borsuk. Mamy dobre wyroby Mesco czy WB. Trochę się znajdzie, ale konkurencja duża. Mamy też mniejsze rzeczy, tyle że słabo nadają się na pierwsze strony gazet. Najlepiej na ekranie wypadają pojazdy i broń palna. Mam nadzieję, że w końcu zaczniemy coś poważnie eksportować.

droma
czwartek, 12 listopada 2020, 10:19

kazda wieza wystarczy do lutowania bandytow z rosji-kaput-bida ,kazda ,brawo espania ...

Tweets Defence24