Jak-130 z radarem, czyli rosyjski lekki samolot szkolno-bojowy

7 marca 2014, 19:05
Fot. Rostech

Rosyjski samolot szkolno-treningowy Jak-130 w niedalekiej przyszłości zostanie wyposażony w radar, co ma uczynić z niego lekki samolot bojowy. Konstrukcja ta będzie przeznaczona na eksport, dla mniej zamożnych odbiorców, zainteresowanych nowoczesnymi maszynami szturmowo-patrolowymi.

Rosyjskie producent chce w tej kategorii konkurować np. z koreańskim FA-50 Golden Eagle, który jest wariantem znanego choćby z polskiego przetargu na AJT samolotu szkolnego T-50 Golden Eagle. Podobnie jak Koreańczycy, Rosjanie liczą głównie na odbiorców w Azji i Afryce. 

Wyposażenie stosunkowo lekkiej i taniej w eksploatacji maszyny w radar i nowoczesną awionikę nie czyni z niej samolotu bojowego porównywalnego z "prawdziwymi" samolotami szturmowymi czy myśliwcami wielozadaniowymi, jednak umożliwia realizację szerokiej gamy zadań. Przede wszystkim misji patrolowych, szturmowych czy też działania jako "lekkiego myśliwca". Tak zakwalifikowały maszyny FA-50 Filipiny, które zamówiły 12 samolotów tego typu do patrolowania przestrzeni powietrznej nad spornymi wyspami na granicy z Chinami. 

Rosjanie liczą na podobnych odbiorców, głównie w rejonie Azji. Jak-130 już obecnie jest w stanie przenosić pociski powietrze-powietrze naprowadzane na podczerwień i szeroką gamę broni niekierowanej. Wyposażony w lekki radar i kilka dodatkowych systemów celowniczych może stać się interesującą ofertą dla odbiorców którzy uznają FA-50 za zbyt kosztowny. Jak-130 w wersji eksportowej może być wyposażony w awionikę rosyjską lub zachodnią.

Radar dla samolotu Jak-130 ma opracować Instytut badawczo-projektowy im. W.W.Tichomirowa, który zaprojetkował miedzy innymi system radiolokacyjny myśliwca Su-35.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Hubert
poniedziałek, 10 marca 2014, 15:22

Do zrzucania bomb na cywili w trzecim świecie nadaje się w sam raz.

bez szans.
sobota, 8 marca 2014, 09:30

Lotnicze mięso armatnie,....po co to i komu.?

wicio
poniedziałek, 10 marca 2014, 12:10

Tak postawione pytanie mialo by sens w przypadku naszych masterow

Saladyn
piątek, 7 marca 2014, 22:18

szkoda ze nasze Mastery takie wykastrowane:(

alibaba
sobota, 8 marca 2014, 18:47

Gdy by Mastery były tak "wypasione" to kosztowały by 80 mln$ sztuka. Tak fachowcy z IU potrafią robić biznesy......

Tweets Defence24