Jach: obrona cywilna była fikcją. SBN zawiera same konkrety

12 maja 2020, 19:13
Jach
Fot. Defence24
Reklama

Defence24.pl rozmawia z posłem Michałem Jachem, przewodniczącym Sejmowej Komisji Obrony Narodowej o podpisanej właśnie przez prezydenta Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Maciej Szopa: Podpisana właśnie przez prezydenta Strategia Bezpieczeństwa Narodowego kładzie duży nacisk na kwestie modernizacji technicznej, w tym na potrzebę wzmacniania obrony przeciwlotniczej i przeciwpancernej. Czy to kontynuacja dotychczasowego kierunku?

Michał Jach, poseł PiS, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej: Obowiązuje program modernizacji technicznej rozpisany na 15 lat i został on uwzględniony także w podpisanej właśnie Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. PMT jest dokumentem oficjalnym, rządowym, konsultowanym z Panem Prezydentem i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Nie jest to przy tym aż tak szczegółowy dokument żeby wymieniać poszczególne programy i systemy.

Wiadomo, że potrzebujemy uzbrojenia przeciwpancernego i przeciwlotniczego. To w tym najważniejszym dokumencie dotyczącym bezpieczeństwa państwa, w którym nie tylko militarne kwestie zostały uwzględnione, także zostało wzięte pod uwagę. To jest zresztą bardzo skondensowany dokument, bardzo mi się podobał. Nie rozwadnia się w różnych ozdobnikach tylko zawiera same konkrety.

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego kładzie nacisk na większe zaangażowanie społeczeństwa w obronność kraju, m.in. w obronę cywilną. Co to oznacza w praktyce?

Wszyscy wiemy jak było. Przez prawie 30 lat jeśli trzeba było oszczędzać, to się oszczędzało na obronie narodowej i cała obrona cywilna to była fikcja. Prezydent i rząd przykładają wagę do bezpieczeństwa militarnego, a państwo zainwestowało w to duże pieniądze. Ten wysiłek jednak sam w sobie bezpieczeństwa Polsce nie zapewni. Do tego potrzeba mobilizacji całej społeczności, trzeba stworzyć plany, dokumenty, przeprowadzić szkolenia. Przypominam, że niedawno przeprowadzone został pierwsze od wielu lat ćwiczenia Kraj z udziałem prezydenta.

Czy obecna sytuacja związana z chorobą COVID-19 miała wpływ na te decyzje związane z mobilizacją społeczeństwa?

Pandemia tylko opóźniła podpisanie strategii przez prezydenta, ale unaoczniła nam w sposób oczywisty konieczność przygotowania odpowiednich zachowań, instytucji czy dokumentów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa państwa. 

W strategii jest też napisane, że państwo będzie wspierało polski przemysł zbrojeniowy. Tak aby mógł wspierać  obronność kraju. Mowa jest tutaj i o przemyśle państwowym i prywatnym. Czy mamy do czynienia ze zmianą podejścia?

Pan prezydent wielokrotnie wypowiadał się, że polski przemysł zbrojeniowy to nie tylko przemysł państwowy, ale też i prywatny. Jestem przekonany że np. czołgu to polskie przedsiębiorstwa prywatne nie wyprodukują (o ile w ogóle uczynią to państwowe), natomiast one też są częścią polskiego potencjału obronnego. Radzą sobie w swoich dziedzinach bardzo dobrze i maja osiągnięcia, także na rynkach międzynarodowych. Myślę, że dla prezydenta i ludzi którzy przygotowywali z nim dokument to są dwie nogi tego samego sektora gospodarki, które powinny również mieć wsparcie państwa i zainteresowanie sił zbrojnych. To jest właściwy kierunek.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Reklama
black sabath
poniedziałek, 13 lipca 2020, 23:06

Krytykować to on potrafi a przecież był w platformie wiceministrem . Co on zrobił, czym się wykazał.? Czy innych ma za idiotów.?

black sabath
poniedziałek, 13 lipca 2020, 23:04

Jak spojrzeć na wypowiedzi: Różańskiego , Siemoniaka no i Jacha to można odnieść wrażenie kalki. Jest źle będzie jeszcze gorzej. Nigdy za wiele nie kumali i nadziei nie pokładają. Ich czas minął .

robson
niedziela, 31 maja 2020, 22:05

..."i cała obrona cywilna to była fikcja...." co autor wypowiedzi miał na myśli? Jaka obrona cywilna? Pan poseł studiując w WAT chyba uciekał z zajęć OTK lub w ramach destrukcji (już wtedy taki był) bojkotował zajęcia przez nieuczenie się, a podatnik i tak na jego edukację łożył....

Paranoid
wtorek, 19 maja 2020, 09:16

ad PRZEMYSŁ w Strategii, Pan Jach przewija się na Def24 od iluś tam lat a efekty jego pracy jakie są? Pozwolę sobie zacytować owe "SAME KONKRETY" w Strategii odnośnie przemysłu (słowo przemysł występuje aż 3x w całym dokumencie): "2.17 Wzmocnić koordynację międzyresortową na rzecz rozwoju zdolności krajowej bazy przemysłowej i technologicznej w obronności" "3.14 Stworzyć warunki, aby polski przemysł obronny, niezależnie od formy własności, realizował długofalowe potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej"

wtorek, 24 listopada 2020, 09:49

taaaak, w tym miejscu pomysły się kończą. Bo niby co to ma oznaczać? Nikt nigdy nie przełoży tego na plan.

Olo
piątek, 15 maja 2020, 09:57

Jakie efekty działań Pana Jacha po 5 latach?

pl 68 !
czwartek, 14 maja 2020, 22:13

Jezeli zaufacie panstwu polskiemu to juz po was ! Umiesz liczyc to licz na siebie , nasze piwnice sa naszymi schronami a zapasy zywnosci , wody , lekarstw itp... conajmniej na dwa tygodnie powinien miec kazdy .

pytacz
środa, 13 maja 2020, 23:48

Minister po ponad 4 latach rządów przyznał że niewiele zrobił. Może czas zmienić ... no właśnie kogo i na kogo ?

Kościuszko
czwartek, 14 maja 2020, 09:04

Jeśli byłaby to normalna firma a tak rozumię pozycję tego człowieka - jako managera wysokiego stopnia to po takim "wyznaniu", po takim czasie wywaliłbym go na zbity pysk. A u nas co? Zaczynają mu kleić metkę reformatora... Ponadto proponuję jako CIEKAWĄ LEKTURE ZAPOZNANIE SIE Z RAPORTEM NIK ODNOŚNIE SZKOLENIA W WP ZA LATA 2016-2018. MAM NADZIEJĘ ZE POWSTANIE TUTAJ ARTYKUŁ NA TEN TEMAT.

Bez odbioru
środa, 13 maja 2020, 14:44

Bla, bla, bla. Pan poseł liczy na obronę cywilną, czyli co? On będzie zarządzał i tworzył dokumenty, a ty obywatelu będziesz na jego skinienie. O nie! Mogę być w obronie cywilnej, która mnie zaangażuje w podniesie bezpieczeństwa na wypadek W, czyli szkolenie strzelania, zabezpieczenia źródeł wody lub ich uzdatniania, pierwsza pomoc, szkolenie przeciw ABC, ale jak mam być na szkoleniu łopata i sprzątanie jakiegoś terenu, to od tego powinni być skazani.

Sssssssssss
czwartek, 14 maja 2020, 12:20

Obrona cywilna to nie tylko czas W a przede wszystkim czas pokoju! Od nauki strzelania to powinna być OT a nie dublować i rozmywać zadania.

wiarus
środa, 13 maja 2020, 13:26

Pogadaliśmy, przeczytaliśmy kolejną strategię, a teraz czekamy na jakieś konkrety.

KrzysiekS
środa, 13 maja 2020, 12:05

Ameryki to nie odkryli wiele osób również na tym portalu wielokrotnie o tym pisało. Lepiej późno niż wcale byle w końcu zrobili to z głową. Obrona ludności kraju jest głównym celem posiadania wojska i innych służb.

tagore
środa, 13 maja 2020, 11:07

Najlepszym podsumowaniem dla tego tekstu ,było by rozpoczecie produkcji K2 przez HCP w współpracy z Koreą na jej potrzeby i kolejne wzmorzenia Galicyjsko kongresówkowych umysłów rozpatrujacych kwestie zbrojeniowe.

KrzysiekS
środa, 13 maja 2020, 18:18

taroe Niedawno tez tak myślałem ale przeczytaj "SEN O ŻELAZNYM WILKU" to ma większy sens.

oberstleutnant
środa, 13 maja 2020, 10:29

Obrona cywilna praktycznie przestała funkcjonować już klika lat temu, kolejne rządy likwidowały infrastrukturę OC bo przecież nic nam nie zagraża. W niektórych dawnych schronach urządzano dyskoteki inne bezmyślnie zdewastowano. Na temat OC jest znakomity raport NIK-u bodajże z 2012 lub 2013 roku . Polskie elity polityczne wszelkiej barwy nie miały zrozumienia dla polityki obronnej państwa a podstaw takiego stanu rzeczy jest ich nikła wiedza na temat spraw militarnych. We Włoszech cały czas słyszymy że w walce z pandemią walczy Obrona Cywilna.

sża
środa, 13 maja 2020, 09:47

Czy to znaczy, że teraz będą budowane schrony dla ludności cywilnej?

ktos
środa, 13 maja 2020, 09:24

Mam nadzieje ze w strategii znalazly sie takie pozycje jak finansowanie TVP i Radia M... bo bez tego ani rusz. Ja bym jeszcze dodal strategiczna budowe swiatyni opatrznosci bo tez cos sie ciagnie latami a opatrznosc nam potrzebna.

Ziomek
środa, 13 maja 2020, 07:41

No fakt. Przed Erą WOT była ciemność. Nic nie działało. Mam nadzieję, że WOT przejmie też F-35 i Patrioty, bo tylko Oni ogarną temat. I zdjęcia będą zejefajne...

fel
środa, 13 maja 2020, 14:22

Powinna wrócić obowiązkowa służba wojskowa. Społeczeństwo w razie W powinno brać udział w odparciu agresora. Ludzie bez przeszkolenia mogliby być tylko mięsem armatnim, byliby tylko przeszkodą. Aktualnie ok. 40% młodych ludzi jest niezdolnych do służby wojskowej. Najwięcej krytyków rekrutuje się właśnie z tej grupy społecznej, nie odbywali służby wojskowej lub do niej się nie nadają. Nie wiele też mają udziału w wytwarzaniu produktu krajowego.

vfdgdfhfgjghjh
środa, 13 maja 2020, 09:11

Przed Erą WOT, było głodzenie armii i przemysłu obronnego, poprzez niewydawanie odpowiednich kwot nie tylko na modernizację, ale także na utrzymanie (czyli przeglądy i remonty). Stąd dzisiejsza dekapitalizacja armii.

Roman
środa, 13 maja 2020, 12:28

Mylisz pojęcia, nikt nikogo nie głodził. Kasa była i jest ale w sposób karalny dystrybuowana i marnotrawiona. A to jest różnica.

Marian
piątek, 22 maja 2020, 14:32

Ogromne marnotrawstwo i "selekcjonowana redystrybucja" wołają o Sąd Wojskowy z prognozowanym rezultatem... Co najmniej liczebna kompania do utylizacji! Ale czy to coś zmieni? Sikanie pod wiatr Panie Pułkowniku S... :-)

rmarcin555
środa, 13 maja 2020, 12:00

@vfdgdfhfgjghjh. Za dużo łykasz propagandy. Spróbuj wyłączyć TVP na chwilę. Są granice bzdur jakie można wypisywać.

m
środa, 13 maja 2020, 11:42

Przemysł obronny tj. i kadra WP zajmowały się wyłącznie utrzymaniem posad. Ani WP ani przemysł obronny nie traktowały swoich zadań poważenie: wystarczy prześledzić historię powstawania i modyfikacji kb "Tantal" (10 lat projektowania i konstruowania) i "Beryl" (15 lat na minimalne ulepszenia), pm "Glauberyt" (PM-84 / PM-84P, PM-98), pistoletu "WIST" (grecka tragedia od 1995 roku aż do dziś - dopiero nieco ponad rok temu wprowadzono wreszcie następcę w postaci modelu opartego na dawnym rywalu WISTa czyli MAG), armata plot. KDA kal. 35mm, AHS Krab w ramach programu "Regina" (podwozie ze stali pancernej polskiej z Ostrowca to jedyne na świecie zdolne do samozagłady .....), 20 lat budowy 1 okrętu wojennego, modyfikacja czołgu z lat 70 XX wieku podzespołami głównie zagranicznymi i sprzedanie go nawet nie po kosztach ale z dopłatą do Malezji .....). Perełki tj. nowatorski i w pełni odpowiadający współczesnym poglądom na ergonomię karabinu automatycznego MSBS "Grot" niestety nie czynią wiosny, bo znając jakość wykonania wyrobów radomskich to szału nie będzie. DWS a akonkretnie JW2305 wyrosły na podejściu do jednostek specjalnych z epoki terroryzmu lat 70: oczekują tego, co jest ewidentnie najlepsze tj. HK416, nawet jeżeli nie tak nowatorskie w ogólnej formie tj. "Grot". Komu poza Polską rodzime zakłady sprzedały kamizelki kuloodporne, celowniki kolimaotorowe, karabiny w dużej ilości ? No własnie odpiwiedź powinna wiele wskazywać / wyjasniać .....

Ustawiator
wtorek, 12 maja 2020, 22:40

5 lat fikcji To kto tu rządzi?

men
wtorek, 12 maja 2020, 22:31

No cóż,Panie Jach, 5 lat przemyśleń, analiz, dywagacji, pierdoletów, ażeby konkluzja brzmiała:król jest nagi - rozpoczynamy naprawę - faktycznie sukces

Dzik
wtorek, 12 maja 2020, 21:20

Pytanie do wszystkich krytyków WOT...Co byście zrobili gdyby nie oni? Brakło by pomocy w szpitalach, dla osób starszych, przy pakowaniu sprzętu dla szpitali, namiotów, w miastach jeździła by 1/3 patroli policji, które są w tej chwili...

bms
czwartek, 14 maja 2020, 11:25

Nie dalej jak 2 dni temu musiałem w przychodni przyszpitalnej odbyć zaplanowane badania. Jak wygląda procedura wejścia do tego przybytku służby zdrowia to materiał na osobny tekst. Tu wspomnę tylko, że jednym z "regulatorów wejścia" był żołnierz WOT z elektronicznym termometrem w ręce (obok 3 osób personelu szpitala). Po parunastu minutach czekania wskazał mi miejsce (dobrze widoczne), gdzie personel przychodni rejestrował przybyłych. To cała jego pomoc. Aha... i udzielił temu personelowi wyjaśnienia, dlaczego ich termometry elektroniczne nie potrafią zmierzyć mi jakiejkolwiek temperatury: "Ten pan stał kwadrans przed wejściem, a tam jest 5 stopni. Mój termometr też nic nie wskazuje". Jestem przekonany, że szpital obszedł by się bez takiej pomocy, a WOT-owiec wcale nie musiałby być narażany na zarażenie, gdyby ktoś pomyślał.

środa, 13 maja 2020, 11:12

Żartujesz?

Zecik
środa, 13 maja 2020, 09:57

Co raz bardziej ten wojska ojca tadeusza przypominają Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej w Iranie.

Roman
środa, 13 maja 2020, 09:21

Kolego napisz jakiś konkret np Ile godzin ludzie WOT przepracowali w szpitalach, pakowaniem paczek to zajmowali się kiedyś harcerze a co do patroli to jakoś nie widziałem rozruchów wymagających jakiegokolwiek wsparcia policji. Nic byśmy nie zrobili. Wot wniósł tyle ile ich dział piarowy.

asd
środa, 13 maja 2020, 08:27

Nie zabrakłoby. Mnóstwo wolontariuszy pomagało. Udział WOT to ułamek. Ci sami ludzie, którzy pomagali jako WOT nadal by nie odmawiali pomocy. Za to nie byłoby oficerów wysyłających zarażonych harcerzy WOT do domów opieki i każących trzymać mordy w kubeł.

hermanaryk
środa, 13 maja 2020, 13:43

Kolego ze wschodu, trzymać mordy w kubeł, jak się obrazowo wyraziłeś, to mogą ci kazać twoi przełożeni. W Polsce taki oficer zostałby wyśmiany, bo prawo do nieskrępowanego pyskowania to podstawa naszej kultury :)

Zawisza_Zielony
środa, 13 maja 2020, 01:30

Ok. Tylko czy to oby na pewno są zadania dla wojska ?

lklxjaklvjsadkladjkas
środa, 13 maja 2020, 09:13

Dla lekkiej formacji jak najbardziej. Lekkie formacje charakteryzują się tym, że są mobilne i elastyczne. Czołgistów, czy lotników niema sensu posyłać na patrole.

Dzik
środa, 13 maja 2020, 01:02

Mamy jeszcze wojsko i bez problemu by to ogarneli

Wojtek
środa, 13 maja 2020, 00:12

to nie prawda co piszesz....

Jordan
wtorek, 12 maja 2020, 23:29

Od zawsze pytanie było nie o potrzebę formacji National Guard/OC tylko o realny kształt i to na co idą pieniądze.

Jabadabadu
wtorek, 12 maja 2020, 23:25

To samo co bez nich. Nie taka jest rola OT, chyba, że tylko do tego się nadają.

rgdfhyftdjughkj
środa, 13 maja 2020, 09:15

Taka jest właśnie rola OT. Jeśli inwestujemy w OT i inne służby w razie potrzeby OT może zawsze wspomóc, to niema sensu ponosić zawyżonych kosztów poprzez nadmierną rozbudowę tych innych służb.

ZASŁAW
wtorek, 12 maja 2020, 23:17

Tak, z pewnością moja żona w szpitalu by zginęła gdyby nie pokazówki chłopaków z WOT kiedy wparowują z telewizją i prasą.

Terts
wtorek, 12 maja 2020, 23:11

Te 6 mld złotych mogły by pójść na służbę zdrowia i tyle. Normalni wojskowi zajęliby się resztą. Medialsi i tak mało robią.

ffgdgfdhfghg
środa, 13 maja 2020, 09:16

Nie mogły by, bo służba zdrowia nie przypilnuje granic, nie zapewni też przestrzegania kwarantanny i bezpieczeństwa.

Davien
wtorek, 12 maja 2020, 23:07

W najgorszych momentach Wojny w Donbasie Ukraina poradziła sobie mimo wojska w rozsypce. O kraj walczyli ochotnicy (Prawy Sektor, Batalion Donbas, Batalion Azov). Tak samo w Polsce do szpitali zgłosili by się ochotnicy z niezależnych formacji typu Strzelec, Narodowe Odrodzenie Polski, Combat 18, ONR i inne.

sża
środa, 13 maja 2020, 14:28

Tylko ci ochotnicy zaliczyli wcześniej normalną służbę wojskową, a niektórzy z nich nawet prawdziwą wojnę w Czeczeni.

Qwertt
wtorek, 12 maja 2020, 22:39

Niech oddają "Bechatkę" !

Bobcat
wtorek, 12 maja 2020, 22:35

Pomoc w szpitalach musi być zapewniona przez pracowników służby zdrowia, staruszkami mają zajmować się wyspecjalizowani w tym zakresie pracownicy, sprzęt do szpitali pakować mają pracownicy instytucji odpowiedzialnych za zaopatrzenia takich placówek. No i co ma WOT do policji, bo tego to ja już nie rozumiem. Ze niby co, niewyszkolony cywil z WOT ma podejmować interwencje właściwe policjantom ? To chyba jakiś żart.

hermanaryk
środa, 13 maja 2020, 10:02

Pomoc w szpitalach POWINNA być zapewniona przez pracowników służby zdrowia, tylko że gdy MZ zwróciło się o nią do pracowników służby zdrowia, zgłosiło się... kilkoro na całą Polskę. Gdy personel jednego z domów opieki wziął się i zwinął, też nie było chętnych z tego środowiska. Na szczęście są jeszcze zakonnice i wotowcy, bo trzeba by było wziąć to towarzystwo w kamasze.

Jabadabadu
poniedziałek, 18 maja 2020, 14:14

To może zabrać te 2 miliardy TVP i przekazać ludziom ze służby zdrowia? A może uważasz ich za idiotów którzy będą ryzykować życiem własnym i życiem swoich bliskich za ułamek tej kwoty która popłynęła na Woronicza?

efdsgdfgfhfgjh
środa, 13 maja 2020, 09:28

W momentach, znacznie powiększonego zapotrzebowania na pomoc w szpitalach, nie będzie wystarczającej liczby pracowników służby zdrowia (szkolenie lekarza, żeby cokolwiek potrafił, to ok 10 lat.). Tak samo nie będzie wystarczającej liczby pracowników pomocniczych. Nie da się ich także błyskawicznie zrekrutować ani przeszkolić (rekrutacja i szkolenie to co najmniej kilka miesięcy). WOT może spokojnie wspomagać policję na zasadzie patroli wspólnych, jeden policjant dowodzący patrolem, który zna fach policyjny i przepisy, i jeden, dwóch WOTowców wspomagających, którzy zapewniają "szacun" dla takiego patrolu.

Karkoszka
wtorek, 19 maja 2020, 12:15

Widzę, że wszyscy powariowali. O Jachu nie mówię. On był w stanie udzielić wywiadu, a to rzadki przypadek osiągnięcia pionizacji.

Komentator
wtorek, 12 maja 2020, 22:06

Główna zasługa tu żołnierzy WOT politruku. Wracaj do swojego partyjnego gn...

Tweets Defence24