Reklama

Geopolityka

Jach: Nie ma zagrożenia niewykonania budżetu

Na podstawie wystąpienia Pana Ministra Macierewicza na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej, który zapowiedział, ze budżet będzie zrealizowany w 100 proc., rozumiem, ze ministerstwo jest przygotowane na to i bardzo dobrze, że taka opcja występuje – mówi w rozmowie z Defence24.pl Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Przewodniczący Jach odniósł się w ten sposób do wątpliwości, dotyczących możliwości wykonania budżetu MON na 2016 rok, po rezygnacji z zakupu śmigłowców wielozadaniowych Caracal.

Po rezygnacji z zakupu śmigłowców Caracal resort obrony będzie musiał wydatkować na inne cele dodatkowo około miliarda złotych, jeżeli chce uniknąć zwrotu środków do budżetu państwa. Jak wskazuje w rozmowie z Defence24.pl poseł Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej (PiS), MON był świadomy możliwości rezygnacji z zakupu Caracali z uwagi na przebieg negocjacji.

Ministerstwo było świadome takiej możliwości, ponieważ te negocjacje właściwie były martwe już od kilku miesięcy, więc to nie może być wielkim zaskoczeniem dla ministerstwa.

Michał Jach, Przewodniczący Sejmowej Komisji Narodowej

Parlamentarzysta wyraził przekonanie, że nie ma zagrożenia związanego z niewykorzystaniem środków, przeznaczonych do dyspozycji resortu obrony. Zaznaczył jednocześnie, że Minister Obrony Narodowej zapewnił iż budżet będzie wykonany w 100 procentach.

Na podstawie wystąpienia Pana Ministra Macierewicza na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej, który zapowiedział, ze budżet będzie zrealizowany w 100 proc., rozumiem, ze ministerstwo jest przygotowane na to i bardzo dobrze, że taka opcja występuje. Jestem przekonany, że zagrożenia nie ma - jeśli chodzi o niewykonanie budżetu.

Michał Jach, Przewodniczący Sejmowej Komisji Narodowej

Poseł Michał Jach zaznaczył też, że potrzeby Sił Zbrojnych są znaczące, a kierownictwo resortu prowadzi rozmowy z „różnymi podmiotami”. Kierownictwo ministerstwa prowadzi rozmowy z różnymi podmiotami, potrzeby sił zbrojnych są ogromne. Myślę, że jest opcja zastępcza. – podkreślił.

4 października Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu negocjacji offsetowych związanych z zakupem śmigłowca wielozadaniowego Caracal dla Sił Zbrojnych RP. W praktyce oznacza to, że wskazanie w przetargu, rozstrzygniętym w 2015 roku przez poprzednie kierownictwo MON zostało unieważnione. Wybór śmigłowca Caracal był wielokrotnie krytykowany przez przedstawicieli obecnego resortu obrony, włącznie z ministrem Antonim Macierewiczem.

Reklama

Komentarze (8)

  1. Max Mad

    Moment... jeden mówi że negocjowano do samego końca a Jach mówi że "negocjacje właściwie były martwe już od kilku miesięcy"... teraz przetrawcie ostatnie słowa. OD KILKU MIESIĘCY. Skoro były "właściwie martwe" to dlaczego ich nie przerwano tych kilka miesięcy temu (kilka to z zasady 3 i więcej miesięcy). Na co czekali, aż "denat" zacznie śmierdzieć?

  2. Max Mad

    Budżet nie będzie wykonany i to jest 100% pewności. Facet ewidentnie KŁAMIE! i to prosto w żywe oczy bez zająknięcia. Wykonanie budżetu załamało się już w połowie roku, niecałe dwa miesiące do końca roku a on bredzi o wydaniu reszty kasy. Samo Ministerstwo Finansów by zatwierdzić umowy rządowe (bo taki deal na śmigła to umowa rząd-przedsiębiorca) potrzebuje kilku miesięcy na ocenę i wystawienie opinii. A to końcowy element całych negocjacji jest, KOŃCOWY! Więc to co ten człowiek mówi to jest kłamstwo 100%, szkoda tylko że nikt go za takie kłamanie nie pociągnie do odpowiedzialności.

  3. Plush

    No jak się nic nie kupuje to zagrożenia dla budżetu ni ma.

  4. pacodegen

    wydać na OT nie problem, ale gdzie ustawa o tych wojskach, gdzie regulacje prawne, na jakiej podstawie MON kupuje uzbrojenie dla tej formacji? Gdzie w końcu prawo? A najważniejsze, gdzie jest nowy program modernizacji SZ, ktory 15 września miał byc ogłoszony?

  5. Piotr

    Czyli nie zarobią Francuzi a Włosi i Amerykanie bo to oni są właścicielami zakładów.

    1. @duForret

      pomiędzy Francuzami a Świdnikiem i Mielcem jest wielka różnica. Owszem, mogą zarobić ale podatki zapłacą tutaj,dają zatrudnienie i transferują technologię. Zatrudniają od sekretarek i księgowych po inżynierów. A to wielka różnica.

  6. Afgan

    Przekierować te środki na takie programy jak "Wisła" albo "Homar" i je przyspieszyć dzięki temu!

  7. AEAS

    ''Jach: Nie ma zagrożenia niewykonania budżetu'' - pewnie kupia samoloty dla vip'ow...

  8. Piotruś

    W tym roku miliard wydać to nie problem taki - jest wiele otwartych kontraktów, można pospłacać dostawców, zaliczkować dokupić amunicji i materiałow eksploatacyjnych, paliw smarów ekwipunku itp itd - to wszystko bardzo sie przyda zresztą! Ale 2017 i nastepne to już trzeba dokonać wyboru maszyn i kupić z wolnej ręki.

Reklama