Reklama

Technologie

Izraelski czołg ze sztuczną inteligencją

Merkava IV M Windbreaker, Fot. IDF/CC BY 2.0
Merkava IV M Windbreaker, Fot. IDF/CC BY 2.0

Merkava IV Barak (pol. Błyskawica) to pierwsza na świecie maszyna wykorzystująca w systemie kierowania ogniem oprogramowanie oparte o sztuczną inteligencję. Opracowanie nowej wersji czołgu wynika z doświadczeń Sił Obronnych Izraela, które wojska zdobyły podczas toczonych w ostatnich latach konfliktów asymetrycznych. 

Siły Obronne Izraela (IDF) są jedną z nielicznych współczesnych armii na świecie mającą olbrzymie doświadczenie w użyciu wozów bojowych na polu walki czy realizacji zadań w tzw. konfliktach asymetrycznych. Dlatego od lat kolejne modernizacje wykorzystywanych przez nie czołgów czy wprowadzanych nowych modeli idą w kierunku zwiększenia ich efektywności, ale przede wszystkim poprawienia zapewnianej przez nie osłony. A z tym ostatnim zadaniem nierozłącznie powiązane są i inne parametry taktyczno-techniczne.

Merkava IV Barak to pierwsza na świecie maszyna wykorzystująca w systemie kierowania ogniem oprogramowanie oparte o sztuczną inteligencję. Ma ono nie tylko zwiększyć efektywność czołgu na polu walki, ale też odciążać załogę w realizacji powierzonych jej zadań. Nowy czołg będzie niejako następcą maszyn Merkava IV M Windbreaker, ale tak naprawdę zewnętrznie niewiele się będzie od nich różnił. Co podkreślają przedstawiciele IDF, sztuczna inteligencja będzie niejako piątym członkiem załogi, mającym - oprócz realizacji funkcji wspomagający/doradczych - także ograniczone możliwości samodzielnego podejmowania decyzji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia żołnierzy. 

Nowy hełm czołgisty Iron View od Elbit Systems wykorzystuje wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość i zapewnia obserwację „przez pancerz” (ang. See Through Armor) w zakresie 360o wokół maszyny, w każdych warunkach. Zestawy specjalnych czujników przekazują obraz otoczenia do wizjerów umieszonych na hełmach załogi bez ograniczeń, które dają klasyczne rozwiązania przyrządów optycznych.

Najnowsze rozwiązanie aktywnego systemu ochrony pojazdu (ASOP) pozwalać będzie na bardziej precyzyjne analizowanie toru lotu potencjalnego zagrożenia dla czołgu (z jednoczesnym przekazywaniem danych dla sąsiednich maszyn, jeżeli zostanie ono zakwalifikowane jako nieistotne). W pełni automatyczna reakcja ma nie tylko zneutralizować to zagrożenie, ale też naprowadzić główne uzbrojenie na jego źródło.

Jak zapewniają przedstawiciele Korpusu Pancernego, najnowszy model uzyskał ponadto dodatkowe usprawnienia w zakresie eksploatacji, które to pozwolą na ponad 30 proc. wzrost jego czasu działania w stosunku do obecnie użytkowanych maszyn.

Z kolei nowe systemy symulacji wykorzystujące wirtualną rzeczywistość pozwolą załogom tych maszyn na szybszą naukę postępowania w realizacji różnych zadań taktycznych, w tym rozwiązywania takich, które miały już miejsce w rzeczywistości a spowodowały straty w siłach pancernych. Można będzie nie tylko przygotować żołnierzy na unikanie zagrożeń, ale też wypracować nową taktykę użycia czołgów na polu walki wobec nich.

Możliwe jest też, że Barak otrzyma napęd hybrydowy Spark oparty o silnik diesla i elektryczny. Zapewni on większy zasięg działania czołgu, ale i zrekompensuje wzrost jego masy do prawie 70 ton.

Korpus Pancerny Wojsk Lądowych Sił Obronnych Izraela odgrywa olbrzymią rolę w strukturach IDF. W samym 2018 roku czołgi uczestniczyły w ok. 30 misjach (głównie w starciach z różnymi organizacjami terrorystycznymi). Sam czołg Merkava opracowano w ramach szerokiego programu budowy własnego czołgu podstawowego jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Charakteryzuje się on nietypowym układem konstrukcyjnym z silnikiem z przodu i wieżą o zminimalizowanej powierzchni czołowej. Najnowszy model Merkavy jako pierwszy seryjny czołg na świecie wyposażono też w w system ochrony aktywnej, w tym przypadku Trophy izraelskiej firmy Rafael. 

Reklama

Komentarze (17)

  1. Marek L.

    ASOP w Merkava Mk 4, oraz w Namerach JUŻ TERAZ automatycznie oraz natychmiastowo naprowadza główne uzbrojenie tych wozów bojowych na atakujące pociski przeciwpancerne, oraz na RPG. Nie potrzeba akurat do tego wersji \"Błyskawica\". Podejrzewam, odnośnie zwiększenia \"sprawności\" Mk 4, to nie będzie to żaden napęd \"hybrydowy\", lecz zwiększenie mocy diesli MTU z ich dotychczasowej mocy 1.500 koni, do mocy 1.800 koni, oraz oczywiście wzmocnienie wtedy automatycznej skrzyni biegów RENK, produkowanej na licencji w Izraelu. Również, dość prawdopodobne jest zwiększenie kalibru głównego działa, produkowanego przez IMI Systems, z obecnych 120 mm, na 130 mm. Masa czołgu oczywiście wzrośnie z obecnych 65 ton, ale absolutnie NIE przypuszczam, że aż do 70 ton. W koncu, Sztuczna Inteligencja, oraz \"Wirtualne Widzenie Przez Pancerz\" (czyli: hełmy ELBIT\'u \"Iron Vision\" /tańsza wesja tych do F-35/, oraz te wszystkie optyczne czujniki, i te inne czujniki), to jest wszystko ELEKTRONIKA, a ta waży przecież bardzo niewiele.......

  2. rastafaraj

    Czyli teraz odpowiedzialnosc za zbrodnie wojenne bedzie mozna przeniesc z armii izraelskiej na sztuczna inteligencje....

  3. Georg

    Czyli w jednej rece banka z olejem a w drugiej torba z maka i nowoczesny czolg zalatwiony, powinno tez zadzialac przeciwko rosyjskim. Trzeba ta taktyke wdrozyc do WOTu

  4. Kamil K

    A Polska będzie odmalowywać hamerajtem T72 ze szrotu.

  5. Bufor

    Taką inteligencję to wyłączy bańka wylanego oleju na pancerz i czujniki.

  6. vvv\'

    ->Tut -> za dużo naczytałeś się jednej gazety i pozbawiła „ tut” tego na „ I „ może poszukaj tego na „ S „ _______________________________________________________________ -> Luki luk -> trochę przesadzasz najprostsza obrona to oślepienie metod jest kilka a jedna z nich to coś, co można kupić w sklepie na rogu za około 2 złote, co to takiego – mąka. Czołg bez osłony jest dopowiedz sam……..

  7. Fkfkfkfj

    Ciekawe jak by działał i wyglądałnasz BWP-1 ze sztuczną inteligencją ? ;) pewnie jak automat do kawy

  8. ostap bender

    Czy mi się wydaje ale Duńczycy z pięć lat temu już testowali Leoparda 2 doposażonego ich rodzime systemy tego typu...

  9. Patcolo

    Żeby potem nie było płaczu jak SI nawali

  10. tut

    Polacy, programiści, inżynierowie, naukowcy... potrafią zrobić coś takiego. Ale Polacy, zielone ludki nie wiedzą co to jest SI. A może wiedzą? Proszę niech mnie ktoś poprawi.

  11. Luki luk

    Pojedynek z tym czołgiem będzie dla potencjalnego przeciwnika jak walka z pozaziemską cywilizacją

  12. Bajkopisarz

    Nasz PT91 twardy i tak jest najlepszy budzi strach na polu bitwy

  13. Mateusz

    No tak. Skoro maja juz zestaw czujnikow od trophy to wlozenie SI do analizy i naprowadzania celow wydaje sie calkiem normalnym krokiem. Ciekawe jako zakres autonomii bedzie Si miala.

  14. Niki

    Czy Izrael nadal produkuje czołgi Merkawa czy też są to tylko kolejne modernizację?

  15. Obcokrajowiec w PL

    Czemu Polacy nie potrafią skonstruować i wyprodukować czołgu?

  16. vvv\'

    Wszystko fajnie brzmi tylko, o jakich konfliktach jest mowa, w których te wspaniałe pojazdy biorą udział. 70 tonowe monstrum walczące z latawcami i balonami ostrzeliwane kamieniami fantastyczne doświadczenie niema co.

  17. 22

    Jak nie pływa to nam się nie przyda :)

Reklama