Reklama

Izrael: Nuklearne porozumienie z Iranem "oparte na kłamstwach"

1 maja 2018, 10:14
Netanyahu
Premier Izraela Benjamin Netanjahu (po prawej) wraz z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo. Fot. State Department/Flickr.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w poniedziałek, że Iran kłamał w sprawie swojego programu jądrowego, a po podpisaniu porozumienia nuklearnego "poszerzał wiedzę o broni jądrowej dla wykorzystania jej w przyszłości".

"Przywódcy Iranu ciągle zaprzeczają, że dążył on kiedykolwiek do uzyskania broni jądrowej. Dziś wieczorem jestem tutaj, aby powiedzieć jedno: Iran kłamał" - powiedział Netanjahu w przemówieniu wygłoszonym po angielsku i transmitowany przez izraelskie telewizje.

Przemawiając z kwatery głównej izraelskiego wojska w Tel Awiwie, Netanjahu oświadczył, że jego rząd uzyskał "pół tony" tajnych irańskich dokumentów potwierdzających, że władze w Teheranie prowadziły kiedyś program broni jądrowej. Nazwał to "wielkim osiągnięciem wywiadowczym".

"Po podpisaniu porozumienia nuklearnego w 2015 roku Iran zintensyfikował wysiłki, by ukryć swoje dokumenty" - stwierdził szef izraelskiego rządu. "W 2017 roku Iran przeniósł swoje dane do tajnej lokalizacji w Teheranie" - zaznaczył.

W ocenie izraelskiego premiera władze w Teheranie wciąż "powiększają zasięg rakiet balistycznych", które mogą przenosić broń jądrową. "One mogą dosięgnąć Rijadu, Tel Awiwu, Moskwy, (Iran) pracuje nad większymi dystansami" - dodał.

Porozumienie nuklearne jest "oparte na kłamstwach" i "otwiera Iranowi drogę do broni jądrowej" - powiedział Netanjahu. Jego zdaniem umowa ta "całkowicie zawiodła" w kwestii rozwoju przez Iran pocisków balistycznych.Szef izraelskiego rządu uznał, że porozumienie "nigdy nie powinno zostać zawarte". Jak zaznaczył, jest pewien, że prezydent USA Donald Trump podejmie w jej sprawie właściwą decyzję w sprawie układu z Teheranem.

Amerykański przywódca ma w przyszłym miesiącu zdecydować, czy przywrócić sankcje USA wobec Iranu. Trump krytykuje porozumienie z Iranem z 2015 roku.

Nowy sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w niedzielę podczas wizyty w Rijadzie, że umowa nuklearna z Iranem "zawiodła" i nie spełniła celu, jakim jest "powstrzymanie" Teheranu w regionie. Zapewnił, że będzie pracował nad zmianami.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyklucza zmiany w porozumieniu z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Strona irańska poinformowała, że takie stanowisko Rowhani przekazał w niedzielę w rozmowie telefonicznej prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi.

W październiku 2017 roku Trump oznajmił, że Iran nie przestrzega porozumienia, oraz po raz pierwszy zadecydował o braku certyfikacji umowy i nie przekazał Kongresowi kwartalnego raportu na jej temat.

Postawił też ultimatum europejskim partnerom, domagając się od nich zaostrzenia warunków umowy nuklearnej z Iranem, o ile chcą uniknąć wycofania się USA z tego układu. W styczniu Trump ogłosił, że Iran ma "ostatnią szansę" na uniknięcie amerykańskich sankcji, jeśli w ciągu 120 dni zmodyfikowane zostanie obowiązujące porozumienie ze światowymi mocarstwami.

Porozumienie nuklearne z Iranem dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej z 14 lipca 2015 roku podpisała z Iranem grupa 5+1, czyli USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny oraz Niemcy. Pierwsza piątka to mocarstwa nuklearne i równocześnie stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dodatkową stroną porozumienia jest Unia Europejska. Ogranicza ono program atomowy Teheranu w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

W ostatnich miesiącach przywódcy Francji, Rosji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wielokrotnie przestrzegali USA przed podejmowaniem decyzji, które mogłyby zaszkodzić porozumieniu z Iranem. Umowy broniły także Chiny i UE. Iran ostrzegł, że ostro zareaguje na ewentualne wycofanie się USA z układu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 45
Reklama
Kristo
czwartek, 3 maja 2018, 13:25

Piewcy pokoju z Izraela, szukają powodów do konfliktu...ale tutaj sza, bo nazwą nas antysemitami, bo przecież ichnia prawda, jest zawsze jedyną prawdą.

Kowalskiadam154
czwartek, 3 maja 2018, 12:48

Widziałem jak Amerykanie w ONZ prezentowali całe schematy irackich mobilnych fabryk broni masowego rażenia i plany tajnych magazynów Widać historia lubi się powtarzać

Kristo
środa, 2 maja 2018, 23:43

Izraelski \"gołąbek pokoju\" szuka pretekstu do wojenki. Wobec nas, też są gotowi na haniebne kłamstwa i plucie na naszych przodków...bo przecież jeśli bronisz się przed ich poczynaniami czy wprost,otwartymi atakami i wytykasz im ich wcale\" nieświętą\" przeszłość czy tym bardziej teraźniejszość ,to w oczywisty sposób jesteś antysemitą.Stary, wyświechtany sposób, choć niestety, zawsze oparty na \"poparciu w ciemno\", ze strony USA, co wielu z nas , myślących pro-amerykańsko, musi coraz mocniej zastanawiać.

sża
środa, 2 maja 2018, 23:06

Izrael koniecznie chce namówić USA do zaatakowania Iranu. Tyle tylko, że Iran w odpowiedzi zapewne zablokuje zatokę Ormuz, a to spowoduje globalny kryzys, który może mieć skutki nieprzewidywalne dla wszystkich.

zenix
środa, 2 maja 2018, 11:29

Kolejne oskarżenia izraelsko amerykańskie bez dowodów. Dwa ataki chemiczne Asada a teraz to? Beni się stresuje widać. Ostatnie lata rządów republikanów. Persowie coraz silniejsi. Wahabici coraz słabsi. Czas się im bać

Courre de Moll
czwartek, 3 maja 2018, 01:31

Pomijając pozostałe śmiałę tezy, ciekaw jestem na czym opierasz przeświadczenie, że mamy do czynienia z ostatnimi latami rządów GOP?

JKK
środa, 2 maja 2018, 08:06

Czyżby zdecydował się wyjawic liczbę głowic w izraelu i to było przedmiotem kłamstwa wobec iranu

fascynacje
wtorek, 1 maja 2018, 16:45

Oni od 1993 roku krzyczą, że Iran już za pół roku, już za rok zbuduje broń jądrową i nastąpi koniec świata. Czy po ponad 25 latach powtarzania w kółko tego samego ktokolwiek jeszcze się tym przejmuje?

Yugol
wtorek, 1 maja 2018, 14:44

Gdzie to pisze że jedni mogą a inny nie posiadać technologii nuklearnej?

ZZZ
środa, 2 maja 2018, 14:00

W traktacie NPT.

gnago
czwartek, 3 maja 2018, 09:18

i jest tam Izrael i ma razem z opcję Samsona, jeszcze jedna opcję ta szeptaną. Po jej zastosowaniu będzie ogłoszone powszechne polowanie na całym globie

Dan
środa, 2 maja 2018, 23:46

Izraela w tym traktacie nie ma. Znaczy się nie może. I co mu zrobisz?

Dan
wtorek, 1 maja 2018, 13:25

Stek bzdur: \"Jego zdaniem umowa ta \"całkowicie zawiodła\" w kwestii rozwoju przez Iran pocisków balistycznych.\" Ta umowa nie obejmowała rozwoju pocisków balistycznych. \"nie spełniła celu, jakim jest \"powstrzymanie\" Teheranu w regionie.\" Tego też nie było w tej umowie. I co to w ogóle znaczy, że Iran ma się przyglądać bezczynnie jak Arabia Saudyjska ze swoją barbarzyńską wahabicką ideologią się tam rozpycha i destabilizuje kolejne państwa: Irak, Syrię, czy teraz Jemen? Niedawno sam James Mattis, czyli sekretarz obrony USA, na przesłuchaniu przed komisją senacką przyznał, że porozumienie nuklearne z Iranem jest w najlepszym interesie USA. Więc o co tu chodzi? Chyba, że Trump nie reprezentuje już interesów USA ale z powodu powiązań rodzinnych i biznesowych interesy Izraela.

22
wtorek, 1 maja 2018, 12:45

A kiedy ONZ zajmie się problemem Izraelskiego programu atomowego, oraz bronią atomową posiadaną przez Izrael? Przecież to zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa i ładu. :)

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
wtorek, 1 maja 2018, 17:27

Panie 22! W jakim celu ONZ, a tym samym przedstawiciele społeczności międzynarodowej, mieliby tracić czas i zajmować się izraelskim arsenałem jądrowym? No w jakim celu? Idąc tokiem takiego rozumowania, to ONZ powinna zająć się również bronią jądrową, będącą w posiadaniu nie tylko Izraela, ale także wszystkich pozostałych członków tzw. Klubu Atomowego, tj.: USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Indii, Pakistanu oraz Korei Północnej! Ponadto, posiadanie przez Izrael arsenału jądrowego, jest takim samym zagrożeniem dla światowego ładu i bezpieczeństwa, jak arsenały jądrowe pozostałych państw Klubu Atomowego. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Dlatego też, apelowanie do ONZ, aby zajęła się jedynie izraelskim programem atomowym, jest absurdalne i niedorzeczne. I na koniec - do chwili obecnej, Izrael nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że posiada broń jądrową. Ale wszyscy wiedzą, że Izrael dysponuje ładunkami jądrowymi (według oceny specjalistów wojskowych - aktualnie ok. 500 egz.) oraz technicznymi środkami do ich przenoszenia. Posiadanie przez niespełna 9-cio milionowy Izrael broni jądrowej, jest gwarancją bezpieczeństwa jego obywateli i zachowania państwowości. Ostatecznie, to nie Izrael lecz państwa muzułmańskie nadal zapowiadają, że ich głównym celem polityczno-wojskowym jest fizyczna likwidacja Państwa Izrael oraz zepchnięcie Izraelczyków do morza! Co w takiej sytuacji mają czynić Izraelczycy? Może czekać, aż wrogie im kraje muzułmańskie, spełnią swoje groźby? I powtarzam po raz kolejny - w sprawie dot. izraelskiego arsenału jądrowego: niech już tak pozostanie, przynajmniej w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu. Rzeczywiste zagrożenie dla światowego ładu i bezpieczeństwa byłoby wówczas, gdyby niedemokratyczne i kompletnie nieprzewidywalne państwa muzułmańskie w tamtym regionie, uzyskały (w jakikolwiek sposób?) dostęp do broni jądrowej. Nie daj Boże, aby to kiedykolwiek nastąpiło. Wtedy, autentycznie moglibyśmy martwić się o przyszłość naszej cywilizacji! I przy okazji: to nie izraelski arsenał jądrowy jest zagrożeniem dla świata. O wiele większym zagrożeniem, są arsenały jądrowe, chociażby Korei Północnej i Pakistanu! O dwóch największych mocarstwach jądrowych - nawet nie wspominam.

22
środa, 2 maja 2018, 13:43

Izrael dzięki pomocy USA ukrywa przed światem swój arsenał atomowy . Mordechaj Vanunu ujawnił te plany i \" miał problemy\" w Izraelu. Komisja Energii Atomowej działająca przy ONZ wiele lat chciała przeprowadzić kontrolę instalacji atomowych w Izraelu ale dzięki USA nic z tych kontroli nie wyszło. USA blokowało wszystkie rezolucje ONZ w tej sprawie , jak również wszystkie rezolucje które w jakikolwiek sposób były niewygodne dla Izraela. Dlaczego tylko Izrael ma na bliskim wschodzie posiadać według Pana broń atomową? Bo niby Izrael to ostoja demokracji? Najpierw powstał na ziemi ukradzionej Palestyńczykom a potem jeszcze zagrabił trochę terenu swoim sąsiadom. I Pan się dziwi że Arabowie nie godzą się na taki stan rzeczy? Obecny Izrael to państwo na wskroś faszystowskie z radykalną podbudową religijną, w myśl której żydzi to naród wybrany a reszta gojów jest stworzona tylko po to by im służyć. To jest według Pana normalne państwo? Ile wojen Izrael rozpętał od chwili swojego powstania? Dzięki posiadaniu broni atomowej Izrael zyskał strategiczną przewagę nad swoimi sąsiadami. I nie liczy się z nikim i z niczym szantażując wszystkich niewypowiedzianą groźbą użycia broni atomowej. Nawet ze swoim protektorem i obrońcom Izrael zaczyna pogrywać jak z podporządkowanym mu państwem . Jak Izrael działa pokazują nawet ostatnie dni. Premier tego kraju aby się obronić przed oskarżeniami o korupcję i sprzeniewierzenie środków publicznych jest gotów rozpętać nową wojnę. Zrobił \"pokazówkę\" z Irańskim archiwum. I żąda od USA aby to USA zaatakowały Iran. Taka sytuacja jest właśnie absurdalna i niedorzeczna. Izrael nie może żądać od całego świata aby ten traktował go na jakiś specjalnych warunkach tylko dlatego że jest Izraelem. I dlatego powinna być przeprowadzona kontrola Izraelskich instalacji atomowych.

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
środa, 2 maja 2018, 22:06

Panie 22! Pana opinie w przedmiotowej sprawie przyjmuję do wiadomości, chociaż nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością i tym samym - zupełnie nie mogę się z nimi zgodzić. Ale podczas dyskusji na forach internetowych oraz innych, to rzecz w pełni zrozumiała. Bowiem trudno oczekiwać, aby wszyscy zgadzali się ze sobą w określonej sprawie. To jest niemożliwe i nigdy tak nie będzie. I przy okazji: 14 maja bieżącego roku, minie 70-ta rocznica powstania Państwa Izrael. Wobec powyższego, szczerze Pana zachęcam do, chociażby pobieżnego, zapoznania się z historią współczesnego Izraela. Pomijam już historię biblijnego (starożytnego) Izraela. Informacji na ten temat, także w internecie, jest multum. Bez problemu Pan je odszuka. Ponadto zauważyłem, że jest Panu nie w smak, iż niespełna 9-cio milionowy Izrael - dzięki posiadaniu broni jądrowej - \"zyskał przewagę strategiczną nad swoimi sąsiadami\". No cóż, z pewnością wolałby Pan, aby ponad 300 milionów muzułmanów - śmiertelnych wrogów Izraelczyków - posiadało przewagę militarną nad Izraelem i spełniło swe publiczne groźby, a tym samym, wreszcie fizycznie unicestwiło Państwo Izrael i zepchnęło obywateli Izraela do morza? Czy tego Pan oczekuje? I na koniec: bez urazy, ale Pańskie stwierdzenie, że cyt.: \"obecny Izrael to państwo na wskroś faszystowskie ... \", jest tak absurdalne i niedorzeczne, że wręcz graniczy z paranoją! To samo dotyczy kwestionowanie faktu, że Izrael jest jedynym państwem demokratycznym i w pełni przewidywalnym w tamtym regionie. Niesamowite, gdzie Pan kształtuje swoje poglądy na temat współczesnego Izraela i w jakim Pan funkcjonuje kręgu kulturowym? W tej sytuacji, jedynie prywatnie mogę Panu zaproponować i podpowiedzieć: niech Pan znajdzie trochę czasu, pojedzie do Izraela i zapozna z miejscowymi realiami. Naprawdę warto! A następnie, niech Pan odwiedzi i zapozna się z realiami któregokolwiek z krajów muzułmańskich. Któregokolwiek! Po powrocie do Polski, proszę dokonać porównania realiów w tych krajach. Z pewnością będzie to ocena bardzo subiektywna, ale myślę, że jednak warto dokonać takich porównań. Niczego Panu nie sugeruję, wnioski proszę wyciągnąć samemu. I jeszcze jedno: zupełnie nie rozumiem Pańskiego oburzenia, że w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu, jedynie Izrael posiada broń jądrową, a nie posiadają jej państwa muzułmańskie. Tak więc, powtórzę Panu to, co napisałem w swoim poprzednim komentarzu: nie daj Boże, aby kiedykolwiek, którykolwiek z krajów muzułmańskich w tamtym regionie świata uzyskał dostęp do broni jądrowej! Nie daj Boże! Tymczasem, dziękuję Panu za udział w dyskusji.

acc
czwartek, 3 maja 2018, 01:33

A na czym polega przewidywalność Izraela? Bo w regionie kraj ten jest rekordzistą jeśli chodzi o łamanie norm i reguł pożycia międzynarodowego, rezolucji RB i ZO, wyroków ot choćby MTS, jest krajem stosującym politykę okupacji itp. To wszystko stoi w jawnej sprzeczności z Pana wnioskami dot. \"przewidywalności\" tego państwa.

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
piątek, 4 maja 2018, 02:14

Panie acc! Pański punkt widzenia przyjmuję do wiadomości, pomimo tego, że - moim zdaniem - niewiele ma on wspólnego z realiami na Bliskim Wschodzie. Ponadto, wielokrotnie na forum D24 udowadniałem, dlaczego Izrael w tamtym regionie, ma opinię jedynego państwa demokratycznego oraz w pełni przewidywalnego? A także, dlaczego Amerykanie nadal uważają Izrael, za swego najważniejszego sojusznika polityczno-militarnego w regionie? Wobec powyższego, nie będę się powtarzał, aby nie zanudzać forumowiczów. W zamian, mogę jedynie Panu zaproponować, oczywiście szczerze oraz w dobrej wierze, aby Pan zapoznał się - w miarę szczegółowo - z historią nierozwiązanego do dzisiaj konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz szerzej - z historią konfliktów izraelsko-arabskich. Myślę, że wówczas Pan dojdzie do właściwych wniosków i przekona się: kto rzeczywiście w tamtym regionie świata, jest rekordzistą w sprawach dot. łamania norm i reguł współżycia międzynarodowego i czy cokolwiek stoi w jawnej sprzeczności z moimi wnioskami? Podkreślam, nie twierdzę, że we wszystkim co dot. sytuacji na Bliskim Wschodzie mam rację. Bez przesady, ale szczerze Pana zachęcam do przeanalizowania tej problematyki.

acc
piątek, 4 maja 2018, 13:43

Ale Pan nie odnosi się do sedna komentarza. Niezależnie od autorskich wniosków jakie każdy może sobie wyciągać takie instytucje prawne i normatywne jak rezolucje czy orzeczenia są powszechnie akceptowalne jako obowiązujące wszystkie podmioty środowiska międzynarodowego oraz są banalnie łatwe do policzenia. I świadczą przeciw Pana opiniom...

JKK
środa, 2 maja 2018, 08:11

Posiadanie broni jadrowej jest gwarancjon bezpieczenstwa Iranu?

Kiks
środa, 2 maja 2018, 17:16

@JKK A czego gwarancją jest Iran? Bo na pewno nie bezpieczeństwa. Zresztą problem nie w Iranie, ale ludziach którzy tam rządzą.

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
środa, 2 maja 2018, 15:37

JKK! Nie! Posiadanie broni jądrowej jest gwarancją bezpieczeństwa Izraela.

yaro
środa, 2 maja 2018, 19:51

Posiadanie broni jądrowej jest gwarancją bezpieczeństwa każdego państwa które dodatkowo potrafi ją przenieść do przeciwnika. Tak to działa.

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
czwartek, 3 maja 2018, 04:32

Panie yaro! Otóż niekoniecznie i nie zawsze tak to działa! To byłoby zbyt proste, wręcz nieprawdopodobne. Posiadanie broni jądrowej, może być gwarancją bezpieczeństwa określonego państwa, ale jedynie pod warunkiem, że rządzący tym państwem są ludźmi w pełni odpowiedzialnymi za swoje słowa i czyny - na arenie międzynarodowej oraz w polityce wewnętrznej! Mówiąc wprost: potrafią uszanować reguły i zasady, na podstawie których, opiera się funkcjonowanie ogółu państw suwerennych czyli społeczności międzynarodowej! W innym przypadku, broń jądrowa, która jest obecnie lub może być w przyszłości zmagazynowana w kraju, którego przywódcy są nieodpowiedzialni i nie respektują zasad prawa międzynarodowego - będzie zawsze realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa światowego. Dotyczy to m.in. niedemokratycznych i teokratycznych despocji muzułmańskich, ale nie tylko! I stąd wynika mój niepokój o jakiekolwiek gwarancje bezpieczeństwa - w przypadku ewentualnego uzyskania dostępu do broni jądrowej przez kraje muzułmańskie, za wyjątkiem Pakistanu, który już posiada arsenał jądrowy. Przypomnę, że Pakistan posiada broń jądrową od 1979 roku. W chwili obecnej ok. 100 głowic i do tej pory nie podpisał układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

acc
piątek, 4 maja 2018, 16:49

I ponownie - pisze Pan o regułach i zasadach oraz ich łamaniu nie zauważając (bądz nie wiedząc), że liderem w tym zakresie jest właśnie kraj którego racji Pan tak ofiarnie tutaj broni. Pana koronny argument jest zatem wprost błędny ponieważ nie znajduje swojego wyrazu w orzeczeniach, rezolucjach i wnioskach kontrolnych org. i instytuacji międzyn. Jednocześnie, skoro już Pan, podnosi kwestię prawa, zasad i norm to proszę napisać jakie normy i reguły uważane za powszechnie obowiązujące w środowisku międzynarodowym łamie np Iran? Pana opinie w tym zakresie nie znajdują odzwierciedlenia w istniejącej materii, mimo, że sam Pan radzi innym by zapoznali się z historią i realiami...

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
sobota, 5 maja 2018, 04:33

< ... kraj, którego racji Pan TAK OFIARNIE (podkreśl. moje) tutaj broni.> Panie acc! Przede wszystkim, jeżeli Pan zarzuca mi publicznie zamieszczanie na forum D24 błędnych opinii i argumentów dot. Izraela oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie, to wcześniej, powinien się Pan przedstawić z imienia i nazwiska oraz łaskawie poinformować mnie i pozostałych uczestników dyskusji - z jakiej pozycji Pan zamieszcza swoje - Pańskim zdaniem - jedynie słuszne argumenty i opinie. I nie kryć się za zasłoną anonimowości! Takie są zasady w świecie ludzi cywilizowanych, Panie acc! Ponadto uważam, że bronię niespełna 9-cio milionowego Izraela w stopniu nie większym, niż Pan broni niedemokratycznych, muzułmańskich krajów w tamtym regionie świata, w których - przypomnę - zamieszkuje ogółem ponad 300 milionów ludzi! Dlatego też, zamieszczanie na portalu militarnym listy z przykładami łamania norm prawa międzynarodowego np. przez Iran, jest bezcelowe, żeby nie powiedzieć absurdalne. Jeżeli rzeczywiście Pan zamierza dogłębnie zapoznać się z tą problematyką, to zdecydowanie powinien Pan korzystać z portali sensu stricto prawniczych. Szczerze i w dobrej wierze, odsyłam Pana do tych portali. Na zakończenie, ze swej strony jedynie przypomnę Panu, że już od niemal 70-ciu lat - śmiertelni wrogowie Izraela, to jest niedemokratyczne państwa muzułmańskie oraz wszelkiej maści międzynarodowe organizacje terrorystyczne (nie tylko muzułmańskie) - bardzo często zapowiadają publicznie, iż ich podstawowym celem politycznym i militarnym w regionie, jest fizyczna likwidacja Państwa Izrael oraz zepchnięcie Izraelczyków do morza. Czy Pana zdaniem, Izraelczycy mają biernie czekać, aż ich wrogowie spełnią swe groźby? Twierdzę, że w zasadzie tylko to jedno, wcześniejsze zdanie, powinno Panu wystarczyć. A cała reszta, jest tylko subiektywnym komentarzem! I słowo prywatnie: Panie acc, musi Pan zrozumieć, że ludzie, bardziej lub mniej, różnią się poglądami, ocenami i opiniami oraz całokształtem stosunku do otaczającej nas rzeczywistości. No tak już funkcjonuje społeczność ludzka. I doskonale Pan wie, że obaj nie mamy na to żadnego wpływu. Żadnego! Dlatego publiczne zarzucanie mi, że - jak to Pan określa - <tak ofiarnie tutaj bronię tego kraju (tj. Izraela)> jest niezrozumieniem przez Pana istoty sprawy, a tym samym, nie na miejscu.

acc
sobota, 5 maja 2018, 14:27

Jeśli tak bardzo nie odpowiada Panu pierwsze zdanie mojej powyższej wypowiedzi dot. \"obrony\" to proszę potraktować je jako zbędny ozdobnik. Przecież jest ono tylko zwykła formułą retoryczną i niczym więcej. To raz. Dwa - formuła forum dyskusyjnego zawiera w sobie dowolność imienia jakim podpisują się wypowiadający. Nie każdy ma chęć w miejscu publicznym podawać swoje personalia. Nie wiem co Pana tak tutaj zadziwia. Tak jest od zarania tego typu instytucji jak forum. Po trzecie - ja nie pisałem by zamieszczać na forum dyskusyjnym jakieś listy tylko sugerowałem by samemu, we własnym zakresie się z nimi zapoznać. Zwróciłem Panu uwagę na fakt, który każdy kto posiada dostęp do internetu, może sobie zweryfikować, że Pańskie stwierdzenia o tym, że jeden z krajów bliskowschodnich może posiadać broń A ponieważ cyt. \" potrafią uszanować reguły i zasady, na podstawie których, opiera się funkcjonowanie ogółu państw suwerennych czyli społeczności międzynarodowej\" jest w tym przypadku nietrafiony. Ponieważ to właśnie tenże kraj jest w peletonie państw oskarżanych właśnie o tego typu naruszenia. Ja tylko podaję informację na powstanie której, jak sam Pan zauważa, nie mam najmniejszego wpływu. Niech Pan mi zwyczajnie powie czy się mylę w tym zakresie czy nie. Wtedy ja np będę mógł podać przykłady takich stwierdzonych naruszeń bądz wycofać się z dyskusji czy cokolwiek.

już Basta
środa, 2 maja 2018, 07:37

@Podpułkownik (Ret.( Janusz Wardenga Panie, lubiłem czytać pańskie felietony, z naciskiem \"lubiłem\", ale litości, daj już Pan sobie spokój z tym moralizatorskim tonem i bredniami, bo z całym szacunkiem, ale @Davien przy Pany to faktycznie jest ekspert i co znacząco zaniża poziom tego forum. Normalnie, aż od tego mdli.... ps. \"demokracja mułzumańska\", czlowieku, a kto jak nie Pakistan dysponuje bronia \"abc\", a kto finansował itd.... demokracja w Izraelu, \"koń by się uśmiał\",,,,

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
środa, 2 maja 2018, 17:01

Spokojnie, Drogi Panie! Pańska wściekłość oraz nieopanowanie na forum D24 niczego tutaj nie zmienią. A już z pewnością nie zmienią mojej opinii na temat sytuacji polityczno-militarnej w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu. Ponadto, odnoszę nieodparte wrażenie, że Pan w ogóle nie zrozumiał przesłania mojego komentarza, który skierowałem bezpośrednio do forumowicza o nicku \"22\", bądź bardzo nieuważnie zapoznał się z jego treścią - czego także nie wykluczam? Szkoda tylko, że odpowiedział Pan na mój komentarz w tak obraźliwy sposób. Zupełnie niepotrzebnie. No trudno. Ja wiem, że tematy dot. Izraela, Izraelczyków oraz szerzej - Żydów nie są łatwe i często wręcz kontrowersyjne i drażliwe dla wielu osób. Pomimo tego, tym bardziej proszę o spokoje wyrażanie na forum swoich poglądów na ten temat. Moje poglądy i opinie może Pan nazywać, jak tylko się Panu rzewnie podoba. Jedynie szkoda, że Pan nie podał przykładów, gdzie i w którym miejscu w moim komentarzu, zauważył - jak to Pan bezpardonowo określił - moralizatorski ton i brednie. Szkoda. Natomiast ja pragnę Pana poinformować, że w przedmiotowej sprawie, nie zmienię nawet jednego przecinka! Otóż każdorazowo, będę piętnował idiotyzmy wypisywane na tym forum przez tych forumowiczów, którzy nie mają zielonego pojęcia w powyższej sprawie, a mimo to, decydują się wypisywać niestworzone rzeczy na temat Izraela oraz sytuacji na Bliskim i Środkowym Wschodzie. I powtarzam, nie ma to nic wspólnego z - jak to Pan określa - moralizatorskim tonem. Natomiast brednie wypisują wszyscy ci, którzy na tym forum wyrażają zdziwienie, że do tej pory państwa muzułmańskie (za wyjątkiem Pakistanu) nie posiadają broni jądrowej. I to w sytuacji, kiedy Izrael już od końca lat 60-tych, posiada taką broń. Powtarzam zdecydowanie: każdorazowo, jeżeli to tylko będzie możliwe, w swych komentarzach będę piętnował zupełnie nieodpowiedzialne wypowiedzi tych wszystkich, którzy chcieliby, aby państwa muzułmańskie w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu dysponowały arsenałami jądrowymi. I ponadto wręcz dziwią się, że do chwili obecnej, wspomniane kraje nie dysponują bronią jądrową oraz pytają wprost: dlaczego Izrael posiada broń jądrową, a sąsiedzi Izraela nie mają tej broni? Wielokrotnie wyjaśniałem na forum D24 tę sprawę i będę czynił to nadal. Tak długo, jak długo będą zamieszczane nieodpowiedzialne komentarze, zachęcające wręcz kraje muzułmańskie do pozyskania broni jądrowej. I bez względu na to, czy komukolwiek mdli się z tego powodu, czy uważa to za brednie i moralizatorski ton. Bez względu na to! A propos: nie ukrywam, że mnie co pewien czas, także mdli z powodu absurdalnych treści i kompletnych niedorzeczności, które wypowiadają na forum niektórzy forumowicze. Niestety. Ale wychodzę z założenia, że każdy ma prawo do swoich poglądów i ja je przyjmuję do wiadomości. Ale w takich przypadkach, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko uzmysłowić ich autorom absurdalność i niedorzeczność tego rodzaju wypowiedzi. I na koniec: Drogi Panie, niestety, nie mogę odnieść się do drugiej części Pańskiego komentarza, ponieważ - nie ukrywam - jest ona bardzo chaotyczna i zupełnie nie rozumiem, w jakim celu i do kogo Pan kieruje swoje uwagi? Co np. mają oznaczać Pańskie stwierdzenia: \"demokracja muzułmańska\", \"kto jak nie Pakistan dysponuje bronią ABC\", \"kto finansował demokrację w Izraelu\"? I z jakiego powodu \"koń by się uśmiał\"? Podkreślam: nie potrafię tego skomentować. Dziękuję Panu.

gnago
czwartek, 3 maja 2018, 09:58

\"Co np. mają oznaczać Pańskie stwierdzenia: \\\"demokracja muzułmańska\\\", \\\"kto jak nie Pakistan dysponuje bronią ABC\\\", \\\"kto finansował demokrację w Izraelu\\\"? I z jakiego powodu \\\"koń by się uśmiał\\\"? Podkreślam: nie potrafię tego skomentować. \" Typowo dla \"starszych braci w wierze\" co nie pasuje to ignorujemy , negujemy albo gdy nie ma wyjścia rżniemy głupa!!! Takim tokiem ignorowania rzeczywistości sam pan się degraduje do roli mięsa armatniego. Dziękujemy panu panie szeregowy

już Basta
środa, 2 maja 2018, 21:10

@Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda Ależ ja jestem spokojny, apeluję tylko o litość z Pańskiej strony. Tego naprawdę nie da się czytać. Tak każdy ma prawo i niech się wypowiada, a zresztą ...

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
czwartek, 3 maja 2018, 03:43

Drogi Panie! Hmm, zupełnie nie rozumiem, w jakim celu Pan apeluje do mnie o litość? Z jednej strony Pan potwierdza, że każdy ma prawo do wypowiedzi, a z drugiej strony prosi mnie o litość. Pytam chociażby dlatego, że Pan i ja - jesteśmy takimi samymi, pełnoprawnymi użytkownikami forum D24. I moim zdaniem, nikt od nikogo, nie musi oczekiwać jakiejkolwiek litości. W Pana przypadku, to jest chyba jakieś niezrozumienie sytuacji, ostatecznie może Pan wypowiadać się na dowolny temat. Mogę Panu jedynie podpowiedzieć, że nie musi Pan czytać moich komentarzy ani żadnych innych na na forach internetowych. Skądże znowu! Mówiąc inaczej i wprost: jeżeli Panu nie odpowiadają wypowiedzi, w których nie potępia się w czambuł Izraela, to niech Pan czyta wyłącznie komentarze, które gloryfikują państwa muzułmańskie. Myślę, że tak będzie dla Pana zdecydowanie lepiej. Przynajmniej uniknie Pan zupełnie niepotrzebnych stresów. Dziękuję Panu.

tuz Basta
piątek, 4 maja 2018, 10:25

@ Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda Zaciekawił mnie Pan. Skąd Pan wysnuł stwierdzenie, cytuję \".. Mówiąc inaczej i wprost: jeżeli Panu nie odpowiadają wypowiedzi, w których nie potępia się w czambuł Izraela.... \" Proszę uzasadnić ten wniosek, , jeżeli Pan oczywiście zdoła ,,,

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
piątek, 4 maja 2018, 13:02

Drogi Panie! Myślę, że dostatecznie wyraźnie przedstawiłem swoje poglądy w przedmiotowej sprawie w moich dotychczas zamieszczonych komentarzach. Nie ma potrzeby ich powtarzać, wystarczy je tylko uważnie przeczytać. Ponadto pragnę Pana poinformować, że już zakończyłem z Panem polemikę na powyższy temat. Chociażby dlatego, że ostatecznie to Pan apelował do mnie o litość, ponieważ \"już nie może czytać moich komentarzy\". Dziękuję Panu.

say69mat
wtorek, 1 maja 2018, 12:37

Jak donoszą izraelskie media, Mossad w 2016 zrealizował spektakularną operację wywiadowczą na terytorium Iranu. Mianowicie wykrył głęboko zakonspirowane archiwum gromadzące tajną dokumentację dotyczącą realizacji programu nuklearnego. Włamał się do obiektu, wykradł zgromadzoną dokumentację i tej samej nocy przerzucił tajne archiwum do Izraela. Jeżeli operacja i wykradzione dokumenty są autentyczne, to wspólnota międzynarodowa dostała autentyczny \'gorący kartofel\'. Z jednej strony obnażając nieskuteczność sankcji ekonomicznych oraz kontroli realizowanych wysiłkiem MEA. Z drugiej strony, zrozumiała się staje nadaktywność antysemityzmu na portalach społecznych. Jako specyficznego narzędzia kultury społecznej redagowanej w cyberprzestrzeni.

Courre de Moll
czwartek, 3 maja 2018, 01:29

Iran prowadził program jądrowy - nowina klasy tej, że królowa Bona nie żyje. Przecież to było wiadome od początku, wirówki chodziły dzień i noc, pod pretekstem w który i tak nikt nie wierzył. Tylko że jak na to wygląda z samej prezentacji N., program został wstrzymany. A więc porozumienie jednak działa. Więc o co chodzi: że Iran nie zniszczył dokumentacji? Litości. Wiedzę w głowach specjalistów też mieli wykasować, błyskając niebieskim długopisem? Że budują rakiety? To nie było przedmiotem umowy. Że umowa \"nie spełniła zadania, jakim było powstrzymanie wzrostu wpływów Iranu\"? To również nie było jej przedmiotem. Czyli jest to czysto PR-owa zagrywka uzgodniona z USA, zapewne jako wstęp do jakichś działań. Uzgoniona z pewnością, bo reakcja samego Trumpa oraz departamentu stanu były błyskawiczne i pozbawione śladu rezerwy do izraelskich doniesień.

MAX13
środa, 2 maja 2018, 14:06

Ale żeś pan poleciał pałka antysemityzmu i jeż wszystko jasne prawda? A może trzeba szukać w kłopotach Netanjahu oskarżonego o korupcję. INP trochę dał oddechu i przykrył kłopot, zaczęło wracać to wyciągamy Iran. Może to lepszy scenariusz niż antysemityzm?

kolc
wtorek, 1 maja 2018, 22:08

Żadne umowy z żadnymi dyktaturami nie były przestrzegane. To wynika z samej natury dyktatury, która ma szerokie możliwości ukrywania swoich kłamstw. Ale \"pożyteczni idioci\" różnych reżimów zawsze się znajda.

gnago
czwartek, 3 maja 2018, 10:02

RACJA przypomina się jedna taka dyktatura kapitału co to mnóstwo złamała umów wieczystych:\"dopóki trawa będzie rosła\" Na nich zbudowała swe terytoria i potęgę militarną i gospodarczą. A obwołała się najprzedniejszą demokracją. I w celu utrzymania zbudowała sieć jeszcze pustych obozów FEMA

Beniamin
wtorek, 1 maja 2018, 18:25

@say69mat Tak, głęboko zakonspirowane archiwum, z którego informacje mogą kosztować miliardy dolarów i nie jedno życie, bo moze być pretekstem do wojny. Całe to \"archiwum\" dotyczące Irańskiego programu nuklearnego, było przechowywane w starej szopie czy też garażu, a jak to wynosili, to nikt tego nie zauważył, nie było tam nawet ciecia :) Ciekawe, czy na Dimona też tak archiwa zabezpieczają....

hermanaryk
wtorek, 1 maja 2018, 15:28

Izraelskiemu programowi nuklearnemu też się przytrafiło to, co irańskiemu. \"Wspólnota międzynarodowa\" też wtedy dostała gorący kartofel, więc się panowie Izraelczycy tak nie nadymajcie :)

anda
wtorek, 1 maja 2018, 14:17

bajeczki, a od kiedy to się gromadzi akta drażliwej sprawy w jednym miejscu? jak sobie wyobrażasz wykradzenie dokumentów i co nikt tego nie zauważył? i w jeden dzień przetransportowano do Izraela? czym rakietą?. A co archiwum było blisko granicy Izraela a nie gdzieś na pustyni?

Smuteczek
wtorek, 1 maja 2018, 14:16

Problem polega na tym ze o ile mi wiadomo te dokumenty nie dowodza tylko ze Iran miał taki program. Wcale nie dowodza ze Iran dalej go prowadzi. Do tego dziwne ze Izrael najglosniej krzyczy o rozwijaniu zbrojen atomowych kiedy samemu zrealizowal juz taki program. Rowniez nielegalnie

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama